نقد و بررسی فیت بیت ورسا 2

0
319
نقد و بررسی فیت بیت ورسا 2
نقد و بررسی فیت بیت ورسا 2

فیت بیت ورسا 2 عمر باطری بسیار خوبی دارد، اما جنبه‌های مهم سلامتی و تندرستی این ساعت هوشمند در پشت یک ظاهر بسیار زیبا پنهان شده‌اند. برخی از این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

  • قیمت مناسب
  • عمر باطری 3 روزه
  • ردیاب خواب
  • ذخیره موسیقی در دستگاه

وقتی که فیت بیت ورسا کار خود را آغاز کرد، برای افرادی که می‌خواستند از اخطارها و هشدارهای یک تلفن هوشمند استفاده کنند جایگاه ویژ‌ه‌ای داشت. وقتی نگاهی به این ساعت هوشمند می‌اندازیم متوجه می‌شویم که این ساعت بیشتر از نسل‌های قبلی خود عملکردی شبیه به یک اسمارت واچ واقعی دارد. Fitbit Versa 2 یکپارچگی الکسا و اسپاتیفای (Alexa and Spotify) دارد و همچنین مجهز به یک صفحه نمایش AMOLED شده است. در ضمن می‌توان گفت که جنبه‌های سلامتی و تندرستی این ساعت هوشمند خاص هستند و کارایی آنها با هم فرق دارد.

اطلاعات بدست آمده از ردیاب سلامتی فیت بیت ورسای 2 عالی است و این مشخصه مختص ورزشکاران می‎‌باشد، اما در فضاهای بسیار شلوغ کارایی زیادی ندارد. ساعت هوشمند فیت بیت ورسا 2 مشخصه‌های کاربردی زیادی دارد، برای اینکه با کارایی این دستگاه و عملکرد آن آشنا شوید با ویکی نقد همراه شوید تا از این اطلاعات بدست آمده استفاده کنید.

فیت بیت ورسا 2

نمایش‌گر AMOLED جدید، طراحی مشابه فیت بیت ورسا 2

ورسا 2 شباهت بسیار زیادی به پبل تایم (Pebble Time) دارد. ساعت هوشمند پبل تایم نیز صفحه نمایشی مانند اپل واچ دارد، اما عریض‌تر است و قاب گردان اپل را ندارد. به همین خاطر است که وقتی فیت بیت ورسا 2 را بر روی مچ دست خود می‌بندید احساس می‌کنید که به صفحه نمایش ساعت هوشمند اپل نگاه می‌کند و حس خوبی به شما دست می‌دهد.

کیفیت ساعت ورسا 2 بهتر از مدل‌های مشابه است. وزن این ساعت کم می‌باشد و مهارت خاصی در طراحی آن بکار برده شده است. بند سیلیکونی ورسا 2 بیان‌گر داستان دیگری است. درست است که بند این اسمارت واچ خشک و سفت است و تماس نرمی با مچ دست ندارد، اما احساس خوبی در موقع پوشیدن آن خواهید داشت و زیبایی خاصی دارد. هر چقدر این ساعت را بیشتر بپوشید و استفاده کنید، خشکی بند را زودتر فراموش می‌کنید و احساس راحتی با آن می‌کنید. گفته شده است که می‌توانید بند این ساعت را با بندهای نرم‌تر و راحت‌تر تعویض کنید.

خوشبختانه، بندهای مشابه‌ای برای این ساعت طراحی شده‌اند که بسیار راحت هستند و با مد روز همگام می‌باشند. کارایی این بندها خوب است و در بعضی از موارد بسیار راحت هستند. بندهای چرمی دوخته شده، بندهای ساخته شده از مواد قابل بازیافت، بندهای صیقلی و .. در میان این بندها دیده می‌شوند. بندهای صیقلی ضد آب یا ضد عرق نیستند، بنابراین وقتی در حال ورزش کردن هستید بهتر است از بندهای سیلیکونی استفاده کنید.

پیشرفت قابل چشمگیری که در نمایش‌گر فیت بیت ورسا 2 دیده می‌شود وجود نمایش‌گر AMOLED است. درست مانند اپل واچ سری 5، در این ساعت هوشمند نیز صفحه نمایش همیشه روشن وجود دارد و این ویژگی خیلی خوب است که می‌توانید بدون اینکه صفحه نمایش را لمس کنید با یک نگاه از تمامی کارها و رویدادها باخبر شوید. اسمارت واچ ورسا 2 به طور عجیبی عملکرد بیدار شدن ساعت با حرکت دست را غیر فعال کرده است و دیگر این برنامه کار نمی‌کند. در صورتی که گزینه صفحه نمایش همیشه روشن را فعال کنید، باید از دکمه برای بیدار کردن ورسا 2 استفاده کنید و یا اینکه به صفحه نمایش ضربه بزنید.

با این نمایش‌گر AMOLED، دیگر مشکلی در خواندن مطالب در نور زیاد و در تاریکی مطلق نخواهید داشت و این ویژگی بخاطر پنل بسیار خوب نمایش‌گر است که بازل قطور اطراف صفحه نمایش را نیز محو می‌کند.

در کل می‌توان گفت که تشخیص ورسا 2 از نسل قبلی آن بسیار سخت می‌باشد. در یک نگاه دقیق‌تر، می‌توانید ببینید که در ورسا 2 بازل‌های ساعت‌ نرم‌تر هستند و همچنین مانیتور ضربان قلب در عقب قرار دارد. تغییرات دیگری که در این ساعت مشاهده می‌کنید شامل وجود یک باطری بزرگ‌تر و پردازشگر پیشرفته می‌باشد.

نمایش‌گر AMOLED فیت بیت ورسا 2

استفاده از ورسا 2

بررسی سیستم عملکرد ورسا 2 یک تجربه خوب است و لذت خاصی دارد. عملکرد این ساعت بدین صورت است که تنها یک دکمه وجود دارد که با یک بار فشار به عنوان یک دکمه پشتیبان عمل می‌کند و با فشار طولانی مدت Alexa کار می‌کند. در صفحه نمایش اصلی آن برنامه‌هایی مانند ورزش، زنگ هشدار، ساعت و برنامه‌های کاربردی دیگر مانند Spotify قرار گرفته است. در تنطیمات سریع این ساعت می‌توان ضامن حالت خواب را دید که گزینه مزاحم نشوید را فعال می‌کند و صفحه نمایش را خاموش می‌کند.

یکپارچگی Spotify یک مشخصه جدید و خوب برای فیت بیت ورسا 2 می‌باشد، اما به دو روش کلیدی محدود شده است. اول باید نسخه اولیه Spotify را برای استفاده داشته باشید. دوم در ورسا 2 اجازه بازپخش موسیقی را نمی‌دهد. فقط بازپخش در بقیه دستگاه‌ها مانند تلفن یا اسپیکر هوشمند شما را کنترل می‌کند. درست است که این یک رویکرد خوب است، اما هر کاربر دوست دارد بدون اینکه در زمان دویدن تلفن به همراه داشته باشد، در بین موسیقی‌ها بچرخد و یا اینکه از Spotify برای بلوتوث کردن به هدفون‌ها استفاده کند.

گفته شده است که می‌توانید موسیقی‌‌ در این ساعت ذخیره کنید. تقریبا امکان ذخیره کردن 300 موسیقی و آهنگ از طریق برنامه فیت بیت وجود دارد. متاسفانه، تمام این موسیقی‌ها باید از طریق وای فای آپلود شوند، چرا که گزینه‌ای به عنوان انتقال از طریق اتصال سیمی وجود ندارد. انجام این کار کمی زمانبر است و ممکن است کاربر آن را دوست نداشته باشد.

شروع کار Alexa در ورسا 2 این است که باید برنامه تندرستی را در این ساعت هوشمند منظم کند، اما در حقیقت Alexa بی‌فایده است. در تشخیص صدا مشکل دارد و همین موضوع کارایی آن را پایین آورده است.

Alexa توانایی جواب دادن به سوالات ساده مانند «وضعیت آب و هوا را به من نشان بده» را دارد و می‌توانید پیش بینی آب و هوا برای 7 روز آینده را با آن ببینید. در پرسیدن سوالات دیگر مانند «اولین رئیس جمهور چه کسی بود؟» جواب مشخصی به شما داده می‌شود، اما نمی‌توانید به آن ضربه بزنید تا اطلاعات بیشتری از Alexa در ساعت خود یا حتی در تلفن هوشمند خود دریافت کنید.

به طور مشابه، پرسیدن سوالاتی مانند «چه رستوران‌هایی در این اطراف وجود دارد؟» بر روی صفحه متنی فقط با 3 گزینه می‌آورد، اما نمی‌توانید این گزینه‌ها را دنبال کنید یا اینکه آنها را به این روش پیدا کنید. البته گفته می‌شود که باید سوالات خود را چند بار تکرار کنید که این موضوع کمی ناراحت کننده است.

البته می‌توانید پیام‌های متنی خود را با جواب‌های از قبل گذاشته شده یا صدای خود جواب بدهید.

حمایت سلامتی و برنامه فیت بیت

تقریبا استفاده از ورسا 2 در زمان ورزش و کار بسیار ساده و آسان می‌باشد. گردش در بین موسیقی‌ها لذت بخش است و عملکرد تمرین‌های ورزشی را می‌توان بر روی صفحه نمایش همیشه روشن مشاهده کرد. بر روی ساعت می‌توانید اقدام‌هایی مانند میزان کالری، ضربان قلب و برنامه ورزشی مختلف مانند: دویدن، دوچرخه سواری، شنا، دویدن بر روی تردمیل و کاهش وزن و همچنین تمرینات عمومی که برای هر ده دقیقه تنظیم شده است را انجام دهید. برای انجام هر ورزش و یا استراحت بین فعالیت‌ها ساعت به لرزه در خواهد آمد.

ورزش کردن و دنبال کردن برنامه سلامتی با فیت بیت ورسا 2 بسیار ساده است و نتایج دقیق می‌باشد، اما اطلاعات بدست آمده از برنامه فیت بیت می‌تواند حساس‌تر باشد. برای مثال، ردیاب‌های فیت بیت خواب را کنترل می‌کنند، مدت زمان را اندازه‌گیری می‌کنند و مراحل مختلف را ثبت می‌کنند. متاسفانه این اطلاعات به هیچ متنی تبدیل نمی‌شوند که بفهمید چطور بهتر بخوابید یا اینکه فهم کاملی از نوع خواب خود داشته باشید.

به زودی ورسا 2 یک مشخصه بیدار کردن هوشمند به قابلیت‌های خود اضافه می‌کند تا که خواب شما را بهبود ببخشد. یکی از قابلیت‌های آن این است که این برنامه شما را وقتی در خال خواب سبک هستید و خواب کافی داشته‌اید، قبل از اینکه زنگ به صدا دربیاید بیدار می‌کند.

حمایت سلامتی فیت بیت ورسا 2

عمر باطری 3 روزه Versa 2

مشخصه برجسته و عالی ورسا 2 عمر باطری آن می‌باشد. به طور متوسط، یک کاربر با استفاده متوسط می‌تواند 2 تا سه روز با یک بار شارژ کردن از ساعت استفاده کند.

این مشخصه با سامسونگ گلکسی واچ اکتیو که تقریبا همین قیمت را دارد برابر است. اپل واچ فقط می‌تواند یک روز و نصف کار کند – اگر از آن کم استفاده شود باز هم باطری آن به دو روز نمی‌رسد – و بیشتر ساعت‌های هوشمند Wear OS فقط یک روز کار می‌کنند و نه بیشتر.

برداشت کلی

بزرگ‌ترین و بهترین مشخصه فیت بیت ورسا 2 قدرت باطری آن می‌باشد که می‌تواند با یک بار شارژ شدن 3 روز دوام بیاورد، اما این مشخصه از ورسا سال گذشته متمایز نیست. برنامه تندرستی و برنامه حمایتی فیت ورسا 2 محدود هستند – مخصوصا در قسمت موسیقی – و Alexa ارزش زیادی به آن اضافه نمی‌کند.

منبع: digitaltrends

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha