نقد و بررسی اپل واچ سری 4: بهترین ساعت هوشمند

1
1769
اپل واچ سری 4
اپل واچ سری 4

اپل بهترین ساعت هوشمند را ساخته است و دارای سنسورهای سلامتی پیشرفته و پیچیده و البته یک صفحه نمایش زیبا می‌باشد.

وقتی در سال 2015 ساعت هوشمند به بازار عرضه شد، آنها فقط یک وسیله گران ایفون به شمار می‌رفتند و به عنوان یک وسیله ضروری شناخته نمی‌شد. اما بعد از مدتی اپل به این نتیجه رسید که کارایی یک ساعت هوشمند می‌تواند بیشتر از تلفن همراه باشد و می‌تواند قابلیت‌های دیگری نیز داشته باشد. اسمارت واچ اپل سنسور ضربان قلب نوری و سیستم هشدار دهنده مربوط به ضربان بلند قلب را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این سیستم، اطلاعاتی به کاربر می‌دهد و فرد بر اساس این اطلاعات می‌تواند از درمان‌های پزشکی مورد نیاز استفاده کند. پتانسیل خوب ساعت هوشمند در این قسمت مشخص و نمایان می‌شود.

اپل این مشخصه‌ها را با سری 4 ساعت هوشمند خود دو برابر کرده است. جدیدترین ساعت‌های اپل دارای نمایش‌گر بزرگ‌تر، بدنه باریک‌تر، پردازش‌گر سریع‌تر و سنسورهای پیشرفته بیشتر می‌باشند. اما مشخصه‌های سلامتی سری 4 اپل است که این دستگاه را به نسخه تکمیل کننده اپل نزدیک می‌کند.

می‌توان گفت که این اسمارت واچ هنوز عالی نیست، اما به یک دستگاه عالی خیلی نزدیک شده است. البته باید گفت که این ساعت اپل خیلی گران است. اپل واچ سری 4 از قیمت 399 دلار/399 پوند برای مدل GPS شروع می‌شود و اگر مدل اتصال سلولی (Cellular connectivity) می‌خواهید باید 499 دلار/499 پوند هزینه کنید. ارزش این قیمت را دارد؟ بله. با ما همراه شوید تا با ویکی نقد به بررسی اپل واچ سری 4 بپردازیم.

نمایش‌گر اپل واچ سری 4: بزر‌گ‌تر، شفاف‌تر، بهتر

به اولین چیزی که در اپل واچ سری 4 توجه خواهید کرد، ظاهر و چهره این ساعت می‌باشد. اپل واچ، بازل چرخان اطراف نمایش‌گر ساعت را برداشته است و صفحه نمایش آن را نزدیک به لبه آورده است.

هر دو مدل سری 4 اپل واچ کمی از نسل‌های قبلی خود بزرگ‌تر هستند و نمایش‌گرهای آنها کمی بیش از 30 درصد بزرگ‌تر می‌باشند. این تغییر تفاوت زیادی در این مدل ایجاد می‌کند. مدل 40 میلی متری سری 4 OLED، دارای صفحه نمایش 394×324 است و در مقایسه با آن سری 3 دارای صفحه نمایش 340×272 می‌باشد. مدل 44 میلی متری دارای پنل 448×368 می‌باشد و مدل 42 میلی متری سری 3 پنل 390×312 دارد. این مشخصه تعامل را آسان‌تر می‌کند.

روشنی و شفافیت نمایش‌گر از سری 3 به سری 4 تغییر نکرده است – هر دو نسخه می‌توانند نیت‌های 1000 را نمایش دهند – اما اپل این ویژگی را دوباره طراحی کرد تا که از کل فضا در صفحه نمایش بزرگ‌تر ساعت استفاده کند. ایکون‌های این صفحه نمایش بزرگ‌تر هستند و جزئیات بیشتری را نشان می‌دهند. خواندن سریع اخطارها آسان‌تر می‌شود. حتی در نور زیاد خورشید، می‌توانید برنامه‌های در حال اجرای روی صفحه نمایش را مشاهده کنید.

اپل ظاهر ساعت‌های جدید را با سری 4 معرفی کرد تا از صفحه نمایش بزرگ استفاده کند. شرکت از بخار، آتش، آب و از فلز مایع با دوربین پر سرعت فیلم گرفت تا ظاهرهای جدیدی ایجاد کند و نتایج آن شکه کننده بودند. این ظاهرهای پویا بر روی سری 3 در دسترس هستند. در سری 4 اپل واچ، این تاثیرات پویاتر هستند.

اما ظاهر اینفوگرافیک مدولار (Infogragh Modular) پرکاربردترین مدل می‌باشد که 6 قطعه از اطلاعات را کنار هم گذاشته است.

نمایش‌گر اپل واچ سری 4
نمایش‌گر اپل واچ سری 4

اندازه ساعت هوشمند اپل سری 4

در زمان رونمایی از دو سایز Apple Watch Series 4 افراد زیادی در اپل پارک نشسته بودند و منتظر رونمایی از این ساعت بودند. باید اعتراف کرد که وقتی حضار کوچک‌ترین انتخاب که فقط 40 میلی متر بود را دیدند، شروع به غر زدن کردند. البته، این مدل 2 میلی متر بزرگ‌تر از مدل 38 میلی متری بود. مدل 38 میلی متری کوچک‌ترین نسخه در هر نسل ساعت‌های اپل می‌باشد. اما 2 میلی متر می‌تواند تفاوت زیادی بر روی یک مچ کوچک ایجاد کند.

بعد از معرفی این ساعت هوشمند، حضار آن را بر روی دست‌های خود امتحان کردند. همه به این نتیجه رسیدند که این ساعت خیلی بزرگ است و زیبایی خاص خود را دارد.

محفظه اپل واچ سری 3، طول 38.6 میلی متری و عرض 33.3 میلی متری دارد. اپل واچ سری 4 طول 39.8 میلی متری و عرض 34.4 میلی متری دارد.

سایز بزرگ‌تر صفحه نمایش باشکوه‌تری در اختیار کاربر قرار می‌دهد. تمامی برنامه‌ها در این صفحه نمایش بهتر نمایش داده می‌شوند.

اندازه ساعت هوشمند اپل سری 4
اندازه ساعت هوشمند اپل سری 4

گزینه سلامتی اپل سری 4: پزشکی بر روی مچ دست شما

ساعت هوشمند اپل واچ سری 4 جهشی بزرگ در اپل واچ ایجاد کرده است و این ساعت را یک وسیله لازم و ضروری تبدیل کرده است. اپل اجازه‌ای از سازمان کل غذا و داروی آمریکا (U.S. food and drug administration) دریافت کرد که ساعت‌های هوشمند اپل بتوانند از دو مشخصه عالی برخوردار شوند. این مشخصه‌ها شامل برنامه ECG برای الکتروکاردیوگرام در زمان حرکت و یک مشخصه فیبرلاسیون دهلیزی (atrial fibrillation) می‌باشد. این برنامه هنگامی که ریتم‌های نامنظم قلبی را تجربه می‌کنید به شما هشدار می‌دهند. مشخصه فیبرلاسیون دهلیزی در هر ساعتی که دارای watchOS 5 می‌باشند در دسترس می‌باشد.

دریافت اخطارهایی که قابل پیگیری هستند به شما می‌گویند که ضربان قلب شما خیلی بالا یا پایین است یا اینکه اطلاعاتی درباره ریتم نامنظم قلب می‌دهد. دریافت و نشان دادن اطلاعاتی که طی چند ماه در برنامه ساعت شما ذخیره شده بسیار مفید می‌باشد، مخصوصا این اطلاعات برای افرادی مفید است که تمایلی به چک‌آپ شدن سالیانه ندارند.

عملکرد اپل واچ سری 4

وقتی صحبت از عملکرد می‌شود، ساعت اپل در این رویکرد بسیار بهبود یافته است. 3 سال قبل، سری اولیه برای هر تعامل بر روی ایفون شما تکیه می‌کرد و مدت زمان زیادی طول می‌کشید تا همه چیز را لود کند. در مقایسه با آن، سری 4 ساعت هوشمند اپل با پردازش‌گر نسل چهارم ساعت S4 بسیار سریع شده است.

درست مانند گوشی ایفون، دانلود کردن ایمیل‌ها در برنامه ایمیل ساعت چند ثانیه طول می‌کشد و باید کمی صبر کرد.

عملکرد اپل واچ سری 4
عملکرد اپل واچ سری 4

سیری در اپل واچ سری 4: یک منشی مفید

اپل واچ همیشه دارای سیری می‌باشد، اما مجبور هستید روی Digital Crown لمس کنید تا از آن استفاده کنید. سری 4 اکنون به شما این فرصت را می‌دهد که با بلند کردن مچ دست‌تان، زنگ بزنید و صحبت کنید.

پردازش‌گر سریع این فرایند را سریع‌تر می‌کند (تقریبا سریع‌تر از ایفون). سیری هنوز سیری است، بنابراین نمی‌توانید چیزهای خیلی پیچیده بپرسید. در این مدل می‌توانید مچ دست خود را بلند کنید و از پیش‌ بینی آب و هوا مطلع شوید و پیام‌های ضروری را بفرستید. این ساعت همان ساعت هوشمندی است که به دنبال آن هستید: سریع و آسان!

اسپیکر ساعت جدید 50 درصد بلندتر از نسل قبلی می‌باشد و بسیار قوی است. این یکی از قابلیت‌های خوب اپل واچ سری 4 می‌باشد.

watchOS 5: جهشی معنی‌دار

جدیدترین نسخه watchOS به مشخصه‌هایی مجهز شده است که هر ساعت اپل را یک دستگاه بسیار مفید و مورد نیاز می‌کند.

سری 4 یک ردیاب سلامتی بسیار عالی و پیشرفته است و به شما اجازه می‌دهد تا دوستان خود را به رقابت دعوت کنید و به چالش بکشید. ورزش‌هایی مانند یوگا و پیاده‌روی را می‌توانید انجام دهید و برنامه ورزشی خود را دنبال کنید.

برنامه ردیاب ورزشی برای همه کاربرها خیلی مفید است، چرا که گاهی اوقات فراموش می‌کنید برنامه دویدن خود را ببندید یا اینکه ورزش چرخشی را آغاز کنید. وقتی شروع به دویدن می‌کنید، ساعت بعد از 3 دقیقه شروع به لرزیدن می‌کند تا از شما بپرسد که آیا می‌خواهید یک ورزش دیگر را آغاز کنید یا نه.

موسیقی اپل هنوز تنها برنامه جاری است که به شما این فرصت را می‌دهد تا موسیقی‌های مورد علاقه خود را بدون اتصال به اینترنت در ساعت خود ذخیره کنید. اما در ماه نوامبر، spotify یک برنامه دیگر را آغاز کرد که موسیقی‌های پخش شده موجود را می‌توان بدون اتصال به اینترنت دوباره پخش کرد. این مشترکین spotify را متقاعد و قانع می‌کند تا اپل واچ بخرند.

GPS یا Cellular اپل واچ سری 4: ارزش پاداش را دارد؟

همه فکر می‌کردند که اتصال سلولی (Cellular connectivity) باعث ارتقای اپل واچ می‌شود و آن را تبدیل به یک وسیله ضروری می‌کند، اما بعد متوجه شدند که با این ساعت نیازی به همراه داشتن تلفن نیست. این ساعت برای کارهای زیادی ضروری است و بهترین برنامه‌ها را دارد، اما استفاده از برنامه اینستاگرام تجربه خوبی برای چشم نمی‌باشد و به آن آسیب می‌زند.

اپل پذیرش سلولی را در سری 4 ساعت خود بهبود بخشیده است، در این صورت می‌توانید خدمات و سرویس‌های بهتری در خارج از مناطق شهری دریافت کنید.

اما حالا که قیمت برند اپل واچ جدید به 399 دلار/399 پوند افزایش یافته است و مدل LTE از499 دلار/499 پوند (بدون داشتن برنامه داده‌ها) شروع می‌شود، به نظر می‌رسد که قیمت آن برای چیزی که می‌خرید و به دست می‌آورید خیلی زیاد باشد.

GPS یا Cellular اپل واچ سری 4
GPS یا Cellular اپل واچ سری 4

عمر باطری اپل واچ سری 4: بدون تغییر مانده است

Apple Watch سری 4 با یک بار شارژ کردن می‌تواند 24 ساعت مانند تمامی مدل‌های قبلی کار کند. اپل این هدف را دارد که حدالقل با یک بار شارژ کردن این ساعت 18 ساعت کار کند. این مشخصه ساعت کمی بهتر از گوشی آیفون می‌باشد که گاهی اوقات لازم است قبل از اینکه غروب به بیرون بروید آن را دوباره شارژ کنید.

اپل اندازه باطری سری 4 را نیز افزایش داده است. ظرفیت باطری جدید در مقایسه با سری 3، 38 میلی متری کمی افزایش یافته است، اما این بزرگی به معنی افزایش عمر باطری نمی‌باشد.

یک روز صبح، یک کاربر اپل واچ سری 4 چهل میلی متری را پوشیده و شروع به دویدن می‌کند. ساعت 6:45 دقیقه، بعد از استفاده از چند برنامه‌ روزانه، همچنین چک کردن ایمیل‌ها در زمان حرکت خود، فرستادن پیام‌ها و پرسیدن سوالات مختلف از سیری، متوجه می‌شود که فقط 50 درصد باطری آن مصرف شده است. تحسین برانگیز است و این کارایی بالای آن را نشان می‌داد.

اگر بخواهید از برنامه ردیاب خواب استفاده کنید، این ساعت را می‌توانید در زمان خواب بپوشید و از آن برای دیدن چرخه خواب استفاده کنید و نیازی به شارژ کردن باطری آن بعد از بیدار شدن نیست.

نتیجه کلی

اپل واچ از زمان شروع بر روی عمر باطری 18 ساعته مانور می‌دهد و این رویکرد برای سری 4 تغییری نکرده است. دلیل اصلی دوام و محبوبیت اپل واچ وجود برنامه سلامتی می‌باشد. هشدارها و اخطارهای ساعت مفید هستند و ساعت می‌تواند یک وسیله شیک و زیبا باشد، اما این قابلیت بعد از اطلاعاتی که درباره بدن می‌دهد اهمیت پیدا می‌کند. اپل ویژگی‌های خود را با قابلیت ریتم و ضربان قلب افزایش داده است. شاید به هشدارهای فیبرلاسیون یا خواندن ECG سریع نیاز نداشته باشید، اما این ساعت یک دستگاه ضروری برای هر فرد می‌باشد. پیش از خرید می‌توانید به بررسی ساعت هوشمند سامسونگ گلکسی واچ اکتیو 2 و یا دیگر برندها بپردازید و سپس قابلیت‌های این دستگاه را تصور کنید و بعد با توجه به اولویت خود یکی را انتخاب کنید.

منبع: tomsguide

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha