نقد و بررسی آمازون اکو

0
348
نقد و بررسی آمازون اکو
نقد و بررسی آمازون اکو

در سال‌های اخیر، اسپیکرهای هوشمند پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند، اما تمام این پیشرفت‌ها از سال 2014 آغاز شده است. یعنی این پیشرفت‌ها درست همان زمانی روی داده است که آمازون برای اولین بار اسپیکر اکوی اصلی خود را به بازار عرضه کرد.

در کنار دستیار هوشمند الکسا، اکو تمام گیرنده‌های صوتی منحصر به فرد و هوشمند را با هم آورده است – و در حقیقت بازار خانه هوشمند را به طور کامل منقلب کرده و به مدل‌های مختلف اسپیکر و نمایش‌گرهای هوشمند گسترش پیدا کرده است (مانند اکو شو یا آمازون اکو شو 5 جدید) و گجت جدیدی به آن اضافه کرده است که امروزه با نام اکو به‌فروش رسانده می‌شود. اگر می‌خواهید درباره این فناوری یعنی Amazon Echo بیشتر بدانید با ویکی نقد همراه شوید و از قابلیت‌ها و کارایی این دستگاه با خبر شوید.

با پیشرفت‌های زیادی که در طی روزهای اخیر از آمازون دیده می‌شود، انتظار می‌رود که محصولات اکو به پیشرفت‌های خود اضافه کنند و بازار اکو را تحت تاثیر خود قرار دهند.

درست است که دامنه اکو آمازون هنوز بسیار قوی است، اما این تا زمانی است که نام‌های برجسته و بزرگ تکنولوژی قدمی در این بازی خانه هوشمند بردارند. امروزه رقابت شدیدی بین اپل هوم پاد (Apple Homepod) و گوگل هوم (Google Home) و همچنین گروهی از اسپیکرهای نسل سوم وجود دارد.

حقیقت این است که با وجود رقابت بسیار زیاد در بین برندهای مختلف، آمازون اکو هنوز یکی از گزینه‌های مورد علاقه برای خانه مدرن امروزی شما است. این دستگاه موسیقی اجرا می‌کند، اخبار را چک می‌کند و تیک خانه هوشمند را می‌زند. این بخاطر این است که نه تنها این یک اسپیکر خشک با یک طراحی جدید است، بلکه با کمک الکسا یک کمک کننده خانه هوشمند قابل تحسین شده است.

نسل دوم آمازون اکو در جایگاه بسیار خوبی نشسته است. قیمت خوبی دارد و یک اسپیکر هوشمند توانمند می‌باشد. این دستگاه با قابلیت‌های برجسته خود محبوبیت زیادی در بین کاربران دارد.

این اسپیکر دوگانه توسط دالبی (Dolby) قدرت گرفته است که به این معنی است که صدایی خیلی، خیلی بهتر از آمازون اکو دات دارد. اگرچه در بین قیمت اسپیکرهای هوشمند، این دستگاه در مقایسه با اکو پلاس گران قیمت هنوز جایگاه متوسطی دارد.

ما باور داریم که کیفیت و قابلیت‌های این دستگاه بیشتر از احتیاجات روازنه هر فرد است. با این وجود، به علاقمندان به موسیقی هشدار داده می‌شود که این اکو هنوز آمادگی جایگزین شدن با hi fi یا سستم صوتی کنونی شما را ندارد. در عوض، اگر می‌خواهید در دنیای خانه هوشمند بدون صرف هزینه بسیار زیاد و گزاف غرق شوید یا اینکه پخش موسیقی‌های زیاد و متنوع برای شما اولویت اولیه نمی‌باشد این دستگاه می‌تواند یک گزینه خوب برای شروع باشد.

همانطور که می‌دانید نسخه اولیه اسپیکر هوشمند در اوایل سال 2015 منتشر شده است، در پی آن آمازون ویژگی‌های برجسته‌ و البته زیرکانه‌ای به ظاهر اکو خود افزود. نسخه اخیر سال 2017 سبک جدیدی دارد که خوشبختانه با دکور بیشتر خانه‌ها مناسب است و ست می‌شود. اجازه دهید صادق باشیم گاهی اوقات ظاهر کهنه‌ و قدیمی دارد.

منشی دیجیتالی آن الکسا به زیرکی منشی گوگل به نظر نمی‌رسد، اما بیشتر یک عملکرد خصوصی دارد. قیمت بسیار مناسبی دارد و همه از عملکرد آن راضی هستند.

آمازون اکو

طراحی و عملکرد آمازون اکو

باید از آپدیت سال 2017 آمازون اکو تشکر کرد، این نسخه از آمازون اکو، ظاهر متفاوتی از اسپیکرهای منشی صوتی آمازون دارد. بافت مشبکی در اطراف آن بجای آلومینیوم براق اکو پلاس پیچیده شده است و جذابیت خاصی دارد.

البته ممکن است که آمازون این بافت را برای کاهش قیمت به این دستگاه اضافه کرده باشد، اما این مدل به اسپیکر طرح خاصی می‌دهد که احساس می‌کنید به روزتر و مدرن‌تر است. از آنجاییکه اسپیکرهای هوشمند جریان اصلی و بخش مهمی از خانه هر فرد شده‌اند، این یک تغییر بزرگ در اسپیکر به شمار می‌رود.

اکو پیشرفته از نسل قبلی خود کوچک‌تر و عریض‌تر نیز می‌باشد. بجای اینکه بگوییم جای بیشتری می‌گیرد، در حقیقت این دستگاه تغییر خوبی دارد و اسپیکر هوشمند را بر روی پایه‌هایش ثابت‌تر می‌کند.

باید گفت که فقط طراحی این دستگاه در سال 2017 تغییر نکرده است، بلکه مهارت‌های دیگری نیز پیدا کرده است. الکسا پیشرفت‌های زیادی را تجربه می‌کند و مهارت‌ها و کارایی زیادی را بدست آورده است. این دستگاه قابلیت تشخیص صدای پیشرفته و درک آن را به قابلیت‌های خود افزوده است. این یک مهارت کاربردی بسیار خوب است.

اندازه دقیق آمازون اکو 148x88x88 میلی متر است. در مقایسه با مدل اصلی که اندازه 235x84x84 دارد می‌توان گفت که قد آن کاهش و دور کمر آن افزایش یافته است. وزن این دستگاه تقریبا 821 گرم می‌باشد که وزن بسیار مناسبی است.

انتظار می‌رفت که آمازون اکو در رنگ زغالی وارد بازار شود، اما رنگ‌های دیگری برای انتخاب نیز وجود دارد. این انتخاب بزرگی است. آمازون از جعبه رنگ خود فراتر رفته است و همچنین از موادی در طراحی این دستگاه استفاده می‌کند که اجزای داخلی را به بخوبی می‌پوشاند.

محفظه یا همان پوسته بیرونی Amazon Echo قابل تعویض می‌باشد. اگر دکور اتاق نشیمن خود را عوض کردید، می‌توانید یک کاور جدید برای اکوی خود بخرید تا با بقیه وسایل ست شود. این کاورها با قیمت‌های مختلف و متنوع در بازار وجود دارند.

اگر کیفیت صدا اولویت اصلی شما می‌باشد، می‌توانید اکو را به اسپیکرهای بزرگ‌تر یا hifi وصل کنید. برای اتصال بی‌سیمی بلوتوث دارد و خروجی پریز 3.5 میلی متری در پشت آن قرار دارد.

طراحی آمازون اکو

عملکرد آمازون اکو

آمازون اکو را می‌توان خیلی سریع نصب کرد، اما مجبور هستید که برنامه الکسای آمازون را در تلفن خود نصب کنید تا کار خود را آغاز کنید.

به شما می‌گوید که چطور اکو را وارد شبکه خود کنید و در طی چند دقیقه کار را آغاز کنید. وارد تنظیمات شوید و دستگاه جدید را نصب کنید و بعد اکو را برای نصب انتخاب کنید. با دنبال کردن دستورالعمل‌ها می‌توان به راحتی اکو را نصب کرد.

منحنی واقعی آمازون اکو جای دیگری است. منظور این است که باید بدانید از الکسا چه بپرسید، چه چیزهایی کار می‌کند و چه چیزهایی کار نمی‌کند و بعد از قابلیت‌های اکو استفاده کنید. برنامه‌هایی برای اسپیکر هوشمند شما وجود دارد و اکنون این برنامه‌ها بیش از 30000 نوع هستند.

همچنین می‌توانید از الکسا درباره زمان، شرایط آب و هوایی و .. بپرسید. کارهایی زیادی است که می‌توانید با این دستگاه هوشمند انجام دهید و از برنامه‌های مختلفی آگاه شوید.

به طور کل باید گفت که اکو خوب کار می‌کند ولی گاهی اوقات سردرگم و گیج می‌شود. برای مثال ممکن است که موج 6 (ایستگاه رادیویی بریتانیا) را بخواهید و شما را به موج 666 ببرد. اما با کمی تلاش می‌توانید به موسیقی مورد نظر خود برسید.

کیفیت صدا در آمازون اکو (نسل دوم) خشک است. البته هر بار که الکسا صحبت می‌کند صدای شفافی دارد و هر بار که او را صدا بزنید صدای اکو بلند می‌شود.

عملکرد آمازون اکو

آپدیت آمازون اکو

اخیرا الکسا بهبودهای برجسته زیادی با مشخصه‌های کاربردی بیشتری داشته است.

اکنون می‌توانید زنگ‌هایی به شماره تلفن‌های آمریکا، بریتانیا، کانادا و مکزیک داشته باشید. برای فعال کردن این مشخصه باید شماره تلفن خود را به حساب کاربری آمازون وارد کنید تا که به شماره مخاطبین شما دسترسی داشته باشد.

توانایی تماس گرفتن از طریق اکو یک کارایی بسیار عالی است و ارتباط شما را با دستگاه زیاد می‌کند. حتی می‌توانید از آن برای صدا کردن بقیه اعضای خانواده که غذا حاضر است نیز استفاده کنید.

مشخصه‌های روزانه نیز جالب هستند. با آنها اکنون می‌توانید لامپ را روشن کنید و از الکسا بخواهید «روز شما را آغاز کند». این مشخصه روز به روز پیشرفت می‌کند و به ویژگی‌های آن افزوده می‌شود.

تیم آمازون در حال کار کردن بر روی برنامه الکسا می‌باشد. آنها سعی دارند قابلیت آن را بالا ببرند و بدون اینکه نام او یعنی الکسا را صدا بزنید، بتوانید توجه او را جلب کنید و جواب خود را دریافت کنید.

آپدیت آمازون اکو

رای آخر درباره آمازون اکو

نسخه اخیر اسپیکر هوشمند آمازون اکو یک پیشرفت خوب در حوزه تکنولوژی آمازون است. قیمت آن کمتر است، طراحی لذت‌بخش خوب و منحصر به فردی دارد و با گذشت هر ماه یعنی در هر آپدیت، الکسا بهتر و بهتر کار می‌کند.

مشخص است که آمازون در رقابت شدیدی با گوگل هوم، اپل هوم پاد و حتی سونوس وان (Sonos One) – با تشکر از کیفیت صدای عالی آنها – قرار دارد و سعی دارد در این رقابت از آنها پیشی بگیرد.

هنوز زود است که بگوییم این دستگاه آمده است تا کنترل اسمارت هوم را بدست بگیرد، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که دستگاه‌های Amazon Echo بیشتر از مدل گوگل هوم و اپل هوم پاد به فروش رسانده شده است. این موضوع به این معنی می‌باشد که این دستگاه محبوبیت زیادی در میان کاربران دارد.

حتی اگر ایده تکنولوژی خانه هوشمند را دوست ندارید و هنوز عاشق آن نشده‌اید، می‌توانید از اکو به عنوان یک اسپیکر موسیقی بلوتوثی پیشرفته استفاده کنید و از قابلیت‌های منحصر به فرد آن استفاده کنید.

منبع: techradar

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha