بررسی اسپیکر هوشمند آمازون: اکو دات (نسل سوم)

0
585
نقد آمازون اکو دات
نقد آمازون اکو دات

همانطور که در نقد و بررسی آمازون اکو خواندیم، در طی چند سال اخیر آمازون همواره تلاش می‌کند که قابلیت‌های اسپیکرهای هوشمند خود را بالا ببرد و از فناروی‌های مختلفی در این زمینه استفاده کرده است. در اینجا به نقد و بررسی اسپیکر هوشمند Amazon Echo Dot می‌پردازیم تا با مزایا و معایت این اسپیکر نیز آشنا شویم.

آمازون اکو دات (نسل سوم) یک محصول حیرت انگیز می‌باشد. کوچک است، اما دروازه‌ای به سمت دنیای خانه هوشمند و گیرنده‌های صوتی پیشرفته در مقابل مدل‌های نسل قبلی و البته گوگل هوم مینی (Google Home Mini) باز می‌کند.

بر طبق گفته‌های آمازون، Amazon Echo Dot که اکنون در نسل سوم خود در دسترس کاربران است، پرفروش‌ترین اسپیکر آمازون در تمام دور‌ه‌ها بوده است و هر روزه به تعداد کاربران آن افزوده می‌شود.

این اسپیکر کوچک حیرت انگیز قادر است به تمام نقاط کشوری که در آن زندگی می‌کنید تماس بگیرد، فقط با چند دستور به شما قابلیت کنترل خانه هوشمندتان را می‌دهد و از خدمات موسیقی برجسته در سرتاسر دنیا، موسیقی اجرا می‌کند. پس باید گفت که با اینکه بسیار کوچک است، اما کارایی و قابلیت‌های بسیار زیادی دارد.

اما با وجود همه این قابلیت‌ها، اکو دات هنوز کمبودهایی دارد. کمبود بارز آن سیم کمکی 3.5 میلی متری است. اکنون نسخه آخر خانواده اکو، آمازون اکو اینپوت (Amazon Echo Input) گزینه‌های ساده‌تر و پیشرفته‌تری از اکو دات ارائه می‌دهد.

آمازون اکو دات
آمازون اکو دات

طراحی آمازون اکو دات

نسل سوم آمازون اکو دات از دو نسل قبلی آمازون اکو دات بهتر است. ظاهری گرد دارد که به کاربر این حس را می‌دهد که از توپ حاکی استفاده می‌کند. البته هم‌زمان بافت مشبک اطراف لبه بیرونی این حس را به کاربر می‌دهد که از یک وسیله بسیار مدرن و درجه یک استفاده می‌کند. طراحی بافت توری مشبک به آمازون کمک می‌کند تا به راحتی با بقیه گروه آمازون اکو در یک ردیف قرار بگیرد که همگی با بروز رسانی سال گذشته از یک بافت مشبک استفاده می‌کنند. در نتیجه، اکو دات جدید در رنگ‌های زغالی، خاکستری و توسی وارد بازار شده است تا که بتواند با بقیه هم گروهی‌های خود همگام شود.

در راس و بالای اکو دات دکمه‌هایی را خواهید دید که شامل دکمه کم و زیاد کردن صدا، بی صدا کردن میکروفون، الکسا و همچنین چهار ردیف میکروفون می‌شود.

برای فعال کردن الکسا می‌توانید از دکمه بالا استفاده کنید و یا اینکه نام او را صدا بزنید. با صدا کردن نام او می‌توانید تلنگری به چراغ‌هایی بزنید که بر روی دستگاه‌های الکسا قرار دارد و آن را فعال کنید.

طراحی آمازون اکو دات
طراحی آمازون اکو دات

نحوه نصب و کارایی الکسا در آمازون اکو دات

اگر تا به حال یکی از دستگاه‌های الکسا را در خانه خود نصب کرده باشید، رفتن به قسمت نصب اسپیکر آسان است. برای نصب تنها کاری که باید بکنید این است که به برنامه الکسا آمازون بروید و آیکون پلاس را در بخش دستگاه‌ها بزنید – برنامه خیلی سریع یک اسکن بر روی دستگاه‌های هوشمند نزدیک انجام می‌دهد (قبل از اینکه بفهمید اسپیکر هوشمند جدید شما نصب شده و کار می‌کند).

اگر تا به حال الکسا و یا هیچ دستگاه اکویی را نصب نکرده‌اید، باید برنامه را دانلود کنید و وارد اکانت آمازون خود شوید، اما بعد از این مراحل می‌توانید همان کار گفته شده در بالا را انجام دهید.

نحوه نصب آمازون اکو دات
نحوه نصب آمازون اکو دات

عملکرد آمازون اکو دات

مشخصه برجسته آمازون اکو دات نسل سوم سیستم جدید گیرنده صوتی است که به اکو دات کمک می‌کند که از نسخه قبلی خود بهتر عمل کند.

در حقیقت صدای این دستگاه از مدل قبلی سال 2017 بهتر است، این همان دستگاهی می‌باشد که وقتی روشن است دوست دارید به تمام آلبوم موسیقی گوش دهید.

بنابراین، بله باید گفت که بعضی از موسیقی‌ها در اکو نسبت به بقیه اجرای بهتری دارند (موسیقی راک پراگ دوست اکو دات نیست، اما با موسیقی رپ خوب کنار می‌آید). البته وقتی زمان این می‌رسد که می‌خواهید با صدای بلندتر به موسیقی گوش دهید، شاید بخواهید اکو دات را به یک اسپیکر دیگر وصل کنید.

متاسفانه، وصل کردن سایر دستگاه‌ها به اکو دات به همین سادگی نیست. باید گفت که در حالیکه گوگل یک روش جهانی برای وصل کردن دستگاه‌ها در نظر گرفته است، آمازون برای وصل شدن به سایر دستگاه‌ها به بلوتوث تکیه می‌کند. در زمان گفتن شاید سخت نباشد، اما وقتی چند نفر از دوستان خود را دعوت کرده‌اید و هر کدام می‌خواهند دی جی خود را اجرا کنند کمی سخت و آزار دهنده است.

جالب است که بدانید آمازون جنبه عملکرد صوتی اسپیکر در زمان تماس و استفاده از میکروفون را ارتقاء داده است.

ما با افرادی که از آمازون اکو دات استفاده کرده‌اند صحبت کرده‌ایم و همه ادعا می‌کنند که کیفیت صدای این اسپیکر عالی است و باید گفت که از کیفیت صدای گوشی‌هایشان بهتر می‌باشد. این موضوع برای میکروفون آمازون اکو دات نیز صدق می‌کند.

گزینه زنگ زدن، در کنار سایر مشخصه‌های کنترل هوشمند دستگاه یکی از بهترین مشخصه‌های آمازون اکو دات است که کارایی بسیار بالایی دارد.

اگر به دنبال دستگاهی می‌گردید که به هر یک از اعضای خانواده خود که به شما زنگ نمی‌زند بدهید، آمازون اکو دات همان دستگاه است. آمازون اکو دات توانایی مداخله را دارد که درخواست تماس با هر فردی در کشور را بدهد.

در کنار موسیقی، اکو دات دقیقا به اندازه یک اکوی بزرگ هوشمند است. شما می‌توانید تایمر را وقتی آشپزی می‌کنید تنظیم کنید، وقتی درحال خوردن صبحانه خود هستید در یک دقیقه خلاصه خبرها را بشنوید، یا حتی قادر است تماس‌های شما را برقرار کند و یا وارد اوبر Uber شود.

اگر یک سری برنامه ‌ریزی روزانه دارید، الکسا می‌تواند چندین دستور را با هم مرتب و برنامه ریزی کند. برای مثال می‌توانید در یک زمان چراغ‌ها، اجاق گاز و تلویزیون خود را روشن کنید. این گزینه وقتی از چند دستگاه هوشمند استفاده می‌کنید بسیار کارآمد و مناسب است.

اخیرا چندین مدل صدا برای الکسا دیده‌ایم. البته گزینه حالت مختصر (Brief Mode) نیز وجود دارد که به الکسا اجازه می‌دهد که تمایلی برای جواب دادن به شما را نداشته باشد (برای زمانی که منشی صوتی دائما در مکالمات شما مداخله نکند).

همه این مشخصه‌ها عالی هستند و خانواده آمازون اکو را با وجود رقابت شدید با منشی گوگل، سر دسته و رهبر همه می‌کند.

عملکرد آمازون اکو دات
عملکرد آمازون اکو دات

پاسخ سوالات پرسیده شده از آمازون اکو دات

کاربرد آمازون اکو دات چیست؟ آمازون اکو دات را به عنوان منشی شخصی خود در نظر بگیرید. شما می‌توانید از منشی صوتی، الکسا، سوالاتی مانند زمان، اطلاعات عمومی، ترافیک، پیش بینی آب و هوا و هر چیزی دیگری که به بهتر شدن روز شما کمک می کند از آن بپرسید.

از این دستگاه برای کنترل کردن بقیه دستگاه هوشمند خانه خود نیز می‌توانید استفاده کنید. حتی می‌توانید از آن برای بیدار شدن در صبح استفاده کنید و یا به هر کسی که می‌خواهید زنگ بزنید.

آیا باید ماهیانه برای اکو دات پول پرداخت شود؟ نه، فقط باید اکو دات را بخرید و اکانت آمازون داشته باشید. باید برنامه آمازون اکو را بگیرید که رایگان است.

آیا اکو دات ارزش صرف هزینه را دارد؟ بله، دات مشخصه‌های زیادی را در یک دستگاه کوچک گردهم آورده است که بسیار کاربردی هستند.

آیا اکو دات به الکسا نیاز دارد؟ بله، الکسا همان چیزی است که دات شما را هوشمند می‌کند. به او به عنوان منشی هوشمند خودتان و مغز این سخت افزار فکر کنید. از الکسا می‌توانید بخواهید کارهایی برای شما از «الکسا آب هوای امروز چطور است؟» گرفته تا «الکسا چراغ‌ها را روشن کن لطفا» انجام دهد.

آیا اکو دات به وای فای نیاز دارد؟ بله، نیاز دارد. بدون وای فای از این دستگاه فقط می‌توانید به عنوان اسپیکر بلوتوثی استفاده کنید، اما برای اینکه تمام قسمت‌های آن را فعال کنید باید به اینترنت وصل شود. اگر وای فای ندارید، پس قبل از اینکه آمازون اکو دات را بخرید کمی صبر کنید تا وای فای خود را فعال کنید.

سوالات مشترک از آمازون اکو دات
سوالات مشترک از آمازون اکو دات

رای آخر درباره Amazon Echo Dot

اگر برای یک اسپیکر ارزان قیمت بی‌سیمی به بازار رفته‌اید که قابلیت تماس گرفتن، کنترل خانه هوشمند شما و اجرای موسیقی را داشته باشد، آمازون اکو دات یکی از بهترین اسپیکرهای هوشمند در بازار برای شما است. این دستگاه از لحاظ کیفیت تماس و بازپخش موسیقی حتی بهتر از گوگل هوم مینی می‌باشد.

اگر تصمیم دارید که مدت زمان زیادی را با صدای بلند به موسیقی گوش بدهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از اسپیکر جانبی استفاده کنید یا اینکه از یکی از اسپیکرهای آمازون مانند آمازون اکو (نسل دوم) یا آمازون اکو پلاس استفاده کنید. در این زمان موسیقی نیز از شما بخاطر این کیفیت عالی صدا تشکر می‌کند.

منبع: techradar

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha