نقد سریال Undone – نیروی ماورایی یا بیماری روانی؟

1
1097
معرفی سریال Undone

ویکی‌نقد – سریال Undone یکی از جدیدترین سریال‌هایی است که از شبکه آمازون پرایم پخش شده است و انتظارات زیادی از آن می‌رفت. آن‌طور که از نظر منتقدان و بازخوردهای بینندگان مشخص است، سریال توانسته این انتظارات را برآورده کند.

آلما مجموعه‌ای از هفته‌های بد را سپری می‌کند. زندگی روزمره‌اش خالی از هیچ چیز جذابیتی است. نامزدش او را بسیار بیشتر از چیزی که او می‌تواند برای نامزدش نشان بدهد دوست دارد. او از نامزد خواهرش و شخصی که خواهرش به خاطر نامزدی با آن مرد، در حال تبدیل‌شدن به آن است، متنفر است.

تازه همه این‌ها پیش از تصادف بسیار بزرگی است که در آن به سرش صدمه وارد می‌شود. پس از این تصادف است که او شروع به دیدن پدر مرده‌اش می‌کند و متوجه می‌شود که ضمیر خودآگاهاش می‌تواند در زمان سفر کند. همان داستان همیشگی و قدیمی!

این همان جایی است که من معمولا باید لیستی از سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی که Undone مشابهشان است به شما معرفی کنم تا متوجه بشوید با چه نوع سریالی طرف هستید. اما واقعا هیچ سریالی وجود ندارد که Undone شبیهش باشد. «آندان» تصویری از ترس‌ها و فوبیاهایی است که در زندگی شخصی یک زن او را اذیت می‌کند و وضعیت روحی و روانی‌اش را به مخاطره می‌اندازد. این سریال همچنین یک درام علمی تخیلی بسیار قدرتمند است. Undone داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که به خاطر یک تراژدی و عزای بزرگ از هم پاشیده است. با سریالی انیمیشنی طرف هستیم که با استفاده از حالت‌ها و تکنیک‌های تصویری‌اش توانسته که حقیقت مجازی رویایی و پرمانند بسازد که در آن هیچ‌گاه نتوانید به مسیر پیش رویتان اعتماد کنید.

معرفی سریال Undone
رُزا سالازار در نقش آلما

حتی سریال‌ها و تولیداتی که سازندگان Undone یعنی رافائل باب-واکسبرگ و کیت پردی در آن‌ها نقش داشته‌اند نیز نمی‌تواند چندان به درک سریال کمک کند زیرا معروف‌ترین و بهترین سریال در بین تولیداتشان، سریال بوجک هورسمن است. در حالی بوجک از جهاتی به آندان شبیه است که هر دو سریال در بطن خود بینندگان را تشویق می‌کنند که مسئله بیماری‌های روحی و روانی را جدی بگیرند. اما در هر چیز دیگری اگر این دو را مقایسه کنید، هیچ شباهتی در بینشان مشاهده نمی‌کنید.

تنها راه برای درک سریال Undone این است که شما خودتان آن را تماشا کنید که کاری لذت‌بخش خواهد بود. زیرا با یکی از بهترین سریال‌های جدید پاییز سال 2019 طرف هستید.

آندان از تکنیک انیمیشنی استفاده می‌کند که کمتر در تلویزیون استفاده شده است و حاصل کار، بسیار جذاب است.

دلیل خاصی برای جلوه‌های بصری خاص و منحصر به فرد Undone وجود دارد. آن‌ها حاصل روتوسکوپی هستند. فرآیندی که در آن بازیگران در صحنه فیلم‌برداری می‌شوند و سپس توسط انیماتورها کشیده می‌شوند. نتیجه کار دنیایی است که نه چندان واقعی و نه چندان خیالی است. این نوع انیمیشن‌ها وزن و حالتی واقعی دارند اما مردمی که بر روی صفحه‌نمایش می‌بینید، توانایی انجام دادن کارهای ناممکن را هم دارند و حد و مرز خاصی وجود ندارد.

تا جایی که من می‌توانم بگویم، آندان اولین سریال تلویزیونی آمریکایی است که از روتوسکوپی در تمام طول اپیزودهای سنتی 22 دقیقه‌ایش استفاده می‌کند. در حالی که تعدادی از اپیزودها از این مقدار نیز بیشتر هستند. سریال Dream Corp LLC که از شبکه ادالت سوییم پخش می‌شود نیز از روتوسکوپی استفاده کرده است. اما زمان اپیزودها 11 دقیقه است و تعدادی صحنه لایو‌اکشن نیز در آن‌ها وجود دارند. روتوسکوپی مشکلات شخصی آلما را در واقعیت نشان می‌دهد اما به صورت همزمان به سریال اجازه می‌دهد که اعماق فانتزی‌تر کاراکتر و داستان زندگی‌اش را حفاری کنیم. مثلا گذر سریع زمان یا تغییر ناگهانی اتاقی که او در آن حضور دارد، به لطف روتوسکوپی امکان پذیر شده است.

معرفی سریال آندان
باب ادنکیرک در نقش پدر آلما

در طول پنج اپیزود از هشت اپیزودی که منتشر شده‌اند و من دیده‌ام، جلوه‌های بصری Undone هم نفس‌گیر است و هم در خدمت شخصیت‌ها قرار دارد. بدون شک، روتوسکوپی ثابت می‌کند که راه مناسبی برای نشان دادن توانایی‌های جدید و منحصر‌به‌فرد آلما در سریال است. چیزی که می‌تواند تنها یک نوع مزمن از بیماری روحی‌روانی مشابه شیزوفرنیا باشد. در طول سریال توضیح داده می‌شود که مادربزرگ پدری او نیز چنین مشکلی داشته است. این عجیب و غریبی جلوه‌های بصری، اجازه می‌دهند که با کیفیتی مواجه باشیم که پیش از این تقریبا غیرممکن بودند. برای مثال ساختن احساس گذر از میان فضا و زمان توسط آلما، و این احتمال که شاید تمام چیزی که او در حال دست و پنجه نرم‌کردن با آن است، یک بیماری روانی بسیار شدید است که نیازمند درمان است.

معمولا پرسیدن سوال «آیا این یک بیماری روانی است یا یک قدرت ماورایی؟» محدوده خطرناکی برای محصولات علمی تخیلی است. زیرا اگر بخواهید به این پرسش ادامه بدهید، عده‌ای به این نتیجه می‌رسند که چنین چیزهایی نیاز به درمان ندارند و از درمان سر باز بزنند تا بتوانند چیزی که به قول خودشان قدرتی ماورایی است را نگه دارند. سریال آندان از به وجود آمدن چنین سوءبرداشتی به لطف دو تا از نقاط قوتش جلوگیری می‌کند. اول این که باب وکسبرگ و پردی نشان می‌دهند که حتی اگر توانایی‌ها و بیماری روانی آلما به هم مرتبط باشند، پس توانایی‌هایش می‌توانند گاهی برای او درست همان کاری را کنند که بیماری روانی‌اش می‌کند و او را آزار بدهند. این توانایی‌ها  باعث می‌شود که او از همه دور بشود تا دور و برش را خالی کند و کمی برای فکر وقت صرف کند. توجه خاصی داشته باشید که چطور یک شخصیت به‌خصوص سریال تحت تاثیر این بخش ناراحت‌کننده از بیماری روانی قرار می‌گیرد.

دومین بخشی که باعث می‌شود سریال در دام سوال مذکور نیافتد، بازی رزا سالازار است. بازیگر نقش اصلی Undone که لیاقت بازی در چنین نقش کاملی را در کارنامه‌اش داشته. قسمت‌هایی که او در سریال Parenthood نقش یک زن حامله که جوئل و جولیا می‌خواهند بچه‌اش را به سرپرستی بگیرند، بازی می‌کرد، باید برای او چیزهای بیشتری به ارمغان می‌آورد. اما او به جای آن در نقش‌هایی بازی کرد که چندان مناسب استعدادش نبودند.

معرفی سریال Undone
Undone یکی از عجیب‌ترین سریال‌های سال است.

نقش‌آفرینی او در نقش آلیتا در فیلم «آلیتا: فرشته جنگ» در سالی که گذشت، نشان داد که او توانایی درخشش در یک فیلم بلاک‌باستر را نیز دارد. اما این سریال آندان است که استعداد شگرف او را در نمایش احساسات انسانی، حتی پس از لایه‌های متعددی از جلوه‌های بصری، نشان می‌دهد. در Undone این لایه‌ها به صورت انیمیشن روتوسکوپی‌شده و در سینمایی آلیتا، به صورت جلوه‌های کامپیوتری بودند. او نمی‌ترسد که آلما را گاهی انسانی بسیار آزاردهنده یا عجیب غریب – و حتی گاهی بسیار مزخرف – به نمایش بگذارد و خالقان سریال نیز اصلا نمی‌ترسیدند که او را در اعماق احساسات کاراکترش غرق کنند زیرا می‌دانستند که سالازار از پس این نقش بر می‌آید.

من هنوز در مورد سوءبرداشت‌ها از سریال برای نشان دادن ناامیدانه برابری بیماری‌های روانی و قدرت‌های ماورایی کمی نامطمئن هستم اما در قسمت‌های ابتدایی، سریال Undone به شدت زیبا و تامل‌برانگیز است. در صورت تماشای آندان، با یکی از بهترین و جدید‌ترین سریال‌های سال طرف خواهید بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha