بررسی Undercover؛ درامی پیچیده درباره فریب و خیانت

0
5
سریال آندرکاور بی‌بی‌سی وان

گاهی اوقات تشخیص دقیق آن‌چه در درام‌های پیتر موفات (Peter Moffat) اتفاق می‌افتد اندکی دشوار به‌نظر می‌آید. اما این مسئله نه تنها از زیبایی آن کم نمی‌کند بلکه با درگیر کردن مخاطب با داستانی پیچیده، هیجان زیادی را به‌وجود می‌آورد‌. در بیشتر آثار این کارگردان شیوه برخورد با مسئله نژادی و نژادپرستی بسیار قابل‌توجه است. این موضوع در Undercover هم به‌خوبی قابل تشخیص است. این‌جا هم خانواده‌ای رنگین‌پوست نقش اصلی داستان را ایفا می‌کنند.

در دسته‌بندی نقد و بررسی سریال می‌توانید با مینی سریال‌های بیشتری آشنا شوید.

اعدام در یک روز گرم

داستان از بزرگراه ۱۱۰ لوییزیانا آغاز می‌شود. یک تابستان گرم، جاده‌ای طولانی و مستقیم که ماشینی به‌آرامی درحال عبور از آن است. رادیو محلی مشغول پخش برنامه‌ای درباره مهم‌ترین رویداد آن روزها است؛ اعدام در یک روز گرم!

دو ساعت به اعدام رودی جونز (Rudy Jones) با بازی دنیس هایزبرت (Dennis Haysbert) باقی مانده‌ است. مردی که بیست سال قبل به جرم قتل ناکرده بازداشت و اکنون به اشتباه در چنگال‌های قانون گرفتار شده‌ است. زن پشت فرمان، وکیل او مایا کوبینا (Maya Cobbina) است. وکیل مدافعی در لندن که تلاش زیادی برای نجات موکل بی‌گناه خود دارد.

آن‌چه در ابتدا به‌نظر می‌رسد، انتقادی صریح و جدی به مسئله‌ی اعدام است. هرچند رودی نجات پیدا می‌کند و اعدام نمی‌شود، اما سرنوشتش در مسیر قانون سرگردان می‌ماند. این درام صحنه‌های زیادی را در خاطرمان ثبت می‌کند. مانند لحظه‌‌ای که قرار است زندگی این مرد بی‌گناه به پایان برسد، درحالی که مایا از آن سمت شیشه ملتمسانه از دادستان کل تقاضا دارد که جان او را ببخشد. در صحنه‌ای دیگر تلفن همراه مایا خاموش می‌شود و او ماشین خود را رها کرده و وارد یک مزرعه بزرگ می‌شود.

داستان Undercover با یک انفجار یا بهتر است بگوییم با یک تزریق کشنده شروع می‌شود. از آن آغازهایی که انگار قرار نیست به این زودی‌ها فراموشش کنیم. درواقع هیچ‌چیز داستان در ابتدا آن‌طور که به‌نظر می‌آید نیست. چرا؟ چون درست زمانی که حس می‌کنیم تمام داستان را در دست گرفته‌ایم ناگهان مسیر عوض شده و داستان دیگری آغاز می‌شود. این درام فوق‌العاده است. شاید در ابتدا اندکی گیج‌کننده به نظر برسد اما درواقع هرچه داستان پیش می‌رود روال آن کاملا مشخص‌ می‌شود.

سریال آندرکاور

داستانی واقعی ببینید از یک متجاوز سریالی: مروری بر سریال Unbelievable

راز بزرگ

سیر فیلم یک سوال را برای مخاطب ایجاد می‌کند. چرا باید داستان یک وکیل مدافع که در آستانه تبدیل شدن به اولین دادستان سیاهپوست ایالت است را مامور مخفی نامید؟ اگرچه شغل جدید مایا بسیار حساس است، اما پاسخ نزد اون نیست. درواقع به نظر می‌رسد که جواب این پرسش مهم را باید در خانه‌ی او جستجو کرد. در میان چیز‌های بزرگی که آن‌جا انتظارش را می‌کشند. یک خانواده خوشبخت، یک همسر فوق‌العاده به نام نیک (Nick)، سه فرزند، سگ محبوبشان، یک خانه‌ بزرگ و حتی یک تپه‌ ساحلی زیبا برای تعطیلات آخر هفته. به عبارت دیگر یک زندگی کامل و بی‌نقص. چیزی که فراتر از حد تصور مخاطب می‌باشد.

نیک که درظاهر یک نویسنده موفق، یک پدر فداکار و یک همسر نمونه و مهربان است. اما درواقع گذشته‌ تاریکی دارد. یک راز بزرگ که از همسرش مایا پنهان کرده است. او سابقا یک پلیس مخفی بوده و در طی بیست‌ سال گذشته همسر خود را فریب داده‌ است. در سال 1996 زمانی که مایا به‌عنوان یک فعال حقوق اجتماعی در یک تجمع اعتراضی حضور پیدا می‌کند، با نیک آشنا می‌شود. او در ماموریت خود بود و یک هویت جعلی داشت. بعد از مدتی آن دو به یک‌دیگر علاقه‌مند می‌شوند. زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند و همچنان این دروغ بزرگ به قوت خود باقی می‌ماند.

دراصل Undercover نمایشی‌ست از زندگی زنانی که درطی سالیان طولانی توسط شریک زندگی خود فریب داده‌ می‌شوند. این اثر یک شبکه‌ی وسیع از فریب و دروغ را به تصویر می‌کشد.

قهرمانان‌ رنگین‌پوست

سوفی اوکندا (Sophie Okoneda) یک بازیگر درخشان است. تماشای او در چنین نقش بزرگی فوق‌العاده به‌نظر می‌آید. او به‌خوبی گرما و نجابت کاراکتر خود را به‌نمایش می‌گذارد. در طرف دیگر کاراکتر همسرش نیک حضور دارد. او شخصیت مردی خانواده‌دوست را دارد. کسی‌که درحال سوختن در جهنمی‌ست که به دستان خود ساخته است. مردی که مدام تلاش می‌کند تا همسرش به گذشته او پی نبرد و باعث ناامیدی او نشود.

در صحنه‌ای ویرانگر نیک بعد از مدتی با پدر درحال مرگ خود در یک مهمان‌سرا ملاقات می‌کند. او پوشک پدرش را عوض می‌کند و سپس به خلوت ماشین خود پناه می‌برد. درآن‌جا شروع به زجه‌ و زاری می‌کند. درنهایت حلقه ازدواج خود را سرجایش برمی‌گرداند و مجددا دروغ‌هایش را از سر می‌گیرد. در این لحظه مخاطب بسیار متاثر می‌شود.

آدرین لستر

سری به دادگاه‌های امریکا بزنیم: بررسی سریال The Night Of

یکی دیگر از سکانس‌های فراموش‌نشدنی و چشمگیر این فیلم مربوط به غذاخوردن مایا، نیک و فرزندانشان است. آن‌ها مشغول خوردن پاستا پشت میز غذاخوری در منزل خود هستند. حتی در این قرن و این زمان هم همچنان دیدن یک خانواده مرفه و موفق رنگین‌پوست خشم عده‌ای را برمی‌انگیزد. حقیقتا همین یک نقطه‌عطف برای سریال محسوب می‌شود.

در آخر

Undercover بر روی مسائلی چون نژاد وعدالت شکست‌خورده تمرکز بیشتری دارد. داستان در چند قسمت اول به‌طرز دلپذیری غیرمنتظره پیش می‌رود. هر لحظه غافلگیری جدیدی با خود به همراه دارد. سیر آن بسیار جذاب است. طوری‌که مخاطب حس می‌کند چندین سریال مجزا را زیر یک خط کاملا منسجم تماشا می‌کند. وقتی داستان به انتهای نزدیک می‌شود، با خود می‌گوییم چگونه امکان دارد آن‌ها همه‌چیز را همین‌جا و در همین نقطه به پایان برسانند؟ اما درواقع آن‌ها چنین نمی‌کنند.
در انتها باید گفت Undercover یک سریال دوست‌داشتنی است. از آن دست سریال‌هایی که تماشایش خالی از لطف به نظر نمی‌رسد و مخاطب از وقتی که صرف آن می‌کند به هیچ‌وجه پشیمان نمی‌شود.

 

منبع: Los Angles TimesGuardian

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha