نگاهی به The Terror؛ سریالی که مو به تنتان سیخ می‌کند + تریلر

0
13
ترور- سفر به قطب شمال
سریال ترور (The Terror) یا به فارسی وحشت، یک درام ترسناک است که در دو فصل ساخته شده است. فصل اول این سریال براساس رمانی با همین نام نوشته دن سیمونز (Dan Simmons) است. فصل دوم هم از داستان‌های ارواح (Kaidan Tales) در ادبیات ژاپن الهام گرفته است. همان‌طور که گفتیم ترور یعنی وحشت. اما دقیقا چه چیز این سریال ما را وحشت‌زده می‌کند؟ باید بگوییم همه چیز! وحشت در فصل اول می‌تواند ناشی از سرمایی باشد که مسافران کشتی‌ را در یک نقطه میخ‌کوب کرده و عقلشان را از بین می‌برد. وحشت می‌تواند آن خرس قطبی درنده‌ای باشد که در در میان برف و بوران در کمینشان نشسته تا آن‌هایی را که سرما نکشته شکار کند. شاید هم وحشت آن روح خبیثی است که در فصل دوم انسان‌های اردوگاه را تسخیر می‌کند. ممکن است یکی هم در این میان بگوید وحشت، غریزه‌ی انسان به زنده ماندن است که در شرایط سخت کنترل او را به دست می‌گیرد و او را به نیرویی ترسناک تبدیل می‌کند. اما در اصل وحشت دیگری هم وجود دارد که نقطه‌ی مشترک تمام وحشت‌های اشاره شده است و آن وحشت از مرگ است. سریال ترور به حدی در به تصویر کشیدن مرگ در واقع‌گرایانه‌ترین حالت ممکن جدی است که دل و روده‌هایتان را به هم گره می‌زند.
این سریال محصول شبکه AMC است. یکی از تهیه کنندگان اصلی آن ریدلی اسکات (Ridely Scott) کارگردان مشهور هالیوودی است. او را حتما می‌شناسید. اسکات آثار بزرگی مثل گلادیاتور (Gladiator) و بیگانه (Alien) را در کارنامه‌ی خود دارد. بنابراین این سریال حتما ارزش دیدن دارد.

در دسته‌بندی نقد و بررسی سریال می‌توانید درباره سریال‌های ترسناک بیشتری بخوانید.

فصل اول؛ سرما یا خرس قطبی؟ کدام خطرناک‌تر است؟

فصل اول سریال ترور با الهام از واقعیت نوشته شده است. ترور نام یکی از دو کشتی بادبانی پیشرفته‌ای بود که در سال 1845 از انگلستان برای انجام ماموریتی روانه قطب شمال می‌شود. اما بعد از مدت کوتاهی در یخبندان آن‌جا گرفتار می‌شوند. البته، مشکل کاپیتان و خدمه تنها سرمای فلج کننده و کمبود مواد غذایی آن‌جا نیست. آن‌ها باید با یک خرس قطبی آدم‌خوار هم دست‌و‌پنجه نرم کنند. این جانور درنده در سرمای بیرون در کمین آن‌هاست. هیچ رحمی ندارد و جان ملوانان را یکی بعد از دیگری می‌گیرد.
ترس در شکل‌های دیگری هم خود را نشان می‌دهد. به خصوص در اولین قسمت‌ها بزرگ‌ترین ترس فضای کسل‌کننده و اضطراب بی‌وقفه‌ای است که در دل همه وجود دارد. این‌که چگونه این فشار روانی آرام‌آرام آدم‌ها را به‌سوی از دست دادن عقلشان می‌برد. بنابراین مسافران این کشتی برای زنده ماندن باید با گرسنگی، بیماری، خرس قطبی و شورشِ خودی‌ها دست‌وپنجه نرم کنند. اما به جرات می‌توان گفت بزرگ‌ترین تهدید برای آن‌ها مکانی‌ست که در آن گیرافتاده‌اند. شاید اگر آن خرس قطبی هم نبود، سرمای قطب شمال و تنهایی برای کشتن یا دیوانه کردن آن‌ها کافی بود.
ممکن است در ابتدا این‌طور به نظر ‌برسد که با یک داستان حادثه‌محور طرفیم. اما در اصل سریال ترور شخصیت‌محور است. این سریال قسمت زیادی از موفقیت خود را مدیون جارد هریس (Jared Harris) و سایر بازیگران استثنایی و کم‌تر شناخته شده آن است. شخصیت‌ها مدت زیادی تنها در قطب شمال هستند و هیچ‌گونه مکالمه یا تماسی با دنیای خارج از خود ندارند. پس بازیگران باید بتوانند مخاطب را به‌خوبی جذب کنند.

آن‌ها به شما کلک زدند

باید اعتراف کرد که استفاده از گرافیک‌های کامپیوتری و جلوه‌های بصری در این سریال اعجاب‌انگیز است. حتما می‌دانید که برای ساخت این سریال بازیگران واقعا به قطب شمال یا محل زندگی اسکیموها سفر نکرده‌اند. خیلی از برداشت‌ها در داخل استودیو و در بوداپست فیلم‌برداری شده‌اند. در واقع، آن‌ها با استفاده از تکه یخ‌های تقلبی درکنار هم سعی کرده‌اند محیطی مانند قطب شمال به وجود بیاورند تا شما را گول بزنند. البته موفق هم شدند. سرما جوری واقعی است که انگار می‌خواهد از درون صفحه‌ی نمایشگر به خانه‌ ما نفوذ کند.

نازک‌‌نارنجی‌ها نگاه نکنند!

لحظاتی در این سریال وجود دارد که شما را مجبور می‌کند چشمان خود را ببندید. مخصوصا پایان سریال که اصلا برای نازک نارنجی‌ها نیست. در واقع نویسندگان این سریال سو هیو (Soo Hugh) و ریدلی اسکات هر صحنه را طوری با هدف و جزییات کامل از آب درآورده‌اند که کاری از دست شما برنمی‌آید جز این‌که همراه با شخصیت‌ها غرق تاریکی‌های داستان شوید و سرمای زیر صفر آن‌جا را حس کنید.

اما واقعیت چه بود؟

آیا وقعا کشتی ترور از صفحه روزگار پاک شد؟ اگر راستش را بخواهید، نه! کمی قبل از پخش این سریال بقایای کشتی در قطب شمال کشف شد. حالا با کشف آن‌ها اطلاعات بیشتری از سرگذشت کشتی‌ها در دسترس است. آن‌چه در سریال رخ داده فقط طبق فرضیه‌هاست. به‌ عبارت دیگه ناشی از تخیلات ذهنی نویسندگان این سریال است.
فصل اول سریال ترور
اگر به سریال‌های ترسناک علاقه دارید بررسی سریال  The Haunting Of Hill House را حتما بخوانید.
تماشاچیانی که در سریال‌ها مدام به دنبال نماد و سمبل‌ هستند ممکن است به این فکر بیفتند که آیا کشتی و خرس قطبی درنده نمایانگر درافتادن انسان با نیروهای طبیعی است؟ شاید. اما بیش از هرچیز این سریال درباره‌ سیر فروپاشی روانی انسان و عکس‌العمل او هنگام رویارویی با ترس‌های واقعی و در عین حال غیرقابل تصور است. این سریال پرتنش و جنون‌آمیز است. می‌توان گفت کمی هم شبیه دنیای خودمان است. درست است. ما از قطب شمال و سرمای کشنده‌ی ‌آن خیلی دوریم. خرس قطبی هم در اطرافمان نیست. اما باز هم دیدن این سریال ما را در یک چرخه‌ جنون‌آمیز و ماندگار ترس به دام می‌اندازد. این سریال جذابیت‌های زیادی دارد و یکی از این جذابیت‌ها قطعا شما را درگیر خود می‌کند.
اگر توانستید از دست هیولای فصل اول جان سالم به در ببرید، اشباح فصل دوم منتظر شما هستند.

فصل دوم؛ یک درام خانوادگی-تاریخی

بعد از تقریبا یک سال و نیم ، فصل دوم سریال ترور با عنوان ترور: رسوایی (The Terror: Infamy) ساخته شد. در این فصل شاهد یک سری مرگ‌های زنجیره‌ای عجیب‌‌وغریب در یک مکان و زمان کاملا متفاوت با فصل اول هستیم. بیشتر اتفاق‌های این فصل در یک ارودگاه پناه‌جویان ژاپنی-آمریکایی و در زمان جنگ جهانی دوم رخ می‌دهند.
این فصل با سکانسی ترسناک شروع می‌شود. یک زن ژاپنی_-آمریکایی در حالی‌که یک کیمونو سفید به تن دارد به سمت اقیانوس می‌رود و به زندگی‌اش پایان می‌دهد. اما چه چیز باعث خودکشی او شده؟ افسردگی یا ترس از جنگ؟ خیر! با دیدن صحنه‌های بعد می‌فهمیم که روحی خبیث او را مجبور کرده. این روح خبیث که اسمش یوری (Yurei) است، سعی در تسخیر همه مرم اردوگاه دارد. در این‌ زمان، یک مرد جوان به نام چستر ناکایاما (Chester Nakayama) تصمیم می‌گیرد او را پیدا کند.  با این روح مبارزه کند و آن را از بین ببرد.
در حقیقت فصل دوم ترور روی خانواده‌ چستر و اتفاقاتی که برای آن‌ها می‌افتد تمرکز دارد. چستر با خانواده خود در یک ارودگاه پناه‌جویان ژاپنی-آمریکایی در یک جزیره کوچک زندگی می‌کند. او و پدرش ماهیگیرند، اما چستر می‌خواهد زندگی بهتری داشته باشد. پدر و مادر او دو ژاپنی‌ مهاجر بودند. آن‌ها بعد از این‌که دنیا را در جست‌و‌جوی آزادی گشتند، سرانجام به آمریکا آمدند و در آن ساکن شدند. اما پسرشان خود را متعلق به هیچ‌کدام از این دو کشور نمی‌داند و قصد کشف دنیای خارج از شهر زندگی خود را دارد. او این اشتیاق را با عکاسی نشان می‌دهد. اما جنگ جهانی دوم بین ژاپن و آمریکا همه چیز را به هم می‌ریزد و زندگی او را دست‌خوش تغییر می‌کند. علاوه‌‌بر بلایی که جنگ بر سر زندگی آن‌ها آورده، روحی خبیث هم در میانشان پرسه می‌زند و آن‌ها را برای گناهان گذشته‌شان مجازات می‌کند.

برای دیدن صحنه‌های پرخشونت آماده باشید

صحنه‌های زیادی از خشونت و شکنجه‌های جسمی مانند پیچ‌خوردن دست و پاها و شکستن گردن وجود دارد. منبع ترس دیگر، روح خبیث یوری است که دست از سر چستر برنمی‌دارد. تقلاهای جنون‌آمیز چستر برای رهایی از آزارهای او صحنه‌های ترسناکی را خلق می‌کند که تماشای آن‌ها آسان نیست.

اردوگاه پناه‌جویان یا خانه‌ اشباح؟!

وقایع چند قسمت اول از فصل دوم به حوادث حول‌و‌حوش تاریخ 7 دسامبر 1941 می‌پردازند. تاریخی که رئیس جمهور فرانکلین رزولت (Franklin D. Roosevelt) از آن با عنوان تاریخ رسوایی آمریکا یاد می‌کند. این سریال چهره‌ی سرد سربازهای انگلیسی_-آمریکایی را نشان می‌دهد که فقط به انجام وظیفه خود چشم دوخته‌اند. همچنین، مردم بدبختی که به امید زندگی بهتر به آمریکا آمدند. اما جنگ باعث شد در این جزیره حبس شوند. برای مثال می‌توان به هِنری (Henry) پدر چستر اشاره کرد. دیدن او قلب بیننده را به درد می‌آورد. او در گذشته به رویای آمریکایی معتقد بود، اما حالا دنیا روی سرش خراب شده و او در این بین هیچ تقصیری ندارد.
همان‌طور که شبکه AMC اشاره کرده این سریال ادای دین به افرادی است که در ارودگاه‌های اجباری در سراسر دنیا زندگی می‌کنند. بسیاری از شخصیت‌های مانند چستر و پدر و مادرش تشابهاتی با افراد واقعی در اردوگاه‌ها دارند. سازندگان این سریال تلاش می‌کنند رنج‌های واقعی مهاجران را به تصویر بکشد. نژادپرستی و بی‌عدالتی تنها رنج‌های پناه‌جویان نیستند. فشارهای روانی هم آن‌ها را آزار می‌دهد. این افراد مانند ارواح سرگردانی هستند که به هیچ‌جا تعلق ندارند و دنبال خانه‌ای امن برای زندگی کردن می‌گردند. همه بازیگران این سریال ژاپنی-آمریکایی هستند و این انتخابی بسیار آگاهانه بوده است. این سریال داستان کسانی است که ناگهان خود را در زمان نامناسب و در مکان نامناسب می‌بینند.

سریال ترسناک ترور

آیا داستان دراکولا همیشه یک داستان ترسناک است؟ نقد و بررسی سریال دراکولا را بخوانید تا متوجه شوید.

فصل سوم در راه است

از آن‌جایی که هر دو فصل از سریال ترور توانست نظر منتقدان را به خود جلب کند، شبکه‌ی AMC تصمیم گرفت فصل سوم آن را هم بسازد. شرکت Scott Free Productions که توسط ریدلی اسکات و برادرش تونی اسکات (Tony Scott) تاسیس شده و تهیه‌کننده‌ی سریال سو هیو ، ایده‌های مختلفی برای ساخت فصل سوم دارند و حالا هر دو طرف بر سر این‌که کدام ایده به سوژه‌ی نهایی فصل سوم تبدیل شود بحث می‌کنند. البته، با توجه به این‌که ساخت فصل سوم در مراحل ابتدایی قرار دارد، به این زودی‌ها خبری از تاریخ پخش یا نمایش تریلر از آن نخواهد بود.

 

منبع: VarietyIndiewire

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha