بررسی سریال The Night Of؛ در گیرودار دادگاه‌های آمریکا

0
4
پوستر سریال همان شب

همان شب (The night of) یک مینی سریال تماشایی‌ست که توسط کمپانی بزرگ HBO ساخته شده است. این اثر، داستان جنایی ویژه و منحصربه‌فردی را درباره یک پسر دانشجو تعریف می‌کند. او تصمیم گرفته‌است به صورت پنهانی با ماشین پدرش به یک مهمانی شبانه برود. اما تنها چند ساعت بعد به جرم قتل دختری جوان و غریبه سر از زندان در می‌آورد.

نگاهی به شخصیت ناز

در قسمت اول و در سکانس مربوط به ساحل، بیننده به تماشای شبی آرام از منظر نصیرخان (Nasir Khan) با بازی زیبای ریز احمد (Riz Ahmad) می‌پردازد. پسری معصوم که اتفاقا به مخاطب حس مراقبت و حمایت منتقل می‌کند. ناز (Naz) صدایش کنند. در روابطش با زن‌ها مشکلات زیادی دارد. همیشه در پناه والدینش قرار داشته است و اغلب هم توسط دوستانش نادیده گرفته می‌شود.‌ بلاتکلیفی بارز موجود در این قسمت تقریبا آزاردهنده است. سیر داستان یک وضعیت خنده‌دار را به یک وضعیت عجیب و سپس پیچیده و سخت تبدیل می‌کند. با این همه ناز آن شیرینی ناشی از آسیب‌پذیری و حساسیتش را کاملا حفظ می‌کند. او تمام مدت فریاد بی‌گناهی سر می‌دهد تا مخاطب را به همدلی و حمایت وادار کند. با همه‌ این صحبت‌ها همچنان ممکن است او یک قاتل باشد. در واقع مسئله‌ بزرگی وجود دارد؛ یک جای خالی بزرگ. او  می‌داند که چند ساعتی خوابیده. بعد هم روی میز آشپزخانه از خواب بیدار شده. ناز هیچ ایده‌ای ندارد در این بین چه اتفاقاتی افتاده است. بنابراین تمام وقایع آن شب در هاله‌ای از ابهام قرار دارند.

چگونه تورتورو به یک صحنه‌گردان بزرگ تبدیل می‌شود؟

در این میان وکیل عجیب و غریب ناز مواجه می‌شویم. جان استون (John Stone) با بازی جان تورتورو (John Turturro)، ما را به دنیای دادگاه‌های جنایی پلیس، دادگاه‌های کیفری شهری، قضات و وکلای دادگستری و حتی افسران شیفت شب می‌کشاند.

او یک وکیل سطح متوسط و ارزان قیمت است. اما حالا به یکی از اصلی‌ترین صحنه گردان‌های دادگاه بزرگ شهر تبدیل شده‌ است. استون آدمی جنجالی و دوست‌داشتنی است. گاهی دمدمی مزاج، بدجنس و بی‌حوصله می‌شود. اما باهوش‌تر از آنی‌ست که تلاش می‌کند نشان دهد و هوش خود را در مختصر کردن کلمات به مخاطب نشان می‌دهد. درواقع جان استون یک بافت ظریف با چاشنی سکوت در داستانی که دائما درحال تغییر است را ایجاد می‌کند. همین امر مخاطب را کاملا به وجد می‌آورد. حتی وقتی این شخصیت از قاب تلویزیون می‌رود، دلتنگش می‌شویم. در ابتدا قرار بود این نقش جذاب را جیمز گاندولفینی (James Gandolfini) بازی کند. سپس رابرت دنیرو (Robert Deniro) به پروژه پیوست. اما در نهایت نقش به توتورو رسید.

همان شب - پیمان معادی

 

والدین یک قاتل چه مشکلاتی دارند؟

والدین ناز با بازی پورنا جاگاناتام (Poorna Jagannathan) و پیمان معادی (Peyman Maadi) در نوع خود نقش‌آفرینی بی‌نظیری دارند. پدر و مادری که به علت اتهامات وارد شده به فرزندشان در میان اجتماع سرشکسته و خجالت‌زده‌اند، مردم ناسزا و نفرین نثارشان می‌کنند و همین امر آن‌ها را خشمگین کرده‌است.

درباره همان شب

در این مجموعه هشت قسمتی، پرونده تماما در سیستم قضایی درحال گردش است. پلیس، دادستان و وکیل مدافع در تلاش‌اند که شب واقعه را مجددا بازسازی کنند. اما جزییات داستان آنقدر کافی‌ست که مخاطب به‌تنهایی هم می‌تواند به کشف اسرار این جنایت هولناک بپردازد.

جهانی که مینی ‌سریال همان شب ایجاد می‌کند سرشار از پیچیدگی است. ضرب‌آهنگ فیلم دقیق و کشنده است. صحنه‌های طولانی همراه با سکوت و جزییات کامل و متمرکز، زیبایی اثر را دوچندان می‌کند. خالقان داستان استیون زایلیان (Steven Zaillian) و ریچارد پرایس (Richard Price) به سرعت بیننده را در فضایی متمایز و عمیق غوطه‌ور ساخته و اسیر رازورمزهای این داستان کاراگاهی می‌کنند.

این سریال بر اساس یک درام انگلیسی به نام عدالت کیفری (Criminal Justice) ساخته شده است. هرچند که سخت می‌شود بین داستان‌های خیالی ناز و زندگی واقعی ادنان سید (Adnan Syed) شباهت‌هایی پیدا کنیم. ولی باید به این نکات اشاره کرد: هر دو نوجوان مسلمان و آمریکایی هستند، هردو متهم به قتل دختر جوانی می‌شوند، هر دو گرفتار خطاهای ساختاری در سیستم عدالت کیفری می‌شوند و هر دو معصومیت خود را تا انتهای ماجرا و در تمام وقایع وحشتناک حفظ می‌کنند.

ناامیدی، تنهایی و وحشت کاراکترها برا تماشاگر کاملا قابل لمس است. فیلم‌برداری صحنه‌های مربوط به قتل مانند بلیط‌های باقی‌مانده و تلفن‌همراهی که لحظه‌ی وقوع جنایت را ضبط کرده‌است، دقیق، متمرکز و بسیار دلچسب می‌باشد.

گذری به بازی ریز احمد

جزییات متناقض در کاراکتر ناز با ظرافت بی‌همتایی توسط ریز احمد به‌تصویر کشیده شده‌ است. او ناز را با توانایی‌های عجیب و دلنشینی همچون سرسختی، انعطاف پذیری و تغییرپذیری ناگهانی به تصویر می‌کشد. یک دختر برای شروع داستان می‌میرد و ناز مدت‌ها بعد از مرگ وی اسمش را متوجه می‌شود. احمد به‌خوبی و به‌گونه‌ای باورپذیر این سردرگمی و بی‌اطلاعی از تمامی وقایع رخ داده را به ما نشان می‌دهد.

مینی سریال همان شب

به طور کلی فیلم قصد دارد درباره برائت و گناه در کنار آمدن با کاغذبازی‌ها دست‌وپاگیری در قانون و نظم داستان‌سرایی کند. دراصل شخصیت ناز ساخته شده بود تا همه چیزش را از دست بدهد ولی مجدد به زندگی برگردد.

و درنهایت…

باید گفت همان شب (The Night Of) اثرd اعتیادآور و جذاب است که مخاطب را وادار می‌کند ساعت‌ها به تماشایش بنشیند. صحنه‌های ظریف و سرنخ‌های پنهان موجود در هر قسمت شما را مجبور می‌کند  گاهی به عقب برگردید و سکانس‌ها را مجددا تماشا کنید. این سریال بیننده را با روشی آرام و نامحسوس در دامی از سردرگمی و فریب قرار می‌دهد تا تماشایش لذتی دوچندان داشته باشد.

 

منبع: Variety

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha