مروری بر سریال The New Pope؛ وقتی کشیش‌ها نقاب از چهره برمی‌دارند

0
8
پوستر سریال پاپ جدید

اگر با دیدن سریال پاپ جوان (The Young Pope) شیفته جذاب‌ترین کشیش هالیود شدید پس باید بدانید که ماجراهای این کشیش جنجالی ادامه دارد. بعد از موفقیت سریال پاپ جوان تصمیم‌ گرفته شد که ساخت این سریال ادامه پیدا کند. البته با عنوان پاپ جدید (The New Pope). این سریال در 9 اپیزود ارائه شده است و رسما اعلام شده که فصل دوم سریال پاپ جوان است. حتما از خود می‌پرسد چرا اسم سریال تغییر کرده؟ شاید دلیلش این باشد که پاپ جوان فصل قبل دیگر مهم‌ترین شخصیت سریال نیست. کاراکتر او کم‌رنگ شده و جای او را به پاپ جدید داده‌اند. سریال پاپ جوان نشان داد که یک پاپ چه‌طور می‌تواند جذاب و دلربا باشد. این‌که گرفتاری‌ها یا مشکلات یک فرد چه تاثیری روی اعتقادات او می‌گذارد حتی اگر آن شخص یک کشیش باشد. کشیشی که جود لا (Jude Law) ارائه داد تجلی هجو و کنایه بود. او کشیشی محافظه‌کار با عقاید خاص خودش بود که سعی می‌کرد مردم را به سمت ایمان واقعی هدایت کند. اما پاپ جدیدی که در این سریال به شما معرفی می‌شود هم در جذابیت چیزی از او کم‌تر ندارد. البته جذابیت او بیشتر مربوط به شخصیتش است.
کارگردان و تهیه‌کننده این سریال پائولو سورنتینو (Paolo Sorrentino) است. بازیگرهای اصلی این فصل هم جود لا و جان ملکوویچ (John Malcovich) هستند. این سریال هم مانند سریال قبلی بازخوردهای خوبی از منتقدین گرفت.

به سریال‌های درام علاقه دارید؟ سریال‌های جنایی را دنبال می‌کنید؟ یا مینی سریال‌ها را ترجیح می‌دهید؟ در دسته‌بندی نقد و بررسی سریال می‌توانید همه این‌ها را پیدا کنید.

پاپ اعظم در کما؛ کلیسا دنبال جانشین

بعد از دیدن اولین اپیزود از سریال پاپ جدید دستتان می‌آید که موضوع کلی سریال چیست. طرح کلی و سبک این سریال مانند سریال پاپ جوان است. اما این فصل تمرکز بیشتری روی ایمان، کلیسا و نقش آن در جهان دارد و قرار نیست مانند پاپ جوان آن‌ها را از دیدگاه یک نفر بیان کند.
وقایع این فصل مدتی بعد از اتفاق‌های فصل قبل می‌افتد. لِنی بلاردو (Lenny Belardo) در کما است. عمل پیوند قلب با موفقیت انجام شده اما او هنوز بی‌هوش است. طرفدارانش در میدان شهر مدام در حال دعا کردن برای به هوش آمدن او هستند. آن‌ها مدام به رادیو گوش می‌دهند و منتظر شنیدن خبرهای جدید از سلامتی‌اش هستند. اما اوضاع در کلیسا جور دیگری است. کلیسا نمی‌تواند مانند مردم منتظر به هوش آمدن کشیش اعظم باشد. بنابراین کاردینال‌ها ترتیب انتخاب پاپ جدید را می‌دهند. البته ورود پاپ جدید خیلی هم سریع اتفاق نمی‌افتد. سورنتینو مهارت خوبی در استفاده از پاپ‌ها دارد. آن‌قدر آن‌ها را در آب‌ونمک نگه می‌دارد تا وقت مناسب معرفی‌شان به سریال برسد. البته نگران نباشید. کشیش جذاب به‌طور کامل کنار گذاشته نمی‌شود. او در سریال حضور دارد. اما حضورش غالب نیست. این فصل از سریال، لِنی را نادیده نمی‌گیرد. او در بیمارستان است. اما حضورش در راهروهای کلیسا حس می‌شود. او مانند روح در گوشه‌وکنار کلیسا ظاهر می‌شود. او را می‌بینیم که برای تسلی دادن دستش را روی شانه مردم می‌گذارد. مثل گذشته در محراب کلیسا دعا می‌کند. در راهروها رژه می‌رود.سریال پاپ جدید

کشیش جدید؛ آمیزه‌ای از تضادها

بعد از به کما رفتن لنی، تهدیدهایی علیه کلیسا می‌شود. بنابراین چاره‌ای نیست جز این‌که کلیسا برای به‌دست آوردن قدرت خود یک پاپ جدید انتخاب کند. این می‌شود که کاردینال وویلو (Voiello) دست به‌کار می‌شود. با او در فصل قبل هم آشنا شده ‌بودیم. وویلو کسی است دسیسه‌هایش او را به بانفوذترین فرد واتیکان تبدیل کرده. او به‌شدت مخالف عقاید روشن‌فکرانه لِنی بود. هر آن‌چه از دستش برمی‌آمد انجام داد تا با او مقابله کند. الان هم که کلیسا در تکاپوی انتخاب جانشینی برای لنی است همه تلاشش را می‌کند تا آن شخص خودش باشد. وویلو کوچک‌اندام، درست نقطه مقابل شکوه و بزرگی لنی بلارو است. اما داستان او خیلی غم‌انگیز است. او آرزوی رسیدن به بالاترین مقام کلیسا را دارد اما کاریزما و قدرت کافی را برای رسیدن به آن را ندارد. درست است که او گاهی بدجنس به نظر می‌رسد اما کسی است که خود را وقف خدا کرده است. درست است علیه دیگران نقشه می‌کشد اما منافع کلیسا را هم همیشه در نظر دارد. پس اگر او قرار نیست جانشین پاپ اعظم باشد این مقام به چه کسی می‌رسد؟
همان‌طور که گفتیم کارگردان این سریال مهارت خوبی در خلق کاراکترهای مختلف دارد. کاراکتر جدیدی که به این فصل اضافه می‌شود جان برنوکس (John Brannox) است. کشیش برنوکس ملغمه شگفت‌انگیزی از تضادهاست. او درست نقطه مقابل لِنی است. یک بریتانیایی بانفوذ و خودساخته است. او کشیش میانه‌رویی است که به‌خاطر نوشتن کتابی مذهبی به نام راه میانه، در جوانی به شهرت رسید. اصلا به‌همین دلیل کلیسا او را انتخاب کرد. کاردینال‌ها می‌خواستند با انتخاب او آتش اشتیاقی که لنی به‌وجود آورده بود را خاموش کنند. برنوکس بیشتر عمرش را صرف امور دینی و یادگیری علوم مذهبی کرده است. اما این باعث نمی‌شود که ارتباطش را با دنیای بیرون کاملا قطع کند. او یکی از افراد نزدیک به مگان مارکل (Megan Markle) عروس خاندان سلطنتی بریتانیا است. حتی در انتخاب لباس برای مهمانی به او کمک می‌کند. یا به‌محض این‌که به واتیکان می‌رسد افراد معروف مورد علاقه‌اش یعنی شارون استون (Sharon Stone) بازیگر و مرلینن مَنسِن (Marilyn Manson) خواننده و ترانه‌سرا را به کلیسا دعوت می‌کند. اما کاراکتر او به همین‌ها محدود نمی‌شود. لایه‌های پنهان شخصیتی، او را جذاب‌تر کرده‌اند. برنوکس در درون، بسیار متزلزل و شکننده است. گذشته غم‌انگیزی دارد. برادرش را سال‌ها پیش از دست داده است. پدر و مادرش هم او را برای مرگ برادرش مقصر می‌دانند. آن‌ها بعد از گذشت سال‌ها هنوز برای پسر ازدست‌‌رفته‌شان عزاداری می‌کنند. هنوز برنوکس را نبخشیده‌اند و با او حرف نمی‌زنند. مناسب‌ترین فرد برای جانشینی سِر جان برَنوکس است. البته او تنها کشیش این فصل نیست. کشیش‌های به یادماندنی دیگری هم به شما معرفی می‌شوند.پاپ جدید

سری به دنیای قاتل‌های سریالی بزنید: نقدی بر سریال The Serpent

کشیش‌ها هم انسان هستند

سریال پاپ جدید حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اما مهم‌ترین چیزی که قصد دارد بگوید این است که کشیش‌ها هم انسان‌اند. بله، درست است. آن‎‌ها نماینده‌های خدا هستند. اما قبل از آن یک انسان هستند. مثلا کاردینال وویلو را ببینید. او طرفدار تیم فوتبال ناپولی هم هست. این علاقه نشان می‌دهد که او هم درست مثل انسان‌های معمولی سرگرمی‌هایی دارد. یا مثلا کشیش برنوکس را درنظر بگیرید. او طرفدار پروپاقرص مرلین منسون است. دوست مگان مارکل است. مدام مانند انسان‌های معمولی جامعه تلاش می‌کند خانواده‌اش را راضی کند. او هم مانند بقیه دچار تضادهای درونی است. پاپ‌ها در این سریال نقابشان را از چهره برمی‌دارند و خود واقعی را به شما نشان می‌دهند.

هنر سورنتینو در نمایش تضادها

نقطه اتکا این سریال دیدگاه هنری عجیب‌وغریب سورنتینو است. کنایه‌های او ظریف و زیرکانه، مبتذل و در عین حال شگفت‌انگیز است. شباهت‌هایی بین این سریال و فیلم دو پاپ (The Two Popes) از فرناندو میرلز (Fernando Meirelles) وجود دارد. هر دو با نمایش صحنه‌هایی باشکوه و مجلل از کلیسا شما را هیپنوتیزم می‌کنند و هر دو علاقه دارند که دین و دنیا را پهلوی هم بگذارند. مثلا در هر دو اثر مراسم انتخاب پاپ را با پخش موسیقی بسیار شاد و دنس نشان می‌دهند. فیلم میرلز از آن‌جهت خیره‌کننده است که اطلاعات زیادی به بیننده می‌دهد. فیلم مانند یک روزنامه اطلاعات می‌دهد. اما سریال سورنتینو مانند یک رویا یا یک نقاشی است و او اصلا برای دادن اطلاعات عجله نمی‌کند.نقد پاپ جدید

از ایمان تا فرار از ایمان: نقد و بررسی سریال Unorthodox

حرف آخر، آماده شنیدن موعظه‌های مذهبی باشید

سریال پاپ جدید شما را با خود به دنیای پنهان و حیرت‌انگیز شهر واتیکان می‌برد. شما را کنار مردمی می‌نشاند که برای شنیدن موعظه‌های مذهبی روی صندلی‌های کلیسا نشسته‌اند. اما نه، دلسرد نشوید. فکر نکنید قرار است از آن موعظه‌های کسل‌کننده و خواب‌آور بشنوید. سخنرانی‌های طولانی هم به جذابیت صحنه‌های خنده‌دار فصل اول هستند. این سخنرانی‌ها تاثیرات عمیقی روی شما می‌گذارند. کم‌تر برنامه تلوزیونی این قدرت را دارد. سورنتینو می‌خواهد در قالب این وعظ‌ها مفاهیم عمیق‌تری را به شما القا کند. این است که باعث شده سریال سورنتینو تبدیل به یکی بی‌نظیرترین، اسرارآمیزترین و هیجان‌انگیزترین سریال‌های تلوزیونی تبدیل شود. سریال روی هرکسی تاثیر متفاوتی می‌گذارد. عده‌ای را سرگرم می‌کند و می‌خنداند. عده‌‌ای را هم به فکر فرو می‌برد. این سریال همه ویژگی‌های یک سریال موفق را دارد. شبیه زندگی واقعی است. اما اگر دقیق‌تر به آن نگاه کنید مفاهیم عمیق‌تری هم دارد. این سریال مانند مجسمه پیه‌تا ساخته میکل‌آنژ چشمگیر است. باید آن‌ را دید و تحسین‌ کرد.

 

منبع: The AtlanticIndie Wire

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha