نقد و بررسی سریال Solar Opposites : مخالفان فضایی یا ریک و مورتی ؟

0
29
مخالفان فضایی

اگر از طرفداران پر و پا قرص سریال ریک و مورتی (Rick and Morty) باشید حتما نام سریال مهاجمان خورشیدی Solar Opposites به گوش‌تان رسیده است. این سریال آخرین اثر خالق Rick and Morty محبوب‌ترین سریال انیمیشن بزرگسال این روزهاست.

پیش‌تر انیمیشن ژانری مخصوص کودک و نوجوان شمرده می‌شد، اما با ورود سریال‌های دهه نود میلادی مانند خانواده سیمپسون‌ها (The Simpsons) و پارک جنوبی (South Park) انیمیشن نشان داد مخاطب خود را از تمام گروه‌های سنی جذب می‌کند. بعدتر با ورود سریال‌های مدرنی مانند ریک و مورتی (Rick And Morty) و بوجک هورسمن (BoJack Horseman) دنیای سریال‌های انیمیشنی به کلی تغییر کرد و با یک افزایش چشمگیر کیفیت، هم در فرم و هم در محتوا، نشان دادند برای تولید محتوای مهم و گاه فلسفی احتیاجی به فضای جدی نیست و در مدیوم جذاب انیمیشن هم می‌توان صحبت کرد. چه بسا سریالی مثل بوجک هورسمن در بسیاری از رده‌بندی‌های مطرح درکنار سریال‌هایی بزرگ قرار می‎گیرد. (مطالعه نقد و بررسی سریال بوجک هورسمن را از دست ندهید.)

داستان سریال Solar Opposites درباره یک خانواده ۴ نفره فضایی است که به خاطر نابودی سیاره‌شان به کره زمین می‌آیند و سفینه فضایی آن‌ها روی خانه‌ای در قلب آمریکا فرود می‌آید که آن‌ها را مجبور به زندگی در آن جا می‌کند چرا که سفینه‌شان بعد از این سقوط خراب می‌شود و آن‌ها علاوه بر ماموریت مهمی که در کره زمین دارند، باید سفینه خود را تعمیر کنند تا بتوانند از زمین فرار کنند. دو نفر از اعضای خانواده یعنی کروو و یامولاک معتقدند زمین جای افتضاحی برای زندگی است، اما تری و جسی باور دارند روی زمین چیزهای جالبی هم پیدا می‌شود.

دو نفر از اعضای خانواده یعنی کروو و یامولاک معتقدند زمین جای افتضاحی برای زندگی است، اما تری و جسی باور دارند روی زمین چیزهای جالبی هم پیدا می‌شود.

در همان ابتدا با دیدن تریلر سریال متوجه خواهید شد که با یک نسخه فضایی ریک و مورتی طرف هستیم، با همان سبک انیمیشن و مهم‌تر از آن شخصیت کروو با صدای ریک (جاستین رویلند) که تنها مقداری بی‌احساس‌تر و ربات‌وارانه ست. اما بی انصافی است که این سریال را فقط اسپین‌آف و فرصتی برای تجدید خاطره تا فصل جدید Rick and Morty بدانیم.

جاستین رویلند (Justin Roiland) با همکاری مایک مک‌ماهان (Mike McMahan)، سرپرست نویسندگان ریک و مورتی، این انیمیشن جذاب را خلق و طراحی کرده است. مک‌ماهان بیشتر در نقش تهیه‌کننده و طراح کارکترها با رویلند همکاری می‌کند و داستان و دیالوگ بر عهده خود جاستین است. از دیگر عوامل این سریال Thomas Middleditch در نقش تری، فضایی بزرگسال سبز رنگ، است که او را از سریال Silicone Valley به خاطر می‌آوریم. Mary Mack هم در نقش جسی، نوجوان سبز رنگی است که شباهت بسیاری به تری دارد، او را هم در Last Comic Standing، مسابقه استعدادیابی آمریکایی، به یاد می‌آوریم.

اگر یکی از علاقمندان به سریال هستید، نقد سریال سیلیکونی ولی را از دست ندهید.

خانواده شاد مهاجمان فضایی
خانواده شاد مهاجمان فضایی

بررسی شخصیت‌های سریال Solar Opposites

هر قسمت از Solar Opposites بین اعضای این خانواده، به همراه موجودی بامزه و زرد رنگ، تقسیم می‌شود. تمام شخصیت‌ها در طی چند قسمت به آرامی معرفی می‎شوند و هرکدام داستان‌های اصلی و فرعی خود را پیش می‌برند. یامولاک و جسی که دو نوجوان دبیرستانی هستند که همان مصائب متفاوت بودن نوجوانی در دبیرستان، مانند تحقیر شدن و مسخره شدن را دارند اما به خاطر نگاه متفاوتشان به زندگی در زمین هرکدام مشکلاتشان را به روش خودشان حل می‌کنند. روش‌هایی پر از اسلحه‌های فضایی و راه‌حل‌هایی احمقانه و درعین حال خلاقانه!

یامولاک و جسی که دو نوجوان دبیرستانی هستند که همان مصائب متفاوت بودن نوجوانی در دبیرستان، مانند تحقیر شدن و مسخره شدن را دارند اما به خاطر نگاه متفاوتشان به زندگی در زمین هرکدام مشکلاتشان را به روش خودشان حل می‌کنند.

جسی که نوجوانی مهربان و بخشنده است اعتقاد دارد با مهربان بودن با مردم آن‌ها هم با او مهربانی خواهند کرد. هم‌چنین او دوست دارد که در مدرسه انسان‌ها یکی از محبوب‌ترین دخترها باشد و همه او را دوست داشته باشند. جسی دختر این خانواده عجیب در عین حال یکی از جذاب‌ترین تناقض‌های رفتاری را دارد؛ او در حالی که دختری با ظرافت بالا است اما از دیدن سردترین صحنه‌ها مثل تکه شدن آدم‌ها نیز اذیت نمی‎شود و به راحتی با آن کنار می‌آید؛ یا مثلا از انداختن یک انسان در اسید استقبال می‌کند و حتی توصیه می‌کند که خودش اسید را آماده کند.

اما یامولاک در مقابل نامهربانی و رفتار بد مردم شهر از اسلحه‌ی کوچک کننده‌ای استفاده می‌کند. او سپس آنها را به مجموعه‌ی بزرگی از خانه‌های همستر پنهان در اتاق خواب خود قرار می‌دهد که در آن انسان‌های کوچک شده سناریوی فیلم “فرار از نیویورک” محصول سال 1981 به تصویر می‌کشند که به نظر من یکی از بهترین خرده داستان‌های کنار سریال را روایت می‌کند. داستانی که یکی از هشت قسمت را به کلی به خود اختصاص می‌دهد. اپیزود یکی مانده به آخر -که به اسم «تری و کروو یک خرس می‌دزدند.» نامگذاری شده و در IMDB بالاترین نمره را بین تمام اپیزودهای فصل اول دارد- تماما در محیط شهر آدم‌های کوچک شده و تمدن دیکتاتوری که شکل گرفته تعریف می‌شود و قضیه‌ی دزدیدن خرس فقط بی‌صدا و از پشت شیشه‎ها در حاشیه‌ی داستان روایت می‌شود!

اپیزود تری و کروو یک خرس می‌دزدند
اپیزود تری و کروو یک خرس می‌دزدند

در اصل سازندگان ایده این خط داستانی را از سریال The Wire گرفته‌اند و نسخه بهبودیافته آن را در زمان و مکان درستی به مخاطب ارائه می‌دهند. بخش مهمی از نبوغ «مخالفان خورشیدی» نیز در همین امر است که انسجام تمام این داستان‌ها را حفظ کند و به تعادل درستی در داستان‌گویی همزمان با این خرده‌پیرنگ‌ها برسد.

بزرگسالان در این خانواده عجیب کروو و تری هستند. تری فضایی ساده‌لوح و خوش‌قلبی است که عاشق زندگی در زمین است. او باور دارد هرچیزی که در تلویزیون می‌بیند واقعی است و تا وقتی ربات‌ها باهوش باشند هیچ اتفاق بدی رخ نخواهد داد. او هر قسمت یک تی‌شرت متفاوت می‌پوشد که طعنه‌ای به فرهنگ عامه آمریکایی می‌زند. او بیشتر تخصص در مطالعه سگ مخصوص و فضایی زرد رنگ‌شان دارد که با مطالعه این سگ می‌خواهند ماموریت خود را به پایان برسانند. بنابراین تری نیز شخصیت بسیار مهمی برای پیشبرد داستان محسوب می‌شود.

اما قلب و روح سریال کروو، فضایی آبی رنگ با صدای جاستین رویلند است. کلید حل مشکلات این خانواده، یعنی تعمیر سفینه‌‌ای که روی سقف افتاده به دست او است اما به شرطی که دیگر اعضای سربه‌هوای خانواده اینقدر برای او دردسر ایجاد نکنند. کروو با تمام تنفرش از زمین برای دوست داشته شدن و پذیرفته شدن از طرف خانواده و زمینی‌ها دست به کارهای عجیبی می‌زند.

کروو با تمام تنفرش از زمین برای دوست داشته شدن و پذیرفته شدن از طرف خانواده و زمینی‌ها دست به کارهای عجیبی می‌زند.

نقشه‌های کروو همیشه نتیجه‌ی عکس می‌دهد و اتفاقات در زمین برخلاف انتظارش رقم میخورند. ماجراهای تری و کروو آینه تمام نمای دو نوجوان خانواده است. کوروو در واقع هوش ریک سانچز را به ارث بُرده است اما اعتیاد و افسردگی او را ندارد؛ تری هم به اندازه‌ی جری اسمیت کودن است اما رقت‌انگیزی او را ندارد.

در بررسی و نقد سریال متوجه می‌شویم، سایه‌ی سریال Rick and Morty همیشه روی سر Solar Opposites خواهد افتاد اما باید قدردان این سایه باشیم زیرا کار را برای عوامل سریال چالش برانگیز خواهد کرد. ساخت سریالی با خط داستانی و کارکترهای متفاوت اما با ظاهر و صدایی شبیه به سریال قبلی کار بسیار دشواری به نظر می‌رسد. اما وجود این سریال با هر قسمت برای مخاطب منطقی‌تر می‎شود. خشونت‌های گاهی افسار گسیخته در تصاویر، خط داستانی شلخته‎تر اما جسورانه‎تر، شوخی‌های مورد بحث‎تر و دستانی بازتر برای سرکشی چیزی‎ست که این مجموعه را از ریک اند مورتی جدا می‎کند.

با دیدن همین هشت قسمت و قرار دادنش در کنار آخرین فصل ریک اند مورتی می‎توان فهمید که این سریال نتیجه‌ی پاسخ به این سوال است که چه می‌شد اگر ایده‌ی ابتدایی ریک و مورتی را برمی‌داشتیم و آن را با رویکرد دیگری روایت می‌کردیم؟ اصلا سریال ریک اند مورتی در یکی از بی‌شمار دنیاهای موازی دیگر که ریک با تفنگ پورتالش به آنها دسترسی دارد چه شکلی است؟

فضاهای مشترک بین Rick and Morty و Solar Opposites
فضاهای مشترک بین Rick and Morty و Solar Opposites

سازندگان این مجموعه نیاز داشتند فضایی بازتر برای انتقادهای اجتماعی خود داشته باشند و شبکه‌ی hulu با ایجاد این زمینه شرایطی برای ساخته شدن Solar opposites به وجود آورد. چرا که ریک اند مورتی با حجم زیاد توجه و مخاطبی که به دست آورد توانایی سرکشی ریک را محدود کرد و این دقیقا چیزی بود که بارها و خصوصا در اپیزود معروف Never Ricking Morty با ظرافت به آن اشاره شد.

البته در ابتدا قرار بود که مهاجمان خورشیدی توسط کمپانی Fox پخش شود که کمپانی Hulu حق انحصاری پخش آن را خریداری کرد که به نظر من یکی از بهترین و سودآورترین قراردادهای چند سال اخیر Hulu بود چرا که در همان ابتدا و از زمان پخش تا به حال، سریال Solar Opposites تعداد دفعات بالایی در استریم را به خود اختصاص داد.

جمع بندی نقد سریال مخالفان فضایی

درنهایت Solar opposites جواب جاستین رویلند و بخشی از تیم سازندگان ریک اند مورتی به شبکه‌ها بود که با تصاحب سریال‌ها و به خیال جذب مخاطب بیشتر دست به تغییرات و محدودیت‌هایی می‎زنند که سازندگان را به دردسر می‌اندازد.‌ دیدن این مجموعه‌ی کوتاه شاید برای دو سه قسمت طرفداران دو‌ آتشه‌ی ریک اند مورتی را کمی اذیت کند و از آن توقع داستان گویی ترسناک، پراسترس و بدبینانه‌ داشته باشد اما محتوای این سریال آنقدر جذاب و پر از شوخی‌های تند و تیز است که هرکسی را تا آخرین اپیزود پای نمایشگر نگه می‌دارد. در مجموع، به عنوان سریالی درباره‌ی یک خانواده‌ی بیگانه که هوای یکدیگر را دارند و به روش خودشان می‌خواهند جایگاهشان را در دنیایی که درکش نمی‌کنند پیدا کنند، سریال سیک‎کام موفقی است که برخلاف برادر خشن‌ترش Rick and Morty خوش‌بینانه، بانمک‌تر و مهربان است.

اگر به فیلم‌هایی با ژانر علمی تخیلی علاقه دارید، نقد فیلم ققنوس تاریک و یا نقد فیلم نابودگر از این ژانر را از دست ندهید.

منبع: سایت Gazette

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha