تریلر و بررسی سریال Little America؛ داستان‌هایی کوچک و بازخوردهای زیاد

0
12
Little-America-mini series-poster

Apple TV مجموعه داستانی خوبی، درباره اتفاقات واقعی که برای مهاجران افتاده است را به نمایش گذاشته.

Little America داستانی ایده آل که هیچ مشکلی در آن دیده می‌شود، نیست. ماجرای این سریال نشان دادن مشکلات و درخشیدن است. همین صفات Lee Eisenberg، Kumail Nanjiani و Emily Gordon را راهنمایی کرد و باعث موفقیت این سریال شد. نبود شخصیت و مقیاس‌های بزرگ در همه برنامه‌های اپل تی‌وی دیده می‌شود. این هشت قسمت مستقل از تجربیات و کارهای مهاجرانی که در آمریکا زندگی می‌کنند، الهام گرفته‌ شده. هر قسمت یک نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده متفاوت دارد. هر قسمت یک دیدگاه جدید را ارائه می‌کند. همه قسمت‌ها خوب هستند. اما ممکن است در نظر بیننده عالی نباشند. با این حال در کنار هم با تمرکز بر خط داستانی (نه با استفاده از چهره‌های مشهور)، یک مجموعه دلگرم‌کننده، آموزنده و سرگرم‌کننده را می‌سازند.

ساختار مینی سریال little amrica

بااین‌که هر قسمت داستان خودش را دارد، سه نفری که در بالا به آن‌ها اشاره شد به‌علاوه Sain Heder که همکار Eisenberg است؛ راهنمای خط داستانی Little America هستند. با اقتباس از مقاله‌های مجله Epic ارتباط مهاجران در داستان معلوم می‌شود. ساختار زمانی داستان به این شکل‌ست که هر نیم ساعت یک واقعه را نشان می‌دهد. معمولاً اتفاقات با تقلاهای این افراد در زندگی همراه است. اکثر قسمت‌ها پایان خوشی ندارند. ولی هرکدام به نحوی الهام‌بخش هستند. خیلی از شخصیت‌ها ضربه‌های سختی می‌خورند. ولی بااین‌حال به شکل قابل‌تحسینی، راه‌حل مشکلاتشان را پیدا می‌کنند.

کابوی

قسمت “The Cowboy” توسط Brain Savelson و Mfoniso Udofia و کارگردانی Bharat Nalluri مشکلاتی که ریشه در تصور نکردن محل زندگی به‌عنوان خانه دارند را بررسی می‌کند. Iwegbuna که خودنمایی می‌کرد و دلربایی و اعتمادبه‌نفس بالایی داشت. فکر می‌کرد فقط برای تمام کردن دانشگاه در آمریکا خواهد ماند. ولی حوادثی که در نیجریه اتفاق افتادند باعث تغییر برنامه‌ریزی‌ها و دیدگاه او شد و دنیاهایش را (زندگی که در نیجریه داشت و زندگی که در آمریکا تجربه کرده بود) به هم پیوند زد.

مدیر برنامه

“مدیر برنامه” داستان زندگی پسربچه 12 ساله‌ای را دنبال می‌کند که خانواده‌اش تبعید شدند. آن‌ها اداره متلشان (Motel) را به او سپردند. کارگردان Deepa Mehta زمان‌بندی خیلی دقیقی را ارائه می‌کند. درعین‌حال حس و حال اصیل متل‌های کوچک و قدیمی را به تصویر می‌کشد. این درحالی‌‌ست که نویسنده این مجموعه Rajiv Joseph رابطه والد- فرزندی را به بهترین شکل نشان می‌دهد. از خوشحالی‌های نابه‌جا و مصنوعی که ممکن است داستان را خراب می‌کنند اجتناب می‌کند.

خبری از وطن‌پرستی آبکی نیست!

مهم‌تر از همه‌چیز، مجموعه “Little America” از وطن‌پرستی تبلیغاتی پرهیز می‌کند. این پرهیز از وطن‌پرستی با تحقیر پلیس‌های آمریکایی صورت نمی‌گیرد (این مسئله به‌ندرت نشان داده‌شده). فقط بر مسائلی که در بهترین شرایط آمریکا رخ می‌دهند؛ تأکید می‌کند. بسیاری از شخصیت‌ها به خاطر دانشگاه‌های چشمگیر یا شرایط شغلی بهتر و درآمد بالاتر به آمریکا مهاجرت می‌کنند. بااین‌حال بیشترشان یا سرگردان‌اند یا به خاطر آرزوهای خانواده‌هایشان دست به مهاجرت زده‌اند.

بخوانید: بررسی سریال این یک گناه است

امریکا و مسئله‌ پذیرش مهاجر

درحالی‌که این داستان‌های واقعی در گذشته اتفاق افتاده‌اند، بازه‌های زمانی مختلف بر این تأکید دارند که آمریکا با چه سیاست‌هایی هزینه‌های خود را تأمین می‌کند. فکر نکردن به مدیریت ترامپ در خصوص ممنوعیت مهاجرین؛ سخت است. مخصوصاً زمانی که یک آواره سوری، پناهنده در نظر گرفته می‌شود. بعد از بمباران خبری آمریکا  به‌خاطر قوانین پذیرش مهاجرین؛ باور این‌که یک مهاجر غیرقانونی می‌تواند حق شهروندی آمریکا را به دست آورد (بدون مواجه‌شدن با تبعید یا آزار و اذیت‌های دولتی) بسیار سخت است.

ولی این کشور می تواند مانند گذشته، اتفاقات خوبی را رقم بزند. مجموعه “Little America” از نظر دادن مستقیم درباره سیاست‌های مدرن آمریکا پرهیز می‌کند. ولی درباره ویژگی‌های خوب، مثبت و بی‌مانند باز شدن دوباره مرزهای آمریکا به روی مهاجرین، کاملاً صریح اظهارنظر می‌کند.

Little-America-mini series-

اگر دنبال یک سریال سرگرم‌کننده و جدید می‌گردید بررسی سریال Lupin را از دست ندهید.

از فیلم کوتاه تا امریکا کوچک

اولین بار به فیلم‌سازان گفته شد که یک سکانس خوب بسازند و بعد آن را در قالب فیلم کوتاه جلو ببرند و درنهایت آن را به فیلم کنند تبدیل کنند. پیروی کردن از این قاعده برای سرویس جدید Apple  ممکن نبود. چون آن‌ها دائماً در حال پخش سریا‌های مختلف بودند. Apple داشت برای اولین بار با غول‌های صنعت فیلم رقابت می‌کرد. اما Little America هنوز هم مثال امیدبخشی برای اولین قدم‌ها است. شاید این مجموعه در صنعت تلویزیونی سروصدای خیلی زیادی نکرده باشد ولی قولی را که Apple به کاربران خود داده بود را نشکست و بهترین کیفیت در زمینه فیلم را ارائه کرد.

 

منبع: indiewire

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha