کتاب جهان چگونه مدرن شد؟

نگاهی به کتاب جهان چگونه مدرن شد؛ ترس از مرگ کافی است!

وقتی که پوجو به دنبال نسخ خطی به صومعه های المان سر میزد هیچ گاه حتی تصورش را هم نمیکرد نسخه ای را پیدا کند که تاریخ را تغییر دهد. او نسخ خطی فیلسوف بزرگ، لوکرتیوس را پیدا میکند و این کشف بزرگ باعث دوره ای میشوذ که ما ان را رنسانس می نامیم.

نقد و بررسی نمایشنامه خانه عروسک؛ آخرین از خود گذشتگی های یک زن

نورا برای درمان همسرش مجبور میشود نزول بگیرد و امضای پدرش را جلع کند. در این بین کسی که به نورا نزول داده از او درخواست میکند که با شوهرش حرف بزند تا او را اخراج نکند. و اگر نورا مخالفت کند آبروی او را با مدارکی که در دست دارد میبرد.
رمان سلاخ‌خانه شماره پنج - ونه‌گات

نقد و بررسی سلاخ‌خانه شماره پنج نوشته‌ی کورت ونه‌گات

بیلی برای شرکت در جنگ جهانی دوم اعزام میشود ولی خیلی زود اسیر آلمانی ها شده و در سلاخ خانه ای زندانی میشود. درحالی که بیلی دوران اسارت خود را میگذراند متفقین درسدن را بمباران هوایی می کنند و از این جا داستان به اوج خودش می رسد.

بررسی رمان پالپ (عامه‌پسند)؛ آخرین اثر چارلز بوکوفسکی ملک الشعرای آمریکا

روزی کاراگاهی خصوصی به نام نیکی بلان در دفترش نشسته بود و وقت کشی میکرد که بانوی زیبای مرگ در مقابل او ظاهر شد و از او خواست هویت زنی را تایید کند که گمان میکند سی و دوسال است از چنگال مرگ فرار کرده است. اما حل این پرونده پایان داستان نیست بلکه آغازی برای چندین گرونده دیگر است.

نقد و بررسی عقاید یک دلقک؛ زندگی از دیدگاه یک هنرمند دوره گرد

داستان درباره هانس شینر یک دلقک حرفه ای است که در طی حادثه ای تمام اعتبار هنری خود را از دست میدهد و به تدریج این حادثه باعث نابودی زندگی او میشود و او را از هنرمندی مرفه به گدایی خیابونی تبدیل میکند. هانس راوی داستان است و هرچه داستان بیشتر پیش میرود دلیل اتفاقات ناگواری که برای او افتاده است مشخص تر میشود.
رمان اِما

نقد و بررسی رمان اِما؛ حکایت ناپختگی‌های جوانی

اِما رمانی نوشته‌ی جین آستن (Jane Austen) است،که در سال 1815 میلادی منتشر شده است.حکایت از ماجراجویی‌های دختری جوان است که در پی ماجراجویی هایی عاشقانه است
اتوبوسی به‌نام هوس - تنسی ویلیامز

بررسی نمایشنامه اتوبوسی به‌نام هوس؛ نگاه ویلیامز به تبعیض در جامعه

اتوبوسی به‌نام هوس داستان زنی مدرن است که تقلا می‌کند در جامعه‌ای نابه‌سامان خودش را سرپا نگه دارد و زندگی‌اش را نجات دهد. بلانش در جستجو یک زندگی جدید به نیواورلئان نزد خواهرش می‌آید و در آن‌جا دوباره عاشق می‌شود. به‌نظر همه‌چیز به‌خوبی پیش می‌رود. اما مناسبات این افراد بر روی تصور آن‌ها از ارث بلانش و استلا بنا شده است. پس این وضعیت خوب دوام زیادی نخواهد داشت.
نادر ابراهیمی نویسنده ایرانی

بررسی بار دیگر، شهری که دوست می‌داشتم؛ یک عاشقانه‌ی نا‌آرام

بار دیگر، شهری که دوست می‌داشتم، شرح حال عشق راوی و هلیا است. این دو که از کودکی با هم بزرگ شده‌اند، به دلیل فاصله طبقاتی عشق‌شان محکوم به شکست است.
بعداز ظهر یکشنبه - رمان اگنس

یادداشتی بر رمان اگنس اولین اثر پیتر اشتام؛ دنبال یک عاشقانه شاد نباشید

اگنس داستان یک آشنایی ساده است و رابطه عاشقانه‌ای که مطابق انتظار دو طرف پیش نمی‌رود. این رمان با حجم کم و نثر ساده و روانش به‌راحتی با هر خواننده‌ای ارتباط برقرار می‌کند. این سبک اشتام است. او از خیر بازی‌های زبانی گذشته و به‌جای آن به یک داستان ساده عمق و محتوا داده است.
تی اس الیوت چهار کوارتت

نقد و بررسی چهار کوارتت اثر تی. اس. الیوت؛ اثری در فراسوی زمان

چهار کوارتت اثر تی اس الیوت را می توان اثری شعر گونه و شاخص در قرن ۱۹ میلادی اروپا به شمار آورد. الیوت با بازی گرفتن مفاهیمی چون مرگ، زندگی، عبادت، عشق و تقاطع زمان ها بندهای شعری زیبایی را آفریده ودر کنار یاس و ناامیدی، در زمان هایی امید را نیز در مخاطب بر می‌انگیزد.