بررسی خیابان کاتالین

بررسی کتاب «خیابان کاتالین»؛ عشق قربانی واقعیت

«خیابان کاتالین»، اثر ماگدا سابو، نویسنده‌ی مجار، تقابل عشق است با شرایط سیاسی و اجتماعی شهر بوداپست در میانه‌ی قرن نوزدهم.
چیزهای شفاف

بررسی کتاب «چیزهای شفاف»؛ هر چیزی غیر از شفافیت

«چیزهای شفاف» اثر ولادیمیر ناباکف، روایت‌گر بازه زمانی بیست ساله‌ای از خاطرات سفر چندباره‌ی «هیو پرسون»، یک ویراستار جوان آمریکایی به شهر کوچکی در سوئیس است.
بررسی کتاب لتی‌پارک

بررسی کتاب لِتی‌پارک؛ جدیدترین اثرِ غول آرام ادبیات آلمان

یودیت هرمان در لِتی‌پارک به دنبال لحظه‌های کوتاهی است که توان دگرگون کردن یک زندگی را دارند. لحظه‌هایی کوتاه از برخورد انسان‌ها، یک نگاه، یک تماس یا یک برخورد تصادفی.
بررسی کتاب «هیاهوی زمان»

بررسی کتاب هیاهوی زمان : چهره‌ مرد هنرمند در اختناق

رمان «هیاهوی زمان» انعکاس صدای هنرمند برجسته روسی، دمیتری شاستاکوویچ، در زمان اختناق استالین است و رابطه بین هنر و قدرت را به خوبی بیان می‌کند.
بررسی رمان شیفتگی‌ها

بررسی رمان «شیفتگی‌ها»؛ هیچ چیز مانند مرگ، قطعی نیست

«شیفتگی‌ها»، رمان جدید خابیر ماریاس، روایت یک راوی زن در مورد زوجی است که او آن‌ها را ایده‌آل می‌پندارد. ماریاس در این رمان از قدرت زمان حرف می‌زند.
یک ماجرای خیلی خیلی خیلی سیاه

بررسی نمایش‌نامه‌ «یک ماجرای خیلی خیلی خیلی سیاه»

مارتین مک‌دونا، نمایشنامه‌نویس ایرلندی-بریتانیایی که از او به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نمایشنامه‌نویسان زنده‌‌ی جهان یاد می‌شود، در «یک ماجرای خیلی خیلی خیلی سیاه»، سراغ کریستین اندرسون رفته و زندگی او را دست‌مایه‌ی نمایش‌نامه‌اش قرار داده است.
بررسی کتاب زلیخا چشم‌هایش را باز می‌کند

بررسی کتاب زلیخا چشم‌هایش را باز می‌کند : آزادی در تبعید

روستای کوچکی در تاتارستان. سال 1930. زنی به نام زلیخا، در پی اجرای سیاست ظالمانه‌ی حکومت مرکزی شوروی، به تبعید فرستاده می‌شود. کتابی که مستقیماً به قلب شما راه پیدا کند.
بررسی کتاب «استانبول استانبول»

بررسی کتاب «استانبول استانبول»؛ رویا علیه واقعیت

زیر خیابانهای استانبول، چهار زندانی در سلولی منتظرند تا برای بازجویی و تحمل شکنجه‌هایی طاقت‌فرسا به سراغ‌شان بیایند. رمان استانبول استانبول روایت از 10 روز از زبان 4 راوی داستان است.
بررسی کتاب «خرگوش‌ها و مارهای بوآ»

بررسی کتاب «خرگوش‌ها و مارهای بوآ»؛ تمثیلی عاری از استتار

«خرگوش‌ها و مارهای بوآ» حکایتی تمثیلی و تلاش نویسنده برای تثبیت سبک طعنه‌آمیز مملو از طنز و کنایه خود بوده و در ظاهر روایت‌گر کشمکش قدرت بین گروهی مار و خرگوش در جنگلی آفریقایی‌ست.
بررسی رمان پروازها

بررسی کتاب «پروازها» یا «گریزها»؛ سفری با شکوه در زمان و مکان

«اولگا توکارچوک» نویسنده و شاعر لهستانی، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2018 میلادی است که «پروازها»، نهمین رمان او، در واقع شاهکار اوست.