مروری بر آهنگ‌های آلبوم Anti؛ آلبوم عجیب و دور از انتظار Rihanna

0
8
کاور آلبوم Anti

Anti یکی از عجیب‌ترین آلبوم‌های منتشر شده است. طرفداران ریحانا (Rihanna) از سال 2013 منتظر آلبوم جدید او بودند. این انتظار تا سال 2016 طول کشید. تیم ریحانا تاریخ انتشار را دائما عوض می‌کردند تا این‌که یک شب آلبوم بر‌حسب اشتباه در شبکه تیدال (Tidal) آپلود شد. این یک اشتباه جبران‌نشدنی بود چون کاربران تیدال خیلی سریع آلبوم را دانلود کردند. ریحانا نیز برای عقب نماندن از بقیه در توییتر (Twitter) لینک دانلود رایگان آلبوم را قرار داد. هنرمندان مخصوصا خوانندگان باید آلبوم خود را بفروشند. در غیر این صورت ضرر‌های مالی بزرگی به اسپانسر‌ها و کمپانی خود می‌زنند. کار ریحانا و آپلود اشتباه در تیدال قابل جبران نبود و ضرر مالی بزرگی ایجاد شد. هرچند شرکت سامسونگ (Samsung) یک میلیون نسخه را به قیمت 25 میلیون دلار خریداری کرد و آهنگ Work که با هم‌خوانی دریک (Drake) ساخته شده‌بود بازخورد‌ خیلی گسترده‌ای در فضای مجازی گرفت. اما Anti پراکنده است. ریحانا آهنگ‌های موفقی در کارنامه هنری‌اش دارد مثلا آهنگ‌های Bitch Better Have My Money و Fourfiveseconds که با همکاری پاول مک‌کارتنی (Paul McCartney) و کانیه وست (Kanye West) خوانده شده‌اند. این آهنگ‌ها به جدول‌های مختلف نفوذ کردند. از سوی دیگر بسیاری از آهنگ‌های آلبوم شبیه یک میکس ساده بودند. حالا رسیدیم به بررسی آهنگ‌ها!

در دسته‌بندی نقد و بررسی موسیقی درباره آثار ساختارشکنانه خوانندگان پیشرو بخوانید.

آهنگ‌های Anti

Consideration و James Joint

این ترک با هم‌خوانی سزا (SZA) ساخته شد. یک شروع قوی! ضرب‌آهنگ‌ها و طرز خواندن ریحانا با لهجه باربارادوسی‌اش خیلی سریع توجه شنونده را جلب می‌کند. بعد از ریحانا سزا شروع به خواندن می‌کند. ریحانا بخش اعظم آهنگ را دنبال می‌کند و در قسمتی می‌گوید: “اجازه بده افتضاحی که به بار اوردی رو با درخشندگی بپوشونم.”
ترک دوم آلبوم تقریبا یک دقیقه است. James Joint بیشتر شبیه فاصله‌ای کوتاه بین آهنگ اول و سوم است. صدای پیانو جاز شنونده را به یاد فرانک اوشن (Frank Ocean) می‌اندازد. در واقع فقط از صدای ریحانا و صدای کیبورد استفاده شده. ریحانا حرف‌های عاشقانه‌ای می‌زند مثلا می‌گوید: “نمی‌دونم چرا فقط می‌دونم دوستت دارم.” James Joint کمی نا‌هماهنگ است اما در مجموع آهنگی نابه‌جا و سطحی نیست و آلبوم را دچار گسستگی نکرده.

Kiss It Better و Work

آخرین چیزی که از ریحانا انتظار دارید چیست؟ درست است! اشعار عاشقانه‌ دهه 80 میلادی که با صدای گیتار همراه شوند. این همان چیزی‌ست که در آهنگ سوم آلبوم می‌بینیم. ریحانا یک رابطه فراموش‌نشدنی و ویران‌شده را توضیح می‌دهد. اما خودش هم می‌داند که باید رابطه را تمام کند. او در بخشی از آهنگ می‌گوید: “وقتی مثل هروئین است، کی اهمیت می‌ده؟” ریحانا رابطه‌اش را مانند هروئین فرض می‌کند و می‌خواهد با این تشبیه کردن بگوید آن رابطه بسیار خوب و زیبا بوده. هرچند با ادامه آهنگ ضد‌و‌نقیض‌ها شروع می‌شوند. آهنگ Kiss It Better یکی از بهترین و غنی‌ترین آهنگ‌های آلبوم است.
ترک چهارم آلبوم Work است. این ترک قبل از انتشار آلبوم منتشر شد. Work آهنگی نبود که طرفداران چند سال برایش صبر کرده‌بودند. کل آهنگ با کلمه Work پر شده و جمله‌های دریک آن‌ را از یکنواختی بیرون می‌آورد. قطعا این آهنگ مانند Bitch Better Have My Money نبود اما از نظر متن یکسان بودند. در این نقطه از آلبوم متوجه می‌شویم Anti بر آهنگ‌های میکس شده و پرطرفدار تکیه کرده. ریحانا در آخر آهنگ کلمات نامفهوم و بی‌معنی را می‌خواند. او از این‌که هیچ چیزی برای اثبات ندارد لذت می‌برد. برای همین می‌فهمیم آلبوم غالبا بر آهنگ تکیه می‌کند نه متن ترانه.عکس‌های ریحانا برای Anti

سبک راک و گروه پینک فلوید! بررسی آلبوم Dark Side Of The Moon را بخوانید.

Desperado و Woo

Desperado به‌اندازه Kiss It Better خوب است. صدا‌های باس و صداهای پس‌زمینه زیادی شنیده می‌شود. این آهنگ درباره عاشقانی حرف می‌زند که از خانه فرار کرده‌اند. ریحانا با آن‌ها همراه نمی‌شود بلکه خودش به سمت عشقش فرار می‌کند. او می‌گوید: “این‌جا هیچ چیزی برای من وجود ندارد ولی نمی‌خوام تنها باشم.” هیجان‌زده ومتفکر! او می‌خواهد با عشقش همراه شود.
خیلی عجیب است که هشت نفر دور هم جمع شده‌اند و این آهنگ را نوشتند. داریم درباره آهنگ Woo صحبت می‌کنیم. عجیب‌تر این‌که د ویکند (The Weeknd) یکی از این هشت نفر بوده. او یکی از بهترین خوانندگان در سبک آراندبی (R&B) است. این آهنگ با دو آکورد گیتار شروع می‌شود. این دو آکورد به‌صورت متوالی تکرار می‌شوند. این یک منظره زیبا و جذاب است! ریحانا در سنگر خودش مانده و درباره موفقیتش نگران است. او کمک می‌خواهد. Woo‌ با همکاری تراویس اسکات (Travis Scott) ساخته شد. این آهنگ تقریبا 4 دقیقه است برای همین در اواخر آهنگ حوصله شنونده تا‌حدودی سر می‌رود.

Needed Me و Yeah, I Said It

آلبوم شروع هیجان‌انگیزی داشت. Needed Me‌ یکی دیگر از ترک‌های هیجان‌انگیز آلبوم است. این ترک یکنواختی آلبوم را از بین می‌برد. هفتمین ترک Anti ریحانا را در حالت مبارزه‌خواهی و بی‌اعتنایی نشان می‌دهد. این دقیقا همان حالتی‌ست که طرفداران از او انتظار دارند. او می‌گوید: “پیچیده‌اش نکن. تو یکی از اون سیاه‌پوستایی بودی که توی لیست بهترین‌ها جا شده‌ بود. بهت نگفته بودم من وحشیم؟” یک تهدید بسیار جالب در آهنگ‌سازی این ترک وجود دارد مخصوصا در اواسط آهنگ. Needed Me آهنگ خوبی‌ست اما بهترین کار ریحانا محسوب نمی‌شود. این ترک مانند بسیاری از آهنگ‌های سبک R&B خیلی سریع فراموش می‌شود.
Yeah, I Said It ترک غنی و جالبی‌ست. پیانو‌نوازی ساده و آهنگ‌سازی این آهنگ بسیار سرد است. شنونده به یاد آلبوم مشترک دریک و فیوچر (Future) می‌افتد. Yeah, I Said It آهنگ‌سازی ساده و خوبی دارد. اما ضعیف‌ترین آهنگ آلبوم محسوب می‌شود.ریحانا- Anti

ریحانا از سبک هیپ-هاپ الهام می‌گیرد. نقد‌و‌بررسی آلبوم Chronic را فراموش نکنید.

Same Ol’ Mistakes و Never Ending

ریحانا در واقع آهنگ New Person, Same Old Mistakes را بازخوانی کرد. این آهنگ متعلق به تیم ایمپالا (Tame Impala) است. ریحانا سی ثانیه به آهنگ اضافه کرد و با کمک سینتی‌سایزر (Synthesizer) صداهای میکس را بالاتر برد. این آهنگ از نسخه اصلی آن خیلی بهتر شد. خوانندگی ریحانا ساده و خوب است. اما صدای باس و پرکاشن تاحدودی صدای ریحانا را کم کرده. با این حال این ترک در مقایسه با ترک Needed Me رسمی‌ است. صداها با هم ادغام می‌شوند و در واسط آهنگ دوباره از هم جدا می‌شوند. شنونده فکر می‌کند این جداسازی به معنای اتمام آهنگ است. اما ریحانا دوباره آهنگ را ادامه می‌دهد.
ترک Never Ending یک آهنگ عاشقانه است که با صدای گیتار آکوستیک ساخته شده. تقریبا تمام خوانندگان این دهه می‌توانند این آهنگ را بخوانند. ریحانا در بخشی از آهنگ می‌گوید: “قبلا صورتت رو می‌شناختم اما الان برام واضح نیست.” این ترک بد نیست در واقع به‌طور جالبی خودش را از منجلاب بی‌مزگی بیرون کشیده. در‌نهایت می‌توان گفت آهنگ خوبی‌ست ولی اصلا با آلبوم سازگار نیست.

Love On The Brain و Higher

بله آلبوم Anti‌ واقعا عجیب و غیرقابل توصیف است ولی آهنگ Love On The Brain بازی را عوض کرده. این ترک از آهنگ‌های عاشقانه دهه 50 میلادی الهام گرفته. ریحانا جور دیگری می‌خواند. این اولین باری بود که ریحانا این‌گونه می‌خواند. او بین نت‌های بالای ماریا کری (Mariah Carey)، بلند‌پروازی بیانسه (Beyoncé) در بازی با نت‌ها و شیوه خاص خودش مردد مانده است. انگار می‌خواهد به‌جای سه نفر بخواند. آهنگ عاشقانه است اما ریحانا این حس را بین متن ترانه نابود می‌کند. او راجع‌به‌ یک رابطه خشن صحبت می‌کند. بی‌شک! منظورش کریس براون (Chris Brown) بود. آن‌ها در سال 2008 با هم دوست شدند و در سال 2009 کریس براون ریحانا را کتک زد. این خبر مانند بمب ترکید. ریحانا می‌گوید او از کریس براون کتک خورده اما هنوز هم به او فکر می‌کند.
Higher درباره عشق است. ریحانا عشقش را به شام دعوت می‌کند و می‌گوید: “می‌دونم می‌تونستم خلاق‌تر باشم و به جمله‌های ادبی فکر کنم.” صدای پیانو آهنگ را در‌بر می‌گیرد. درکنار آن صدای سیگار کشیدن ریحانا را هم می‌شنویم. این یکی از زیبا‌ترین و رمانتیک‌ترین آهنگ‌های آلبوم است.

Close To You

Close To You‌ آخرین آهنگ Anti‌ است. نیمه اول آلبوم هیجان‌انگیز بود اما رفته‌رفته این حس کمتر شد و درنهایت نیمه دوم خیلی ملایم و آرام ساخته شد. صدای پیانو و متن‌های عاشقانه نیمه دوم را فرا گرفته‌اند و به‌طبع آخرین آهنگ هم همین روش را دنبال می‌کند. او درباره یک رابطه عاشقانه دور صحبت می‌کند. ظاهرا دوست‌پسر او برای انجام کاری مجبور به ترک او و رفتن به جای دیگری شده. ریحانا داستان یک جدایی تلخ و اجتناب‌ناپذیر را توضیح می‌دهد. این موضوع برای تمام کردن آلبوم خیلی عجیب‌غریب است. اما همان‌طور که در اول این متن گفتیم Anti یک آلبوم متفاوت است پس جای تعجبی ندارد.ریحانا درحال اجرا

ریحانا و جایگاهش در موسیقی

آلبوم Anti سوا‌ل‌های زیادی در ذهن طرفداران ریحانا ایجاد می‌کند. آیا او ملکه مهمانی‌هاست؟ ریحانا شکست‌های عشقی‌اش را تبدیل به آهنگ‌های عاشقانه می‌کند؟ آهنگ‌های برگرفته‌اش از سبک هیپ-هاپ بهتر از آهنگ‌های هیپ-هاپ‌اش هستند؟ بعد از سال‌های متوالی فعالیت در صنعت موسیقی او خودش جایگاهش را توصیف می‌کند. او سبک پاپ را بر حسب سلیقه خودش می‌سازد. همان‌طور که در آهنگ اول آلبوم Consideration گفت: “عزیزم باید کار‌هام رو به روش خودم انجام بدم.”

 

منبع:Rolling StoneNME

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha