نگاهی به پرفروش‌ترین آلبوم تاریخ؛ Thriller و پادشاه سبک پاپ

0
11
کاور آلبوم Thriller

اسم مایکل جکسون (Michael Jackson) روی تاریخچه موسیقی حک شده است. اما چه‌چیزی باعث شده نام مایکل جکسون آن‌قدر بزرگ باشد که روی تمام هنرمندان بعد از خودش سایه بیاندازد؟ یکی از اصلی‌ترین دلایل آن آلبوم Thriller بود.

دستاورد‌های Thriller

قبل از هرچیزی باید بدانید این آلبوم آمار و ارقام را جا‌به‌جا کرد. Thriller سقف آمار فروش را شکست و شکل دیگری به آن داد. اما برسیم به بررسی دستاورد‌های Thriller. این آلبوم توانست 27 هفته متوالی در جایگاه اول تمام چارت‌ها باشد. Thriller‌ توانست به صورت متوالی در سال‌های 1983 و 1984 پرفروش‌ترین آلبوم سال باقی بماند. این اولین آلبومی بود که 7 ترک آن در جدول 10 آهنگ برتر قرار گرفت. جکسون توانست 8 جایزه گرمی را در یک شب بدست آورد. موزیک‌ ویدئو‌های این آلبوم به ویدئو‌های تبلیغاتی تلویزیونی شکل دیگری دادند و اختلاف نژادی که در شبکه MTV درحال شکل‌گیری بود برچیده شد. وقتی اسم Thriller را می‌شنوید چه چیزی در ذهنتان شکل می‌گیرد؟ پیاده‌رو‌ها، ژاکت‌های زیپ‌دار، زامبی‌های رقصنده، دستکش‌های پولک‌دوزی‌ شده و…. به‌طور خلاصه Thriller یک معیار شد؛ معیاری برای سنجیدن موفقیت‌ آلبوم‌ها. کوئنسی جونز (Quincy Jones) گفت: “این آلبوم صنعت تولید موسیقی را نجات داد.” این آلبوم یک ستاره بی‌همتا را به سمت صنعت موسیقی پرتاب کرد.

هدف مایکل جکسون و تولید Thriller

قبل از تمام تشویق و تقدیر‌ها جکسون در یک دلهره زندگی می‌کرد. نقطه عطف جکسون آلبوم Off The Wall بود. او این آلبوم را در سال 1979 منتشر کرد. او دیگر نمی‌خواست کودک نابغه و رقصنده گروه جکسون 5 (Jackson 5) باشد. جکسون قبل از انتشار آلبوم Off The Wall چهار آلبوم دیگر را منتشر کرده‌بود. اما هیچ‌کدام نتوانستند به اندازه Off The Wall توجه مخاطبان را جلب کنند. قصد اصلی جکسون از این کار نشان دادن استعداد‌های فردی خودش بود. او سه سال بعد آلبوم Thriller را منتشر کرد و می‌خواست خلاقیت خود را گسترش دهد. او می‌خواست آلبومی بسازد که مورد توهین قرار نگیرد. نمی‌خواست آلبومش از ایستگاه‌های رادیویی گمنام و بی‌اعتبار پخش شود. جکسون ترجیح می‌داد هنرش بدون در‌نظر گرفتن نژاد و رنگ پوستش دیده شود. پس تصمیم گرفت با تولید‌کننده موسیقی کوئنسی جونز و مهندس موسیقی بروس سوودین (Bruce Swedien) همکاری کند. آن‌ها کار خود را در تاریخ 14 آوریل سال 1982 در استودیو وست‌لیک (Westlake Studios) شروع کردند. گروه برآورد کرد که کار آلبوم در تاریخ 8 نوامبر تمام خواهد شد. آن‌ها توانستند در این مدت 30 آهنگ بسازند. در نهایت Thriller با 9 ترک در تاریخ 30 نوامبر سال 1982 منتشر شد. انتشار این آلبوم توجه خریداران را به سمت آلبوم Off The Wall و آلبوم Triumph که گروه جکسون 5 دو سال پیش منتشر کرده‌ بودند جلب کرد.

ترک‌های Thriller 

 The Girl Is Mine

آهنگ The Girl Is Mine خیلی بحث‌‌برانگیز شد. این آهنگ به همراه پل مک‌کارتنی (Paul McCartney) خوانده‌ شد. این ترک بسیاری از طرفداران را مات‌و‌مبهوت کرد و برای منتقدان بهانه تراشید. مک‌کارتنی و جکسون هردو درباره یک دختر می‌خوانند. آن‌ها می‌خواهند دل آن دختر را بدست آوردند. جکسون درباره پیشرفت و ترقی حرف می‌زد. آیا منظورش از ترقی همین بود؟ این سوال ذهن همه را مشغول کرده‌بود. طرفداران منتظر آهنگی همچون Don’t Stop Til You Get Enough pt.2 بودند و این ترک اصلا آن‌ها را راضی نمی‌کرد. The Girl Is Mine اولین آهنگ ضبط شده آلبوم بود. برخی می‌گفتند این آهنگ زودتر پخش شده تا کمی فضا را برای شنوندگان آماده کند. برخی دیگر می‌گفتند این آهنگ می‌خواهد شنوندگان را از مسیر منحرف کند تا بعدا با آهنگ‌های دیگر آلبوم شگفت‌زده شوند.مایکل جکسون و پل مک‌کارتنی

کدام گروه توانست آلبوم Dangerous جکسون را از دور خارج کند؟ ری‌ویو آلبوم Nevermind را از دست ندهید.

 ‘Wanna Be Startin’ Somethin

خوانندگان معمولا قبل از انتشار آلبوم یک یا دو آهنگ را برای مخاطبان پخش می‌کنند. این کار باعث بالا رفتن شوق هواداران می‌شود. مایکل جکسون سه آهنگ The Girl Is Mine ،Billie Jean و ‘Wanna Be Startin Somethin را منتشر کرد. او قبلا از سبک فانک (Funk) دوری می‌کرد. اما در آهنگ ‘Wanna Be Startin Somethin سبک فانک هیپنوتیزم‌کننده‌ای را به‌ نمایش گذاشت. با پیشروی آهنگ شنونده صداهای بیشتری را می‌شنود. در واقع کلمه‌ها با صدای زیبای ترومپت و دست زدن محو می‌شوند. او شور‌ و هیجان موسیقی را بالا می‌برد و در این حین راجع‌به مردم گرسنه صحبت می‌کند. منظور از مردم گرسنه افرادی‌ست که گرسنه شایعات پیرامون افراد مشهور هستند. کسانی که می‌خواهند در زندگی فرد دیگری سرک بکشند. او حتی در بخشی از آهنگ درباره نوجوانی که حامله شده می‌گوید. موضوعش برای‌تان آشناست؟ دقیقا! آهنگ Billie Jean هم درباره همین مسئله صحبت می‌کند. شخص سومی که باردار شده و جکسون درباره او توضیح می‌دهد. او می‌خواست همه این تغییرات را ببینند.

Thriller

مخاطب معمولا آهنگ Thriller را با موزیک ویدئو آن به یاد می‌آورد. اما این ترک طی فرایند طولانی به این‌جا رسید. قبل از این‌که Thriller از تلویزیون‌ها پخش شود جکسون و تیمش ایده‌های دیگری داشتند. متن اصلی و اسم آهنگ متفاوت بود. در ابتدا اسم آهنگ Starlight بود و متن ترانه بسیار لطیف و ساده نوشته شده‌ بود. جکسون و کوئنسی جونز تصمیم گرفتند همه‌چیز را عوض کنند. آن‌ها می‌خواستند آهنگ فضای ترسناک و تیره‌ای داشته‌باشد. راد تمپرتون (Rod Temperton) نویسنده اشعار جکسون بود البته او بیشتر به جکسون کمک می‌کرد. تمام اشعار جکسون نوشته او نیست. این‌ دو با هم‌فکری تصمیم گرفتند یک شعر خودمانی و ترسناک را به گوش شنونده برسانند. Thriller رقیب اصلی هر رقصنده‌ای است. زامبی‌ها، قبر‌های باز شده و خود جکسون که به بهترین شکل ممکن می‌رقصد همگی امضای این آهنگ‌ هستند. جکسون نمی‌گذارد شنونده از ادامه آهنگ عقب بماند و او را با خود همراه می‌کند.

Beat It

رسیدیم به ترک Beat It! این ترک اصلا شبیه دیگر کار‌های جکسون نبود. ریتم و فضای آهنگ خشن و تند بود. به‌ نوعی سبک راک و پاپ با یکدیگر تلفیق شدند. او معمولا صدای لطیف و احساسی خود را به شنونده نشان می‌داد. اما این بار صدای او فرق کرده‌ بود. او این حالت را به کمک ادی ون هلن (Eddi Van Halen) ایجاد کرد. ادی ون هلن گیتاریست معروف آمریکایی به جکسون کمک کرد و  با صدای گیتار الکتریکش جادو کرد. این آهنگ از همان نت اول به شنونده انرژی می‌دهد. حذف کردن ریتم آهنگ از گوش مخاطبان واقعا کار دشواری‌ست. آن‌ها بعد از یک‌بار گوش دادن ریتم را پیدا می‌کنند. جکسون با چه ترفندی این کار را کرد؟‌ ادی ون هلن در ابتدا چند نت گیتار الکتریک را نواخت و بعد باس (Bass)‌ به آهنگ اضاف شد. برای بسیاری از خوانندگان همین دو عنصر کافی‌ست. اما جکسون ریزه‌کار‌ی‌های دیگری را به آهنگ اضاف کرد. این کار باعث شد که Beat It از بهترین آهنگی که او ساخته به بهترین آهنگی که مخاطب شنیده تبدیل شود. جکسون در موزیک ویدئوی Beat It خودش را محور قرار داده است. باید خودش را به دیگران ثابت کند. او تحت فشار است و می‌خواهد در یک شهر خشن و پر‌هیاهو دوام بیاورد.

Billie Jean

به یکی دیگر از آهنگ‌های معروف جکسون رسیدیم. این آهنگ از لحاظ هارمونی، متن و صدا‌های هم‌خوان عالی‌ست. این ترک درست مانند ترک Beat It گوش شنونده را به‌کار می‌گیرد. شنونده به راحتی ریتم را حفظ می‌شود و آن را همراهی می‌کند. جکسون درباره زنی افسون‌گر می‌خواند و اتفاقاتی که برایش افتاده را شرح می‌دهد. حرفه‌ای بودن او دقیقا همین‌جا مشخص می‌شود. او نه تنها می‌تواند ریتم را به شنونده القا کند بلکه می‌تواند متن ترانه‌هایش را هم برای او قابل درک کند. موزیک ویدئو Billie Jean یکی از به‌یاد‌ماندنی‌ترین موزیک‌ ویدئو‌های جکسون است. نورپردازی، رقص و باد‌های تند همگی مناسب پیام آهنگ هستند. همان‌طور که گفته‌شد سه ترک Wanna Be Startin Somethin، Beat It و Billie Jean قبل از پخش آلبوم منتشر شدند. مخاطب با بررسی و در کنار هم قرار دادن این سه آهنگ متوجه پیشرفت جکسون در ترانه‌نویسی و آهنگسازی می‌شد.Billie jean

مایکل جکسون توانست روی امی واین‌هوس تاثیر بگذارد. نقد و بررسی آلبوم Back To Black را فراموش نکنید.

Human Nature

با گذشت زمان مدل ترانه‌نویسی هنرمندان تغییر می‌کند. میان این همه تغییر ترانه‌ها شکل دیگری می‌گیرند و فراموش کردن قدرت آلبوم Thriller خیلی آسان می‌شود. اما در این میان آهنگی وجود دارد که با فریبندگی صمیمانه‌اش نظر مخاطب را جلب می‌کند. این آهنگ Human Nature است. متن ترانه، صدای دلنشین جکسون و گیتار شما را در ابر‌ها غوطه‌ور می‌کند. سازنده این ترک استیو پرکارو (Steve Porcaro)‌ و ترانه‌نویس آن جان بتیس (John Bettis) است. استیو پرکارو کیبور‌دنواز گروه توتو (Toto) بود و گروه را در سال 1987 ترک کرد. جان بتیس ترانه‌نویس مشهور آمریکایی‌ست که در بسیاری از آهنگ‌ها مشارکت کرده. حضور این‌ دو در کنار جکسون باعث شد آوای لطیف جکسون با یک ملودی آرام ترکیب شود.

P.Y.T. (Pretty Young Thing)

آلبوم در دهه هشتاد میلادی منتشر شد. این آهنگ برای پارتی‌های آن دوره مناسب بود. P.Y.T یک حس شیرین به شنونده می‌دهد. همین حس باعث شده که از دور خارج نشود. کلید اصلی آهنگ در انتقال احساسات است. هیچ پیچیدگی خاصی در متن ترانه یا آهنگ‌سازی آن دیده نمی‌شود. رقصاندن شنونده و لذت بردن از آن تنها هدف آهنگ است. یک رقص ساده که قرار نیست دنیا را عوض کند. در واقع همه‌چیز درباره این آهنگ ساده است حتی انتقال احساسات هم ساده است. شاید این تنها ترک آلبوم باشد که دچار پیچیدگی نشده.

The Lady In My Life

The Lady In My Life سبک سول (Soul) قدیمی دارد. تعجب می‌کنید اگر بفهمید این ترک هم یکی از آهنگ‌های خارق‌العاده آلبوم است؟ این ترک از نظر تولید بی‌نظیر است. در دو کلمه The Lady In My Life اغوا‌کننده و یکدست درست شده است. آواهای جکسون و ملودی یک پل مستحکم را می‌سازند. اما دقیقا وقتی فکر می‌کنید در امان هستید و می‌توانید از پل رد شوید، پل فرو می‌ریزد. این اتفاق در اواسط آهنگ رخ می‌دهد. جکسون قبل از قرار دادن آن در آلبوم چند خط دیگر هم در آن قرار داده‌ بود. اما تیم انتشار به او اجازه ندادند که چند خط دیگر را منتشر کند. در واقع تیم او این چند خط را حذف کرد تا شنونده صدای جکسون را بیشتر بشنود.مایکل جکسون درحال اجرا

Baby Be Mine

تا‌به‌حال فکر کرده‌اید چگونه حالتان با گوش کردن به موسیقی خوب می‌شود؟‌ این تنظیمات و آهنگسازی آهنگ است که می‌تواند شما را از ترحم و ناراحتی دور کند. حضور کوئنسی جونز در کنار جکسون این حس را ایجاد می‌کند. Baby Be Mine‌ یکی از این آهنگ‌هاست. یک ترانه عاشقانه که با ملودی زیبا آمیخته شده است. جکسون توانسته در کنار ملودی یک فضای خیال‌انگیز را درست کند.

قدرت مایکل جکسون

مایکل جکسون مشهورترین فرد دنیا بود. او تمام تلاشش را کرد تا آهنگ‌های درجه یک تولید کند. اکثر افراد آهنگ‌های آلبوم Thriller را شنیده‌اند. این 9 ترک یکدیگر را کامل می‌کنند. شنونده خیلی سریع این موضوع را فراموش می‌کند چون تمام آهنگ‌ها را شنیده و از هر‌کدام حس متفاوتی دریافت کرده. گروه جکسون آهنگ‌ها را تولید و منتشر می‌کرد. اما این خود مایکل جکسون بود که به تمام ترانه‌ها روح و جان می‌بخشید. آلبوم Thriller 39 سال پیش منتشر شد و هنوز هم درحال فروش است. افراد بسیار زیادی هستند که بعد از فوت جکسون یاد او را گرامی نگه‌داشتند. این هنر واقعی مایکل جکسون بود.

 

منبع: AlbumismRolling Stones

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha