نگاهی به آلبوم Born To Die؛ بهشت تاریک و تابستانی غم‌انگیز

0
9
کاور آلبوم Born To Die

آلبوم Born To Die در تاریخ 27 ژانویه 2012 منتشر شد. این آلبوم برای لانا دل ری (Lana Del Rey) نقطه شروع بسیار خوبی بود. او با استفاده از سبک سول-کلاسیک (Soul-Classic) آهنگ‌های خود را ساخت. سبک سول-کلاسیک یعنی موسیقی‌هایی که در دهه‌ 50 تا 70 میلادی ساخته شدند. آهنگ‌های لانا شنونده را به یاد موسیقی‌های رادیویی دهه 50 می‌اندازد. او با الهام گرفتن از نانسی سیناترا (Nancy Sinatra) و کمک گرفتن از ترانه‌نویس و خواننده لایک لی (Lykke Li) موسیقی خود را ساخت. تهیه‌کنندگان با استعدادی همچون جف بسکر (Jeff Bhaskerامیل هاینی (Emile Haynie) و ال شوز (Al Shux) با هم همکاری کردند و درباره آرزو‌های نابود‌ شده، آدم‌های دل‌شکسته و عاشق شدن آهنگ ساختند. مضمون آهنگ‌‌ها را لانا نوشت و آن‌ها آهنگسازی را شروع کردند.

خواننده مورد علاقه‌تان کیست؟ سری به دسته‌بندی نقد و بررسی موسیقی بزنید و درباره کارهایش بیشتر بخوانید.

موفقیت‌‌های Born To Die

آلبوم Born To Die‌ موفقیت‌های زیادی را به‌همراه داشت. این آلبوم 7 میلیون نسخه در سراسر جهان فروخت. 4 تا از آهنگ‌های آلبوم در جدول 10 آهنگ برتر بین‌المللی قرار گرفتند. اصل کار را فراموش نکنیم!‌ این آلبوم به مدت 400 هفته یعنی 6 سال در جدول آلبوم‌های برتر بیلبورد باقی ماند. در‌ واقع از سال 2012 تا 2018 در جدول بود. موزیک ویدیو‌های این‌ آلبوم تامل‌بر‌انگیز بودند. بودجه زیادی به آن‌ها تعلق گرفت و سر تیتر خبر‌ها شدند. اگر مایکل جکسون (Michael Jackson) زنده بود حتما به لانا افتخار می‌کرد.

بررسی 12 آهنگ آلبوم 

Born To Die و Off The Races

4 آهنگ اول آلبوم به‌تنهایی با بهترین آهنگ‌های پاپ این دهه رقابت می‌کنند. لانا با دیدگاهی متفاوت درباره روابط عاشقانه صحبت می‌کند. اکثر کمپانی‌ها چنین اجازه‌ای به خواننده نمی‌دهند. اولین ترک آلبوم به نام Born To Die یک رابطه عاشقانه مسموم را به‌نمایش می‌گذارد. متن ترانه خیلی قوی است؛ آن‌قدر قوی که یک لبخند تلخ را روی صورت داستان‌های کمیکی همچون هارلی کویین‌ (Harley Queen) و جوکر (Jocker) به‌جا می‌گذارد. لانا از صدای ارکستر و گیتار استفاده کرد و آن‌ را در کنار موزیک ویدیو سینمایی ترک قرار داد.

آهنگ Off The Races جاه‌طلبی زیادی در خود دارد و لانا آن را از آلبوم Baduizm اثر اریکا بدو (Erykah Badu)  الهام گرفته است. هواداران در کنسرت‌ها و اجرا‌های زنده معمولا این آهنگ را درخواست می‌کنند. همراهی‌ کردن ضر‌ب‌آهنگ تند و گیرای آن کار راحتی‌ست. لانا بی‌پروا درباره یاغی‌گری‌هایش صحبت می‌کند.اجرای لانا دل ری

طرفداران بیلی آیلیش را به لانا تشبیه می‌کنند. نقد‌و‌بررسی آلبوم Happier Than Ever را فراموش نکنید.

Blue Jeans و Video Games

سومین ترک آلبوم Blue Jeans غم و اندوه سنگینی دارد. این غم و اندوه با صدای گیتار سرف-راک (Surf-Rock) و درام ادغام می‌شود. سرف-راک نوعی سبک راک است که حال‌و‌هوای کالیفرنیای شمالی (Southern California) را تداعی می‌کند. لانا در بخش اصلی آهنگ می‌گوید: “من تا آخرالزمان عاشقت می‌‌مونم. شاید میلیون‌ها سال منتظر‌ت بمونم. قول بده یادت نره که متعلق به من هستی. عزیزم از بین اشک‌هام می‌تونی همه‌چیز رو بفهمی؟”

مهم‌ترین آهنگ آلبوم Video Games‌ است. این آهنگ جوهره اصلی آلبوم در‌نظر گرفته می‌شود. لانا درباره رابطه‌های گذشته‌اش می‌خواند و می‌گوید: “توی حیاط پشتی می‌گردم. سوار ماشین پرسرعتت می‌شم و اسمم رو صدا می‌زنی.” و بعد در قسمت اصلی آهنگ می‌گوید: “بهشت روی زمین هست، جایی‌که تو در اون باشی.” لانا گفت: “من می‌خواستم همین‌طور باشد. ملودی متن را کامل می‌کند و حس بهشتی به شنونده می‌دهد. خودم می‌خواستم این‌طور باشد.”

National Anthem و Diet Mountain Dew

پنجمین آهنگ آلبوم Diet Mountain Dew است. این آهنگ از لحاظ موسیقی حس‌وحال متفاوتی دارد. اما اصلا در آلبوم دوگانگی ایجاد نکرده است. طرفداران سبک هیپ-هاپ کلاسیک (Classic Hip-Hop) از این ابتکار خوششان آمد چون لانا سعی کرد در پیانو‌نوازی این آهنگ از آهنگ If I Ruled The World‌ الهام بگیرد. If I Ruled The World در سال 1996 با همکاری نس (Nas) و لورن هیل (Lauryn Hill) منتشر شد.

متاسفانه آلبوم Born To Die در ششمین ترک پیوستگی خودش را از دست می‌دهد. عامل به‌هم‌ریختگی آهنگ National Anthem است. این ترک برای 4 جولای (روز ملی آمریکا) بسیار مناسب است. لانا می‌گوید: “عزیزم من سرود ملی تو هستم. خدای من تو خیلی خوش‌تیپ هستی. با بوگاتی ویرون (Bugatti Veyron) من رو به همپتن (Hamptons) ببر.” او در موزیک ویدیو National Anthem با رپر معروف آمریکایی ایسپ راکی (Asap Rocky) همکاری کرد. همان‌طور که از اسم آهنگ انتظار می‌رود در موزیک ویدیو یک خانواده مرفه و خوشبخت آمریکایی به‌تصویر کشیده شده است.لانا دل ری- موزیک ویدیو Shades Of Cool

صحبت از دهه 50 شد! ری‌ویو آلبوم New York فرانک سیناترا را از دست ندهید.

Radio و Dark Paradise

بریم سراغ آهنگ بعدی. ترک Dark Paradise یکی از موفق‌ترین آهنگ‌های لاناست. این ترک مثل بسیاری از آهنگ‌های لانا به‌واسطه متنش معروف شد. لانا در بخش اصلی آهنگ می‌گوید: “هربار که چشمام رو می‌بندم یک بهشت تاریک می‌بینم. هیچ‌کس نمی‌تونه با تو رقابت کنه. می‌ترسم در اون سمت منتظر من نمونده باشی.”

لانا در ترک Radio می‌گوید: “اونا من رو دوست دارن چون صدامو از رادیو می‌شنون.” او ترانه و اجرای فوق‌العاده خوبی داشت. اما بعدا در مصاحبه‌ای گفت: “حالا هرچی. الان حوصله اون آهنگ رو ندارم.” او در قسمتی از آهنگ می‌خواند: “من بالاخره تو رو پیدا کردم.” این‌که دقیقا چه‌چیزی را پیدا کرده، مشخص نیست. معلوم نیست لانا به عشقش رسیده یا منظورش شهرت بوده چون او مدتی با‌ تمام قوا کار و کرد و بعد از آن دست کشید. انگار دیگر توجهی که به او می‌شد را دوست نداشت و می‌خواست حریم خصوصی خودش را داشته‌ باشد.

 Million Dollar Man و Carmen

در آهنگ Carmen لانا راجع‌به دختری می‌خواند که در برابر سوءاستفاده‌های مکرر دوام آورده. او می‌خواند: “اون فقط 17 سالشه ولی با غرور در خیابان‌ها پرسه می‌زنه.” و بعد می‌گوید: “نمی‌خوای مثل من باشی؟ دنبال خوشی باشی و مجانی نئشه کنی؟” لانا درباره دختر توضیح می‌دهد و گاهی هم از زبان او صحبت می‌کند. در واقع آن دختر فاحشه است.

Million Dollar Man! دسیسه، خطر و کلیشه. این ترک تمام داستان‌های زیبای آهنگ‌های قبل را نابود می‌کند و از روی جنازه آن‌ها رد می‌شود. یک داستان تلخ و کلیشه‌ای که لانا آن را به‌ بهترین شکل توضیح می‌دهد. او در قسمتی از آهنگ می‌گوید: “اول برای پول و دوم برای اجرا.” این جمله را الویس پریسلی (Elvis Presley) در آهنگ blue suede shoes خواند. لانا علاقه خیلی شدیدی به الویس پریسلی دارد. آن‌قدر که در آهنگ Body Electric گفت: “الویس پدرم و مرلین مونرو مادرم و عیسی مسیح بهترین دوستم است.”

Summertime Sadness و This Is What Makes Us Girls

به آخر آلبوم نزدیک شدیم. Summertime Sadness همان‌طور که از اسمش مشخص است یک ترک غم‌انگیز و تلخ است. متن و موسیقی این آهنگ با‌دوام و به‌یاد‌ماندنی‌ست. هرچند موضوع اصلی آن درباره جدایی و دوری‌ست. لانا در بخش اصلی آهنگ می‌گوید: “قبل از این‌که بری من رو محکم ببوس. غم تابستانی. عزیزم فقط می‌خواستم بدونی تو بهترین هستی.” لانا نشان می‌دهد وقتی در کنار عشقش است شکست‌ناپذیر و محکم می‌ماند و رابطه آن‌ها مانند تابستان زیبا‌ست. اما همان‌طور که در موزیک‌ ویدیو می‌بینیم این رابطه با مرگ معشو‌ق لانا تمام می‌شود و تابستان او تلخ و غم‌انگیز باقی می‌ماند.

آخرین ترک آلبوم This Is What Makes Us Girls است. یک تصویر پیچیده و پرهیاهو! لانا می‌گوید: “روی میز بار محلی برای بچه‌ها می‌رقصیدیم و مشروب cherry schnapps رو توی شب‌های مخملی سر می‌کشیدیم.” لانا بر‌خلاف خواسته‌اش به مدرسه‌ای در ایالت کنتیکت (Connecticut) فرستاده شد. او تصمیم گرفت شب‌ها خوش‌ بگذراند. اما این خوش‌گذرانی طول نکشید. او در آخر آهنگ می‌گوید: “اونا تنها دوستای من بودن. ما توی دردسر افتادیم و همه‌چیز به‌هم‌ ریخت. من رو فرستادن که برم و توی ایستگاه قطار با گریه براشون دست تکون دادم چون می‌دونستم دیگه قرار نیست ببینم‌شون.” این خداحافظی تلخ نقطه شروع خوبی در ترانه‌نویسی او بود.فتوشات‌ لانا دل ری

او متفاوت است

صدای لانا دل ری شنونده را تکان می‌دهد. او از هنرمندان رده بالا الهام گرفت و توانست از سلیقه خوبی که در موسیقی داشت استفاده کند. آهنگ‌های او به‌درد بزرگسالان می‌خورد و می‌تواند حرف‌های ناگفته عاشقان را در آهنگ‌هایش قرار دهد. موسیقی لانا تلفیقی از سبک‌های الکترونیک آراندبی (Electronic R&Bآلترنیتو راک (Alternative Rock) و کمی پاپ (Pop) است. او متن ترانه و سبک‌های مختلف را با موزیک‌ ویدیو‌های سینمایی‌اش ادغام کرد. آلبوم Born To Die چند ضعف کوچک دارد ولی در مجموع آلبوم موفق و خوبی‌ست. لانا دی ری الهام‌بخش خوانندگان زیادی بوده و عضو مهمی از صنعت مو‌سیقی به‌حساب می‌آید. او با گفتن از روابط عاشقانه‌ و زندگی پر‌هیاهوی گذشته‌اش طرفداران زیادی پیدا کرد و توانست هالیوود دهه 50 تا 60 را دوباره زنده کند.

 

منبع: AlbumismBillboard

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha