نگاهی به آلبوم Born This Way؛ لیدی گاگا و تغییر سبکش

0
5
کاور آلبوم Born This Way

آلبوم Born This Way یک اعلامیه بود؛ اعلامیه‌ای برای پذیرش. اما شیوه درخواست لیدی گاگا (Lady Gaga) متفاوت بود. او می‌دانست همه شنوندگان این آلبوم را نمی‌پذیرند. درنهایت آلبوم Born This Way فروش بسیار خوبی داشت و جای پای لیدی گاگا را در صنعت پاپ (Pop) محکم کرد. البته برخی می‌گوید آلبومThe Fame  Monster باعث این اتفاق شد. این اختلاف‌ نظر طرفداران لیدی گاگا را به دو دسته تقسیم کرد. اگر آلبوم Born This Way را مبدا کار او بگیریم پس آلبوم The Fame Monster چه می‌شود؟ این موضوع آن‌چنان برای لیدی گاگا مهم نبود. او می‌خواست این آلبوم از هر نظر یک‌دست و درست شکل بگیرد. اما در این میان مشکل بزرگی وجود داشت. چیزی که لیدی گاگا می‌خواست با چیزی که طرفداران و شنوندگان می‌خواستند خیلی فرق داشت. آلبوم The Fame و The Fame Monster شبیه به هم بودند و حس‌و‌حال آهنگ‌هایشان نیز مانند یکدیگر بود. اما Born This Way از بیخ‌وبن با آن‌ها فرق داشت. پس برویم سراغ بررسی آلبوم Born This Way.

به دسته‌بندی نقد و بررسی موسیقی هم سر بزنید. می‌توانید خواننده‌های محبوبتان را پیدا کنید و درباره آثارشان بیشتر بخوانید.

مشکلات لیدی گاگا و تهیه آلبوم

اصلی‌ترین آهنگ آلبوم، Born This Way است. مخاطبان به‌‌محض‌ شنیدن این ترک متوجه شباهت آن با آهنگ Express Yourself شدند. این آهنگ را مدونا (Madonna)‌در سال 1989 خوانده‌ بود. اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم این ترک واقعا شبیه به آهنگ مدوناست. اما پیام آن نسبت به ترک‌های آلبوم سطحی و ساده‌ است. به‌عنوان‌مثال اگر آهنگ Judas ترک اصلی آلبوم می‌شد بهتر بود چون ارتباط بیشتر و موضوع‌ بهتری دارد. با تمام این اوصاف بسیاری از طرفداران از تغییر لیدی گاگا خوشحال بودند. او توانسته بود از قالب همیشگی‌اش بیرون بیاید. لیدی گاگا در دو آلبوم قبلی‌اش سبک خاص خودش را ساخته بود. او این کار را به کمک خواننده و ترانه‌نویس مراکشی-سوئدی رد وان (RedOne) انجام داد. رد وان در ساخت بسیاری از آهنگ‌های لیدی گاگا نقش داشت. اما باز هم مشکل بزرگی وجود داشت. این سبک و طرز خواندن درحال تبدیل شدن به شناسنامه هنری لیدی گاگا بود. او چگونه خود را از این مخمصه بیرون کشید؟ جواب ساده است. لیدی گاگا در ترک‌های Born This Way قالب‌شکنی کرد. او عملا نشان داد نمی‌خواهد از یک سبک ثابت پیرویی کند. اما همان‌طور که گفته‌شد هواداران دو دسته شده‌بودند و بسیاری از آن‌ها دنبال سبک قبلی می‌گشتند. Born This Way آلبوم خوبی‌ست اما مشکلات خودش را دارد. مثلا آهنگ‌ Scheiße و Bad Kids جایی در این آلبوم ندارند. لیدی گاگا می‌توانست این دو را در قالب تک‌ آهنگ منتشر کند. او سعی کرد نقایص آلبوم را با ساخت آهنگ‌هایی که به دین و مسائل مذهبی مرتبط‌اند بپوشاند. ولی این دو آهنگ از دستش در رفت.لیدی گاگا

بیلی آیلیش مانند لیدی گاگا در دوره جدیدی قرار دارد. ری‌ویو آلبوم Happier Than Ever را فراموش نکنید.

دهه 90 میلادی و دوگانگی

دهه 90 میلادی از لحاظ مد و فشن، آثار سینمایی، موسیقی و… یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین دهه‌های آمریکا‌ست. لیدی گاگا یکی از میلیون‌ها آمریکایی‌ست که از این دهه الهام گرفته است. کاور آلبوم و برخی از موزیک ویدیو‌ها این موضوع را تائید می‌کنند. اگر آلبوم با آهنگ‌های ضعیف‌ پر نمی‌شد دهه 90 را بهتر می‌دیدیم. آهنگ Bad Romance در آلبوم The Fame قرار داشت و برای مدتی صنعت موسیقی را لرزاند. کمتر کسی‌ست که این آهنگ را نشنیده باشد.اما لیدی گاگا دیگر نمی‌خواست آهنگی مانند Bad Romance بسازد. او آهنگ‌ها و مسیر جدیدی برای خود ساخت. او می‌خواست در آن مقطع از حرفه هنری‌اش جور دیگری دیده شود. اکثر آهنگ‌های آلبوم متن و قالب‌بندی آن‌چنانی نداشتند و به‌درد چارت‌ها نمی‌خوردند.

در‌کل Born This Way نسبت به دو آلبوم قبلی بازده کمتری داشت. آهنگ‌های Marry The Night و Edge Of Glory خیلی با حال‌و‌هوای آلبوم همخوانی ندارند. برخی می‌گویند عالی‌ هستند و بعضی از اینکه این‌ دو آهنگ مانند Bad Romance نیستند شاکی شدند. از آهنگ Judas به‌ بعد آلبوم کدر و تاریک می‌شود. این دوگانگی در آلبوم Joanne و Artpop نیز دیده می‌شود. اما با لیدی گاگا طرف هستیم. او خودش این دوگانگی را در سه آلبوم مختلف به‌وجود آورده است. این مسئله چیزی نیست که فراموش یا نادیده گرفته شود. خود لیدی گاگا می‌خواست این کار را انجام دهد. همان‌طور که گفته‌ شد تنها مشکل آن تفاوت دیدگاه او طرفداران بود. در‌کل مشکلات آلبوم و تفاوت نظر شنوندگان باعث شد آلبوم به دو بخش تقسیم شود. بخش اول بسیار خوب و بخش دوم ضعیف و ناهماهنگ. اما آهنگ Edge Of Glory تاحدودی بخش دوم آلبوم را نجات می‌دهد.

تلاش فراوان و خستگی

آلبوم Born This Way جالب‌ترین دوره کاری لیدی گاگا بود. این دوره درست مانند خواننده‌اش متفاوت و عجیب بود. لیدی گاگا در اوج قرار داشت ولی تازه وارد صنعت موسیقی شده‌ بود. یک تضاد کامل! همه می‌گفتند او تازه‌وارد است و در‌عین‌حال حس می‌کردند سال‌هاست در این صنعت فعالیت دارد. توضیح این مسئله تا‌حدودی سخت است. انگار کسی از در وارد می‌شود. شما هیچ شناختی نسبت به او ندارید ولی با او احساس نزدیکی می‌کنید. گویا سال‌هاست او را می‌شناسید. هواداران و حتی منتقدان نیز چنین حسی به لیدی گاگا داشتند. او داشت جایگاه خود را در سبک پاپ پیدا می‌کرد حتی توانست مسیر‌های مختلفی برای خوانندگان بعدی بسازد. خوانندگان بسیاری از او الهام گرفتند. اما وقتی به گذشته نگاه می‌اندازید همه‌چیز فرق می‌کند. اکنون متوجه می‌‌شویم که لیدی گاگا در آن زمان تحت‌فشار و خسته بود. او سعی داشت تمام این فشار‌ها را در موسیقی تخلیه کند برای همین بسیاری متوجه این موضوع نشدند. اما الان که به Born This Way‌ نگاه می‌کنیم، می‌فهمیم چرا این آلبوم به‌ خوبی آلبوم‌های قبلی نبوده. لیدی گاگا سعی کرد چیزی فراتر از قدرت و توانش را به نمایش بگذارد. او این کار را کرد! ولی خستگی ناشی از آن در آلبوم نفوذ کرد و کار به هم ریخت.لیدی گاگا در سال 2021

اگر سبک‌های کمتر شنیده‌شده را ترکیب کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ نقد‌ و‌ بررسی آلبوم Graceland را بخوانید.

Born This Way قابل تمجید است!

Born This Way پایه و ترکیب خوبی دارد. مشکل این‌جاست که این ترکیب‌ها بیش‌از‌حد بودند. اگر در تشکیل آلبوم دقت بیشتری می‌شد حتما بازخورد بهتری می‌گرفت. Born This Way‌ می‌خواهد مثل آلبوم قبلی یعنی The Fame Monster باشد. اما از طرف دیگر می‌خواهد از سبک پانک پیرویی کند. هم‌زمان دوست دارد یاد‌آور دهه 80 و 90 میلادی باشد و از ایستگاه‌های رادیویی پخش شود. چه خواسته‌های زیادی! همین زیاده‌خواهی و از شاخه‌ای‌ به شاخه دیگر پریدن باعث شد Born This Way به The Fame Monster‌دوخته شود. The Fame Monster بنیان آن را خراب کرد و نتوانست بارش را به دوش بکشد. هر آهنگ یک نمونه ساده‌تر از آهنگ قبلی‌ست. این آلبوم 22 ترک دارد. اگر آلبوم 10تا ترک اصلی داشت نتیجه کار بهتر می‌شد. در نهایت می‌توان گفت Born This Way انتظارتان از لیدی گاگا را برآورده می‌کند. ممکن است این آلبوم از هر لحاظ خوب نباشد ولی در یک نگاه کلی درست و قابل تمجید است.

 

منبع: Randomjpop

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha