بررسی بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair: یادآوری روز‌های خوش سکو‌بازی

1
1998
Yooka-Laylee and the Impossible Lair

Yooka-Laylee and the Impossible Lair نه یک بازی، بلکه نامه‌ای عاشقانه است که با سخاوت‌مندی تمام برای شرکت دوست‌داشتنی نینتندو و تاریخچه پر افتخار آن در بازی‌های sideways-scrolling platform نوشته شده است. جهان بازی، جاییست که در آن کاراکترهای کارتونی در رنگ‌هایی شاد غوطه‌ور هستند و از میان دنیای پر جنب‌و‌جوش آن عبور می‌کنند.

Yooka-Laylee and the Impossible Lair، داستانی آشنا از کاراکتر‌های شروریست که قهقهه می‌زنند؛ از آن دسته بازی‌هایی که در آن‌ها سکه جمع می‌کنید و با عنکبوت‌هایی خبیث و دشمنانی بامزه می‌جنگید. هربار که در این بازی یک جعبه را باز می‌کنید یا از داخل یک لوله آب رد می‌شوید، به یاد Mario، Wario، Kirby و تمام کاراکتر‌های کلاسیک نینتندو می‌افتید. اما در عین حال که Yooka-Laylee and the Impossible Lair تجربه‌ای جالب، چالش برانگیز، سرگرم کننده و حتی خلاقانه را به همراه دارد، ولی هیچ‌گاه از حس‌وحال نوستالژیک خود خارج نمی‌شود. انگار که روح تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی، در کالبد این بازی تجلی یافته باشد.

 Yooka و Laylee در بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair
Yooka و Laylee یک تیم دو نفره متشکل از یک آفتاب‌پرست و یک خفاش هستند.

Yooka و Laylee یک تیم دو نفره متشکل از یک آفتاب‌پرست و یک خفاش هستند که با الهام از Banjo و Kazooie، دو کاراکتر دهه 90 میلادی نینتندو طراحی شده‌اند. همانند Yooka و Laylee، این زوج هم برای اولین بار با یک بازی سکوبازی سه بعدی در دنیای نینتندو حضور یافته‌اند و در واقع Yooka-Laylee، دنباله‌ای معنوی برای بازی Banjo-Kazooie به شمار می‌رود.

اولین بازی از مجموعه Yooka-Laylee، در سال 2017 توسط استودیو Playtonic Games که تیمی متشکل از اعضای سابق استودیو Rare بودند عرضه شد. کمپین Kickstarter این بازی موفق به جمع‌آوری مبلغ 3 میلیون دلار شد؛ با این حال نسخه اول بازی به موفقیت چندانی دست نیافت و نتوانست نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند. اما استودیو سازنده بازی توانسته با تزریق المان‌های نوستالژیک بیشتر در نسخه جدید و تغییر سبک بازی به سکوبازی 2.5 بعدی از 3 بعدی، حس نوستالژی بهتری را به بازیکن منتقل کند.

شخصیت منفی بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair
شخصیت منفی بازی شباهت غیرقابل انکاری به کاراکتر Guru از مجموعه Despicable Me‌ دارد.

داستان بازی روایت‌گر تلاش Yooka و Laylee برای نجات زنبور‌ها از دست مردی شرور است که شباهت غیرقابل انکاری به کاراکتر Guru از مجموعه Despicable Me‌ دارد. زنبور‌هایی که در طی مراحل مختلف نجات می‌دهید، همگی در مبارزه نهایی بازی به کمکتان می‌آیند. در واقع شما می‌توانید هر وقت که خواستید وارد مبارزه با دشمن نهایی بازی شوید، ولی در عمل برای شکست او به کمک تعداد زیادی از زنبور‌ها احتیاج دارید که باید آن ها را با کامل کردن مراحل بازی از دست افراد شرور آزاد کنید.

در بازی علاوه بر سکه که برای بازکردن دروازه‌ها به کار می‌روند، آیتم های دیگری نیز برای جمع کردن وجود دارند. برای مثال پَر‌هایی که با جمع کردن تعدادی از آن ها می‌توانید ارتقاء خاصی یا مرحله جدیدی را باز کنید یا معجون‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید قدرت بیشتری به‌دست آورید.

بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair
آیتم‌های زیادی در بازی برای جمع‌آوری وجود دارد.

فضای مراحل و عناصر موجود در هریک از آن‌ها از تنوع خوبی برخوردار است. برای مثال یک مرحله فضایی صنعتی دارد و مرحله‌ای دیگر در فضایی دریایی اتفاق می‌افتد. در این بازی نیز مثل اکثر بازی‌های این سبک، با برخورد به دشمنان یا سقوط از سکو‌ها یکی از جان‌های خود را از دست می‌دهید. Laylee یا همان خفاش بنفش دوست‌داشتنی، به عنوان جان اول شما در بازی به شمار می‌رود و اولین اشتباه شما در بازی، Laylee را از Yooka جدا می‌کند. البته شما می‌توانید با به صدا در آوردن زنگوله هایی که درون مراحل بازی مخفی شده‌اند، Laylee را دوباره به پیش خود باز گردانید. همچنین طبق روال معمول در این سبک بازی‌ها، Savepoint‌هایی برای ثبت پیشرفت شما در مراحل درنظر گرفته شده‌اند که البته گاهی فاصله این نقاط بیش از اندازه زیاد می‌شود.

یکی از مراحل سخت بازی Yooka-Laylee and the Impossible Lair
امکان Skip کردن مراحل سخت‌تر بازی وجود دارد.

خوش‌بختانه، بازی امکان Skip کردن مراحل سخت‌تر بازی را به شما می‌دهد. درنتیجه بازیکنانی که به رد کردن چالش‌های سخت و طاقت‌فرسا تمایل ندارند هم می‌توانند از بازی لذت ببرند و هروقت که احساس کردند برای مراحل سخت‌تر آماده‌اند، دوباره به سراغ آن‌ها بروند. این قابلیت بازی را برای افراد کم سن‌وسال یا افرادی که حوصله تکرار یک مرحله برای دفعات متعدد را ندارند مناسب‌تر می‌کند.

همچنین مراحل بازی در چند حالت مختلف قابل بازی هستند. برای مثال مرحله‌ای با فضای آب گرفته، با فضایی یخ زده هم در دسترس است و شما می‌توانید پس از ارتقاء کاراکتر خود، به این مراحل برگردید و قسمت‌هایی که پیش از این برای شما سخت یا غیرممکن بودند را به آسانی رد کنید. این موضوع ارزش تکرار چندباره این بازی را بسیار بالاتر می‌برد.

 فضای مراحل و عناصر موجود در Yooka-Laylee and the Impossible Lair
فضای مراحل و عناصر موجود در هریک از آن‌ها از تنوع خوبی برخوردار است.

نتیجه‌گیری:

در مجموع، Yooka-Laylee and the Impossible Lair عنوانیست که برای تکرار و آزمون و خطای بازیکن ارزش زیادی قائل است. هرچند بازی در برخی قسمت‌ها بیش از اندازه سخت می‌شود، ولی درکل تجربه‌ای یکدست از یک عنوان سکوبازی را به شما ارائه می‌دهد.

درنهایت این بازی، یک ادای احترام به عناوین کلاسیک، به خصوص در سبک سکوبازیست که در کمال تعجب از بسیاری از بازی‌های پر‌زرق و برق و پرطرفدار امروزی یک سر و گردن بالاتر است. اما در بیشتر اوقات، هر مرحله پس از زمان کمی خسته‌کننده می‌شود و Yooka-Laylee and the Impossible Lair نمی‌تواند بازیکن را برای ساعات طولانی پای خود نگه دارد. این موضوع مشکل اصلی اکثر بازی‌های نوستالژیک است چراکه این‌گونه بازی‌ها، از کمبود المان‌های مدرن و جذاب امروزی موجود در سایر عناوین رنج می‌برند و Yooka-Laylee and the Impossible Lair نیز از این قاعده مستثنا نیست.

با اقتباس از وب‌سایت Polygon

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha