مروری بر بازی ویدئویی Tell Me Why؛ ماجرای عجیب دوقلوها + تریلر

0
11
وستر بازی به من بگو چرا

امروزه ساختار اکثر بازی‌های ویدئویی شکل و شمایلی فراانسانی و آخرالزمانی به خودشان گرفته‌اند. تب داغ آثار فضایی و آخرالزمانی شاید برای گیمرهایی که سایر ژانرهای آثار ویدئویی را دنبال می‌کنند خیلی مطلوب نباشد. اما بازی ویدئویی به من بگو چرا (Tell Me Why) اثری جذاب و اپیزودیک است. داستان خواهر و برادری که در کودکی والدین خودشان را از دست می‌دهند و برای یک دهه بین آن‌ها جدایی می‌افتد. شخصیت‌هایی به‌نام‌های آلیسون (Alyson) و تیلور (Tyler) که طی مدت زمان 9 ساعت در چند اپیزود مختلف شاهد روایت زندگی آن‌ها هستیم. این اثری محتوایی جنایی و معمایی دارد.

به بازی‌های معمایی علاقه دارید یا مثل خیلی‌ها بازی‌های آخرالزمانی و پر از درگیری را ترجیح می‌دهید؟ در هرصورت می‌توانید در دسته‌بندی نقد و بررسی بازی، درباره ویدئوگیم‌های مورد علاقه‌تان بخوانید.

کمی صبور باشید

شاید بهتر است همین ابتدای کار حرف نهایی را بزنیم. باید کمی صبور باشید تا با این بازی ارتباط برقرار کنید. در قسمت ابتدایی شما شاهد ماجراهای مرگ والدین شخصیت‌های بازی هستید. اتفاقاتی که باعث جدایی آن‌ها می‌شود. نهایتا هم متوجه می شویم که بعد از گذشت ده سال این خواهر و برادر تصمیم می‌گیرند تا گذشته را به دستان پرقدرت فراموشی بسپارند و دوباره ارتباط خانوادگی را از سر بگیرند. کات‌سین‌ها یا در واقعا فلش‌بک‌ها و مکالمات زیادی بین شخصیت‌های بازی برقرار می‌شود. خواندن دیالوگ‌ها در بخش ابتدایی کمی حوصله‌سربر است. در واقع به بیانی دیگر اپیزود ابتدایی بازی نوعی مقدمه برای آشنایی گیمر با محتواست. در این اپیزود خیلی خبری از حل معما نیست. این بخش از بازی بیشتر شبیه خواندن کتاب‌های کمیک است. کتاب‌هایی که ترکیبی از عکس و نوشته‌های کوتاه هستند. پس صبور باشید و بازی را همان ابتدای کار رها نکنید.

آیا قتلی اتفاق افتاده؟

در زبان فارسی یک اصطلاح بسیار جالب داریم. می‌گوییم خاک سرد است. آیا واقعا خاک سرد است و مردگان بعد از مدتی فراموش می‌شوند؟ جواب این سوال خیلی مشخص نیست ولی حداقل در دنیای این بازی جواب منفی‌ست. نقش اتفاقات ده سال قبل در زندگی آلیسون و تیلور روزبه‌روز پررنگ‌تر می‌شود. کم‌کم ماجرای مرگ والدین آن‌ها به یک پرونده قتل جنایی تبدیل می‌شود. از فصل دوم بازی وقتی وارد معماها و پازل‌های اثر می‌شویم، به من بگو چرا (Tell Me Why) شکل جدید و جذابی به خودش می‌گیرد. نکته مهمی که بازی قصد دارد در فصل دوم روی آن مانور دهد اهمیت و تاثیر گذر زمان روی شخصیت‌هاست. در فصل یک دو کودک معصوم را می‌بینیم و در این بخش دو انسان بزرگسال را مشاهده می‌کنیم. علاوه‌بر تغییرات فیزیکی، تغییرات عاطفی و روحی زیادی هم در آن‌ها رخ داده. بازی همیشه گیمر را در حالت گیجی و عدم‌قطعیت نسبت به شخصیت‌ها قرار می‌دهد. شما نمی‌دانید که با یک برادر و خواهر مهربان طرف هستید یا با دو قاتل بی‌رحم و سنگدل.

جزئیات فنی بازی

بازی ویدئویی به من بگو چرا (Tell Me Why) اثری در ژانر معمایی و ماجراجویی‌ست که به‌صورت اپیزودیک تولید شده است. این بازی در سال 2020 توسط شرکت بازی‌سازی Dontnod Entertainment تولید و توسط کمپانی قدرتمند Xbox Game Studios به‌صورت گسترده عرضه شده است. این بازی برای کنسول ایکس باکس وان (Xbox One) و کامپیوترهای شخصی (PC) تولید شده و سه فصل مجزا دارد. آهنگساز این اثر رایان لت (Ryan Lott) است.

در جستجوی حقیقت

بازی از چند المان مختلف تشکیل می‌شود. خاطراتی که کمرنگ شده‌اند و نمی‌توان روی آن‌ها خیلی حساب باز کرد، افراد و آشنایانی که قابل‌اعتماد نیستند و احتمالا دروغ می‌گویند و حقیقتی که گم‌ شده و شما دنبال آن هستید. این سه المان در کنار هم بازی به من بگو چرا (Tell Me Why) را به یک بازی جذاب و معمایی تبدیل کرده‌اند. حوادث بازی در شهری به‌نام آلاسکان (Alaskan) اتفاق می‌افتد. طی حدود هشت ساعت و نیم شما بین دو نقش تیلور و آلیسون از خانواده رونان (Ronan) جابه‌جا می شوید. گاهی در نقش آلیسون بازی می‌کنید و گاهی هم نقش تیلور را در اختیار دارید. آن‌ها بعد از 10 سال دوباره متحد شده‌اند و اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند. اولین هدف آن‌ها فروش خانه مادریشان است. این هدف هم از نظر روحی و هم از نظر فیزیکی برای آن‌ها بسیار سخت و آزاردهنده‌ست.

به من بگو چرا

سازنده بازی تخصص بسیار زیادی در ساخت این نوع آثار دارد. اثر قبلی این شرکت معتبر بازی‌سازی یعنی کمپانی Dontnod Entertainment بازی محبوب زندگی عجیب است (Life Is Strange) بود. این دو بازی شباهت‌های زیادی به هم دارند. یکی از این شباهت‌ها توانایی صحبت تلپاتی یا ارتباط بی‌کلام آلیسون و تیلور است. این توانایی در شخصیت‌های اصلی بازی قبلی هم وجود داشت و در این بازی هم تکرار شده است. توانایی بعدی هم یادآوری خاطرات کلیدی و مهم گذشته‌ست. انگار که روح بچه‌ها ظاهر می‌شود و آن‌ها کارها و اعمال فراموش‌شده کودکیشان را مرور می‌کنند. بعد از مشاهده هر خاطره سرنخ جدیدی گیر دوقلوهای رونان می‌آید. آن‌ها به‌صورت تلپاتی با هم هدف مشترکشان را بررسی می‌کنند و برای یافتن جواب گشتی در شهر می‌زنند.

آدم‌های مشترک، خاطرات مختلف

یکی از جذاب‌ترین و شاید مهم‌ترین بخش‌های بازی خاطرات مشترک آلیسون و تیلور است. گاهی‌اوقات آن‌ها خاطرات متفاوتی از یک اتفاق دارند. یعنی تصور آلیسون با تیلور کاملا متفاوت است. اهمیت این موضوع جایی مشخص می‌شود که شما به‌عنوان گیمر باید خاطره یکی از این دو نفر را باور کنید. باید براساس شواهد و واقعیت تصمیم بگیرید که آیا تصورات تیلور واقعی‌ست یا خواهرش. اگر اشتباه انتخاب کنید وارد مسیر نادرست و غلطی می‌شوید که خیلی وقتتان را می‌گیرد. نهایتا هم بعد از هر دوراهی یک جدال لفظی بین این خواهر و برادر شکل می‌گیرد و به اشک و گریه ختم می‌شود. غیر از اهمیت انتخاب خاطره درست، این ماجرا یک مزیت دیگر هم دارد. تیم سازنده در فواصل زمانی مناسب و درست از خاطرات مشترک استفاده کرده. این اتفاق شما را با بازی درگیر می‌کند. یعنی هرگاه احساس خستگی کنید یا حواستان پرت شود بلافاصله سر یک دوراهی سخت قرار می‌گیرید و باید تصمیم درستی بگیرید. به‌تدریج باید شناخت بیشتری از شخصیت تیلور و آلیسون پیدا کنید و متوجه شوید که در کدام مواقع حرف کدامشان باورپذیرتر و واقعی‌تر است.

نمایی از بازی به من بگو چرا

می‌خواهید رازی را کشف کنید؟ به جزیره پارادایس بروید و هویت قاتل را فاش کنید: مروری بر بازی Paradise Killer

بازجویی‌های پرفشار

بازی به‌صورت سوم‌شخص است. تصاویر بازی از دید یک نفر سوم به گیمر نشان داده می‌شوند. شما در نقش دوقلوهای خانواده رونان باید به نقاط مختلف شهر بروید و به‌صورت غیررسمی از برخی افراد بازجویی کنید. گاهی‌‌اوقات افراد به‌محض شنیدن حقیقت شروع به داد و فریاد کردن می‌کنند. عدم وجود ابزارهای فشار و اهرم‌های کافی برای برخورد با افراد را می‌توان جز ضعف‌های بازی دانست.

چرا به من بگو چرا؟

چر اسم بازی این شده؟ اگر از اسپویل بازی خیلی خوشتان نمی‌آید بهتر است این قسمت از متن را نخوانید. در همان ابتدای بازی یک فلش بک زده می‌شود. بازی به شما نشان می‌دهد که یکی از دوقلوها مادر خودش را برای دفاع از خود کشته است. در این‌که مادر توسط یکی از دوقلوها کشته شده هیچ شکی نیست. مساله‌ای که در کل بازی دنبال آن‌ هستید دلیل ترس و وحشت مادر است. انگار که مادر از یک اتفاق به‌شدت ترسیده و وحشت کرده و مجبور شده که فرزندان خودش را تهدید به مرگ کند. حالا به من بگو چرا؟ سناریوی بازی خیلی تیره و تاریک است. برگشتن به گذشته و پیدا کردن جواب قطعی از بین خاطرات نامعلوم و دروغین اصلا کار ساده‌ای نیست. داستان بازی پر از پیچ‌وخم‌های مهم و حیاتی‌ست.

بازی به من بگو چرا - دوقلوها و مایکل

 

دلتان می‌خواهد یک بازی متفاوت را تجربه کنید؟ به‌نظرتان می‌شود در دنیای گیم مشکلات خانوادگی را حل کرد؟ بررسی بازی ویدئویی It Takes Two را بخواند.

یک مادر روان‌پریش

یکی از پاشنه‌‌های آشیل‌ بازی بلاتکلیف بودن نقش مادر است. نام مادر ماری آن (Mary Ann) است. طی بازی هیچ‌وقت تکلیفمان با شخصیت ماری روشن نمی‌شود. مهم‌ترین مساله سلامت روانی این شخصیت است. گیمر دوست دارد بداند که آیا این عمل زشت و تهدید کودکان به مرگ ناشی از یک بیماری روحی و روانی است یا خیر؟ اصولا در این شرایط مادرها به دو دسته تقسیم می‌شوند. مادرهای غیرنرمال که بچه‌ها را کتک می‌زنند و با آن‌ها خشونت‌آمیز برخورد می‌کنند و مادرهای مهربانی که به‌خاطر یک فشار و نیروی خارجی از کوره در می‌روند. ماری مادر مهربانی‌ست که عروسک و اسباب بازی‌های فرزندانش را خودش با دست می‌دوزد. او برای کودکانش قبل از خواب قصه می‌گوید. ماری دوقلوها را به گردش و تفریح می‌برد و طبق شواهد عاشق فرزندانش است. از آن طرف علائمی از حملات عصبی (Panic Attack) در حالات روانی مادر دیده می‌شود. طی داستان متوجه می‌شویم که او بارها به روانشناس مراجعه کرده و وضع روانی خیلی پایدار و ایده‌آلی نداشته. برخی از نقاط شخصیتی این مادر تاریک است و هیچ‌وقت هم تکلیفمان با او مشخص نمی‌شود. انگار پایان داستان مادر باز است و این مورد خیلی در بازی‌های ویدئویی رایج و مطلوب نیست.

تصمیم بگیرید

در طول بازی بارها و بارها گزینه‌های زیادی پیش رویتان قرار می‌گیرد. باید یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید. اما گاهی هم پیش می‌آید که می‌توانید هیچ گزینه‌ای را انتخاب نکنید! البته حس‌وحال شورانگیزتان بعد از عدم واکنش به برخی سوالات خیلی زود نابود می‌شود. به‌این دلیل که شخصیت دیگر به آن سوال واکنش نشان می‌دهد. مثلا در یکی از مواقع به شما در نقش آلیسون یک هدیه پیشنهاد می‌شود. شما نه آن را رد می‌کنید و نه قبول می‌کنید و از این سوال به‌نوعی عبور می‌کنید. اما بلافاصله نفر دیگر ماجرا یعنی تیلور می‌گوید که من به‌جای خواهرم این هدیه را می‌پذیرم. حالا شما مجبور هستید که به این حرکت یک واکنش جدی نشان دهید.

ردپاها را دنبال کنید

همان‌طوری که قبلا هم گفته شد باید دنبال سرنخ‌ها در خیابان‌های شهر بگردید و آن‌ها را پیدا کنید. باید از آدم‌های شهر سوال و جواب کنید تا پاسخ‌های راضی‌کننده‌ای بشنوید. بخش دیگری بازی حل معماست. ماری یک کتاب مخصوص به‌نام Book Of Goblins داشته. حالا شما باید این کتاب و قصه‌های 4 صفحه‌ای آن را بخوانید و با عکس‌هایش مقایسه کنید. در واقع متن سوال یا معما در متن کتاب و جوابش در عکس‌ها پنهان شده. البته رمزگشایی از این کتاب خیلی کار سخت و طاقت‌فرسایی نیست. با کمی دقت و حوصله می‌توانید به‌راحتی سوالات را جواب دهید. تیم سازنده بازی توانسته با طرح معما خیلی خوب همیشه گیمر را در حس شک و شبهه نگه دارد. خنجر خوردن از پشت چیزی‌ست که از آن برای ترساندن گیمر استفاده شده. مثلا وقتی اتاق تیلور را می‌گردید کارت شناسایی قلابی یا جعلی پیدا می‌کنید.

بررسی بازی به من بگو چرا

سری به دنیای ماکت بزنید و پازل حل کنید: نگاهی به بازی Maquetee

نگاه کلی

بازی ویدئویی به من بگو چرا (Tell Me Why) اثری در ژانر معمایی و ماجراجویانه‌ست که در سال 2020 تولید شده. این بازی داستان یک خواهر و برادر دوقلو را توصیف می‌کند که در کودکی مادر خودشان را ازدست داده‌اند. حالا آن‌ها بعد از 10 سال جدایی دوباره متحد شده‌اند و قصد دارند راز مرگ مادرشان را کشف کنند. این بازی یک اثر اپیزودیک است و از 3 فصل یا بخش مختلف تشکیل شده است.
به‌عنوان یک بازی معمایی، داستان بازی با دقت و حوصله خیلی زیادی نوشته شده و کم‌نقص است. برای ارتباط بازی باید کمی صبور باشید. به‌طور کلی اگر به بازی‌های معمایی و ماجراجویانه علاقه دارید، بازی ویدئویی به من بگو چرا (Tell Me Why) می‌تواند گزینه بسیار مناسب و ایده‌آلی برای شما باشد.

 

منبع: IGN

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha