مروری بر بازی ویدئویی Road 96؛ به امید یک هوای تازه‌تر + تریلر

0
5
بررسی بازی ویدئویی جاده 96 - 2021

قالب بازی‌های ویدئویی که اخیرا منتشر می‌شوند محوریتی ماورائی یا فضایی دارند. آثاری با موضوعاتی شبیه سفر به فضا یا جنگ با بیگانگان که شاید باب میل برخی گیمرها نباشد. اما امروز قصد داریم اثری جذاب با داستانی جذاب را بررسی کنیم. بازی ویدئویی جاده 96 (Road 96) اثری ترکیبی‌ست. تمرکز اصلی بازی بر رانندگی و جاده‌ است.

جزئیات فنی بازی

بازی ویدئویی جاده 96 محصول سال 2021 است. این بازی توسط کمپانی بازی‌سازی دیجیکس آرت (Digixart) برای کنسول‌های نینتندو سوئیچ (Nintendo Switch) و کامپیوترهای شخصی (PC) تولید شده. ناشر بازی استودیو بازی‌سازی Plug In Digital است. جاده 96 اثری مستقل در ژانر اکشن و ماجراجویی‌ست.

می‌خواهید بازی‌های متفاوتی پیدا کنید؟ به دسته‌بندی نقد و بررسی بازی بروید.

خارج از این دنیا، شاید زمانی دیگر

فکر می‌کنید ماجراهای بازی کجا اتفاق می‌افتند؟ آمریکا؟ خیر. داستان در کشوری خیالی به‌نام پتریا (Petria) اتفاق می‌افتد. زمان بازی هم امروز و این سال‌ها نیست. بازی در اواخر قرن بیستم اتفاق می‌افتد. جاده 96 مخاطب را به پتریا در سال 1996 می‌برد. دنیایی که نوار کاست در آن رواج دارد و خبری از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیست. تلوزیون‌ها کابلی هستند و تابلوهای بزرگ نئونی و متل‌ها (Motel) نمای جذابی از آن دوران به مخاطب ارائه می‌کند. آماده سفر طولانی در بزرگراه‌های پتریا هستید؟

توجه به جزئیات، جلوه‌های بصری ایده‌آل

یکی از نکات درخشان و بسیار خاص بازی جاده 96 توجه بسیار زیاد به جزئیات و استفاده خلاقانه و به‌موقع از جلوه‌های بصری‌ست. مثلا در میانه راه یک کمپ کویری تعبیه شده است. این کمپ سرپوشیده نیست. وقتی در کمپ می‌خوابید ناگهان نمایی از آسمان کویر دیده می‌شود. نمایی پر از ستاره‌های بسیار زیبا که شما را از خود بی‌خود می‌کند. در موقعیت دیگری گروهی از مسافران ساز برداشته و در حال نواختن موسیقی و شادی هستند. شما هم به جمع آن‌ها می‌پیوندید. صدای پرندگان و شعله‌های آتش هم جای خود را دارند. این مکان‌ها به‌حدی زیبا طراحی شده‌اند که شاید دلتان بخواهد چند ساعت در هرکدام بمانید و از آن لذت ببرید. ااساس بازی برصحبت با انسان‌ها و سفر است. اما نکته‌ای که وجود دارد اصرار بر رفتن است. پس در هیچ نقطه‌ای نباید توقف زیادی داشته باشید. همه مسیرها به جاده 96 ختم می‌شوند.

مرگ تدریجی رویا

چیزی که به بازی شکل می‌دهد از جنس دیگری‌ست. حکومت حاکم بر پتریا در سال 1996 از جنس دیکتاتوری‌ست. اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم خوب نیست. اکثر جوانان و نوجوانان دنبال فرار از مرزها هستند. همین فرار از مرزهاست که به بازی رنگ دیگری می‌دهد. نکته جالب‌تر تنوع شخصیت‌هاست. شما می‌توانید نقش چند نفر از جوانان و نوجوانان پتریا را بازی کنید. ممکن است بتوانید برخی را به‌ سلامت از مرز بگذرانید و برخی دیگر در راه فرار گیر بیفتند. تا روز انتخابات فرصت دارید تا افرادی را از پتریا خارج کنید. در راه خروج افراد برای پیدا کردن ماشین یا خوردن غذا مجبور هستید توقف کنید و با افرادی معاشرت کنید. می‌توانید از طریق معاشرت با دیگر مردم دستورالعمل‌های لازم برای ادامه مسیر را کسب کنید.

مدیریت انرژی و منابع

کار فقط با یک بار عبور از مرز تمام نمی‌شود. بعد از هربار عبور از مرز باید دوباره به محل اولیه برگردید و جوان دیگری را سوار کنید. چهره خود شما اصلا مشخص نیست. در واقع کاراکتر شما شخصیتی گمنامی است. اما هرکدام از جوانانی که با آن‌ها همسفر می‌شوید، شخصیت خاص و منحصربه‌فردی دارند. فراتر از شخصیت‌ها و عبور کردن از مسیر و گیر نیفتادن، وظیفه بسیار مهم‌تری دارید. باید سطح انرژی، منابع مالی و ذخیره غذایی را طوری مصرف کنید که تا انتهای مسیر دوام بیاورید. مثلا اگر از تاکسی یا اتوبوس برای حرکت از یک توقفگاه به توقفگاه بعدی استفاده کنید فرصت استراحت دارید و نوار سلامتی شما افزایش می‌یابد. اما برای تاکسی یا اتوبوس باید پول پرداخت کنید. می‌توانید پیاده بروید یا از ماشین‌های بین‌راهی استفاده کنید. پیاده رفتن خطرات خاص خودش را دارد. استفاده از ماشین‌های بین‌راهی هم خیلی ساده نیست. ممکن است جانتان به‌خطر بیفتد.

داستان هرشخصیت

شخصیت‌های بازی هرکدام داستان خاص خودشان را دارند و به نحوی خاص پردازش شده‌اند. مثلا یکی از شخصیت‌ها جان (John) است. جان راننده کامیون است. او ریشی بلند و هیکلی مردانه و درشت دارد. جان با قد و قواره درشت خودش باید پشت صندلی‌های ردیف عقب ماشین پنهان شود. همین مساله هم خیلی خنده‌دار و هم دردسرساز است. او یکی از انگشتان دست راستش را در یکی از سفرهایش از دست داده. او عاشق صدای یکی از گوینده‌های شبکه رادیویی CB است و با کامیون خودش یک سری نوشیدنی انرژی‌زا با برند لایف (Life) حمل می‌کرده است.

شخصیت جان در بازی جاده 96

اگر به بازی‌های سبک ماجراجویی علاقه دارید، بررسی بازی Umurangi Generation ممکن است برایتان جذاب باشد.

اهمیت دیالوگ‌ها

شاید در طول بازی چندین بار جان را ملاقات کنید. اما چیزی که جالب است نتیجه متفاوت هر ملاقات است. اکثر اوقات بازی در قالب دیالوگ‌های چندگزینه‌ای سپری می‌شود. اگر دیالوگ درستی را انتخاب کنید شاید بتوانید نوار سلامتی خودتان را افزایش دهید یا کمی پول به جیب بزنید. به‌هرحال مراقب حرفی که می‌زنید باشید. مثلا ممکن است بحث شما و جان به سمتی کشیده شود که او شما را بکشد. بار دیگر ممکن است با هم فوتبال بازی کنید و بار آخر بالاخره به هدف اصلی یعنی عبور از مرز برسید و شروع به نقشه‌خوانی کنید. پس خیلی مراقب دیالوگ‌ها باشید. شاید با انسان‌های مختلفی روبه‌رو شوید ولی هدف همه آن‌ها فقط یک چیز است.

چرخه زمانی و شخصیت‌ها

البته قرار نیست که همه شخصیت‌ها به خوبی و جذابیت جان باشند. مثلا ممکن است با چند نفر آدم فراری همسفر شوید. هر شخصیت را چندین‌بار ملاقات می‌کنید. شما در جسم‌ها و با شکل و شمایل متفاوتی آن‌ها را ملاقات می‌کنید و هرشخص را در یک بازه زمانی متفاوت می‌بینید. مثلا ممکن است جان را در نیمه راه و یا در ابتدای مسیر ملاقات کنید. البته بازی خیلی قصد ورود به حوزه تخصصی بازی با زمان و ایجاد چرخه‌های زمانی را نداشته.

بررسی بازی جاده 96

اگر دنبال یک بازی خانوادگی و بدون خشونت هستید، بررسی بازی Bugsnax را از دست ندهید.

دو روی یک سکه

فیتزجرالد (Fitzgerald) نویسنده معروف جمله بسیار جالبی گفته. او می‌گوید: “هر آمریکایی می‌تواند هزاران شخصیت متفاوت داشته باشد.” همین مساله درباره اهالی پتریا هم صادق است. حداقل هرکدام از شخصیت‌های بازی دو چهره کاملا متفاوت دارند. مثلا یکی از شخصیت‌ها ممکن است خیلی ترسناک باشد و در عین‌حال بامزه هم باشد. شخصیت دیگری شاید بتواند شما را بخنداند ولی زندگی غم‌انگیز و ملال‌آوری داشته باشد. مثلا ممکن است یک انسان ظالم خودش مظلوم و تحت ستم واقع شود. این روش شخصیت‌پردازی به هرشخصیت عمق زیادی داده است. این شخصیت‌پردازی خلاقانه باعث شده که لحظه‌لحظه این بازی 8 ساعته، بسیار جذاب و پرکشش باشد.

مسافران مختلف، مسیرهای تکراری

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که اگرچه شخصیت‌های جاده 96 متفاوت هستند اما اگر مسیر بازی همواره یکسان باشد رفت‌وآمد در این مسیر می‌تواند بسیار خسته‌کننده شود. اما تیم سازنده برای این مشکل هم راه‌حلی پیدا کرده. اولا خبری از یک مسیر و یک مقصد نیست. اگرچه مقصد نهایی جاده 96 و مرز است اما می‌توانید حداقل از 5 مسیر مختلف به هدف نهایی برسید. ثانیا در هر مسیر و هر دور از بازی فرصت‌های زیادی برای به‌روزرسانی امکانات و ارتقا شخصیت خودتان دارید. مثلا ممکن است حین فرار در یک دره بیفتید و جانتان را از دست دهید. به‌روزرسانی ممکن است قدرت شما را تا حدی بالا ببرد که نوبت بعدی جانتان حفظ شود. همچنین برخی‌ اوقات ارتقا مهارت‌ها می‌تواند منجر به باز شدن گزینه‌ها و دیالوگ‌های جدید شود. درکل خبری از مسیرهای تکراری و خسته‌کننده نیست.

بازی ویدئویی جاده 96 محصول 2021

موزیک متن و تناقضات گرافیکی

قبلا هم اشاره کردیم که طبیعت و مناظر طبیعی از جمله آسمان کویر در شب به‌زیبایی طراحی شده‌اند. اما از سمتی دیگر تیم سازنده زحمت زیادی به خودش نداده و خیلی روی میکس و هماهنگ کردن دیالوگ‌ها، لب زدن شخصیت‌ها و صدای آن‌ها کار نکرده است. گاهی‌ اوقات نوع حرکت شخصیت‌ها خیلی طبیعی نیست. باید سراغ موزیک متن بازی هم برویم. ترک‌هایی (Track) که برای جاده 96 انتخاب شده‌اند حقیقتا شاهکار هستند. این قطعات فضای کلی دهه 1990 را خیلی خوب منعکس می‌کند و حس‌وحال نوستالژیکی دارد.

گزارشات اشتباه

گاهی‌اوقات بازی طبق اتفاقات واقعی جلو نمی‌رود و دچار مشکلاتی می‌شوید. داستان جاده 96 گاهی‌اوقات گره شدیدی می‌خورد. مثلا ممکن است در یکی از حالات تصمیم بگیرید برای عبور از مرز در مخزن سوخت یک کامیون پنهان شوید تا گشت مرزبانی شما را دستگیر نکند. اگر نوار سلامتیتان به‌حدی بالا باشد که بتوانید نفستان را حبس کنید، می‌توانید جان سالم در ببرید. اما فردای همان روز روزنامه‌ها اخبار دستگیری یک نوجوان که در مخزن سوخت پنهان شده را منتشر می‌کنند. این عدم تطابق داستان با واقعیت کمی آزاردهنده‌ست. البته این قسمت به‌عنوان یکی از باگ‌های بازی خیلی زیاد اتفاق نمی‌افتد و می‌توان آن را نادیده گرفت.

نمایی از بازی جاده 96

نگاه کلی

بازی ویدئویی جاده 96 (Road 96) اثری در ژانر اکشن و ماجراجویی‌ست که در سال 2021 تولید شده است. این بازی داستان شخصیت‌های جوانی را تعریف می‌کند که اهل کشور سرسبز و زیبایی به‌نام پتریا هستند. آن‌ها در دوران دیکتاتوری سال 1996 تمام تلاششان را می‌کنند تا از کشور خارج شوند و شما باید در کنار حفظ انرژی و مدیریت منابع، این جوانان را به‌سلامت از کشور خارج کنید. عده‌ای معتقد هستند که ایده بازی خیلی خلاقانه‌ و جدید است اما اجرای آن چنگی به دل نمی‌زند. به‌هرحال اگر به بازی‌های سبک ماجراجوی علاقه دارید، بازی ویدئویی جاده 96 می‌تواند گزینه مناسب و جذابی برای شما باشد.

 

منبع: Euro Gamer

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha