بررسی بازی ویدئویی NBA 2K21؛ بسکتبال حرفه‌ای برای شما

0
6
وستر بازی ان‌بی‌ای

بازی ویدئویی NBA 2K21 یکی از بهترین آثار ورزشی دنیاست. این بازی به‌صورت اختصاصی برای طرفداران لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا (NBA) ساخته شده است. بهتر است همین ابتدای کار تکلیف خودمان را با این بازی مشخص کنیم. شما مقیاس پیشرفتتان چیست؟ برای اندازه‌گیری پیشرفت خودتان یا فرزندتان در یک زمینه، او را با روز و هفته و ماه قبلش مقایسه می‌کنید یا پنج سال قبل از خودش؟ مطمئنا باید بازی‌های ویدئویی را با آخرین ورژن خودشان مقایسه کرد. اگر قرار باشد ورژن NBA 2K 21 را با NBA 2K10 مقایسه کنیم مطمئنا نتایج بسیار شگفت‌انگیز و غیرقابل باور خواهند بود. اما در مقایسه این بازی با ورژن سال 2020 به نتایج جالبی نمی‌رسیم. اگرچه تیم سازنده تلاش بسیار زیادی کرده که با ایجاد تغییراتی بازی را بهبود بخشد اما موفقیت چندانی کسب نکرده. بازی بد نیست. اما نسبت به سال قبل هیچ پیشرفتی نکرده است.

در دسته‌بندی نقد و بررسی بازی گیم های ورزشی بیشتری پیدا می‌کنید.

اطلاعات جزئی در مورد این بازی

بازی ویدئویی NBA 2K21 یک بازی شبیه‌سازی ویدئویی‌ست که براساس لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا (NBA) توسط شرکت بازی‌سازی Visual Concepts تولید شده و توسط شرکت سرگرمی 2K به‌صورت گسترده پخش شده. این بازی در سال 2020 به‌صورت رسمی برای کنسول‌های PS4 یا پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5 یا PS5 و سری‌های مختلف Xbox، گوشی‌های هوشمند و کامپیوتر شخصی (PC) عرضه شد.

بازی ان بی ای

شاید محبوب‌ترین ورزش آمریکا، بسکتبال باشد؛ اما برای ما هیچ‌چیزی فوتبال نمی‌شود: بررسی بازی 2020 PES  را فراموش نکنید.

تکراری و باکیفیت

وقتی یک شرکت بازی‌سازی نسخه جدید یکی از محصولاتش را ارائه می‌دهد چه انتظاراتی از آن داریم؟ اولین انتظارمان رفع نقاط ضعف نسخه‌های قبلی‌ست. خب در اولین قدم شرکت سازنده بازی اصلا موفق نبوده. تمام مشکلات پایه‌ای بازی که قبلا در گیم‌پلی و گرافیک بازی وجود داشتند، در این نسخه هم موبه‌مو تکرار شده‌اند. برای نمونه یکی از مهم‌ترین معضلات نسخه NBA 2K20 پرداخت‌های درون برنامه‌ای بود. هیچ تغییری در این بخش انجام نشده. در واقع اعصاب خردکن‌ترین بخش بازی حفظ و به نسخه جدید منتقل شده است. در گام دوم هم هیچ پیشرفتی در سایر بخش‌ها نمی‌بینیم. مثلا یکی از بخش‌های جذاب نسخه 2020 قسمت My Career بود. این قسمت عملا هیچ بهبودی نیافته و حتی سخت‌تر هم شده.

تطبیق بیشتر با دنیای واقعی

در نسخه‌های قبلی بازی دقت پرتاب‌های شما اهمیت خاصی نداشت. مهم‌ترین عامل پرتاب‌ها زمان‌بندی مناسب بود. اما در نسخه جدید بازی دقت پرتاب بسیار مهم است. وقتی وارد محوطه رنگی می‌شوید میزان چرخش و زاویه (Curve) توپ بسیار پراهمیت است.

در نسخه‌های قبلی ریتینگ یا رنکینگ بازیکنان اهمیت نداشت. شاید شما فرق زیادی بین سبک بازی و حرکات ستاره‌ای مثل لبرون جیمز (LeBron James) و یک بازیکن جوان و نیکمت‌نشین احساس نمی‌کردید. اما گیم‌پلی این نسخه طوری طراحی شده که تفاوت سطح بازیکنان کاملا مشخص و ملموس است. این نکته بازی را بسیار زیباتر و جذاب‌تر کرده است.

همچنین توانایی‌های هر بازیکن متناسب با استعدادهای واقعی خودش طراحی شده. مثلا قدرت دریبلینگ بازیکنی مثل جمال کرافورد (Jamal Crawford) به‌طرز واضح و قابل‌توجهی بیشتر از سایر بازیکنان است. او با قدرت بدنی بالای خودش بازیکنان حریف را کنار می‌زند و به درون محوطه رنگی نفوذ می‌کند. بازی هدفمندتر شده. تنها هدف از دریبل زدن بازیکنان رقیب امتیازگیری نیست. باید بتوانید با قدرت دریبلینگ بالای بازیکنانی مثل کرافورد فضای مناسبی برای بازیکن هم‌تیمی‌ خودتان بسازید.

جلوه‌های بصری و گرافیکی بازی

یکی از نکات مهمی که فقط می‌توان در بازی‌های ورزشی حس کرد اهمیت کیفیت گرافیکی بازی‌ست. تصاویر باید بسیار منظم و مرتب، بدون هیچ لگ و کراش و تاخیری به گیمر ارائه شوند. فرض کنید با یک پاس طلایی جلوی سبد حریف رسیدید، حالا ناگهان تصویر قطع می‌شود و فریم بعدی با تاخیر به شما ارائه شود، نتیجه چیست؟ نتیجه از دست رفتن یک موقعیت طلایی و عالی برای شماست. ورزش بسکتبال جز پرتحرک‌ترین ورزش‌های دنیاست. مثلا بازیکنی مثل جیمز هاردن (James Harden) استاد پرتاب‌های سه امتیازی‌ست. به‌لطف تصاویر باکیفیت بازی می‌توانید بیشترین لذت را از استعداد و مهارت بازیکنانی مثل هاردن ببرید.

بررسی بازی ان بی ای

بیسبال هم در کنار بسکتبال، دیگر ورزش محبوب آمریکایی‌هاست: نگاهی به Super Mega Baseball 3

میراث خانوادگی

یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف بازی شبیه یک میراث خانوادگی بین ورژن‌های مختلف بازی منتقل می‌شود. این مورد بسیار آزاردهنده‌ست و همیشه در تمامی ورژن‌ها گلایه اصلی گیمرها از همین بوده است. عجیب است که چرا شرکت سازنده هیچ‌وقت این ایرادات را برطرف نمی‌کند. حالا این ژن معیوب چیست؟! ایراد اصلی آسان بودن انتقال توپ به درون محوطه رنگی حریف است. خیلی ساده می‌توانید توپ را بدون هیچ دخالتی از طرف حریف به داخل محوطه رنگی ببرید و به امتیاز تبدیل کنید.

نکته بعدی که بیشتر اوقات در حالت رقابت آنلاین به چشم می‌خورد نوع حرکت بازیکنان است. وقتی توپ را به بازیکنان کناری (Post) خودتان می‌رسانید، سرعت حرکت آن‌ها بسیار پایین است. انگار که قرار است یک لاک‌پشت توپ را جابه‌جا بکند. این نوع حرکت آرام و کم‌سرعت حریف خیلی روی اعصاب بازیکنان می‌رود.

آخرین نکته هم نوع پرتاب‌هاست. روش منطقی این است که وقتی فضای مناسبی در اختیار دارید باید تا زیر سبد حریف بروید و سپس با یک حرکت اسلم دانک (Slam Dunk) یا یک پرتاب ساده توپ را به امتیاز تبدیل کنید. اما در این بازی بازیکن به‌محض ورود به محوطه رنگی پرتاب خودش را انجام می‌دهد که باعث افت دقت می‌شود.

نقص و ایرادات فنی بازی

طراحی بازی ایرادات فنی گسترده‌ای دارد. قوانین بازی بسکتبال جالب هستند. مثلا فقط می‌توانید 24 ثانیه مالکیت توپ را در اختیار داشته باشید. بعد از 24 ثانیه توپ از شما گرفته می‌شود و خطای زمانی (Violation) از شما گرفته می‌شود. در این مورد CPU کامپیوتر به‌دلیل نامشخصی دچار مشکل می‌شود. مثلا فرض کنید هنوز 4 ثانیه از وقت مالکیت شما باقی‌مانده و توپ را پشت خط 3 امتیازی رسانده‌اید. ناگهان بازی قطع می‌شود و خطای مالکیت از شما گرفته می‌شود. در سمت دیگری بازیکنان رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهند. مثلا بازیکنان حین پرتاب 3 امتیازی تعادل خود را از دست می‌دهند و روی زمین می‌افتند. حتی بازیکنان حین انتقال توپ کارهای عجیبی انجام می‌دهند. وقتی برتری عددی در اختیار شماست بازیکنان توپ را به عقب زمین منتقل می‌کنند. این‌ها بخشی از ایرادات فنی گسترده بازی هستند.

کمرنگ شدن رویاها

در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه چیزهای خوب و شیرین رو به کمرنگ شدن و ناپدید شدن هستند. این مسئله حتی در بازی‌های ویدئویی هم دیده می‌شوند. در بازی‌های ژانر ورزشی برای ایجاد تنوع اغلب بخشی به‌نام My Career طراحی می‌شود. این بخش شامل یک سری ماجراجویی‌ها و داستان‌پردازی‌های خاص است. این بخش بازی NBA 2K قبلا داستان بسیار جذاب و گیرایی داشت. اما حالا خبری از جذابیت‌های قسمت My Career نیست. این بخش هم مثل سایر قسمت‌ها جذابیت خودش را از دست داده است.

در این بخش داستان یک پسر جوان دبیرستانی به‌نام جونیور (Junior) روایت می‌شود. اسم داستان یا همان کمپین بازی سایه طولانی (Long Shadow) است. جونیور جوانی بسیار بااستعداد و بامهارت است. پدر او یکی از بسکتبالیست‌های معروفی بوده که موفق نشده وارد NBA شود. حالا نزدیک یک دهه است که این پسر زیر سایه نام، موفقیت‌ها و شکست‌های پدرش قرار گرفته. شما باید داستان زندگی او را دنبال و او را به لیگ حرفه‌ای NBA برسانید. اما داستان زندگی او بسیار ضعیف نوشته شده است. مسائلی که هیچ ربطی به بازی بسکتبال ندارند و برای مخاطب بی‌ارزش هستند را زیاد می‌بینیم. مثلا صحنه خواستگاری جونیور از نامزدش در سینما واقعا ربطی به بازی ندارد. می‌توانید از این بخش رد شوید و مستقیما وارد قسمت چالش‌های NBA شوید. تمرینات و مراحل آماده‌سازی جونیور را باید در یک زمین محلی انجام دهید. این بخش‌ها بسیار جذاب و جالب هستند و باید زمان زیادی را صرف آماده کردن جونیور کنید. مهم‌ترین مساله‌ای که مثل استخوان در گلو گیمرها را آزار می‌دهد، پرداخت‌های درون برنامه‌ای بیش‌ا حد بازی‌ست. اگر بخواهید شخصیت جونیور خیلی سریع پیشرفت کند و به موفقیت برسد باید از قسمت پرداخت‌های درون‌برنامه امتیازات و بسته‌های مختلفی را برای او خریداری کنید. سرانجام جونیور روی نیمکت تیم ونیز (Venice) می‌نشیند.

لذت بردن از My Career؛ نادیده گرفتن معایب

همان‌طور که گفتیم مهم‌ترین نقطه ضعف بخش My Career همین پرداخت‌های درون‌برنامه هستند. اگر می‌خواهید حداکثر لذت را از این بخش ببرید باید این موارد را نادیده بگیرید. اما سوال مهمی باید از خودتان بپرسید. آیا نادیده گرفتن این موارد ممکن است؟ متاسفانه حقیقت بسیار تلخ است. خیر نمی‌توان این قسمت را نادیده گرفت. برای پیشرفت در بازی و به‌روزرسانی شخصیت جونیور و حتی تغییر مدل موی او، باید پول پرداخت کنید. منظور پول واقعی نیست. در بازی واحد پول مجازی به‌نام VC وجود دارد. باید با شرکت در مسابقات تیم NBA، رسیدن به اهداف روزانه و شرکت در تبلیغات و اسپانسرینگ مقدار VC خودتان را بالا ببرید. اما این کار به‌طرز وحشتناکی زمان‌بر است. در این مواقع باید VC خریداری کنید. این بار با پول واقعی، پول مجازی مخصوص بازی NBA 2K را بخرید. در واقع بازی طوری طراحی شده که مجبور شوید برای پیشرفت پول بدهید.

نمایی از بازی ان بی ای

نظرتان درباره گلف با سوپرماریو چیست؟ نقد بازی Mario Golf: Super Rush

در سمتی دیگر در بخش My Team هم دقیقا این داستان وجود دارد و تکرار می‌شود. در این بخش هم دو راه‌حل دارید. اول می‌توانید بازیکنانی که در اختیارتان قرار دارند را با وقت گذاشتن ارتقا دهید. دوم این‌که می‌توانید با پرداخت پول بازیکنان واقعی که قفل هستند را خریداری کنید. هر بازیکن یک کارت مهارت مخصوص خودش دارد. برای ارتقا کارت مهارتتان باید روی مهارت خاصی تمرکز کنید. مثلا باید روی حرکات سرعتی، دریبلینگ یا بازی‌سازی تمرکز کنید. یعنی باید به‌صورت تخصصی یکی از مهارت‌هایتان را گسترش دهید. سایر بخش‌های بازی مثل قسمت My League که پرداخت‌های درون‌برنامه ندارند، پویایی و نشاط لازم را هم ندارند. این بخش‌ها هیچ به‌روزرسانی خاصی ندارند. در واقع در این بخش‌ها خبری از آن حال‌هوایی که NBA را جذاب‌تر می‌کند نیست.

بازی گروهی و آنلاین

در دنیای بازی‌های آنلاین و گروهی دیگر دلیلی وجود ندارد که در خانه تنها بنشینید و با CPU و هوش مصنوعی (AI) کامپیوتر خودتان بازی کنید. سطح کیفی حالت آنلاین بازی بسیار بالاست. می‌توانید به سایر کاربران آنلاین در سراسر دنیا متصل شوید و با آن‌ها رقابت کنید. خبری از لگ، کراش و تاخیر در بارگذاری تصاویر در قسمت بازی آنلاین نیست. می‌توانید از این بخش بیشترین لذت را ببرید.

شخصی‌سازی بازی ان بی ای

نگاه کلی

بازی ویدئویی NBA 2K21 اثری بسیار جذاب در دسته آثار ورزشی‌ست که براساس لیگ حرفه‌ای بسکتبال (NBA) ساخته شده است. این بازی کیفیت خوبی دارد اما تغییرات خیلی زیادی نسبت به نسخه‌های قبلی خودش نداشته. مهم‌ترین معضل بازی پرداخت‌های درون‌برنامه و رفع نشدن مشکلات فنی ورژن‌های قبلی‌ست. مشکلات فنی و نقض قوانین رسمی بازی بسکتبال را می‌توان مهم‌ترین مشکل فنی بازی قلمداد کرد. اما با همه نقاط ضعف، جذابیت NBA و بسکتبال به‌تنهایی برای هیجان‌انگیز کردن این بازی کافی‌ست. به بسکتبال علاقه دارید؟ NBA را دنیال می‌کنید؟ گیم‌های ورزشی به‌نظرتان هیجان‌انگیزاند؟ پس وقت تلف نکنید و سراغ NBA 2K21 بروید.

 

منبع: IGN

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha