نقد و تریلر بازی ویدئویی Mario Kart Live: Home Circuit؛ رالی خانگی

0
7
کاور بازی ماریو کارت

سری بازی‌های ماریو جز جذاب‌ترین آثار دنیای بازی‌های ویدئویی هستند. تجربه‌تان از دیگر نسخه‌های این بازی چیست؟ با شخصیت ماریو خاطره دارید؟ اما این نسخه به‌صورت واقعیت ترکیبی (Mixed Reality) عرضه شده است. واقعیت ترکیبی دسته جدیدی از بازی‌ها هستند که ترکیبی از تکنولوژی و واقعیت را به گیمر ارائه می‌دهند. یعنی شما می‌توانید اجسام بازی، که درواقع در فضای واقعی خانه شما هستند را توسط کنسول بازی کنترل کنید. این تجربه بسیار لذت‌بخش و جدید است. نظر شما چیست؟

دسته‌بندی نقد و بررسی بازی را فراموش نکنید. می‌توانید درباره بهترین بازی‌های دنیا بخوانید.

جزئیات فنی بازی

این نسخه، پانزدهمین نسخه از سری بازی‌های ماریوست. این بازی در قالب مسابقات رالی شبیه‌سازی شده است. بازی به‌صورت واقعی ترکیبی است. در کنار این بازی، چند ماشین اسباب‌بازی، چند فرستنده رادیویی، مسیر بازی و موانع آن به خریداران ارائه می‌شود. از طریق فرستنده‌های رادیویی گیمرها می‌توانند کنترل ماشین‌ها را برعهده بگیرند. نرم‌افزار بازی روی کنسول تخصصی سوئیچ نینتندو (Switch Nintendo) نصب می‌شود. سپس می‌توانید ماشین‌ها را در مسیر مسابقه کنترل کنید. این بازی توسط استودیو تخصصی بازی‌سازی ولان (Velan Studio) در سال 2020 تولید شده است. این نسخه بازی به مناسبت 35امین سالگرد تولید بازی‌های ماریو منتشر شد.

نوستالژیک و جذاب

وقتی تصویر پس‌زمینه بازی ماریو کارت نسخه رالی خانگی بالا می‌آید، ناخودآگاه لبخندی روی لبانتان می‌نشیند. شخصیت آشنا و محبوب سوپرماریو شما را به دوران خوش کودکیتان پرتاب می‌کند. در کنار نوستالژی بودن، این بازی بسیار جذاب، جدید و جالب است. ارتباط و اتصال بازی و تکنولوژی با واقعیت خیلی ایده ناب و جدیدی‌ست. البته یک سری ایرادات فنی و محدودیت‌های تاکتیکی باعث شده بازی از ریتم خوب خودش بیفتد. اما درکل ایده بازی ماریو کارت نسخه رالی خانگی بسیار جذاب و منحصربه‌فرد است.

یک سوپرماریوی تکراری اما متفاوت

خبری از محتواهای جدید یا داستان‌های خلاقانه و چالش‌های نو نیست. همان محتوای 14 نسخه قبلی در این بازی هم تکرار شده. اما استفاده از یک ایده جذاب باعث تفاوت اساسی در بازی شده است. تفاوت اصلی در استفاده از ماشین‌های کنترلی‌ست. شما هم در دوران کودکی ماشین کنترلی داشته‌اید؟ ماشین‌های اسباب‌بازی که با یک ریموت از راه دور کنترل می‌شدند. همین ایده با تکنولوژی کنسول نینتندو سوئیچ ترکیب شده. شما مسیر بازی یا همان مسیر رالی مسابقه را در خانه خودتان تنظیم می‌کنید یا می‌چینید. قطعات را سرهم می‌کنید. حداقل 4 دروازه یا گیت ورودی (Gate) باید برای این مسیر ایجاد کنید. روی هر ماشین یک دوربین نصب شده که این دوربین‌ها تصاویر 3بعدی مسیر بازی را به شما نشان می‌دهند. می‌توانید از طریق کنسول خودتان حرکات ماشین‌ها را کنترل کنید و آن‌ها را در مسیر مسابقه حرکت دهید.

دوره آموزشی برای نصب

بسیاری از کاربران وقتی برای اولین‌بار از این ایده رونمایی شد یک سوال خیلی مهم مطرح کردند. چگونه باید نحوه کار با این وسایل را یاد بگیریم؟ اصلا جای نگرانی نیست. دستورالعمل بازی کاملا مشخص و واضح است. ابتدا باید از طریق چند کیو.آر کد (QR Code) دوربین‌ها را به کنسول بازی متصل کنید. سپس باید از طریق مراحلی که در دستورالعمل بازی ذکر شده، قطعات را سرهم کنید و مسیر مسابقه را نصب کنید. مراحل نصب مسیر خیلی سخت نیست اما انتخاب و استفاده از فضای مناسب مسئله بسیار مهمی‌ست. آیا دوست دارید مسیر بازی در اتاق‌خواب شما نصب شود یا در پذیرایی و شاید هم در آشپزخانه؟ کدام مکان برای شما مناسب‌تر و ایده‌آل‌تر است؟ بعد از آن هم باید نحوه کنترل ماشین‌ها را یاد بگیرید. این مراحل زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد و خیلی سخت و پیچیده هم نیست. وقتی برای اولین‌بار وارد جریان بازی می‌شوید انگار وارد یک جادوی عظیم شده‌اید. محیط بازی جادویی‌ست و شما را شگفت‌زده می‌کند.

مشکلات فنی و محدودیت‌های تکنیکی

در نگاه اول همه چیز بسیار ایده‌آل و دلخواه به‌نظر می‌رسد. اما وقتی وارد مسائل و جزئیات فنی می‌شویم، مشکلات آغاز می‌شوند. اولین مشکل فضای زیادی‌ست که مسیر بازی نیاز دارد. برای این بازی طبق دستورالعمل و توضیح رسمی شرکت سازنده بازی، باید فضایی خالی معادل حداقل یک اتاق 10*12 متری یا حداکثر 15*15 متری در اختیار داشته باشید. آیا چنین فضای خالی در منزلتان وجود دارد. ثانیا حداکثر آنتن‌دهی کنسول و سیستم رادیویی بازی 5 متر است. یعنی فاصله شما نباید از قطعات و ماشین‌ها بیشتر از 5 متر شود. پس علاوه‌بر فضای خالی مورد نیاز برای نصب مسیر و ماشین‌ها، باید برای خودتان هم داخل اتاق فضای کافی وجود داشته باشد. در غیر این‌صورت نمی‌توانید به‌درستی از ماشین‌ها استفاده کنید. مشکل نهایی هم اتصال اینترنت است. باید از طریق یک شبکه وای‌فای (WiFi) به ماشین‌ها متصل شوید. اگر سرعت اینترنت شما پایین‌تر از حد استاندارد بازی باشد مطمئمنا با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو می‌شوید.
این 3 مسئله نکات بسیار مهمی هستند که باید رعایت شوند. از طرف دیگر حجم موتور ماشین‌ها 150cc است. سرعت این ماشین‌ها نسبت به حضور در فضای خانه تقریبا زیاد است. فضای شما باید امن باشد تا در صورت خروج احتمالی ماشین‌ها از مسیر اصلی مسابقه، به وسایل گران‌قیمت و حساس برخورد نکنند و باعث آسیب به لوازم منزل نشوند. بهتر است گیت‌ها یا دروازه‌های عبوری به دیوار متصل شوند تا مقاومت کافی داشته باشند.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات فنی بازی، کاهش نرخ فریم‌ ریت (Frame Rate) یا سرعت تصاویر است. هرچند در دستورالعمل ذکر شده که حداکثر فاصله مجاز بین کنسول و ماشین‌ها 5 متر است ولی در واقعیت وقتی از شعاع دو متری مسیر فاصله بگیرید، نرخ سرعت تصاویر به‌شدت افت می‌کند. علاوه‌بر این مورد مشکلات فنی دیگری هم هست. مثلا خیلی‌اوقات تصویر با موقعیت واقعی ماشین همخوانی ندارد. این محدودیت‌ها و مشکلات فنی کام گیمرها را تلخ می‌کند.

بررسی بازی ماریو کارتاز طرفداران پرو‌پاقرص سوپر ماریو هستید؟ گلف بازی کردن با ماریو را ازدست ندهید: نقد و بررسی بازی Mario Golf: Super Rush

عدم تطابق ساختار فنی و تئوری بازی

یکی از جذاب‌ترین و شاید عجیب‌ترین نکات این بازی عدم تطابق ساختار فنی با موارد تئوری‌ست. اصولا خیلی طبیعی نیست که گیمر حین بازی حرکت کند. حالت نرمال بازی این است که گیمر سرجای خودش بنشیند و بازی کند. اما این بازی گیمر را مجبور به حرکت می‌کند. طول مسیر بازی می‌تواند حداکثر به 110فیت (Feet) یا 30 متر برسد. اما همان‌طور که گفتیم حداکثر آنتن‌دهی کنسول و سیستم رادیویی نصب‌شده روی بازی 5 متر است. با در نظر گرفتن مسیر حرکت بیضوی خودروها و شعاع 10 متری کنسول، بازهم مسافتی معادل 10 متر در نقطه اوج مسیر از پوشش کنسول خارج است. در نتیجه گیمر دو راه‌حل بیشتر ندارد. یا مسافت و طول مسیر را کاهش دهد که این کار باعث کاهش جذابیت بازی می‌شود و یا این‌که همراه با ماشین‌ها حرکت کند که این مورد هم تمرکز گیمر را برهم می‌زند. در هرصورت کاربران باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنند. البته نکته مثبت این بازی قابلیت تزئین مسیر است. می‌توانید مسیر بازی را به‌صورت دلخواه خودتان تزئین کنید و از آن لذت ببرید. مثلا می‌توانید مسیر بازی را به شکل خانه‌های هالووین تنظیم کنید. درواقع تنظیم محیط بازی و جلوه‌های بصری آن حالتی فری‌استایل (Freestyle) یا آزادانه دارد. این مورد هم یکی از مزایای بازی‌ست.

عدم تطابق ذهنیت شما با محیط واقعی

همان‌طور که قبلا گفتیم طراحی جلوه‌های بصری و مسیر بازی برعهده خودتان است. می‌تواند مسیربازی را به هرشکل و شمایلی که دوست دارید بچینید یا طراحی کنید. درحالی که این ویژگی مزیت بسیار بزرگی برای ماریو کارت محسوب می‌شود، عدم تطابق واقعیت با ذهنیت شما خیلی اتفاق عجیبی‌ست. در واقع در منوی بازی توصیه‌های کافی و لازم و هشدارهای ایمنی کافی برای گیمرها در مورد نحوه چیدن وسایل و تنظیم مسیر در نظر گرفته نشده. گیمر باید در تاریکی راه برود و از طریق روش آزمون و خطا راه درست و استایل مناسب را انتخاب کند. هربار ممکن است ایده شما با یکی از واقعیت‌های فیزیکی تداخل داشته باشد. مثلا شما دوست دارید یک شیب در مسیر ایجاد کنید ولی این شیب باعث خروج ماشین‌ها از مسیر اصلی می‌شود. این مورد هم بهتر است برطرف شود. خلاقیت عنصر لازم برای این بازی‌ست ولی اصلا کافی نیست.

حالت تک‌نفره یا گروهی

بازی نیمه واقعی‌ست. یعنی ترکیبی از تکنولوژی و واقعیت در این بازی جریان دارد. نسخه رالی خانگی (Home Circuit) ضعف‌ها و تناقض‌های بسیار شدیدی دارد. یکی از این تناقض‌ها استفاده از هوش مصنوعی (AI) است. وقتی قرار است از ماشین‌های واقعی استفاده کنید، خلاقیت به‌خرج دهید و مسیری را طراحی کنید و وقت زیادی بگذارید و قطعات را سرهم کنید، طبیعتا انتظار دارید این بازی را با حالتی گروهی یا Multiplayer بازی کنید. یعنی مثلا یکی از دوستانتان هم در خانه شما حضور داشته باشد و با دو ماشین روی یک مسیر مسابقه بدهید. اما شرکت تولیدکننده بازی فقط یک ماشین به خریداران ارائه می‌کند. قیمت هر ماشین بدون تجهیزات حدودا 100 دلار است. این مبلغ بسیار زیادی‌ست و کمتر کسی پیدا می‌شود که بخواهد چنین مبلغی را صرف خرید یک ماشین اسباب‌بازی کند. پس یا باید 100 دلار را هزینه کنید و یا به مسابقه دادن با هوش مصنوعی قانع باشید. استفاده از هوش مصنوعی برای رقابتی نیمه‌واقعی، تناقض بسیار عجیب و غیرقابل‌درکی‌ست.

مسیر بازی ماریو کارت

به سرزمین سحرآمیز برویم: مروری بر بازی ویدئویی Balan Wonderworld

کنترل ماشین‌ها

تمامی مسابقات روی حالت یک به یک (One by One) انجام می‌شوند. در این حالت شما باید با یک رقیب هوش مصنوعی مسابقه بدهید. شاید در ابتدا کمی طول بکشد تا نحوه کنترل ماشین‌ها را یاد بگیرید و به آن مسلط شوید ولی بعد از گذشت چند دقیقه شیوه کار دستتان می‌آید. کنترل ماشین‌ها یا اصطلاحا Kart خیلی آسان است.

یک قانون مهم در این بازی وجود دارد. هرچه فضای شما بزرگ‌تر باشد مسیرتان ساده‌تر است. هرچه فضای کوچک‌تری در اختیار داشته باشید، مجبور می‌شوید مسیر پیچیده‌تری طراحی کنید. قانون موفقیت در این بازی خیلی ساده و کلیدی‌ست. سرعتتان را کنترل کنید تا تصادف نکنید. برای موفقیت در بازی دقت خیلی مهم‌تر از سرعت است.
البته اگر از حالت تک‌نفره خیلی خوشتان نمی‌آید و دوست ندارید با هوش مصنوعی مسابقه دهید و از طرفی هم بودجه لازم برای خرید یک ماشین دیگر را ندارید، بازی به شما یک گزینه ویژه ارائه می‌کند؛ حالت تایم تریل (Time Trial). در این حالت زمان المان اصلی موفقیت است. شما رقیب خودتان هستید و باید رکورد قبلی خودتان را جابه‌جا کنید. مثلا اگر کل مسیر را در 2 دقیقه طی کردید این بار باید در کمتر از 2 دقیقه مسیر را تمام کنید. این حالت هم گزینه خوبی‌ست و می‌تواند سرگرم‌کننده‌تر از مسابقه با هوش مصنوعی باشد.

پیشنهاد خارج از موضوع: اگر دوست دارید سرود ملی کشورهای جهان را گوش کنید همه این سرودهای ملی به صورت رایگان در سایت ویکی اس اف ایکس در اختیار شما قرار دارند. کافیست روی لینک بالا کلیک کنید.

سخت‌افزارهای بازی

در مورد سخت‌افزارهای بازی دو مساله مطرح است. اول ماشین‌ها؛ وزن ماشین‌ها خیلی کم و حدود 0.5 کیلوگرم است. جنس لاستیک‌های ماشین خیلی خوب نیست. این لاستیک‌ها باید بسیار نرم باشند تا به‌خوبی کار کنند. بعد از هر دور مسابقه باید لاستیک‌ها را ترمیم کنید تا دوباره مثل اول کار کنند. در قدم دوم مسئله باتری ماشین مطرح است. عمر این باتری‌ها خیلی طولانی‌ نیست. به‌ازای هربار شارژ کامل، باتری حدود 2 یا 3 ساعت دوام می‌آورد. شارژر باتری یک کابل USB از مدل شارژر کنسول نینتندو سوئیچ (Nintendo Switch) است. درکل سخت‌افزارهای بازی خیلی باکیفیت نیستند ولی قابل‌ تحمل هستند.

بازی ماریو کارت 2020

با ماریو و سونیک در المپیک: بررسی بازی Mario & Sonic at the Olympic Games Tokyo 2020

نگاه کلی

بازی ویدئویی ماریو کارت لایو نسخه رالی خانگی (Mario Kart Live: Home Circuit) اثری در دسته بازی‌های واقعیت ترکیبی (Mixed Reality) است. بخشی از این بازی به‌صورت سخت‌افزارهای واقعی یعنی یک ماشین اسباب‌بازی با سیستم رادیویی در خانه شما نصب می‌شود و کنترل ماشین را از طریق کنسول نینتندو سوئیچ (Nintendo Switch) انجام می‌دهید. این بازی ضعف‌ها و محدودیت‌های فنی و تکنیکی بسیار زیادی دارد. اگر از ضعف‌های بازی بگذریم این نسخه از سری بازی‌ها ماریو بسیار جذاب، خلاقانه و منحصربه‌فرد است. اگر از بازی‌های جدید و متفاوت استقبال می‌کنید و اشکالات فنی مایوستان نمی‌کند، این نسخه از سوپرماریو را هم امتحان کنید.

 

منبع: IGN

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha