نگاهی به بازی It Takes Two؛ ماجراجویی برای حل مشکلات شخصی + تریلر

0
13
ری‌ویو بازی این دو نفر

یک ازدواج سالم مانند بازی کامپیوتری است. باید بدانید چه موقع صحبت و چه موقع سکوت کنید. باید یک بده‌بستان متناسب با شریک زندگی‌تان داشته باشید. شریک زندگی دقیقا مثل هم‌بازی‌ست. اگر درک درست و متقابلی از هم‌بازی خود داشته باشید، مسلما در بازی موفق می‌شوید. همین درک اگر در زندگی هم وجود داشته باشد زندگی سالمی خواهید داشت. استودیو بازی‌سازی Hazelight تمامی این اصول را دقیقا موبه‌مو جرا کرده. گیم‌ پلی محصولات این شرکت بی‌نظیر است. رعایت اصول اولیه و الفبای بازی‌سازی باعث شکل گرفتن محصولاتی با کیفیت بسیار بالا شده. این اولین بار است که از یک زن و شوهر به این شکل به‌عنوان دو شخصیت اصلی بازی استفاده می‌شود. زوجی که مشکلات زیادی در زندگی زناشویی دارند برای یافتن راه‌حل به سفر می‌روند.

شخصیت‌های اصلی بازی

بازی It Takes Two جدیدترین محصول شرکت Hazelight است. It Takes Two دو شخصیت اصلی به‌نام‌های می و کودی (May و Cody) دارد. داستان بازی بسیار شیرین و جذاب است. سازندگان بازی از سیستم LSD استفاده کرده‌اند. منظور از سیستم LSD تغییر ابعاد شخصیت‌ها نسبت به دنیای واقعی‌ست. دنیای بازی شبیه زندگی واقعی نیست. خبری از تلخی و شیرینی‌های زندگی آدم بزرگ‌ها در این بازی نیست. اتفاقات این اثر شبیه انیمیشن‌های دیزنی‌ست. تمام ماجراهای بازی طی یک سفر شگفت‌انگیز اتفاق می‌افتند. سفر می‌ و کودی از باغشان آغاز و به خانه آن‌ها ختم می‌شود. یکی از تفاوت‌های بازی با دنیای واقعی به ابعاد شخصیت‌ها مربوط می‌شود. می و کودی خیلی کوچولو هستند. مثلا آن‌ها در طول سفر وارد دریچه کولر می‌شوند. درون دریچه کولر یک کلوپ شبانه است. It Takes Two حدودا 10 ساعت طول می‌کشد. خلاقیت طراحان بازی در خلق موقعیت‌های جذاب واقعا قابل‌ستایش است. تیم سازنده از روش‌های جدید سرگرمی و تولید محتوا استفاده کرده. روش‌هایی که تکراری نیستند. خبری از اتفاقات تکراری و حوادث کلیشه‌ای نیست.

چیزهایی که فکرش را نمی‌کنید

در ابتدا می و کودی به کمک یکدیگر مدادی غول‌پیکر را تکان می‌دهند. آن‌ها باید خطی رسم کنند و با این خط چند نقطه را به هم وصل کنند. بعد از اتصال این نقاط شما قدرت جادویی پیدا می‌کنند. سپس در صحنه بعدی شمشیری غول‌آسا در دستان شما قرار می‌گیرد. کودی و می باید با این شمشیر از خودشان در برابر بربرها (Barbarian) محافظت کنند. پس از آن در آخرین ماجراجویی، وارد چند سیاه‌چاله می‌شوید.

درست در لحظاتی که فکر می‌کنید بازی دیگر جذاب نیست، ناگهان شوکی به شما وارد می‌شود و It Takes Two وارد فاز جدیدی می‌شود. می وارد مبارزات خیابانی می‌شود و با اراذل محلی درگیر می‌شود. از طرفی دیگر او وکودی همراه یکی از شبه‌نظامیان محلی با هواپیمایی کوچک از روی قله‌ها پرواز می‌کنند. علاوه بر اتفاقات هیجان‌انگیز، گیم‌ پلی بازی بسیار جذاب است. ترکیب داستان‌ و گیم‌ پلی باعث زیباتر شدن بازی شده است.

دلایل موفقیت بازی

یکی از نکات خاص It Takes Two این است که هر اتفاقی در بازی بسیار جذاب است. توانایی شخصیت‌ها بسیار بالاست. قابلیت‌هایی مثل پرش ساده، پرش مضاعف و ضربه کشنده با دقت بسیار بالا از جمله این توانمندی‌ها هستند. این قابلیت‌ها به‌صورت اختصاصی برای هر شخصیت تعریف شده است و در هر فصل از بازی به‌روزرسانی می‌شود. برای دست یافتن به بالاترین توانمندی، باید یک کار تیمی بسیار شیک و تمیز انجام دهید. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد It Takes Two این است که شما را مجبور به کار تیمی می‌کند. اگرچه محتوای بازی بسیار ساده و بدون هیچ پیچیدگی خاصی‌ست ولی اتفاقات و ریتم بازی جوری طراحی شده که شما تنهایی به جایی نمی‌رسید. پس قبل از شروع بازی بهتر است که دنبال هم‌تیمی خوب و هماهنگی بگردید.

یکی دیگر از دلایل اصلی موفقیت It Takes Two زمان‌شناسی سازندگان بازی‌ست. در بسیاری از آثار ویدئویی حوادث یا خیلی زود می‌افتند یا خیلی دیر. یعنی یا شما هنوز آمادگی و پختگی لازم برای یکی از مراحل بازی را ندارید یا مرحله بازی آن‌قدر دیر شروع می‌شود که مثل نان بیات شده است و طعم خوبش را از دست داده. شاید اعضای تیم سازنده بتوانند در کلاس‌های وقت‌شناسی و دوره‌های برنامه‌ریزی تدریس کنند.

قدرت و توانمندی‌ها

در اوایل‌ بازی، کودی یک باند روی دستش دارد. او این باند را روی دیوار پرت می‌کند و مسیر عبوری برای می می‌سازد. در مراحل بعدی می می‌تواند با استفاده از تفنگ آب‌پاش خودش، خاک حاصل‌خیز را آبیاری کند تا کودی بتواند خودش را مثل یک گیاه بکارد و رشد کند. وقتی کودی رشد کند و شکوفا شود می می‌تواند از کودی بالا برود و از دیوارهای بلند رد شود. به‌کمک این ابزارها و ویژگی‌ها باید معماها را حل و با دشمنان مبارزه کنید.

می توانایی‌های خیلی زیادی دارد. او می‌تواند از راه دور و با تلپاتی برای دیگران پیامی مخابره کند. همچنین می‌تواند خودش را از خطرات دور کند. مثلا گاهی اوقات درست قبل از این‌که دشمن به می برسد و او را بکشد، او با قدرت جذب اشیا می‌تواند مانعی درست کرده و فرار کند. به‌این ترتیب می در آخرین لحظات از خطر نجات پیدا می‌کند. توانمندی‌های می و کودی به‌طور مساوی تقسیم نشده. خیلی‌وقت‌ها کودی فقط باید نظاره‌گر حرکات می باشد. در واقع کودی اکثر اوقات از جریان بازی حذف می‌شود. این تقسیم ناعادلانه را می‌توان یکی از نقاط ضعف بازی دانست.

دکتر حکیم

سری به ماجراجویی‌های قدیمی بزنید: بررسی بازی The Legend of Zelda: Link’s Awakening

دقت به همه جزئیات

طراحان It Takes Two دقت زیادی به جرئیات زندگی روزمره داشته‌اند. وسایل به‌دردنخور و دورریزی که از چشم اکثر افراد دور می‌ماند، از نظر تیم سازنده دور نمانده. اسپینر یکی از بهترین مثال‌هایی‌ست که می‌توان زد. اسپینرها دورانی مد شدند ولی الان فقط کمد بازی بچه‌ها را اشغال کرده‌اند. وسایلی که از همان اول هم کاربرد خیلی خاصی نداشتند. درواقع It Takes Two‌ به ما یاد می‌دهد که حتی با کوچک‌ترین وسایل هم می‌توان سرگرم شد. شادی به‌دست‌آوردنی نیست بلکه ساختنی‌ست. اسپینرها در It Takes Two مثل هلیکوپتر هستند. می‌توانید به‌کمک چرخش پره‌های اسپینر پرواز کنید و از روی سرسره‌های غول‌پیکر عبور کنید.

استفاده از تمامی پتانسیل‌ها

برخلاف بسیاری از استودیوهای بازی‌سازی که تنها هدفشان سرگرمی‌ست، استودیو سازنده It Takes Two اولویت‌های مهم‌تری دارد. هیچ وسیله‌ای بی‌هدف در محیط بازی قرار داده نشده. هر ابزار یا وسیله‌ای کاربرد خاص خودش را در گیم‌ پلی بازی دارد. هر سانتی‌ متر از فضای بازی، امتیاز و پاداش خاصی دارد. مثلا در بسیاری از بازی‌ها از دومینو فقط به‌عنوان جلوه بصری استفاده می‌شود. دومینو برای زیبایی در تصاویر بازی قرار داده می‌شود و هیچ کاربرد خاصی ندارد. ولی در این بازی دومینو تاثیر بسیار مهمی دارد. باید با هدف‌گیری و زمان‌بندی بسیار دقیق دومینوها را حرکت دهید. اگر به‌درستی اولین تکه دومینو را رها کنید، آخرین تکه دومینو به سربازان دشمن برخورد کرده و آن‌ها درون چاه می‌افتند. یکی دیگر از وسایل جذاب بازی منجنیق فندقی‌ست. منجنیق بازی با فندق کار می‌کند. باید فندقی درون منجنیق قرار داده و با ضربه‌ای محکم طناب مجنیق را پاره کنید. به‌این تریتب علاوه‌بر سرگرمی تعدادی از دشمنانتان هم نابود می‌شوند.

دکتر حکیم؛ کتابی که صحبت می‌کند

یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های It Takes Two، دکتر حکیم است. دکتر حکیم کتابی سخنگو است. این کتاب سفیر عشق و محبت است. دکتر حکیم مثل مرشدی دل‌سوز، می و کودی را راهنمایی می‌کند. می و کودی سفرشان را با هدف بهبود زندگی زناشویی آغاز کردند. دکتر حکیم آن‌ها را در این سفر نصیحت می‌کند و نقشه راه آن‌هاست. هربار که دکتر حکیم ظاهر می‌شود شما ماموریت جدیدی می‌گیرید. انگار که حکیم پیام‌رسان و راوی بازی‌ست. پس هربار دکتر حکیم را دیدید، منتظر ماموریت یا توانایی جدیدی باشید.

صحنه‌ای از بازی این دو نفر

به رابین هود و جان کوچولو بپیوندید: نقد و بررسی بازی Hood: Outlaws And Legends

مشکلات رایج زندگی زناشویی

روایت بازی و بالا و پایین‌های زندگی زناشویی می و کودی بسیار جذاب است. این‌که بتوان در قالب بازی ویدئویی مشکلات رایج زندگی زناشویی را به‌تصویر کشید و برای آن راه‌حلی پیدا کرد بسیار جالب است. مثلا یکی از شایع‌ترین مشکلات زوج‌ها این است که پس از مدتی دیگر جذابیتی برای طرف مقابل ندارند. در این بازی هم دقیقا این اتفاق می‌افتد. در یکی از مراحل بازی می و کودی باید از یک آهن‌ربای بسیار بزرگ استفاده کنند. این آهن‌ربا باعث می‌شود تا هر شخصیت، جذابیت‌های طرف مقابلش را جذب کند. پله‌پله و قدم‌به‌قدم این زوج به هم علاقه‌مند می‌شوند. به زیبایی هرچه تمام‌تر زندگی ویران آن‌ها تبدیل به قصری رویایی می‌شود.

خیلی وقت‌ها زوج‌های جوان سر مسائل جزئی دعواهای بسیار سختی می‌کنند. این اتفاق عینا در بازی تکرار می‌شود. می و کودی بدون هیچ دلیلی با هم مشاجره و قهر می‌کنند. وقتی از دور به اتفاقات و روابط بین می و کودی نگاه می‌کنیم، متوجه خنده‌دار بودن آن می‌شویم. انجام بازی باعث بالا رفتن درک متقابل و گذشت می‌شود. بسیاری از والدین در سایت رسمی بازی درخواست تولید بازی مشابه با محوریت مشکلات والدین و فرزندان را داشته‌اند. می‌بینید که چقدر ساده از طریق بازی‌های ویدئویی هم می‌توان فرهنگ‌سازی و هم کسب درآمد کرد.

نگاه کلی

It Takes Two یک ماجراجویی جذاب و یک بازی هیجان‌انگیز است. گیم‌‌ پلی بازی بسیار عالی و نحوه داستان‌گویی خیلی عالی‌ست. بیان مشکلات زندگی شخصی در قالب بازی ویدئویی ایده جذابی‌ست که برای اولین بار پیاده‌سازی شده. مدت زمان بازی 10 ساعت است. اگر به یک بازی‌ با تم ماجراجویی علاقه دارید، It Takes Two گزینه ایده‌آلی برای شماست.

در دسته‌بندی نقد و بررسی بازی می‌توانید درباره جدیدترین بازی‌های ویدیویی بخوانید.

 

منابع: ign

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha