بررسی بازی Frostpunk: Console Edition: آخرین سنگر

1
2619
Frostpunk: Console Edition

پس از عرضه بازی Frostpunk برای پلتفرم PC، این عنوان به سرعت بین طرفداران سبک بقا و شهرسازی به عنوانی محبوب تبدیل شد. یک بازی شهرسازی بی‌رحمانه که در دنیایی آخرزمانی و در جهانی موازی جریان دارد؛ جایی که هر تصمیم بازیکن ممکن است پیامد‌های وحشتناکی را درپی داشته‌باشد. این بازی در واقع یک دنباله معنوی از عنوان قبلی 11 Bit Studios یعنی بازی غم‌انگیز و تحسین شده This War of Mine است و Frostpunk به خوبی ثابت می‌کند که این عنوان هم در ارائه یک تجربه دل‌نشین متشکل از micro-management و تصمیم‌های دشوار موفق است.

یک سال و نیم بعد از عرضه بازی روی پلتفرم PC، حالا 11 Bit Studios، بازی را برای کنسول‌های نسل هشتمی منتشر کرده است، ولی آیا این عنوان روی کنسول‌ها نیز از کیفیتی مشابه پلتفرم PC برخوردار است؟ خوشبختانه بله، Frostpunk: Console Edition تقریباً به همان کیفیت نسخه PC است و علاوه بر آن، سازندگان با اعمال تغییراتی در UI و بهینه‌سازی آن برای کنسول‌ها، تجربه‌ای کاملاً بی‌نقص و قابل تحسین را بر روی Playstation4 و XBox One ارائه کرده‌اند.

اردوگاه شما در بازی Frostpunk
اردوگاه شما در Frostpunk درون دهانه‌ای برفی واقع شده‌است.

آخرین شهر روی زمین

Frostpunk در یک خط زمانی موازی جریان دارد، دورانی حوالی انقلاب صنعتی؛ جایی که زمین با یک تغییر ناگهانی در آب‌و‌هوا مواجه شده‌ و حالا تمام آن به دنیایی یخ‌زده و غیرقابل سکونت تبدیل شده‌است. بازماندگان شهر لندن به سمت شمال حرکت می‌کنند تا شاید قادر باشند مرگ خود را به تأخیر بیندازند؛ و پس از یافتن یک ژنراتور متروکه در دهانه‌ای میان کوه‌ها، آن مکان را به عنوان محل سکونت خود انتخاب می‌کنند.

شما رهبر این اردوگاه هستید و طبق روال اکثر عناوین شهرسازی باید به کارهایی مثل به‌دست آوردن مواد اولیه، ساختن ساختمان‌های مختلف و تعمیر و نگهداری شهر مشغول شوید. اما هنر Frostpunk، در ترکیب کردن وظایف معمول اینچنین با المان‌های بقاست. دمای هوا برای جلوگیری از بیماری و مرگ افراد اردوگاه باید در سطحی متعادل نگه‌داشته شود درحالی که با گذشت هر روز، زمین سردتر و سردتر می‌شود. غذا به ندرت یافت می‌شود؛ منابع بسیار محدود هستند و هر روز، یک جنگ تمام عیار برای زنده ماندن به حساب می‌آید.

برای سخت‌تر شدن اوضاع، افراد اردوگاه دو پارامتر امید و نارضایتی هم دارند که باید به آن‌ها توجه کنید. زیرا هرچقدر که مردم شما ناامیدتر شوند، شرایط برای شما سخت‌تر می‌شود. به عنوان رهبر اردوگاه، وظیفه شما علاوه بر احداث ساختمان‌های جدید و گسترش اردوگاه، گرفتن تصمیم‌های سخت مدیریتی نیز هست. تصمیم‌هایی مثل استفاده یا عدم استفاده از کودکان برای کار در معادن زمانی که اکثر بزرگسالان اردوگاه دچار سرمازدگی شده‌اند؛ یا تصمیم‌هایی در رابطه با چگونگی برخورد با اجساد مردگان که همگی تأثیر به‌سزایی بر رضایت یا عدم رضایت مردم شما دارند. با گذشت زمان، شما قادرید با استفاده از درخت قانون‌گذاری چندشاخه بازی قوانینی را وضع کنید که باعث بهبود و آسان‌تر شدن شرایط می‌شوند.

در واقع ایجاد تعادل بین مکانیک‌های متنوع بازی مثل ساخت و ساز، به‌دست آوردن منابع و رضایت‌مندی مردم اردوگاه است که رهبری در Frostpunk را به یک کابوس تبدیل می‌کند. Frostpunk، چارت‌ها و نمودار‌های لحظه به لحظه مختلفی را برای بررسی وضعیت اردوگاه و رضایت‌مندی افراد اردوگاه در اختیارتان می‌گذارد ولی در آخر، این شما هستید که به عنوان رهبر اردوگاه باید با استفاده از این اطلاعات تصمیم نهایی را اتخاذ کنید.

بهینه‌سازی Frostpunk برای کنسول‌ها
در نسخه کنسولی Frostpunk از منوهای دایره‌ای بهره‌گیری شده‌است.

بهینه‌سازی کامل برای کنسول‌ها

در زمان معرفی نسخه کنسولی Frostpunk، نگرانی‌های زیادی در رابطه با چگونگی بهینه‌سازی این عنوان بر روی کنسول‌ها وجود داشت. زیرا همان طور که گفته شد، Frostpunk دارای منوهای متعدد، مکانیک‌های فراوان و چارت‌ها و نمودارهای گوناگونیست که پیاده‌سازی همه این موارد و مناسب‌سازی آن‌ها برای دسترسی به وسیله کنترلرهای Playstation4 و ‌XBox One کاری دشوار به‌نظر می‌رسید.

با این حال 11 Bit Studios هیچ‌یک از المان‌های اصلی بازی را فدای پورت بازی برای کنسول‌ها نکرده و تمامی مکانیک‌های دوست‌داشتنی نسخه PC در نسخه کنسولی نیز حاضر هستند. منوی اولیه بازی تفاوتی با نسخه PC ندارد ولی منو‌های درون بازی همگی به نحوی برای کار با کنترلر مناسب‌سازی شده‌اند. منوی اصلی درون بازی تقریباً همانند نسخه PC عمل می‌کند با این تفاوت که برای انتخاب هر آیتم از منو‌ی دایره‌ای استفاده شده است. دسترسی به آیتم ها و فرمان‌های مختلف بسیار راحت و سریع صورت می‌گیرد و برای انتخاب گزینه مورد نظر در بدترین حالت باید تنها سه بار دکمه‌های مختلف را فشار بدهید که در نوع خود بسیار سریع به حساب می‌آید. منوهای مربوط به هر ساختمان نیز همانند نسخه PC با بردن نشانگر بازی بر روی ساختمان مربوطه و انتخاب آن نمایش داده می‌شود. با توجه به اهمیت بالای زمان در عناوین این‌چنینی، استودیو سازنده بازی دکمه‌های D-Pad را به مدیریت زمان اختصاص داده است. دکمه راست و چپ به ترتیب برای تند و کند کردن سرعت گذر زمان، دکمه بالا برای برگرداندن سرعت بازی به حالت عادی و دکمه پایین برای توقف زمان به کار می‌رود.

جزئیات در بازی Frostpunk
توجه به جزئیات در Frostpunk قابل قبول است.

گرافیک کمی ضعیف‌تر، ولی محتوای کامل

واضح است که در بازی‌های شهرسازی، زمانی که شهر گسترش پیدا می‌کند و به تعداد عناصر محیط افزوده می‌شود، بازی نیز به توان پردازشی بیشتری برای پردازش این عناصر احتیاج پیدا می‌کند. Frostpunk شاید در نگاه اول یک بازی شهرسازی جمع و جور به نظر برسد اما با توجه به مکانیک‌های پیچیده بازی، این عنوان هم به اندازه سایر عناوین شهرسازی نیاز به توان پردازشی دارد. با توجه به این موضوع، 11 Bit Studios در راستای اجرای روان‌تر بازی بر روی سخت افزار محدود کنسول‌ها نسبت به پلتفرم PC، دست به اقداماتی مثل کاهش کیفیت برخی بافت‌ها، کم کردن سایه‌ها و حذف تقریبی anti-aliasing زده‌است. اما این موضوع بدین معنی نیست که با یک پورت ضعیف از لحاظ بصری بر روی کنسول‌ها طرف هستیم. Frostpunk همچنان بر روی کنسول‌های نسل هشتمی سونی و مایکروسافت زیبا به نظر می‌رسد. محیط برفی و حتی ردپای افراد اردوگاه بر روی برف با تمام جزئیات در بازی پیاده‌سازی شده‌است. نورپردازی محیط همچنان چشم‌نواز است و بازیکن در نگاه اول متوجه تغییر خاصی نسبت به نسخه PC نمی‌شود؛ با این حال جزئیات کوچکی در بازی هستند که به علت محدودیت‌های سخت افزاری کنسول‌ها به کیفیت نسخه PC پیاده‌سازی نشده‌اند.

همه این تغییرات در جهت اجرای روان‌تر بازی بر روی کنسول‌ها ایجاد شده‌ و استودیو سازنده بازی توانسته با اعمال این موارد به‌خوبی به هدف خود دست یابد. عملکرد بازی حتی زمانی که تمام فضای اردوگاه با ساختمان‌ها و افراد مختلف پر شده‌است نیز به ندرت دچار مشکل می‌شود. ممکن است در برخی مواقع مثل زمانی که ژنراتور بازی خاموش است یا بازی در حال auto-saving است اندکی افت فریم مشاهده شود اما این موارد بسیار نادر هستند و اختلالی در تجربه بازیکن ایجاد نمی‌کنند.

در بخش محتوا، نسخه کنسولی Frostpunk علاوه بر تمام محتوای اصلی بازی، شامل تمامی بسته‌های الحاقی عرضه شده برای پلتفرم PC نیز می‌شود. برخلاف پورت‌های کنسولی بسیاری از بازی‌های PC، خریداران Frostpunk: Console Edition به تجربه‌ای کامل و مشابه نسخه اصلی دست پیدا می‌کنند که این موضوع در نوع خود تحسین برانگیز است.

اردوگاه بازی Frostpunk از دوردست
نمای هوایی از اردوگاه شما در Frostpunk.

نتیجه‌گیری:

Frostpunk: Console Edition، یک پورت بی‌نقص از یک بازی شهرسازی برای کنسول‌هاست. استودیو سازنده با ظرافت تمام رابط کاربری بازی را برای کار با کنترلر‌ها مناسب‌سازی کرده‌است. Frostpunk همچنان روی کنسول‌ها زیبا به نظر می‌رسد و با این‌حال، بازی از نظر فنی مشکل قابل ذکری ندارد؛ به صورتی که در بسیاری از موارد تفاوتی بین نسخه کنسولی و PC احساس نمی‌شود. هیچ مکانیک یا المان خاصی در تبدیل بازی برای کنسول‌ها حذف نشده و بازی همچنان تجربه‌ای مشابه نسخه PC را به کاربر ارائه می‌دهد. اگر طرفدار بازی‌های سبک شهرسازی هستید یا از بازی قبلی 11 Bit Studios یعنی This War of Mine لذت می‌برید، تجربه عنوان Frostpunk حتماً به شما پیشنهاد می‌شود.

با اقتباس از وب‌سایت Attack of the Fanboy

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha