بررسی بازی Far Cry New Dawn: آیا شاهد یک عنوان تکراری دیگر هستیم؟

0
347
بررسی بازی Far Cry New Dawn

اگر اهل بازی‌های اکشن و سبک شوتر باشید، بعید است که تاکنون نام فرانچایز Far Cry به گوشتان نخورده باشد. این سری از بازی‌ها اکنون با یک عنوان جدید با نام Far Cry New Dawn بازگشته تا دوباره محبوبیت خود را در میان طرفدارانش محک بزند. در حالی که چند نسخه اخیر سری فار کرای متهم به عدم وجود خلاقیت و تنوع شده بودند، آیا می‌توان گفت که عنوان New Dawn یک نسخه پایان دهنده به این تکرار است؟ یا این نسخه نیز دقیقاً کپی همان عناوین سابق تنها در محیطی متفاوت‌تر خواهد بود؟ در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل به بررسی بازی Far Cry New Dawn پرداخته و نقاط قوت و ضعف آن را آشکار نماییم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn: طلوعی جدید ولی تکراری!

(هشدار مهم: در این قسمت اتفاقات انتهایی بازی Far Cry 5 را اسپویل خواهیم کرد. پس اگر هنوز نسخه سابق این سری را تجربه نکرده‌اید، از این بخش عبور کنید!)

اگر فکر می‌کنید که انفجار یک بمب هسته‌ای در مونتانا می‌تواند سبک و سیاق آن منطقه را برای همیشه تغییر دهد، کاملا در اشتباه هستید! در واقع منطقه هوپ کانتری (Hope County) دقیقا همان جایی است که در بازی فار کرای 5 نظاره‌گر آن بودیم. دوباره شاهد گرفتار شدن افراد محلی این منطقه در دست گروه وحشی و مسلحی هستیم که با کامیون‌ها و وسایل نقلیه خود در جاده‌ها پرسه می‌زنند؛ هنوز هم حیوانات وحشی ازجمله خرس‌ها در بوته‌ها کمین کرده و به صورت ناگهانی به شما حمله می‌کنند و هنوز هم مراحل بازی همان کارهایی را از شما می‌خواهند که در نسخه‌های پیشین خواسته شده است! هرچند که بازی Far Cry New Dawn قسمت‌های جدیدی را به خود افزوده و شما می‌توانید مونتانا را به قصد بازدید از ایالت‌های دیگر ترک کنید. اما در نهایت یک فار کرای، همیشه یک فار کرای است!

بررسی بازی Far Cry New Dawn
به Fury Road خوش آمدید!

داستان بازی Far Cry New Dawn چندین سال پس از انفجار بمب هسته‌ای در هوپ کانتری رخ می‌دهد. (اگر بازی Far Cry 5 را به اتمام رسانده باشید، قطعاً می‌دانید که انفجار بمب هسته‌ای یکی از محتمل‌ترین پایان‌ها برای آن بود.) در بازی New Dawn شما نقش یک مسافر بی نام و نشان را دارید که از طریق قطار قصد سفر به هوپ کانتری و کمک به بازماندگان آن برای ساختن دوباره این منطقه از ایالات متحده آمریکا را دارد. اما در این مسیر گروهی از افراد که خود را highwaymen می‌نامند، به قطار یورش برده و پس از غارت آن شما را تنها رها می‌کنند. پس از این رویداد بر حسب اتفاق شما به گروه کوچکی به نام Prosperity راه می‌یابید و در کنار آن‌ها برای کمک به ساخته شدن دوباره هوپ کانتری، کمک به مردم محلی و مبارزه با highwaymen ها می‌پردازید.

در حالت کلی بازی Far Cry New Dawn را می‌توان نسخه ارزان‌تر و صرفه‌جویانه‌تری از Far Cry 5 دانست! شاید به همین دلیل است که شرکت یوبی‌سافت این بار به جای 60 دلار، قیمتی 40 دلاری را برای این عنوان تعیین کرده است!

همان فار کرای همیشگی

اگر یکی از نسخه‌های پیشین بازی فار کرای را تجربه کرده باشید، نیازی به ارائه توضیحات اضافی در مورد سیستم پیشرفت و درخت مهارت وجود در این بازی نیست. اما اگر فار کرای نیو دون اولین تجربه شما از این سری باشد، شاید بد نیست کمی در مورد این سیستم شرح دهیم. با انجام مأموریت‌های اصلی و جانبی مختلف و کمک به افراد محلی هوپ کانتری، امتیازاتی را به دست می‌آورید که امکان فعال کردن یک قابلیت جدید را به شما می‌دهند. شما می‌توانید با استفاده از این امتیازات، هر مهارت دلخواهی را آزاد و فعال کنید. این بخش از بازی به شما امکان می‌دهد تا با توجه به سبک بازی خود، در هر جهت دلخواهی رشد کنید. قابلیت‌ها و مهارت‌های این بازی در دسته‌بندی‌های مختلفی مانند مبارزه با اسلحه، مهارت‌های حمله به کشتن بی سر و صدا و یا برخی ابزار برای گردش در محیط ازجمله wingsuit و قلاب grappling hook قرار دارند.

دشمنان بازی Far Cry New Dawn
یک چوب بیسبال تیغ‌دار می‌تواند بسیار نجات‌بخش باشد

علاوه بر این افزایش میزان مهمات قابل حمل، افزایش قدرت مشت و ضربات دست و برخی مهارت‌های این چنینی نیز قابلت ارتقا بوده و انعطاف‌پذیری بالایی را در بازی به وجود می‌آورند. با نزدیک شدن به انتهای بازی، پنج مهارت جدید نیز برای شما ارائه می‌شوند که کمی مضحک به نظر می‌رسند. هر یک از این پنج مهارت قدرت‌هایی سرگرم‌کننده و خنده‌دار را در دل خود دارند. برای مثال امکان پرش دوتایی (یک پرش اضافی در هوا!) و یا قدرت دیوانه‌وار و نامحدود در مدت زمان مشخص جزو این مهارت‌های ارائه شده هستند.

البته بازی Far Cry New Dawn تفاوتی با نسخه‌های گذشته خود دارد. در عناوین سابق فرانچایز فار کرای، همیشه شما نقش یک ارتش تک نفره را داشتید. اما در بازی New Dawn شما در نقش یک ابرقهرمان برای مردم محلی ظاهر خواهید شد. همچنین مهارت‌ها و قدرت‌های جدیدی نیز به این بازی افزوده شده است. اما اگر منصفانه نگاه کنیم، مهارت‌های جدید نقش چندانی در تغییر بازی ندارند و شما می‌توانید با همان مهارت‌های به جا مانده از نسخه‌های قدیمی و با استفاده از اسلحه‌ها و وسایل نقلیه‌ای چون هلیکوپتر به زندگی دشمنانتان پایان دهید.

هلیکوپتر بازی Far Cry New Dawn
دشمنان شما هم می‌توانند با هلیکوپتر پرواز کنند!

بخش اکشن و درگیری‌های بازی Far Cry New Dawn همان جذابیت و سرگرم‌کنندگی عناوین گذشته فار کرای را به ارث برده‌اند. وسایل نقلیه و بشکه‌هایی که احتمال انفجار آن‌ها وجود دارد، گسترش آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها، دشمنانی که بی‌پروا به شما یورش برده و فریاد می‌کشند، سلاح‌های مختلفی چون نارنجک‌انداز و flamethrower، و البته حیواناتی که گاهی به شما و گاهی به سایر افراد بازی حمله می‌کنند، همگی دوباره در این عنوان حضور دارند. در این بازی نیز می‌توانید دوستان و همراهانی (ازجمله حیوانات وحشی دست‌آموز) را در کنار خود داشته و برای سپری شدن مراحل از آن‌ها کمک بگیرید. هرچه یکی از شخصیت‌ها حضور بیشتری در کنار شما داشته باشد، مهارت‌های جدیدی در وی به وجود خواهد آمد.

سلاح‌ها و ابزار هجومی دست‌ساز در این عنوان نیز تنوع همیشگی و گسترده خود را دارند. در این بازی شاهد افزوده شدن قسمت‌های جدیدی به طیف سلاح‌ها نیز هستیم. برای مثال یک زوبین به بازی افزوده شده که امکان پرتاب اره‌های دایره‌ای به سمت دشمنان و کشتن سریع و بی‌صدای آن‌ها را دارد. مهمات و منابع مورد نیاز برای ساختن ابزار هجومی جدید بسیار گسترده بوده و به وفور در بازی یافت می‌شوند. به گونه‌ای که شما برای یافتن یک قطعه مورد نیاز و یا گلوله هیچگاه احساس کمبود نخواهید کرد. حتی اگر این لوازم از دشمنان کشته شده شما قابل غارت نباشند، می‌توانید با مراجعه به یک فروشنده در داخل بازی به سادگی آن‌ها را تهیه کنید.

فراتر از مرزها

نقشه بازی Far Cry New Dawn نسبت به Far Cry 5 اندکی کوچک‌تر شده و تشعشعات بمب هسته‌ای بخشی از آن را غیرقابل سکونت کرده است. در این نقشه مکان‌هایی از بازی فار کرای 5 نیز دیده می‌شود که بمب باعث ویران شدن آن‌ها شده است. یکی از قسمت‌های جذاب بازی جمع‌آوری تصاویر مربوط به قبل از ویرانی این مناطق و مقایسه آن‌ها با وضعیت موجود است. اما با توجه به این که اختلاف بین عرضه بازی Far Cry 5 و New Dawn تنها یک سال است، پس نمی‌توان این حس را چندان خاطره‌انگیز و نوستالژیک نامید.

نقشه بازی Far Cry New Dawn
قبل و پس از انفجار یک بمب هسته‌ای

همان طور که اشاره شد، در این بازی مأموریت‌هایی در خارج از ایالت مونتانا وجود دارند. این مأموریت‌ها بسیار چالش‌برانگیزتر از فتح یک پایگاه نظامی دشمن هستند. چرا که تعداد دشمنان آن نامحدود بوده و قسمت اکشن تا دسترسی شما به یک هلیکوپتر و یا هواپیما و فرار از آن منطقه ادامه خواهد یافت. در صورتی که همه چیز طبق روال و بر حساب نقشه پیش نرفت، امکان گریختن و نیمه تمام گذاشتن آن مأموریت وجود ندارد. به عبارت دیگر یا موفق به فرار و غارت و کسب پاداشی بزرگ شده و یا شکست خورده و کشته خواهید شد.

شخصیت‌های منفی بازی Far Cry New Dawn خواهران دوقلو با نام‌های میکی و لو هستند. درواقع این دو شخصیت نقش چندان پررنگی در بازی ندارند و به همین دلیل به یک توضیح کوتاه در باره آن‌ها اکتفا می‌کنیم. خوشبختانه بر خلاف خانواده پرجمعیت Seed، در بازی New Dawn خبری از سخنرانی‌های طولانی و کسل کننده از جانب این دو خواهر نیست. تنها هر از گاهی تهدیدات مختصری را از طریق پیام‌های رادیویی از آن‌ها دریافت خواهید کرد. مأموریت‌ها و داستان اصلی بازی Far Cry New Dawn را می‌توان در حدود 12 ساعت به اتمام رساند. به غیر از مراحل اصلی، برخی مراحل جانبی و متفاوتی نیز در این بازی قرار داده شده است.

نتیجه‌گیری

در نهایت می‌توان گفت که متأسفانه بازی Far Cry New Dawn همان کپی بازی Far Cry 5 است که در همان نقشه و با طرح و رنگی آخرالزمانی جریان دارد. هرچند که بخش‌هایی از این بازی و به خصوص قسمت‌های اکشن، سیستم پیشرفت و همچنین مبارزات آن در نوع خود جالب و سرگرم‌کننده هستند. اما در صورتی که انتظار یک سبک جدید و نوآوری خاصی را از سری فار کرای داشته باشید، New Dawn به هیچ وجه پاسخی نیست که شما را قانع کند. با این حال اگر برای اولین بار قصد تجربه عنوانی از این فرانچایز را داشته و یا در حالت کلی به انجام مراحلی مشابه با فار کرای‌های قبلی در یک محیط جدید و آخرالزمانی علاقه دارید، می‌توانید با خیال راحت به تجربه این بازی بپردازید.

با اقتباس از وب‌سایت pcgamer

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha