نگاهی به بازی ویدئویی Chicory: A Colorful Tale؛ کتاب نقاشی + تریلر

0
6
پوستر بازی چیکوری یک داستان رنگارنگ

بازی ویدئویی چیکوری یک داستان رنگارنگ (Chicory A Colorful Tale) اثری در دسته آثار دو بعدی‌ست که در سال 2021 تولید شده. داستان بازی از این قرار است که شما وارد دنیای سیاه و سفیدی می‌شوید. یک قلم‌موی جادویی در این دنیا وجود دارد که قدمت بسیار زیادی دارد. نگهبان این دنیا و محافظ قلم‌مو یک سگ است. شما می‌توانید هر اسمی که دوست دارید روی این سگ بگذارید. روزی بر اثر اتفاقات نامشخصی رنگ‌های بازی از بین می‌روند و ماجراهایی برای رنگ‌آمیزی تصاویر سیاه و سفید شروع می‌شود.

به دسته‌بندی نقد و بررسی بازی بروید و سری به دنیای ویدئو گیم‌ها بزنید.

جزئیات بازی

بازی ویدئویی چیکوری یک داستان رنگارنگ (Chicory: A Colorful Tale) اثری ماجراجویانه و دوبعدی‌ست که در سال 2021 توسط توسعه‌دهنده مستقل معروف یعنی گرگ لوبانف (Greg Lobanov) تولید و توسط شرکت بازی‌سازی فینجی (Finji) پخش شد. گرگ لوبانف به‌دلیل ساخت بازی Wondersong در سال 2018 به اوج شهرت رسید. لوبانوف بازی چیکوری را برای کنسول‌های پلی‌استیشن 4 (PS4)، پلی‌استیشن 5 (PS5) و کامپیوتر شخصی (PC) تولید کرده است.

یک سوال بزرگ

همان‌طور که گفتیم یک سگ، نگهبان دنیای جذاب بازی‌ست. جلوه‌های بصری بازی واقعا بی‌نظیر و بسیار چشم‌نواز هستند. یک قلم‌موی سحرآمیز که می‌تواند رنگ اصلی اشیا را به آن‌ها برگرداند نسل به نسل منتقل شده و حالا به این سگ رسیده است. اما سوال بزرگی که این سگ دارد و باعث نارضایتی او هم شده خیلی مهم است. او دائما این سوال را مطرح می‌کند که آیا واقعا لیاقت حقاظت از این دنیا را داشته و شایسته قلم‌مو است یا صرفا به‌خاطر شانس این فرصت به او رسیده؟ این سوالی‌ست که بعد از افتادن در چالش‌های بازی و ورود به مسیری سخت باید با آن روبه‌رو شویم.

قهرمانی که آماده نیست

همان‌طور که گفتیم نسلی از محافظان به‌وسیله قلم‌موی جادویی از رنگ‌آمیزی‌های سرزمین بازی محافظت می‌کردند. لقب این نسل از محافظان ویلدر (Wielder) است. حالا بعد از گذشت سال‌ها نوبت به این سگ رسیده. اسم سگ مشخص نیست. شما می‌توانید اسمی روی او بگذارید. البته دقت کنید که اسم او باید نام یک غذا باشد. کلا دنیای بازی دنیای حیوانات است. یعنی شما باید حیوانات را رنگ‌آمیزی کنید. اسم همه حیوانات هم از یک غذا گرفته شده است. مثلا می‌توانید اسم سگ نگهبان را پیتزا یا لازانیا یا هرچیزی بگذارید. اما این سگ احساس ناامنی می‌کند و هنوز برای پذیرفتن مسئولیتش آماده نیست. همین ناآمادگی باعث می‌شود تا امنیت و آرامش دنیای جادویی به‌هم بریزد. حالا رنگ همه حیوانات از بین رفته و آن‌ها دوباره سیاه و سفید شده‌اند. فرض کنید اسم نگهبان را پیتزا گذاشتیم. حالا پیتزا باید برای قبول و پذیرفتن مسئولیتش آماده شود و آن را برعهده بگیرد. او احترام زیادی برای نسل‌های قبلی قائل است. اما وقتی قلم‌مو را برمی‌دارید متوجه بار سنگینی که روی شانه‌های پیتزاست می‌شوید.

خواسته‌های مردم پیک‌نیک

قلمروی بازی چیکوری (Chicory) یا همان شهر اسرارآمیز، پیک‌نیک (Picnic) نام دارد. شما در شهر پیک‌نیک می‌توانید اوج خلاقیت خودتان را در قالب رنگ‌آمیزی و خلق اشیا به‌نمایش بگذارید. هر حیوانی را که رنگ‌آمیزی کنید، زنده می‌شود. این حیوانات در اصل شهروندان پیک‌نیک هستند. آن‌ها خواسته‌های زیادی از شما دارند. این خواسته‌ها بار سنگینی روی دوش شما می‌گذارد. به‌عنوان تنها کسی‌که که توانایی برآورده کردن خواسته‌های شهروندان را دارد باید آن‌ها را راضی نگه دارید. مثلا ممکن است عده‌ای از شهروندان تقاضای تاسیس یک کافی‌شاپ را داشته باشند. باید با قلم‌موی جادویی یک کافی شاپ ترسیم کنید. ممکن است در ابتدای کار خیلی از نتیجه راضی نباشید اما کم‌کم مهارتتان در کار با قلم‌مو بیشتر می‌شود. آرام‌آرام با باری که روی دوش نسل ویلدرها (Wielder) بوده آشنا می‌شوید. فرقی ندارد که شما خیلی مهارت بالایی دارید یا اصلا هیچ مهارت خاصی ندارد. شهروندان هیچ گزینه دیگری جز شما ندارند و باید به مهارت شما عادت کنند. ممکن است هردرخواستی از شما داشته باشند. مثلا ممکن است یک زرافه از شما بخواهد که روی تیشرتش یک لوگو طراحی کنید. درخواست‌ها خیلی با عقل و منطق جور نیستند ولی بسیار جذاب و شیرین هستند.

همرنگ جماعت باش

این اصطلاح همرنگ جماعت باش به‌هیچ‌وجه در بازی چیکوری یک داستان رنگارنگ (Chicory: A Colorful Tale) صدق نمی‌کند. در این بازی همه‌چیز به خلاقیت شما بستگی دارد. می‌توانید هرچیزی بکشید. نهایتا حتی یک درصد هم امکان ندارد که تمامی المان‌های دنیای شما با دنیای یک یگمر دیگر یکسان باشد. صرف‌نظر از احساس رضایتتان در مورد نقاشی‌هایی که می‌کنید، نقاشی کردن و طراحی در دنیای بازی بسیار آسان است. خیلی ساده می‌توانید قلم‌مو را تکان دهید و شی یا چیزی مبتکرانه خلق کنید.

بازی چیکوری یک داستان رنگارنگ

می‌خواهید ویدئو‌های خودتان را بسازید؟ بررسی بازی Dream را ازدست ندهید.

شهر پیک نیک (Picnic) به چند ناحیه تقسیم شده است. هر ناحیه تعداد رنگ خاصی دارد. می‌توانید با استفاده از این رنگ‌ها یا حتی ترکیب آن‌ها با هم آن بخش یا محله را رنگ‌آمیزی کنید. یک سری اشیا یا المان‌های برجسته در شهر وجود دارند. این المان‌ها را می‌توانید با یک کلیک رنگ کنید. رنگ کردن در و دیوار محله اصلا اجباری نیست. ولی این کار می‌تواند تمرین خوبی برای بالا بردن مهارت‌های نقاشی شما باشد. هرچه بیشتر جلو بروید با طرح‌ها، الگوها و بافت یا تکسچرهای بیشتری آشنا می‌شوید. می‌توانید از این طرح‌ها برای نقاشی زمین و آسمان استفاده کنید. همچنین می‌توانید دوباره به محل‌هایی که قبلا نقاشی کرده‌اید برگردید و با مهارت و طرح‌های جدیدتان آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنید. وقتی قلم‌مو را تکان می‌دهید و یک شی سیاه و سفید بی‌جان را رنگ می‌کنید در واقع دارید به او جان می‌دهید. این کار حس خیلی خوبی به شما می‌دهد.

زنجیره عاطفی‌

همان‌طور که قبلا اشاره شد در ابتدای بازی اصلا آمادگی لازم برای پذیرفتن مسئولیت کار با قلم‌مو را ندارید. ولی هرچه جلوتر بروید به قلم‌مو بیشتر عادت می‌کنید و یک حس عجیب به آن پیدا می‌کنید. کم‌کم مهارت‌هایتان هم بالاتر می‌رود و امکانات بیشتری در اختیارتان قرار می‌گیرد. وقتی قفل امکانات بازی را باز می‌کنید، می‌توانید منطقه یا قلمروی خودتان را گسترش دهید و در ناحیه بزرگ‌تری اکتشاف کنید. مثلا یکی از مهارت‌ها این است که نقاشی‌های شما در تاریکی می‌درخشند. به‌لطف این مهارت می‌توانید وارد غارهای تاریک و زیرزمین‌ها شوید و راز داخل آن‌ها را هم کشف کنید. مهارت دیگری به شما این امکان را می‌دهد تا در نقاشی‌هایتان شنا کنید و به محل‌های جدیدی بروید. از مرحله‌ای به بعد آن چیزی که قدرت اکتشاف شما را قبلا محدود می‌کرد از بین می‌رود. حالا سر یک دوراهی خیلی مهم قرار می‌گیرید. انتخاب اول شما برگشتن به مکان‌هایی‌ست که قبلا کشفشان کردید. می‌توانید به این مکان‌ها برگردید و رازهای جدیدی را کشف کنید. همچنین می‌توانید از حس کنجکاوی خودتان پیروی کنید و به محل‌های ناشناخته و جدیدی بروید که قبلا آن‌ها را ندیده‌اید. هرکدام از این گزینه‌ها جذابیت و لذت خاص خودش را دارد.

چالش‌ها و مهارت‌ها

وقتی از پازل یا معما صحبت می‌کنیم هدفمان کشف جنایتی بزرگ نیست. وقتی قفل توانایی جدیدی را باز می‌کنید، خیلی درک درستی از آن توانایی ندارید. همین مهم‌ترین چالش بازی‌ست. باید به شناخت و علم کافی از هر مهارت برسید تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. ضمن این‌که هیچ مهارتی مستقل نیست. یعنی تمامی مهارت‌ها مثل دانه‌های تسبیح به هم متصل هستند. باید راهی پیدا کنید که بتوانید به‌صورت ایده‌آل از همه مهارت‌ها استفاده کنید. مثلا ماشین سه پدال گاز، ترمز و کلاچ دارد. هر پدال وظیفه خاصی دارد اما وقتی می‌توانید درست رانندگی کنید که درک درستی از وظایف هر پدال داشته باشید و بتوانید آن‌ها را هم‌زمان در کنار هم استفاده کنید.

بررسی بازی چیکوری یک دنیای رنگارنگ

از راز قتل پرده بردارید: مروری بر بازی ویدئویی Paradise Killer

چالش‌های بازی هیچ‌وقت آن‌قدر سخت نمی‌شوند که مغزتان داغ کند و دیگر کشش ادامه دادن به بازی را نداشته باشید. تمامی مراحل بازی حد دشواری متوسطی دارند. حل هر مساله احساس رضایت خاصی به گیمر می‌دهد. همچنین هر مهارت تطابق و تناسب خوبی با محدوده‌های جغرافیایی بازی دارد. مثلا ممکن است به یک قله خیلی بلند برسید و نتوانید از آن عبور کنید. با مهارت ایجاد انفجار می‌توانید کوه را منفجر کنید و آن را به یک جاده صاف تبدیل کنید. همه چیز در هارمونیک‌ترین شکل ممکن قرار دارد.

شخصیت‌های خاص بازی

تیم سازنده بازی چیکوری یک داستان رنگارنگ (Chicory: A Colorful Tale) خیلی هوشمندانه عمل کرده. به نقطه‌ای از بازی می‌رسید که کم‌کم از رنگ‌آمیزی و چالش‌های بازی خسته می‌شوید. این همان‌ جایی‌ست که تیم سازنده وارد عمل شده و با ایجاد چند داستان انحرافی یا فرعی از خسته شدن گیمر جلوگیری کرده است. هر منطقه از بازی ساکنین و شخصیت‌های خودش را دارد. هر شخصیت داستان خاص خودش و مشکلات منحصربه‌فردی دارد. حالا می‌توانید از مسیر اصلی بازی خارج شوید و به کمک این شخصیت‌ها بروید. مثلا یکی از شخصیت‌ها یک کارگردان است که بازیگری ندارد. می‌توانید به او کمک کنید و در فیلمش بازی کنید. او نقش یک کارآگاه جنایی کلیشه‌ای را به شما می‌دهد. باید با جستجو در محیط اطراف و پیدا کردن سرنخ راز هر معما را کشف و آن را حل کنید. صداگذاری روی شخصیت‌ها انجام نشده. دوربین طوری حرکت می‌کند و کات تصاویر طوری تنظیم شده که مکالمات شخصیت‌ها کاملا از طریق حرکات و انیمیشن‌ها مشخص باشد. این داستان‌های فرعی عمق خیلی خوبی به مسیر اصلی بازی می‌دهند و گیمر را قانع می‌کنند که تا آخرین ثانیه پای سیستم بنشیند و چشم از صفحه نمایشگر خودش برندارد.

نمایی از بازی چیکوری

دنبال یک بازی ویدئویی خانوادگی می‌گردید؟ مروری بر بازی Bugsnax داشته باشید.

نبرد با غول‌ها

در هر فصل از بازی یک فاس‌فایت (Boss Fight) در انتظار شماست. در این مرحله می‌توانید از یک آینه استفاده کنید. این آینه تصویر مربی شما را نشان می‌دهد. او شما را راهنمایی می‌کند که چگونه این غول را شکست دهید. حین نبرد با غول دنیای بازی کاملا تیره و تاریک می‌شوید. برخلاف تمام مسیر بازی که خیلی رنگارنگ و دلنشین است. هدف از تیره شدن محیط بازی نشان دادن ذات پست غول و مشکلات روحی و روانی اوست. البته بازی این امکان را به گیمرها داده که کلا نبرد با غول‌ها رد کنند و فقط ماجراجویی‌های اصلی بازی را دنبال کنند. این یک تصمیم کاملا شخصی‌ست و به سلیقه شما بستگی دارد. نبردهای غول دشواری خیلی بالاتری از بقیه بازی دارد و ممکن است بارها حین نبرد باغول کشته شوید. البته تعداد نقطه امن (Checkpoint) در بازی قرار داده شده. در صورت کشته شدن نیازی نیست بازی را کلا از اول شروع کنید. می‌توانید از نقطه امن بازی را شروع کنید و ادامه بدهید.

نگاه کلی

بازی ویدئویی چیکوری یک داستان رنگارنگ (Chicory: A Colorful Tale) جزو بهترین و حال‌خوب‌کن‌ترین بازی‌هایی‌ست که در سال 2021 منتشر شده‌اند. این بازی داستان گروهی از محافظان به‌نام ویلدر (Wielder) را روایت می‌کند که باید به‌کمک یک قلم‌موی جادویی از دنیایی اسرارآمز محافظت کنند. تمام شخصیت‌های بازی حیوانات هستند و نام هر حیوان از روی یک غذا برداشته شده. این بازی بسیار جذاب، مهیج و سرگرم‌کننده‌ است. اگر دوست دارید برای لحظاتی از استرس کار و زندگی و فشارهای روزمره دنیای مدرن رها شوید و حالتان خوب شود، ما به شما بازی چیکوری یک داستان رنگارنگ (Chicory: A Colorful Tale) را به‌شدت پیشنهاد می‌کنیم.

 

منبع: Game Spot

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha