نقد فیلم شیرشاه – آیا دیزنی در بازسازی سرزمین غرور موفق بوده؟

0
415
شیرشاه 2019

ویکی‌نقد – شیرشاه جدید، سومین بازسازی دیزنی در سال جاری میلادی است که دید جدید کمپانی را به انیمیشن کلاسیک دهه نودی‌اش نشان می‌دهد و بهترین آن‎ها تاکنون است. با پیشی گرفتن از علاءالدین، دامبو و کتاب جنگل، بازگشت جان فاورو به ساخت دنیای حیوانات کامپیوتری بسیار موفقیت آمیز بوده و می‌تواند طرفداران زیادی بین مخاطبان تمام رده‌های سنی پیدا کند و برای دیزنی نیز درآمد خوبی را به ارمغان بیاورد.

انتخاب یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین انیمیشن‌های تاریخ برای بازسازی، همیشه به نظر خطرناک می‌آمد. اما روش فوتورئالیستی و حماسی در خلق دوباره این فیلم، با وجود آن که بسیاری از روایت‌ها و صحنه‌ها دقیقا بازسازی جزء به جزء فیلم سال 1994 هستند، احساس پیش‌گامانه و تجربه‌ای جدید و کاملا متفاوت به بیننده می‌دهد.

صداگذاری حرفه‌ای، نقطه قوت شیرشاه جدید

یکی از نکاتی که شیرشاه سال 2019 را از باقی بازسازی‌های دیزنی جدا می‌کند، صداپیشگان و صدای فوق‌العادۀ آن‌ها است. هم سیمبا (جی‌دی مک‌کریری) و هم نالا (شهادی رایت جوزف)، با صدای قوی خوانندگی‌شان، همگام خواندن آهنگ «نمی‌توانم برای شاه شدن صبر کنم» بسته‌های انرژی و شوق هستند. در آن صحنه جان الیور هم حضور دارد که که به عنوان زازو، پرندۀ راهنمای موفاسا (جیمز ارل جونز) و سیمبا، صداپیشگی می‌کند. این هنرمند بریتانیایی در پرداخت شخصیت زازو که در نسخه اصلی روآن اتکینسون آن را صداپیشگی کرده بود بسیار قدرتمند عمل کرده و تعادلی از شوخی و شفقتی را به وجود آورده است که در نسخه اصلی نبودش حس می‌شد.

چیویتل اجیوفور نقطه عطف این سینمایی است. او که نقش اسکار را بازی می‌کند، در ساخت فضای شکسپیری فیلم بسیار موفق ظاهر شده است. اگرچه می‌توان گفت که از صدای بسیار خوب خوانندگی او با وجود آن که کمی اغراق‌گونه است، در صحنه‌ای که می‌تواند همزمان طرفداران بلندمدت این فیلم را راضی و ناامید کند، به جا استفاده نشده است. این بازیگر سینمایی دکتر استرنج، توسط گروهی دیگر از بازیگران مثل اریک آندره، کیگان مایکل کی و فلورنس کازومبا، که صداگذاری کفتار‌ها را در فیلم بر عهده دارند، همراه شده است. آن‌ها مانند نوچه‌های اسکار هستند اما جریان جدی‌تر این بازسازی، باعث شده است که از ساختار پر شور و شوق و اغلب دیوانه‌ای که در شیرشاه 1994 دیده بودیم فاصله بگیرند.

شیرشاه 2019
شیرشاه 2019

بیانسه نقش نالای پر شور و شوقی را که به بلوغ رسیده است صداپیشگی می‌کند و دونالد گلاور شخصیتی باهوش و متفکر به سیمبا می‌بخشد. اما نقطه عطف شیرشاه جدید، صداپیشگی بیلی ایکنر و سث روگن برای شخصیت‌های تیمون و پومبا است. این دو در هر جایی از فیلم که حضور دارند، با وقف کردن خود برای هیچ کاری انجام ندادن یا حتی خراب کردن کار‌ها، بدبختی‌هایشان، شوخی‌های پوچ‌گرایانه و صدای خوانندگی فوق‌العاده ایکنر، صحنه را از آن خود می‌کنند.

تیمون و پومبا با بحث‌هایی که نتیجه‌ای طنز و خنده‌دار دارند، بیشتر محتوای جدید این روایت دوباره را تشکیل می‌دهند. همچنین آن‌ها در صحنه‌ای که برای مولف، یکی از نوستالژیک‌ترین صحنه‌های این انیمیشن بود، به جی‌دی مک‌کریری و دونالد گلاور می‌پیوندند و با اجرای دوبارۀ مدهوش‌کننده و خنده‌دار ترانه «هاکونا ماتاتا» درخشش خود را اثبات می‌کنند.

مستند حیات وحش یا انیمیشن؟

در حالی که صداپیشگان هر چه داشتند برای بهتر شدن فیلم انجام داده‌اند و سطح آن را بالا برده‌اند، شیرشاه در جلوه‌های بصری نیز کم نمی‌آورد. در زمان اکران اول فیلم، جان فاورو افشا کرد که تمام صحنه‌های شیرشاه، به جز یک صحنه، به وسیله جلوه‌های کامپیوتری ساخته شده‌اند. اگرچه بیننده نمی‌تواند با دیدن آن حدس بزند. اگر فیلم بازسازی کتاب جنگل توانایی‌های بالقوۀ انیمیشن‌های کامپیوتری را نشان می‌داد، شیرشاه آن را به فعلیت رسانده است و مرزهای این عرصه را در نوردیده است. در هنگام تماشای شیرشاه احساس می‌کنید که به جای یک انیمیشن کامپیوتری، در حال تماشای یک مستند حیات وحش هستید!

شیرشاه 2019
شیرشاه 2019

فاورو از این توانایی استفاده کرده است تا بزرگترین نقاط قوت فیلم را بسازد. شات‌های بلند و طولانی‌تر که لحظات جزئی‌ای را از سرزمین غرور به تصویر می‌کشند. مانند گروهی از مورچه‌ها که راهشان را به بالای یک شاخه درخت پیدا می‌کنند، یا یک موش که خودش را در برکه‌ای کوچک می‌شوید، یا یک تکه خزی که در محیطی وسیع در هوا معلق است.

از توله‌شیرهای بانمک تا حیوانات گوناگونی که گلچین شده‌اند و صفحه‌نمایش را پر می‌کنند، انیماتورهای شیرشاه توانسته‌اند که طراحی بسیار خیره‌کننده‌ای بکنند و به حیات وحش سرزمین غرور حالتی زنده و واقعی بدهند و در بیشتر اوقات توانسته‌اند موفق شوند. اما چیزی که در این بازسازی و روایت دوباره داستان کمبودش حس می‌شود، احساسات بصری شخصیت‌ها است. شخصیت‌هایی که کاملا مشابه واقعیت ساخته شده‌اند و حالتی فوتورئالیستی دارند و شبیه حیوانات واقعی هستند، برای نشان دادن احساسات چهره‌شان ناتوانند.

اگرچه ممکن است این احساسات تصویری قدیمی، همان تاثیری را که روی طرفداران پروپاقرص محصولات دیزنی دارد، روی مخاطبان جوان‌تر نداشته باشد، اما این موضوع به آن معنا نیست که صحنه‌های ویژه و موزیکال شیرشاه در نیامده‌اند. شان و وقاری در شیرشاه جدید وجود دارد که بسیار مناسب داستان شکسپیری آن است و قبلا در شیرشاه 1994 وجود نداشت. اما بعضی از قسمت‌های احساسی فیلم، چندان تاثیرگذار نیستند.

شیرشاه 2019
شیرشاه 2019

نتیجه‌گیری

علیرغم تمام موفقیت‌هایی که فیلم در گیشه و بین هواداران به دست آورده است، همچنان قضاوت دربارۀ شیرشاه جدید بسیار سخت است. زیرا از روی یک فیلم قدیمی بازسازی شده است و در جاهایی جزء به جزء کپی شده است. فیلمی که از قبل وجود داشته و به آن تهمت می‌زنند که از روی یک انیمۀ ژاپنی با نام کیمبا، ساخته اوسامو تزوکا، کپی کرده است. اما با نگه‌داشتن این که شیرشاه قبلا هم ساخته شده است، باید به فاورو و همکارانش بابت کار فوق‌العاده‌ای که انجام داده‌اند و شیرشاه را به یک فیلم باارزش هنری که ورق را در صنعت انیمیشن برمی‌گرداند و از تکنیک‌های هنری‌ای برای بازسازی فیلمی قدیمی استفاده کرده است، تبریک گفت. این فیلم بدون شک نسل جدیدی از طرفداران را با داستان شیرشاه آشنا می‌کند. در حالی که احتمالا، به طرفداران قدیمی هم تجربه‌ای متفاوت ارائه می‌دهد تا آن را دوست داشته باشند.

شیرشاه 2019
شیرشاه 2019

دیزنی یکی از موفق‌ترین بازسازی‌هایش را با شیرشاه جدید به مخاطب نشان می‌دهد. تیم قوی صداپیشگان، جلوه‌های بصری ممتاز و همان داستان اقتباسی از هملت که با مرکزیت حیوانات ساخته شده است، شیرشاه را به فیلمی فوق‌العاده قابل تماشا‌تر نسبت به دیگر بازسازی‌های این استودیو تبدیل می‌کند. تنها مسئله‌ای که وجود دارد آن است که شیرشاه بازسازی‌ای جزء به جزء از یک فیلم و انیمیشن قدیمی است و سردترین قلب‌ها را با حس نوستالژی گرم می‌کند ولی احتمالا کسانی را که به دنبال اقتباسی جدید و برداشتی جدید از آن داستان قدیمی هستند ناامید می‌کند.

نوشته رزی نایت از وب‌سایت IGN

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha