مروری بر فیلم Tenet؛ تلاش برای فهمیدن بی‌فایده‌ست + تریلر

0
4
پوستر فیلم تنت (انگاشته)

در جهان فیلمسازی اصولا کارگردان‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. کارگردان‌های پول‌ساز که صرفا با فیلم‌های سرگرم‌کننده گیشه‌ها را منفجر می‌کنند. نمونه این مدل آثار را می‌توان در سری آثار مارول (Marvel) و دی‌سی (DC) دید. از طرفی کارگردان‌هایی وجود دارند که اصطلاحا جشنواره‌ای هستند. این مدل کاگردان‌ها با ساخت آثاری خاص‌تر دنبال درو کردن جوایز جشنواره‌های مختلف هستند.
در این میان تعداد انگشت‌شماری وجود دارند که هر دو هدف را هم‌زمان دنبال می‌کنند. یکی از معروف‌ترین آن‌ها کریستوفر نولان (Christopher Nolan) است. مردی که با سه‌گانه شوالیه تاریکی (Dark Knight) گیشه‌ها را تسخیر کرد ولی هنرش را زیر سوال نبرد. یکی از علایق اصلی این کارگردان ساخت دوگانه خیر و شر در فیلم‌هایش است. خیر همیشه قهرمان داستان است. این قهرمان می‌تواند مرد ثروتمندی باشد که شبانه در لباس خفاشی به ماموریت می‌رود، فضانوردی باشد که دنبال نجات زمین و انسان‌هایش است یا مرد آلزایمری باشد که می‌خواهد قاتل همسرش را پیدا کند. شر هم می‌تواند یک پدیده فیزیکی یا یک مجنون دیوانه مثل جوکر باشد.

درباره جدید‌ترین فیلم‌ها بخوانید: دسته‌بندی نقد و بررسی فیلم

نجات سینماها در عصر کرونا

اصولا کسی مثل نولان به‌خاطر شجاعتش شناخته می‌شود. او آن‌قدر دل و جرات دارد که به‌جای بدلکاری و جلوه‌های ویژه، هواپیمای واقعی را منفجر کند یا سراغ جهان‌های موازی و سیاه‌چاله برود که حتی فیزیکدانان هم درک درستی از آن ندارند. شجاعت واقعی نولان زمانی ثابت شد که او سینمای جهان را از کرونا نجات داد. در اوایل سال 2020 ویروس کرونا جهان را فتح و سینماها را تعطیل کرد. تمام شرکت‌ها در معرض خطر ورشکستگی بودند و هیج فیلم‌سازی حاضر نمی‌شد فیلمش را در عصر کرونا اکران کند. نولان حاضر شد انگاشته (Tenet) را به‌عنوان اولین فیلم بعد از تعطیلی سینماها اکران کند. این فیلم اولین بار در آگوست 2020 اکران شد. بودجه ساخت فیلم 200 میلیون دلار و فروش فیلم 363 میلیون دلار بود.

پله‌پله تا جلب اعتماد بچه پولدارها

حتی در دورانی که بازیگری مثل دنیل کریگ (Daniel Craig) برای بازی در یک فیلم دستمزد 100 میلیون دلاری می‌گیرد، راضی کردن سرمایه‌گزاران به پرداخت 200 میلیون دلار برای یک فیلمنامه خام کار ساده‌ای نیست. این کار فقط از آدمی مثل نولان برمی‌آید. کسی‌که با بودجه‌ای بسیار کم در حد چند صد هزار دلار اولین فیلمش یعنی تعقیب (Following) ساخت. این فیلم آن‌قدر خوب بود که سرمایه فیلم بعدی یعنی یادگاری (Memento) چندین برابر شد. قصد بحث‌های حسابداری و مالی نداریم. منظور از بیان بودجه فیلم پرداختن به اکشن بی‌نظیر آن است. اکشن فیلم واقعا دیوانه‌کننده‌ست. صحنه‌های درگیری خیابانی و تصادف ماشین‌ها، سکانس انفجار هواپیما و سکانس جنگ واقعا محشر هستند.

سکانس افتتاحیه جذاب، کمی خوش‌شانسی

فیلم بی‌معطلی مخاطب را شگفت‌زده می‌کند. اولین نمای فیلم از یک ارکستر بزرگ است. گروهی از افراد مسلح به کنسرت حمله می‌کنند. هدف این گروه نجات مامور نفوذیشان است. نقش این مامور نفوذی توسط جان دیوید واشنگتن (John David Washington) ایفا می‌شود. اسم او در فیلم پروتاگونیست (Protagonist) یا قهرمان است.
دیوید واشنگتن جوان پسر دنزل واشنگتن (Denzel Washington) افسانه‌ای‌ست. دیوید اگرچه کم‌تجربه‌ست اما ثابت کرده می‌تواند بار یک فیلم سینمایی سنگین را به‌عنوان نقش اول به‌خوبی به دوش بکشد. پروتاگونیست یک مامور نفوذی است که شناسایی و دستگیر می‌شود. او تا سرحد مرگ شکنجه شده و برای فرار از اعتراف، همان‌طور که به او آموزش داده شده از قرص سیانور استفاده می‌کند. اما در کمال تعجب زنده می‌ماند. بعد از نجات، او کم‌کم ارتقا می‌یابد. حالا باید به‌عنوان یکی از بهترین ماموران سرویس جاسوسی، آینده بشر را بسازد و دنیا را نجات دهد.

فقط غیرممکن، غیرممکن است!

در تنت هیچ غیرممکنی وجود ندارد. بعد از نجات و ارتقا رتبه پروتاگونیست به یک مرکز جاسوسی دورافتاده فرستاده می‌شود. بعد از چند روز قرنطینه او با یکی از روسای سازمان دیدار می‌کند. در آن‌جا با مفهوم حرکت معکوس آشنا می‌شود. در مدرسه یاد گرفتیم که وقتی به جسمی نیرو وارد شود، جسم در جهت نیروی وارد شده حرکت می‌کند. حالا قواعد فیزیک عکس شده و جسم درخلاف جهت نیرو حرکت می‌کند. همین مورد ساختار فیلم را به‌شدت پیچیده می‌کند. حالا پروتاگونیست باید این پدیده را شناسایی و حل کند. بارها در فیلم می‌بینیم که گلوله به‌جای خروج از لوله تفنگ، به آن وارد می‌شود. دغدغه و نگرانی شخصیت‌ها در مورد سلاح‌های اتمی‌ست. اگر سلاح‌ اتمی دچار این معضل شود چه اتفاقی می‌افتد؟!

بررسی فیلم تنت

اگر به آثار اکشن علاقه دارید، ممکن است نگاهی به فیلم American Sniper هم بیاندازید.

تبهکاران روس؛ شروران همیشگی سینمای آمریکا

نهایتا منبع این اختلال فضا-زمانی کشف می‌شود. حرکت معکوس نتیجه کارهای یک دلال اسلحه خبیث روسی به‌نام آندری (Andrei) است. حالا پروتاگونیست باید از طریق همسر آندری یعنی کت (Kat) با بازی الیزابت دبیکی (Elizabeth Debicki) به سیستم او نفوذ کند. الیزابت از همسرش راضی نیست و با او مشکلات فراوانی دارد اما آندری او را تهدید کرده که در صورت نافرمانی و سرپیچی از دستوراتش، کت را از دیدن تنها فرزندش محروم می‌کند. اگر فیلمی آمریکایی می‌بینید و در فیلم شخصیتی شرور یا دلالی اسلحه وجود دارد، چشم‌بسته می‌توان گفت که در 90 درصد مواقع این شخصیت منفی روس است. ظاهرا استفاده از یک دشمن برای زنده ماندن از سیاست به سینمای هم منتقل می‌شود.

بازی با زمان

از همین حوالی بازی با زمان به شکل بسیار جذابی شروع می‌شود. برای این کار نولان از بتمن کمک گرفته است. البته نه بتمن سابق یا کریستین بیل بلکه بتمن آینده یا همان رابرت پتینسون (Robert Pattinson) که قرار است بتمن بعدی را برای نولان بازی کند. او نقش مرد مرموزی به‌نام نیل (Neil) را بازی می‌کند که از آینده به گذشته آمده است. ظاهرا تاریخ در آینده جور دیگری نوشته شده و حالا نیل به گذشته آمده تا عامل تمام بدبختی‌ها را از بین ببرد.

در کنار بازی با زمان، نولان به بحث تجمع قدرت و پول هم پرداخته است. آندری مردی‌ست که هم اسلحه و هم پول دارد. این دو عامل وقتی به‌صورت کنترل‌نشده در اختیار شخص یا اشخاصی قرار بگیرد، باعث فساد می‌شود. آندری شبیه شرورهای روسی سری فیلم‌های جیمز باند (James Bond) است. انگلیسی را با لهجه خاصی صحبت می‌کند و نوع لباس پوشیدنش هم خیلی خاص است. آیا زوج نیل و پروتاگونیست می‌توانند این شرور را متوقف کنند؟

رابرت پتینسون در نقش نیل

یک بازی فوق‌العاده از رابرت پتینسون ببینید: مروری بر فیلم The Lighthouse

درک تنت، سخت‌ترین کار دنیا

مدت زمان فیلم 150 دقیقه‌ست. از این 150 دقیقه حدود 120 دقیقه صرف توضیح دادن می‌شود. دیالوگ‌هایی که بین بازیگران ردوبدل می‌شود اکثرا با این مضمون اند: چه‌چیزی در حال رخ دادن است، دلیل این اتفاقات چیست و اتفاق بعدی چه خواهد بود. باوجود توضیحات فراوان و دیالوگ‌های شفاف باز هم بیننده کاملا گیج و شوکه باقی می‌ماند. اصولا نولان از المان‌های دنیاهای موازی، بازی با زمان و دوقطبی مثبت و منفی در فیلم‌هایش استفاده می‌کند. در تنت شاهد ترکیبی از هر سه المان هستیم و همین کار را برای مخاطب سخت‌تر می‌کند. هرچه جلوتر می‌رویم تلاش‌های واشنگتن، پتینسون و دبیکی برای توضیح ماجرا بی‌اثرتر می‌شود. در ابتدای فیلم وقتی پروتاگونیست با یک دانشمند در مورد حرکت معکوس صحبت می‌کند، زن دانشمند به او می‌گوید که تلاش نکن درکش کنی فقط حسش کن. ای‌کاش نولان هم جای این حجم از تلاش برای فهماندن موضوع به مخاطب فقط اجازه می‌داد بیننده آن را حس کند.

جایی میان زمین و آسمان

همه‌چیز هست و هیچ‌چیز نیست. در تلقین (Inception) یک موضوع بسیار پیچیده به‌خوبی باز و توصیف می‌شد. در دانکرک (Dunkirk) هیجان فیلم بسیار بالا بود و همیشه نگران جان قهرمانان بودیم. در میان‌ستاره‌ای (Interstellar) هم یک رابطه عمیق و عاطفی بین کاراکترها وجود داشت. در تنت همه این عوامل وجود دارد اما هیچ‌کدام به حداعلای خودش نرسیده. قرار است رابطه عاطفی میان مادر و فرزندش شکل بگیرد ولی خوب از آب درنیامده است. قرار است موضوع بسیار پیچیده حرکت معکوس توضیح داده شود ولی درست توضیح داده نشده. تنها بخش فیلم که شاید به حد استاندارد نزدیک است همان اکشن و هیجان بسیار بالاست که لرزه بر اندام مخاطب می‌اندازد.

تنت به کارگردانی کریستوفر نولان

یک قدم در واقعیت برداریم. درباره اولین انسانی که روی ماه قدم گذاشت ببینید: بررسی فیلم The First Man

کار تیمی فوق‌العاده

وقتی نولان سراغتان می‌آید یعنی شانس در خانه‌تان را زده است! از آن طرف هم شما باید برای او نهایت تلاشتان را بکنید. همه اعضای تیم سازنده با حداکثر تعهد وظایفشان را انجام داده‌اند. پتینسون یکی از درخشان‌ترین بازی‌های عمرش را انجام داده است. نولان آزادی‌عمل کافی به او داده است. موزیک متن فوق‌العاده جذاب است و روی تمامی سکانس‌ها خیلی خوب نشسته. تصویربرداری و تدوین فیلم هم در بالاترین استاندارد است. انگار همه گروه تمام تلاششان را کرده‌اند تا به اعتماد نولان به‌خوبی جواب دهند.

نگاه کلی

فیلم تنت (Tenet) به کارگردانی کریستوفر نولان در سال 2020 اکران شد. این فیلم محتوایی اکشن و ماجراجویی دارد. پدیده‌ای به‌نام حرکت معکوس کل اتفاقات و رویدادهای جهان را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داده است. مثلا ممکن است گلوله‌هایی را ببینید که به‌جای خروج از تفنگ، وارد آن می‌شوند. حالا شخصی به‌نام پروتاگونیست با بازی جان دیوید واشنگتن به کمک مردی به‌نام نیل که از آینده آمده، قصد دارند دنیا را از نابودی نجات دهند. تنت اولین اکران رسمی بعد از کرونا بود و نقدهای مثبت و منفی فراوانی گرفت. اگر از طرفداران نولان هستید یا فیلم‌های اکشن را دوست دارید و از گیج شدن نمی‌ترسید، باید Tenet را ببینید.

 

منبع: Roger Ebert

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha