نقد فیلم مرد عنکبوتی : دور از خانه – سفر خطرناک پیتر پارکر

0
785
مرد عنکبوتی دور از خانه

ویکی نقد – چیزی که قصد دارم بگویم این است که من پیتر پارکر را در «مرد عنکبوتی : دور از خانه» به همان دلیلی دوست دارم که مایلز مورالس را در انیمیشن «به درون دنیای عنکبوتی» دوست داشتم. چون یک نوجوان است. از زمان معرفی مرد عنکبوتی، بیش از 67 سال می‌گذرد. اما در آخرین اقتباس مارول از او، جوانی او مورد تاکید بوده است. تام هالند، بازیگر بریتانیایی که از سال 2016 نقش مرد عنکبوتی را بر عهده دارد، اخیرا 23 ساله شد. ولی هنوز هم چهره و صدایی شبیه نوجوانان شانزده ساله‌ دبیرستانی نیویورکی را دارد. این همان چیزی است که انتظار می‌رود.

متن حاوی اسپویلر دو قسمت آخر سری فیلم‌های انتقام‌جویان است!

داستان مرد عنکبوتی جدید از کجا پیگیری می‌شود؟

نوجوانی پایان‌ناپذیر شخصیت پیتر پارکر، با اتفاقاتی که در دو قسمت اخیر سری انتقام‌جویان افتاد، در طول فیلم توضیح داده می‌شود. در انتقام‌جویان تعداد زیادی از ابر‌قهرمان‌ها و نیمی از جمعیت کره‌ زمین توسط ضدقهرمانی به نام «تانوس» ناپدید شدند. در زمان انتشار سری اونجرز، این اتفاق بسیار بزرگی به نظر می‌آمد اما همه آن‌ها به زندگی برگشتند و حال از آن حادثه با عنوان «بیپ» یاد می‌شود.

صحنه‌های آغازین «دور از خانه» که توسط جان واتس کارگردانی شده و کریس مک‌کنا و اریک سومرز نوشتن فیلم‌نامه آن را بر عهده داشته است، گریزی کمیک‌مانند به اتفاقات آخرالزمانی سری انتقام‌جویان می‌زند که توسط پیتر و باقی دانش‌آموزان دبیرستان میدتاون روایت می‌شود. پیتر همچنان در کویینز به همراه عمه‌اش می زندگی می‌کند و همچنان علاقه زیادی برای ارتباط با ام‌جی دارد. همه برای سفر مدرسه‌ای به اروپا آماده می‌شوند. همه چیز در دنیا زیباست تا این که یک ضدقهرمان دیگر ظاهر می‌شود.

من از توضیح اضافه دادن در مورد او خودداری می‌کنم. ولی انگیزه‌های این آدم‌بَده مطابق معمول ترکیبی از جنون قدرتی شیطانی و فریادی نیمه‌مشروع بر علیه ظلم است. ولی توضیح کینه‌ای که از ابرقهرمانان دارد، جایی است که مشکل اصلی فیلم خودش را نشان می‌دهد. تونی استارک.

مرد عنکبوتی : دور از خانه

مرد عنکبوتی جدید یا ادامه قهرمان‌سازی از مرد آهنی؟

می‌دانم که چه فکری می‌کنید. مگر او در انتهای «انتقام جویان: پایان بازی» نمرد؟ مگر همه ما وقتی هپی (با بازی جان فاورو، که در مرد عنکبوتی هم حضور دارد) به یاد می‌آورد که تونی چه چیزبرگرهایی دوست داشت بغض نکردیم؟ رابرت داونی جونیور در «دور از خانه» حضور ندارد ولی تصویرش هر از گاهی ساخته می‌شود و نام آیرون‌من یا استارک ذکر می‌شود. شاید کلیت شرکت استارک از بین رفته باشد، ولی شخصیت و نوع تفکر او قوی‌تر از همیشه حضور دارد.

به نظرم عادلانه است. دنیای سینمایی مارول، آن‌طور که ما می‌شناسیمش، موفق‌تر از زمانی است که فاورو فیلم مرد آهنی را در سال 2008 کارگردانی کرد. ولی به دلیل بعضی قوانین مالکیت اثر، مرد عنکبوتی، که به وسیله سونی لایسنس شده بود، در ابتدا نتوانست با سری انتقام جویان ترکیب شود. چون انتقام جویان توسط دیزنی لایسنس شده بود. به نظر می‌آید که قسمتی از برنامه بود که مرد عنکبوتی به مرد آهنی مرتبط بشود. در بیشتر «دور از خانه» مرد عنکبوتی همچنان همان لباس شاگردی را به تن کرده است و بی‌وقفه از آقای استارک حرف می‌زند و سعی می‌کند که بتواند جا پای او بگذارد.

من فکر کردم که از پرستش بی‌وقفه یک نارسیسیست میلیاردر خوره‌ی تکنولوژی خواهیم گذشت اما این‌طور نیست. افرادی که قبلا برای استارک کار می‌کردند و مدام از این که چطور استارک از دستاورد‌های آنان به نام خود استفاده کرده و از بهترین ایده‌هایشان چشم‌پوشی کرده و همه چیز به نفعش تمام شده شکایت می‌کنند، این بار کمک حال مرد عنکبوتی هستند. عجب موجودات بازنده‌ای! همه می‌دانند که رییس‌ها برای بت‌سازی وجود دارند. آن‌ها موجودات پوشالی‎ای هستند که الگوسازی می‌شوند. اما خوب است که «هپی» با جت شخصی استارک و آن ماسماسک‌هایش و کلی جملات قشر سرمایه‌دار آن دور و برها پرسه می‌زند.

در کنار نیک فیوری (ساموئل ال جکسون) و ماریا هیل (کوبی اسمولدرز)، هپی حاضر است که دوباره نام انتقام‌جویان و قدرت آن را بازیابی کند. جیک جیلنهال، به آرامی وارد داستان می‌شود تا قضیه را برای بینندگان جذاب نگه دارد تا روی انگشتان پایشان منتظر اتفاقات هیجان انگیز باشند. همان‌طور که در اکثر این فیلم‌ها اتفاق می‌افتد، یک سرگرمی پنهان در میان این همه غرش و سروصداهای دیجیتال ماشینی لانه کرده است. سازندگان فیلم تلاش کرده اند که مبارزات بزرگ و قسمت‌های اکشن را با تزریق کمی خودآگاهی در میان مسیری توهم‌گونه با مهارت بسیار بالایی سرگرم‌کننده‌تر کنند و بعضی از قسمت‌های فیلم در در فضایی مجازی و رویا طور اتفاق می‌افتد. جایی که اتفاقات بصری جذابی اجازه دارد که بیافتد. البته برای یک مدت محدود.

مرد عنکبوتی دور از خانه

چالش‌های جدید مرد عنکبوتی هزاران کیلومتر دور از خانه

قسمت‌های کمدی دبیرستانی «دور از خانه» اگرچه اوریجینال نیستند، بسیار شیرین و مسحورکننده هستند. جی‌بی اسموو و مارتین استار به عنوان معلمان بیچاره‌ای که یک گروه از نوجوانان را در ونیز، پراگ و لندن همراهی می‌کنند، خنده‌دار هستند. جیکوب باتالون و انگوری رایس که در فیلم نقش دوست‌های صمیمی پیتر و ام‌جی را ایفا می‌کنند، ناگهان از هم خوششان می‌آید.

آیا این اتفاق برای پیتر هم می‌افتد؟ تازه‌ترین قسمت داستان، دیدی دوباره به قدیمی‌ترین مشکلات شخصیت اصلی است. جایی که پیتر برای ایجاد توازنی بین بلوغ و وظایف ابرقهرمانی‌اش تلاش می‌کند. این موضوع فقط در مورد مسئولیت بزرگی که با داشتن قدرت به گردنش افتاده نیست. بلکه در مورد تلاشش برای درک چیز‌ها و کسانی است که او در قبالشان دارای مسئولیت است. وفاداری پیتر به دوستانش –انسان‌هایی مهربان و سرزنده که تجسم بردباری، شکاکی و صداقت، و البته بعضی جنبه‌های نه چندان جذاب نسلشان هستند- گاهی با حرفه و وظیفه او هم‌سو نیست. طوری که بیننده آرزو می‌کند کاش پیتر کمی هم به خودش استراحت می‌داد.

مطمئنا استراحت جزو گزینه‌های او نیست. «مرد عنکبوتی : دور از خانه» با همان تیتراژ معمول فیلم‌های کمیک به پایان می‌رسد که قرار بوده سوپرایز کننده باشد، اما دقیقا برعکس آن صادق است. اسپویلر: فیلم‌های بیشتری در این سبک منتشر خواهند شد و این آخرین آن‌ها نیست. ولی فعلا از آن لذت ببرید.

به قلم ای.او. اسکات از وب‌سایت نیویورک تایمز

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha