بررسی انیمیشن Over The Moon؛ براساس افسانه عاشقانه چانگ‌ای

0
8
انیمیشن روی ماه

مادرم می‌گفت عشق بزرگ‌ترین هدیه جهان به انسان است. اما من فکر می‌کنم فراموشی بزرگ‌ترین هدیه جهان است. چون هیچ عشقی تا ابد نمی‌پاید و باید قدرت فراموش کردن آن به انسان داده شود …  ناتالیا گینزبرگ (Natalia Ginzburg)

روی ماه و ورود نفتلیکس به عرصه رقابت جهانی

نفتلیکس فرهنگ و آداب‌ورسوم چین را در انیمیشن روی ماه (Over the Moon) با یک طراحی بسیار زیبا به تصویر می‌کشد. سوپراستار انیمیشن گلن کین (Glen Keane) است. او اولین تجربه کارگردانی فیلم بلندش را در همکاری مشترک آمریکا و چین  و با الهام از افسانه چینی الهه‌ ماه چانگ‌ای (moon goddess Chang’e) ساخته است.

در دو سال گذشته تعداد انیمیشن‌هایی که نتفلیکس تولید و منتشر کرده رشد زیادی داشته است؛ از نماینده اسکار، انیمیشن بدنم را از دست دادم (I Lost My Body) گرفته تا تولیدات داخلی‌اش مثل ویلوبی‌ها (The Willoughbys ) و کلاوس (Klaus). پیشنهادات کارتونی‌ نتفلیکس پیش از این یک رقابتی بین شرکت‌های دیزنی و دریم‌ورک بود. اما تخمین زده شده تا سال 2023 انیمیشن‌های بلند بیشتری نسبت به همه استودیوهای هالیود تولید خواهد کرد.

این انیمیشن برای اولین بار در جشنواره‌ای در اواسط پاییز 2020 در چین اکران شد. روی ماه نقطه عطفی برای نفتلکیس در تولید انیمیشن بود. روی ماه انیمیشنی معمولی به حساب نمی‌آید و در سطح رقبای جهانی است. دلیلش واضح است. این فیلم با نظارت هنرمند خوش ذوق و بااستعدادی به نام گلن‌ کین ساخته شده است. او یکی از برجسته‌ترین انیماتورهای شخصیت‌های دیزنی است. گلن کین انیمیت کاراکترهای مشهور آریل (Ariel)، علاء الدین (Aladdin) و دیو (The Beast) را قبلاً انجام داده است.  کین یکی از پیشکسوتان طراحی نقاشی‌های دستی در روزهای اوج دیزنی است. او برای فیلم کوتاه بسکتبال عزیز (Dear Basketball) برنده اسکار هم شده است. سرانجام در اولین کارگردانی‌اش برای فیلم بلند، اثر موزیکالی جاه‌طلبانه و فضایی ساخت. احتمالا این اثر همیشه در ذهن بچه‌های امروز باقی می‌ماند.

به تصویر کشیدن فرهنگ چین در قالب انیمیشن‌های غربی

روی ماه که با مشارکت استودیو پرل (Pearl) مستقر در شانگهای چین تولید شده است، فرهنگ چین را به‌تصویر می‌کشد و هیچ‌گونه آداب و رسوم آمریکایی در آن نیست. اما این‌کار را به‌شکلی غربی انجام می‌دهد. مثلا انیمیشن آمریکایی کوکو‌ (Coco) را در نظر بگیرد. همان را گرفته‌اند و خیلی خلاقانه رنگ، آداب و رسوم و لباس‌های کشور دیگر را به آن پوشانده‌اند. سال‌ها قبل، کین در بازگرداندن طراحی دستی به طراحی کامپیوتری کارتون دیزنی گیسو کمند (Tangled) نقش مهمی داشت. شخصیت‌های این‌جا با آن الگو سازگار هستند. با این تفاوت که چهره‌ها به چهره‌های انیمیشن‌های آسیایی خصوصاً چینی شبیه هستند.

روی ماه

داستان نوازنده ساکسیفون و یک روح بازیگوش: بررسی انیمیشن Soul را بخوانید.

خلاصه داستان

همان‌طور که گفتیم داستان فیلم مربوط به افسانه چینی الهه ماه یعنی چانگ‌ای است. چانگ‌ای که عاشقانه زمینی با هویی (Houyi) خوش‌تیپ را فدای جاودانگی در میان ستاره‌ها می‌کند. بچه‌های چینی داستان الهه ‌ماه، چانگ‌ای را می‌شناسند. شخصیت اصلی فیلم، فی‌فی 13‌ ساله، با صدای کتی‌آنگ (Cathy Ang) دختر بچه‌ای چینی است که تصمیم می‌گیرد با ساخت موشک به ماه برود. او می‌خواهد با دیدن الهه ماه واقعیت این افسانه را ثابت کند ….

ردپای مرگ یک نویسنده…

روی ماه توسط آدری‌ولز (Audrey Wells) نوشته شده است. ولز در سال 2018 بر اثر سرطان درگذشت. ظاهراً او داستان فیلم را با انگیزه شخصی نوشته است. فی‌فی دختری‌ در غم از دست‌دادن مادرش است. او می‌ترسد پدرش وقتی با شخص دیگری آشنا شد فراموش کند که مادرش چه زن فوق‌العاده‌ای بوده است. فی‌فی می‌خواهد با سفر به ماه تصمیم ثابت کند عشق جایگزین ندارد. پس باید تا ابد باید منتظر عشق از دست رفته ماند. شعر خاصی در فیلم وجود دارد. انگار آرزوی ولز این بوده است که اعضای خانواده بعد از مرگ او درک کنند که دعای خیر او را همیشه خواهند داشت. پس یا خیال راحت به زندگی بدون او ادامه دهند.

نقاط قوت

  • سکانس اولیه فیلم بسیار تاثیرگذار ساخته شده است و مخاطب را از ابتدا جذب تماشای فیلم می‌کند.
  • کاراکتر چانگ‌ای با یک پوشش حریر، بسیار حرفه‌ای طراحی شده است.
  • کین و همکارانش نهایت سعی خود را کرده‌اند که شهر لوناریا (Lunaria) شهر چانگ‌ای در ماه خلاقانه و کاملاً متفاوت از آن‌چه مخاطبان قبلاً دیده‌اند طراحی و اجرا شود. مجموعه‌ای از شکل‌های درخشان معلق که شبیه به کره‌های اختری متحرک بزرگ هستند.
  • طراحی و حرکت چشم‌های فی‌فی خیلی حرفه‌ای است. این باعث می‌شود  مشکلاتی که در لب‌خوانی این کاراکتر وجود دارد، کمتر دیده شوند.
  • انیماتورهای فیلم به‌طرز عجیبی احساسات لطیف را خوب نمایش می‌دهند. فی‌فی نقش اول داستان یک شخصیت خوددرگیر است و این مسئله با حرکت ابروهای او کاملاً مشخص است. هر کسی می‌تواند به‌آسانی این را تشخیص دهد.

نقاط ضعف

کاملاً مشخص نیست که فی‌فی با سفر به ماه قرار بود چه چیزی را به‌دست بیاورد. او به‌همراه حیوان دوست داشتنیش به‌نام بانجی (Bungee) و هم‌سفر پنهانی‌اش رابرت (Robert) که یواشکی سوار بر موشک شده، به مقصد می‌رسد. صحنه‌ای که در انتظار اوست عجیب‌وغریب است و چندان جالب نیست. این سه نفر دقیقاً وقتی وارد لوناریا می‌شوند که چانگ‌ای در شرف برگزاری یک کنسرت پرقدرت برای یک استادیوم پر از گروه‌های درخشان است. به‌نظر می‌رسد تقریباً همه چیز در آن‌جا با یک نور شدید داخلی درخشان است. فی‌فی و همراهانش در صندلی‌های ردیف اول کنسرت می‌نشینند و چانگ‌ای سرود پرقدرت نورافکن آسمانی را اجرا می‌کنند.

آهنگ‌های اصلی که چانگ‌ای اجرا می‌کند با شخصیت او در تضاد است. زیرا این الهه‌ ماه تماشایی قافیه‌هایی نظیر “من شنیده‌ام آن‌ها می‌گویند که راه شیری/ نمی‌تواند به من کمک کند اما به من حسادت می‌کند” را به‌کار می‌برد. باعث تعجب است چرا که قافیه‌هایی این‌چنینی بیشتر نشان می‌دهد که او یک شخصیت بدذات سیه‌دل است. در صورتی که چانگ سال‌هاست به‌عنوان چهره‌ای غمگین با قلبی مهربان توصیف می‌شود. حتی هنگام سوگواری برای از دست دادن عشق گذشته‌اش، اشک او به شبیه ستاره‌ای درخشان می‌شود. پس چرا کسی که آن همه غم دارد، هر شب در ماه کنسرت‌های کی‌پاپ (K-pop) که معمولاً غمگین و عاشقانه نیستند برگزار می‌کند؟

روی ماه 2020

 

دنبال انیمیشنی بامزه و هیجان‌انگیز می‌گردید؟ ری‌ویو انیمیشن فینیس و فرب 2020 را هم ببینید.

دلیلش آسان است، چون بیش از نیم ساعت از فیلم گذشته و فیلم برای پیش رفتن به‌شدت نیاز دارد تا انرژی خود را افزایش دهد. در قسمت‌های دیگر هم سکانس‌های بی‌ربطی برای پر کردن وقت  وجود دارد؛ مثل ایستادن کنار سه پرنده دوچرخه‌سوار عصبانی، بازی لیپفرانگ و یک مسابقه قهرمانی پرخطر پینگ پنگ.

سخن آخر

آن‌چه که واقعاً در این فیلم مهم است احساس درونی فی‌فی است. او باید درک کند که نظرش در مورد خانواده انعطاف‌پذیر نبوده است. سفر تا ماه به او می‌آموزد که از آن‌چه در زمین دارد قدردانی کند و انعطاف‌پذیر باشد. او باید بداند بعد از جدایی‌ها باز هم می‌توان زندگی  را دوباره‌ شروع کرد. اگرچه این درس بیش از حد بدیهی و تقریباً اجباری به‌نظر می‌رسد. اما فی‌فی مجبور است که این‌گونه باشد. وقتی آلیس به سرزمین عجایب سفر کرد، او مجبور نبود که تبدیل به شخص بهتری شود و به خانه برگردد. گاهی اوقات بهتر است که یک ماجراجویی فقط یک ماجراجویی باشد.

به دسته‌بندی نقد و بررسی فیلم هم سر بزنید. انیمیشن‌های بیشتری پیدا می‌کنید.

 

منبع: Variety

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha