مروری بر Mr. Jones؛ سیر قهرمانانه خبرنگاری در کابوسی از جنس شوروی + تریلر

0
7
کاور فیلم آقای جونز

آقای جونز (Mr.Jones) یک درام درخشان بر مبنای داستانی حقیقی اثر آگنیسکا هولند (Agnieszka Holland) است. در این فیلم هنرنمایی جیمز نورتون (James Norton) را در نقش خبرنگاری از کشور ولز (Wales) می‌بینیم که از نسل‌کشی استالین (Joseph Stalin) در اوکراین به وسیله قحطی پرده برمی‌دارد.
این فیلم روایتی صادقانه است و احتمالا شما را یاد آثار دیوید لین (David Lean) می‌اندازد.

نگاهی به دسته‌بندی نقد و بررسی فیلم بیاندازید و درباره فیلم‌های مختلف بخوانید.

آقای جونز کشتار هولودومور را به‌چشم می‌بیند

آندریا چالوپا (Andrea Chalupa) برای بار اول در این اثر فیلنامه‌نویسی را تجربه کرده است. او از زندگی پدربزرگ خود که از اهالی شرق اوکراین است الهام گرفته تا که این اثر ارزشمند و بی‌پیرایه را به نگارش درآورد. این فیلم درباره قحطی‌ اوکراین است که توسط استالین ایجاد شد و جان اوکراینی‌های بسیاری را گرفت. به‌علاوه به داستان زندگی خبرنگار شجاعی می‌پردازد که برای اولین بار در دهه 1930 پرده از این راز برداشت و توجه تمام دنیا را به این جنایت و ابعاد آن جلب کرد.

جونز سعی می‌کند مخفیانه به بعضی از این مناطق سر بزند و از ماجرا سر دربیاورد. در این بین مشکلات زیادی سر راه جونز قرار دارد و خطرات بسیاری زندگی او را تهدید می‌کند. از طرفی شخصی به‌نام والتر دیورانتی (Walter Duranty) هم وجود دارد که از طرف روزنامه نیویورک تایمز در موسکو حضور دارد. او به‌نوعی رابط استالین است و تمام سعیش را می‌کند تا روی این اخبار سرپوش بگذارد یا این جنایات را بسیار کم‌اهمیت‌تر نشان دهد.

جیمز نورتون، جورج اورول را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد

جیمز نورتون با خلق شخصیتی با خلق‌وخوی کاملاً مردانه و در عین حال احساساتی در نقش جونز توانسته بازی منحصربه‌فردی را به نمایش بگذارد. او یک ایده‌آلیستِ عمل‌گرا است. جونز از اهالی شهر باری (Barry) ولز است. او مردی‌ست که علاقه دارد شعرهایی قرون وسطایی مثل نبرد درخت‌ها (The Battle Of Trees) را بخواند و حرکات شیرین مخصوصی دارد که هرگز از آن‌ها دست برنمی‌دارد.

پیتر سارسگارد (Peter Sarsgaard) در نقش والتر دیورانتی که فردی شیاد است و همچنین  ژوزف ماول (Joseph Mawle) که بار دیگر در نقش جورج اورول (George Orwell) ظاهر شده، هم در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

گفته می‌شود جورج اورول تحت تاثیر جونز بوده و احتمالا نام شخصیت جونز ملاک، در رمان مزرعه حیوانات (Animal Farm) را با الهام از شخصیت حقیقی آقای جونز انتخاب کرده است. جونز و اورول ظاهرا در واقعیت هرگز با یکدیگر دیدار نکردند. اما در این فیلم این دو شخصیت یک نماینده ادبی مشترک به‌نام لئونارد مور (Leonard Moore) در لندن دارند. به همین دلیل یک بار در ملاقاتی حین صرف ناهار نشان داده می‌شوند.

فیلم آقای جونز 2019

جنگ سرد و جاسوسی از شوروی: ری‌ویو فیلم The Courier

سفر به شوروی

فیلم به‌آهستگی و در آرامش کامل شروع می‌شود. جونز پیشتر در مصاحبه با هیتلر خودی نشان داده است. حالا به‌کمک این موفقیت از رابطه‌ها و دوستان لندنی خود در دولت درخواست کمک می‌کند تا مجوزی رسمی برای سفر خود به شوروی به‌دست بیاورد. او می‌خواهد طی مأموریتی ترتیب مصاحبه با استالین را هم بدهد و می‌خواهد به حقیقت امر در مورد پیشرفت چشمگیر اقتصادی اتحادیه سوسیالیستی جماهیر شوروی (USSR) و برنامه پنج‌ساله به‌ظاهر موفقیت‌آمیز آن پی ببرد.
در ابتدا جونز محدود به مسکو و محکوم به بررسی موقعیت خبرنگار-پناهنده بدبین و بدنام والتر دیورانتی است. اما بعدتر از آن‌جا فرار می‌کند تا سفر مخاطره‌آمیز و کاملا غیررسمی خود به اوکراین را کلید بزند. جایی که کابوس‌های او آغاز می‌گردند.

در انتظار وقایع جالب

در نگاه اول، این فیلم به شکل عجیبی به مرد سوم (The Third Man) شباهت دارد. درواقع کاراکتر‌های اصلی‌اند که به این تشابه دامن می‌زنند. کاراکتر جونز بسیار شبیه به هالی مارتین (Holly Martin) است. نویسنده‌ای در یک شهر غریب که طبق گفته فردی ناشناس، در انتظار وقوع یک اتفاق جالب است. اما پایان فیلم  بیشتر رمان در دل تاریکی (The Heart Of Darkness) را به یاد می‌آورد.

جونز با شخصی به اسم آدا  (Ada) طرح دوستی می‌ریزد. آدا می‌داند یک مامور مخفی با عنوان برادر بزرگ همه‌جا در تعقیب اوست و به‌سختی این موضوع را تحمل می‌کند.  جونز هم در یکی از مهمانی‌های دیورانتی توسط مردی به‌شدت آزرده‌خاطر می‌شود و بیان می‌کند که جوّ به شدت لذت‌گرایانه و ناآرام مهمانی شبیه به نقاب مرگ سرخ (The Masquerade of Red Death) اثر ادگار آلن پو (Edgar Allan Poe) است.

از وفاداری به استالین تا یک شام جهنمی

بالاخره جونز به ویرانه‌های برفی و متروک اوکراین شرقی می‌رسد. او متوجه واقعیت ماجرا درباره آن‌چه استالین در حال انجام آن است می‌شود. اما این حقیقت که هیچ‌کس از این موضوع باخبر نیست بر ترس و وحشت او می‌افزاید.

در این جا شاهد صحنه‌ای دلخراش و بی‌نظیر هستیم که جونز در دل جنگل‌های پر از برف با پنج کودک لاغرومردنی مواجه می‌شود. در کمال ناباوری بچه‌ها اقدام به خواندن ترانه‌ای برای او می‌کنند. ترانه‌ای در مورد استالین و این‌که آن‌ها تا چه حد گرسنه و سرمازده، اما کماکان وفادار به اویند. این آواز باعث بهت و حیرت جونز می‌شود. این صحنه دارای خاصیتی ویرانگر است که مخاطب را به خلسه فرو می‌برد.

مستر جونز - جیمز نورتون

شوروی پس از جنگ جهانی دوم: نگاهی به فیلم Beanpole

در ادامه سفر جونز در میان روستا‌های یخ‌زده اوکراین شرقی، او در شرف گرسنگی کشنده‌ای قرار می‌گیرد، تا جایی که ناچار به خوردن پوست درختان می‌شود. سرانجام خانواده‌ای کوچک شام خود را با او سهیم می‌شوند، که از قضا همین امر به بزرگ‌ترینِ ترس‌ او بدل می‌شود.

سخن آخر

بخشی از این فیلم به موضوع کابوس‌ها و نگرانی‌های شخصی جونز می‌پردازد. همین‌طور دردها و رنج‌های درونی او را نشان می‌دهد؛ وقتی‌که در ابتدا دچار ناباوری می‌گردد. در بخش دیگر فیلم به تبرئه نهایی او می‌پردازد که اگرچه این قسمت از فیلم، بخشی پراهمیتی از داستان اصلی محسوب می‌شود، اما فاقد اثرگذاری مورد انتظار است.

فیلم آقای جونز (Mr.Jones) ساخته‌ هولند در بخش پایانی به نمایش فجایع رخ‌داده در ویرانه‌های اوکراین می‌پردازد. فیلم در این‌جا خود را به نقطه به‌خصوصی محدود نمی‌کند و تماشاگر را پس از دیدن روایت به حال خود رها می‌کند. فیلم حقیقتا حرفی برای گفتن و تک‌شخصیتی دوست‌داشتنی و نیرومند در اختیار دارد تا قصه خود را به واسطه او بازگو کند. قصه‌ای که تا به حال به‌قدر کافی درباره آن صحبت نشده است. به‌جرات می‌توان این فیلم را اثری درخشان و دارای پتانسیل بسیار بالا قلمداد کرد.

 

منبع: Guardian

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha