نقد انیمیشن فروزن 2 – ماجراجویی آنا و السا در جنگلی طلسم‌شده

2
8650
نقد انیمیشن فروزن 2
آنا و السا در فروزن 2

ویکی‌نقد – وقتی صحبت از ساخت دنباله برای فیلمی مانند فروزن می‌شود، می‌دانیم که کارگردان و سازندگان آن، کار آسانی را در پیش نخواهند داشت. فیلم اول یک فیلم گیشه‌ای تمام‌عیار بود که با تعریف داستان پرنسس‌های معروف دیزنی، این بار در فرمی نامعمول و رنسانسی، مرزهای روایت داستانی در داستان‌های مثل (جن و پری) را درنوردید و استاندارد جدیدی را وضع کرد. با عرضه فروزن 2، با فیلمی زیبا، جامع و البته کمی ناامید‌کننده طرف هستیم. کارگردانان، جنیفر لی و کریس باک تلاش داشتند که با تزریق فرهنگ و داستان‌های اساطیری و استعاری عمیق سیاسی به فروزن 2، رنگ و لعاب جدیدی به فیلمشان بدهند اما در این کار چندان موفق نیستند. این انتخابی است که پیام فروزن 2 را کمی کدر می‌کند و مشکلات گیج‌کننده‌ای برای ادامه سری داستان‌های دو خواهر و گذشته‌ی فاش‌شده‌شان به وجود می‌آورد.

فیلم با یک فلش‌بک شروع می‌شود و بلافاصله به جایی که نسخه قبلی فروزن به پایان رسیده بود، می‌پرد. فروزن 2 با شروعی هیجان‌انگیز آغاز می‌شود که از همان ابتدا نوید یک داستان جدید و صحنه‌های جذابی را می‌دهد که هسته درگیری‌های فیلم را تشکیل می‌دهد. با وجود آنا (کریستن بل) و السا (ایدینا منزل) که با یک‌دیگر متحد شده‌اند – در حالی که السا بر سرزمین آرندال حکم‌رانی می‌کند و آنا از وضعیت جدیدش رضایت دارد – به نظر می‌آید که همه چیز به وضعیت سابق و عادی خودش برگشته است. این صلح و صفا، تا زمانی ادامه دارد که السا شروع به شنیدن صدایی رمزآلود می‌کند که او را به سمت یک جنگل طلسم‌شده راهنمایی می‌کند. اگرچه در این بین، افشای حقیقت در مورد یکی از اعضای والدین این دو خواهر، مخاطب را راضی نمی‌کند.

پویانمایی‌ای که به دنیای فروزن 2 زندگی می‌بخشد، مسحورکننده است. خالقان فیلم با نشان دادن نمایی گسترده‌تر از سرزمین آرندال، به اضافه جزئیات و رئالیسم شخصیت انسان‌ها، در بیشتر قسمت‌های فروزن 2 موفق بوده‌اند و توانسته‌اند به دست‌آورد بزرگی برسند. پس از زمستان تمام‌نشدنی‌ای که در قسمت اصلی شاهدش بودیم، داستان فروزن 2 در آرندالی روایت می‌شود که اکنون در پاییزش است. پاییز در فیلم به شکل زیبایی با جنگل‌های پاییزی و مزرعه‌های کدو تنبل تصویر شده است. به عنوان انیمیشنی بسیار نادر، دنباله فیلم منجمد، با صحنه‌هایی تاثیرگذار، یک فیلم موفقیت آمیز بوده است.

نقد فیلم Frozen 2
السا با گویندگی ایدینا منزل

هایلایت دیگر فیلم، شخصیت اولاف با بازی جاش گد است که نسبت به شخصیتش در فیلم قبلی، صد و هشتاد درجه تغییر کرده است. او در فیلم اصلی آدم‌برفی‌ای ساده بود که گاهی بسیار اعصاب‌خردکن می‌شد. در فروزن 2، نویسندگان و گد تلاش کرده‌اند که شخصیتی را نشان بدهند که از حالاتش مشخص است که دچار بحران وجودی شده است. صحنه‌های شاخص بسیاری وجود دارند که او در حین گشت و گذار در طبیعت و ماهیت زندگی و عشق جملاتی بسیار استعاری و شاعرانه می‌گوید. گد در ایفای نقش اولاف کار بسیار درخشانی انجام داده است و توانسته که ترس‌ها و رشد او را در کنار پیر شدنش برای بیننده به شکل بسیار محسوسی اجرا کند و این کار در فرمتی بسیار خنده‌دار انجام گرفته. این یک غافل‌گیری خوشایند است که اولافی که در قسمت اول فیلم، شبیه کودکان بود اکنون به شخصیتی بدل شده است که می‌تواند نماد تمام انسان‌های بالغی باشد که نمی‌دانند دور و اطرافشان چه خبر است و نمی‌توانند از فرصت‌هایشان استفاده کنند؛ تا جایی که می‌فهمند دیگر پیر شده‌اند.

حتما بخوانید:

نقد فیلم جواهرات نتراشیده: یکی از بهترین فیلم‌های سال 2019 به انتخاب منتقدان و نویسندگان

این موضوع در آهنگی پوشش داده شده است که اولاف در حالی که در جنگل طلسم‌شده گیر افتاده است، اجرا می‌کند. اما حالا نوبت آن است که به یکی دیگر از جنبه‌های به شدت جذاب و خوب فروزن 2 بپردازیم. آهنگسازان و ترانه‌نویسانی که پیش از این برنده جایزه اسکار شده‌اند، کریستن اندرسون-لوپز و رابرت لوپز، وظیفه آهنگسازی برای فیلم را برعهده داشته‌اند. همکاری این دو نفر، سبب خلق آثاری شده است که مطمئنا تماشاگران جوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی شاید سبب شود که حرفه موسیقی را برای خود انتخاب کنند.

فیلم پر از صحنه‌های هوشمندانه و شوخی‌های جذاب است. ذر نهایت کریستوف، با نقش‌آفرینی جاناتان گروف به آهنگش می‌رسد و می‌تواند بالاخره یک آهنگ اجرا کند و خنده‌دارترین صحنه تمام فیلم را به نمایش بگذارد. اما در حالی که فیلم به میانه‌اش می‌رسد، انتخاب‌های نه چندان جالب سازندگان و گره‌زدن گذشته مرموز دو خواهر به جنگل طلسم‌شده، سبب می‌شود که تمام لذت فیلم از دست برود و در نتیجه‌ای معکوس، قدرتش را در خلق تمام شوخی‌ها و حتی احساساتش از دست بدهد.

نقد انیمیشن منجمد 2
آنا، السا، کریستوف و اسون

بدون این که زیاد در مورد داستان فیلم توضیح بدهیم و آن را اسپویل کنیم، فروزن 2 گروه جدیدی از بازیگران و شخصیت‌ها را معرفی می‌کند که به شکلی عمیق با طبیعت مرتبطند و نمادی از مردمان سامی هستند. گروهی از اجتماعات که در فنواسکاندیا (سرزمین های نوردیک شامل جزایر اسکاندیناوی، فنلاند و کارلیا و شبه جزیره کولا) سکونت دارند. متاسفانه فیلم از این شخصیت‌ها تنها برای نشان‌دادن درگیری‌ای که در دنیای واقعی هم در رابطه با استعمار و استثمار وجود دارد استفاده می‌کند و زیاد نمی‌تواند این شخصیت‌ها را واکاوی کند.

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم انگل: شگفتی در عین پیچیدگی

به شکل بسیار عجیب و غیرمنتظره‌ای، سایه شوم سریال انیمیشنی «آواتار: آخرین بادافزار» بر روی فروزن 2 محسوس است. این موضوع جایی خود را نشان می‌دهد که آنا و السا بر روی ماهیت چهار عنصر موجود در جنگل تحقیق می‌کنند و ارتباطشان با یک‌دیگر را پیدا می‌کنند. اگر شما انیمیشن نیکلودئون را دیده باشید، می‌توانید متوجه شباهت‌ها حتی با این انیمیشن هم بشوید. اما این که بزرگترین افشاگری سازندگان در فروزن 2، یک کپی‌برداری ناشیانه از آواتار باشد، چیزی است که چندان در شان این انیمیشن قدرتمند و پتانسیل بسیار بالایش نبوده است.

نقد انیمیشن فروزن 2
آنا با گویندگی کریستن بل

نتیجه‌گیری

فروزن 2 اگر جاه‌طلب نباشد، هیچ چیز دیگری نیست اما جاه‌طلبی گاهی نمی‌تواند به خوبی نتیجه بدهد و باعث پایین آمدن سطح یک اثر هنری می‌شود. دنیای زیبای آرندال برای گشت و گذار و تماشا بسیار لذت بخش است اما داستان فرعی گیج‌کننده چندان به مقاصد رادیکالش متعهد نیست و پیام و قدرت فیلم را از آن می‌گیرد. اگر بچه‌هایی دارید که عاشق نسخه اول سری فیلم‌های منجمد بودند، احتمالا از این نسخه تاریک‌تر و بزرگسالانه‌تر شخصیت‌های مورد علاقه‌شان لذت خواهند بود. اگرچه باید هشدار بدهیم که بعضی از شخصیت‌های جدید فروزن 2 کمی ترسناک هستند و شاید کودکتان از آن‌ها خوشش نیاید یا بترسد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha

  1. فروزن 2 واقعا عالی بود و من محترمانه نقد شمارو قبول ندارم.
    همه صحنه ها و توضیحات انیمیشن عالی بودن منتها قسمت آخرش که آنا ملکه میشه قابل قبول نبود و با عقل جور در نمی اومد.