بررسی انیمیشن Early Man؛ فوتبال یا جنگ تعدیل‌شده عصر حجری

0
8
پوستر انیمیشن انسان اولیه

هرسال آدم‌های زیادی در ورزشگاه‌ها جمع می‌شوند یا پای تلویزیون می‌نشینند که یادگار جنگ اقوام و ملت‌هاست. اما این نبرد تا دم مرگ نیست. فقط برد و باختی است که نهایتا باعث خوشحالی و ناراحتی می‌شود: یک پرخاشگری مهارشده در زمین و بیرون زمین. انسان حق دارد پرخاشگری کند ولی در حدی کنترل‌شده و متعارف. نمی‌توانید این محدوده را بشکنید. داستان از این قرار است: بجنگید ولی مثل آدمیزاد!

هنوز کودک درونتان عاشق دنیای فانتزی انیمیشن‌هاست؟ سری به دسته‌بندی نقد و بررسی فیلم بزنید و درباره فیلم‌های انیمیشنی بیشتری بخوانید.

نیک پارک اولین مسابقه فوتبال اروپایی را به‌تصویر می‌کشد

انیمیشن انسان اولیه (Early Man) در ژانر کمدی، ماجراجویی به کارگردانی نیک پارک (Nick Park) یکی از کارگردانان کمدی معروف والاس و گرومیت (Wallace and Gromit) است. این فیلم در استودیو آردمان  (Aardman) انگلیس ساخته شده است.

پارک قبل از این فیلم چندین بار جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرده است. او در این فیلم برای اولین بار به‌تنهایی کارگردانی فیلم بلندی را بر عهده گرفته است. این کار پیشرفته‌ترین پروژه استودیو آردمان محسوب می‌شود. او در انسان اولیه خیلی ماهرانه چندین هزار سال قبل از میلاد را با سادگی‌ها و جذابیت‌های آن دوران به صورت کمدی به نمایش درآورده است. او دو نوع شخصیت احمق‌های بی‌گناه و احمق‌های زورگو را مقابل هم قرار می‌دهد.

این کمدی درمورد مبارزه مردم عصر حجر با مردم عصر برنز است. در پی این مبارزه اولین بازی فوتبال اروپایی شکل می‌گیرد.

چرا تصاویر انسان اولیه متفاوت‌اند؟

با دیدن انسان اولیه حتماً پی می‌برید که تفاوت زیادی با خیلی از انیمیشن‌ها دارد. این انیمیشن بر خلاف اکثر انیمیشن‌ها با روش استاپ‌موشن ساخته شده است. استاپ‌موشن یکی از روش‌های انیمیشن‌سازی است که در آن اشیا را فریم‌به‌فریم حرکت می‌دهند و عکس آن‌ها را با دوربین می‌گیرند. با پشت‌سرهم قرار دادن این عکس‌ها این طور به نظر می‌رسد که اشیا خودشان در حال حرکت هستند. در این انیمیشن اشیا، عروسک‌های ساخته شده با خمیر هستند. البته برای طبیعی کردن و اغراق در بعضی قسمت‌های فیلم، مثل بزرگنمایی در اندازه ورزشگاه، از نرم‌افزارهای کامپیوتری هم استفاده شده است. این کار طوری ماهرانه انجام شده که احساس می‌کنیم همه فیلم در فضایی فیزیکی و واقعی فیلم‌برداری شده است.

انسان اولیه

یک عاشقانه ژاپنی: نگاهی به A Whisker Away

از انقراض دایناسورها تا یک فیلم ورزشی

سکانس ابتدایی فیلم با اصل داستان فیلم مطابقت ندارد. شاید بهتر بود این نکته در نظر گرفته شود. اول فیلم دوربین به‌آرامی از یک فوران آتشفشان شدید برمی‌گردد تا یک تصویر کلاسیک از  جنگ یک دایناسور سه‌شاخ با یک دایناسور گوشت‌خوار را نشان دهد. بعد صحنه‌هایی از انسان‌هایی که با یکدیگر می‌جنگند می‌بینیم. این‌جا یکی از آن‌ها سعی می کند پای برهنه دیگری را بجوید انگار یک گلوله گوشت است!

ناگهان شهاب‌سنگی به زمین برخورد می‌کند. مستقیم به دایناسورها می‌خورد و نسل آن‌ها منقرض می‌شود. بقایای شهاب‌سنگ منجر به اختراع فوتبال می‌شود. یکی از آدم‌ها یک تکه سنگ ذوب‌شده پیدا می‌کند که درست اندازه یک توپ فوتبال است. آن را در دست می‌گیرد. اما سنگ داغ است، آن را رها می کند و نفر بعدی احمقانه آن را بر می‌دارد و به زمین می‌اندازد. به پای نفر سوم به آن برخورد می‌کند و می‌سوزد. نفر سوم آن را با لگد به سمت نفر بعدی پرتاب می‌کند و ماجرا همین‌طور ادامه پیدا می‌کند. به‌همین سادگی انسان اولیه به یک فیلم ورزشی تبدیل می‌شود.

نوادگان انسان‌های اولیه

سال‌های زیادی قبل از برخورد شهاب‌سنگ به زمین، دره‌ای دورافتاده وجود داشته است. در آن دره رئیس قبیله به همراه قبیله‌اش زندگی می‌کردند. داستان فیلم مدت‌ها بعد از این واقعه شروع می‌شود. در عصر حجر قبیله‌ای از نوادگان انسان‌های اولیه، در همان دره نیاکانشان زندگی می‌کنند. نقش اول داستان داگ (Dug) یک پسر خوش قلب اما ساده از اعضای این قبیله است. داگ از بقیه افراد قبیله کمی عاقل‌تر است و نماینده آن‌ها محسوب می‌شود. این قبیله رئیسی دارد که به اندازه داگ خوش قلب است اما از داگ ساده‌تر است.

تهدید عصر برنز

یک روز افراد قبیله داگ توسط گروهی از یک جامعه عصر برنزی در نزدیکی دره‌شان تهدید می‌شوند. آن‌ها به دره آرام و جنگلی قبیله حمله می‌کنند و ادعا می‌کنند که رسوبات برنزی در آن منطقه وجود دارد و باید آن را تصاحب کنند. بر خلاف عصر حجر که بیشتر برای درست کردن وسایل زندگی‌شان از سنگ استفاده می‌کردند، عصر برنز دوره‌ای در تاریخ پیشرفت بشری است که در آن دوره انسان‌ها بیشتر فلزکاری می‌کردند. این‌جاست که کشمکش و مبارزه بین دو گروه عصر حجری و عصر برنزی شروع می‌شود. این مبارزه با گفتگوهای بین یک شخصیت ساده از عصر حجر که همان داگ است و یک شخصیت زیرک از عصر برنز شروع می‌شود. البته این شخصیت در مقایسه با داگ داناست. چون به‌اندازه او ساده نیست.

یک مسابقه فوتبال برای حفظ سرزمین آباواجدادی

نتیجه بحث این که داگ به دست آن‌ها اسیر می‌شود و در شهرک عصر برنز می‌ماند. در آن‌جا به دختری به نام گوونا (Goona) که فروشنده قابلمه‌ست علاقه‌مند می‌شود. داگ به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد در میدان مسابقات شهرک عصر برنز، تیم فوتبال قهرمان محلی با قبیله خودشان مسابقه بدهند. هر کدام که پیروز شدند، دره و رسوب های برنزی را جایزه بگیرند.

انیمیشم انسان اولیه

آیا باید از شر یک خانوده وحشتناک خلاص شد؟ با خانوده ویلوبی همراه شوید: گذری به انیمیشن The Willoughbys

رهبر عصر برنز، لرد نورث (Lord North) فکر می‌کند که این یک ایده عالی است. چون تیم او حرفه‌ای است و داگ و قبیله‌اش آدم‌های ساده و عقب‌افتاده‌ای هستند. لرد نورث مطمئن است که آن‌ها حتی نمی‌دانند فوتبال چیست چه برسد به این‌که بلد باشند چطور بازی کنند.

گوونا دست به‌کار می‌شود!

گوونا یک فوتبالیست ماهر است که از بازی در این رقابت مردانه منع شده است. او دوست دارد که مهارت‌هایش را در آموزش تیم داگ به نتیجه برساند. او به تیم داگ فوتبال یاد می‌دهد. از طرفی لرد نورث هم تحت فشار ملکه اوفیفا (Queen Oofeefa) قرار دارد. ملکه مدام به او می‌گوید که حتما باید پیروز شویم.

رقابت شروع شده است. تلاش برای پیروزی و نتیجه آن ماجرای فوق‌العاده جالبی است که نباید دیدن آن را از دست بدهید.

فقط با پاهایتان باید فوتبال بازی کنید!

اولین جلسه آموزش یک فاجعه خنده‌دار است. وقتی داگ به هم‌قبیله‌ای‌هایش می‌گوید که باید به توپ حمله کنند، او را دست می‌اندازند. انگار که از حرف‌های او گیج می‌شوند. داگ مدام به آن‌ها می‌گوید، فقط با پاهایتان باید فوتبال بازی کنید. از دست‌هایتان فقط برای دفاع از دروازه یا پرتاب توپ که از محدوده خارج شده است می‌توانید استفاده كنید، نه برای مشت زدن به هم‌دیگر.

آن‌چه فیلم را دیدنی‌تر می‌کند

آن‌چه که این فیلم را جالب‌تر می کند به تصویر کشیدن جزئیات دو شخصیت ساده، خوش‌قلب و مغرور ازخودراضی است. استفاده از سبک دکوراسیون عصر حجر جلوه متفاوت و زیبایی به فیلم داده است. به جز این‌ها استفاده از بچه کروکدیل‌ها به‌عنوان گیره طناب رختشویی و سوسک اسکاراب به‌عنوان ماشین ریش‌تراش شیرین‌کاری جالبی است. همین‌طور پرنده‌های پیغام رسان که آن‌چه را که فرستنده به آن‌ها می‌گویند تکرار می‌کنند، هم جالب هستند.

انسان اولیه - گونا

بابانوئل یکی از معروف‌ترین قصه‌های دنیاست. اما شما چه‌قدر بابانوئل را می‌شناسید: مروری بر انیمیشن Klaus

از لورل و هاردی تا انسان اولیه؛ گذری به کمدی اسلپ‌استیک

طنز این فیلم مثل بقیه آثار استودیو آردمان جذابیت جهانی دارد. بخش‌هایی از آن با سبک کمدی اسلپ‌استیک (Slapstick) یا بزن‌بکوب ساخته شده است. در این سبک کمدی تحرک بدنی اهمیت زیادی دارد. این سبک با صحنه‌های پرحرکت، سروصدای زیاد، هیجان و جنجال، زدوخورد و مسخره‌بازی همراه است. در آن از شوخی‌های فیزیکی هم به‌شکلی مبالغه‌آمیز استفاده می‌شود. صحنه‌های این سبک کمدی در این فیلم ما را یاد کمدین‌های معروف آمریکایی هارولد لوید (Harold Lloyd) و باستر کیتون (Buster Keaton) می‌اندازد. البته لورل و هاردی را هم فراموش نکنید.

سخن آخر

 نیک پارک با انیمیشن انسان‌ اولیه (Early Man) دوباره ثابت کرد که کارگردان ماهری است. صحنه های طنز این فیلم بیش‌ازحد خنده‌دار و سرگرم‌کننده هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای بالا بردن روحیه‌تان برای یک بار هم که شده فیلم را ببینید. اما بدانید که خیلی از صحنه‌های جالب طنز فیلم سریع رد می‌شوند. گاهی باید برای متوجه شدنشان طنز ماجرا چندبار فیلم را ببینید.

 

منبع: Roger EbertThe Guardian

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha