نقد و بررسی فیلم Colette؛ یک بیوگرافی کاملا زنانه

0
5
کولت

فیلم کولت (Collette) ساخته سال 2018 با بازی ستاره بریتانیایی، کایرا نایتلی (Keira Nightley) درمورد نویسنده‌ تابوشکن فرانسوی، گابریل کولت است. او در قرن نوزده زندگی می‌کرده و حالا کایرا نایتلی در این فیلم، نقش او را بازی می‌کند. کولت زن جوانی است که می‌خواهد حق‌اش را بگیرد و در این راه، به ابعاد جدیدی از شخصیت خودش می‌رسد. اما این بیوگرافی تا حدی فمینیستی، چه‌قدر توانسته موفق باشد؟

به فیلم‌های بیوگرافی علاقه دارید؟ در دسته‌بندی نقد و بررسی فیلم می‌توانید درباره فیلم‌های زندگی‌نامه‌ای زیادی بخوانید.

پرونده یک قهرمان

شاید گابریل کولت (Gabrielle Colette) مال قرن نوزدهم باشد، اما هنوز هم برای ما شبیه افسانه‌هاست. او زنی نترس و خلاق بود که مردسالاری را در جامعه پریشان پاریس، به‌خصوص در محافل هنری ظاهرا لیبرال و حتی زندگی شخصی خودش به‌خوبی به چالش کشید. اگر بگوییم که جنبش‌های meToo# و TimesUp# از کارهای او تاثیر گرفته‌اند، بی‌راه نگفته‌ایم. شاید اگر آن‌قدر آینده‌نگر بود، این چالش‌ها را هم به نام خودش ثبت می‌کرد! متاسفانه زندگی‌نامه بی‌نظیر، به‌موقع و جدید او به هیچ‌وجه جسورانه نیست، اما مطمئنا بار دیگر باعث برانگیختن تحسین نسل جدید می‌شود و می‌تواند برای بازیگران فیلم، یکی دو جایزه به ارمغان بی‌آورد. واش وستمورلند (Wash westmorland) نویسنده و کارگردان کار، با ساخت فیلم Still Alice توانست کاری کند تا جولیان مور (Julianne Moore) بتواند اسکار بهترین بازیگر سال 2015 را به دست بیاورد. نایتلی هم در این فیلم توانسته نقشش را با بازیگوشی و ظرافت کامل به تصویر بکشد.

روایتی دیگر از زنانی که در برابر کلیشه‌ها می‌ایستند: نگاهی به فیلم A Fantastic Woman

نگاهی به پلات فیلم 

گابریل کولت زن جوانی‌ست که در یکی از شهرهای کوچک فرانسه، در اواخر قرن نوزده زندگی می‌کند. در همین زمان است که با ویلی (Willy) رابطه دوستانه‌ای برقرار می‌کند. ویلی، کولت را به‌عنوان تازه عروس‌اش به پاریس می‌آورد. همین باعث تعجب اطرافیان می‌شود، چراکه ویلی مردی عیاش است. ویلی که به ادعای خودش کارآفرین ادبی است، تعدادی سایه‌نویس را برای نوشتن مقاله به‌کار می‌گیرد. با این حال، او زندگی پرخرج و لوکسی دارد. اما این‌ کار به اندازه کافی درآمد ندارد. پس او به یکی از این نویسنده‌ها ماموریت می‌دهد تا زیر نظر کولت، رمانی را تمام کند. در کنار این‌ها، ویلی از زندگی سابقش هم دست نکشیده است. او هنوز هم همان مرد عیاشی‌ست که دوستانش می‌شناختند. بالاخره روزی کولت مچ او را با زنی روسپی می‌گیرد. اما ویلی با اعتراض می‌گوید او فقط کاری را انجام داده که همه مردان انجام می‌دهند. نکته جالب فیلم این‌جاست که گرچه زبان فیلم انگلیسی است و همه بازیگران با لهجه کاملا بریتانیایی صحبت می‌کنند، اما بیننده ذره‌ای به فرانسوی بودن داستان شک نمی‌کند.

حالا ویلی برای درآمد بیشتر به نوشتن رمان روی آورده است. او به کولت پیشنهاد می‌دهد خاطرات دوران تحصیلش را در قالب یک رمان بنویسد. اما در کمال تعجب در آخر کار، اسم خود را به عنوان نویسنده قرار می‌دهد. رمان با اسم کلودین در مدرسه (Claudine At School) منتشر شد. رمان در فروش بسیار موفق عمل می‌کند و در این بین ویلی از دو طریق از گابریل سواستفاده می‌کند. او کولت را به‌عنوان کلودین واقعی به مطبوعات معرفی می‌کند تا مردم پاریس بیشتر داستان را باور کنند. با این‌کار او اعتبار بیشتری را به‌دست می‌آورد. در این شرایط او کاملا شبیه آدمی پست به‌نظر می‌آید. او به‌قدری رفتار گستاخانه‌ای از خودش نشان می‌دهد که کولت و بیننده فیلم نمی‌توانند او را ببخشند. در ادامه می‌بینیم که او کولت را در اتاقی زندانی می‌کند تا اثر جدیدی را بنوسید. همیشه شنیده‌ایم که چیزی که تو را نکشد، قوی‌ترت می‌کند. برای کولت هم این اتفاق می‌افتد. با زندانی شدن در اتاق، استعداد نهفته‌اش شکوفا می‌شود. رابطه نامشروع ویلی با زنان دیگر، به کولت یاد می‌دهد که او هم می‌تواند با زنان دیگر رابطه داشته باشد!

فیلم کولت

به‌نظر شما ویلی یک سارق ادبی بود؟ مروری بر فیلم Can You Ever Forgive Me داشته باشید و با قصه‌ای جالب از سرقت ادبی همراه شوید.

درس‌های یک ازدواج شکست‌خورده

فیلم تصویری زیبا و ظریف از یک ازدواج عجیب و خارج از عرف را نشان می‎‌دهد. گرچه هردوی آن‌ها از حسادت و خیانت زخم خورده‌اند، اما هنوز عشق و احترام بین آن‌ها زنده است. بالاخره کولت می‌فهمد زمان‌اش رسیده که راه‌اش را از شوهرش جدا کند و به همه بفهماند که او خالق کلودین است. او می‌خواهد ثابت کند که بدون ویلی هم آدم موفقی است. در تمام سال‌های زندگی‌اش، گابریل با رفتاری مدرن باعث می‌شود که بیننده جذب شخصیت‌اش بشود؛ او یکی از اتفاقات پر سروصدای قرن می‌شود. در این بین ما در مورد رفتارهای اجتماعی، هویت جنسی، آمادگی جسمانی و رقص‌های زیبای او بیشتر می‌فهمیم. با این حال، همان‌طور که گفته شد، فیلم نتوانسته آن‌طور که باید تولد مدرنیته‌ای که او به‌وجود آورد را نشان بدهد. مثلا در یکی از سکانس‌های ضعیف فیلم، می‌بینیم که هم کولت و هم ویلی با زنی ثروت‌مند رابطه دارند. انگار فیلم تلاششش را می‌کند تا کولتی را به ما نشان دهد که نمادی از یک زن مدرن غربی‌ست. اما در به‌تصویر کشیدن این زن چندان موفق عمل نمی‌کند.

کولت؛ فیلمی شکست‌خورده از شخصیتی شکست‌ناپذیر!

وست‌مورلند نوشتن فیلم‌نامه این کار را حدود بیست سال پیش، با ریچارد گلاترز (Richard Glatzer)، شریک قدیمی‌اش شروع کرد. این دو نفر، سابقه ساخت فیلم‌های موفقی را با هم‌دیگر داشتند. بعد از آن‌که گلتزر در سال 2015 فوت کرد، وست‌مورلند کار را با ربکا لنکیویچ (Rebecca Lenkiewics) ادامه داد. آن‌ها توانستند فیلم‌نامه‌ای را بنویسند که ویژگی‌های جالبی داشت؛ از رفتارهای خجالت‌آور ویلی گرفته تا رفتار پرشور و تابوشکنانه کولت. کولت که نقش اصلی فیلم است، شخصیت کاریزماتیکی دارد و سعی می‌کند راه خودش را پیدا کند. فیلم وست‌مورلند به‌صورت سکانس‌به‌سکانس جذاب است. تمام آن اجراهای پرجنب‌وجوش، لباس‌های زیبا، لوکیشن‌های ایده‌آل خوب هستند اما در مجموع نمی‌توانند به‌صورت واحد چیز جذابی باشند. خود فیلم بیشتر شبیه یک سریال رده‌بالای تلویزیونی است که از روی ویکی‌پدیا ساخته شده باشد. این خیلی ناراحت‌کننده است که فیلم کولت، نتوانسته به اندازه شخصیت گابریل کولت رادیکال باشد.

کولت وستمورلند

یک بیوگرافی زنانه دیگر: بررسی فیلم Judy

حرف آخر

در مجموع، فیلم کولت ارزش دیدن را دارد. امروزه هدف فعالان مدنی بر این است که توجه جامعه جهانی را به جنبش‌های اجتماعی جلب کند. باید از فرصت ها استفاده کرد تا جامعه به سمت پویایی برود. برای رسیدن به این هدف می‌شود از زندگی افرادی که قدم در این راه گذاشتند، استفاده کرد و با ساختن زندگی‌نامه آن‌ها، جرات شکستن محدودیت‌ها را در دل بیننده ایجاد کرد. اتفاقات جذابی که درطول فیلم می‌افتند، مخاطب را با خود همراه می‌کنند و اتفاقات چالش‌برانگیز فیلم باعث هیجان بیننده می‌شود. خصوصا این‌که درطول فیلم به مسائلی اشاره می‌شود که هنوز در برخی نقاط تابو شناخته می‌شوند و باید روزی، شکسته شوند. شاید اساسی‌ترین نکته فیلم همین باشد. همه ما باید روزی خود اصلی‌مان را بشناسیم و از بروز آن نترسیم.

 

منبع: BBCGuardian

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha