بررسی و تریلر فیلم Call Of The Wild؛ آوای وحش به پرده سینما برمی‌گردد

0
10
پوستر فیلم آوای وحش

تا حالا به زندگی حیوانات خانگی فکر کرده‌اید؟ شاید شما هم یک یا چند حیوان خانگی دارید. عاشق آن‌ها هستید و حسابی لوسشان می‌کنید. اما آن‌ها در این‌باره چه فکری می‌کنند؟ به‌نظرتان از زندگی‌شان راضی‌اند؟ زندگی در کنار شما و لم دادن روی کاناپه و غذای آماده را به گشت‌وگذار در طبیعت ترجیح می‌دهند؟ این سوالی‌ست که شاید هیچ‌وقت جواب درستی برایش نداشته باشیم. به هرحال ما نمی‌توانیم ذهن حیوانات را بخوانیم.
اما جک لندن (Jack London) نویسنده‌ موفق آمریکایی در رمانی به‌نام آوای وحش (Call Of The Wild) به‌نوعی به این موضوع می‌پردازد. قصه این رمان زندگی سگ یک قاضی آمریکایی‌ست. او حسابی لوس شده و از زندگی با آدم‌ها و صاحب دوست‌داشتنی‌اش لذت می‌برد. اما زندگی راحت او همیشگی نیست. اتفاقات، زندگی طاقت‌فرسایی را پیش‌روی او می‌گذارند.

آوای وحش در چندین نسخه

حالا در سال 2020 اقتباس دیگر از این رمان انجام شده است. قبل‌تر در سال‌های 1935 و 1972 فیلم‌های دیگری براساس این کتاب ساخته شده بود. نسخه سال 1935 را ویلیام ولمن (William A. Wellman) کارگردانی کرده و کلارک گیبل (Clark Gable) ستاره دوست‌داشتنی آن سال‌ها هم در آن نقش‌آفرینی کرده است. در سال 1972 هم کن آنکن (Ken Annakin) فیلم دیگری براساس آوای وحش ساخت. اما برگردیم به سال 2020. کارگردانی این فیلم برعهده کریس سندرز (Chris Sanders) بود و البته هریسون فورد (Harrison Ford) هم بازی فوق‌العاده‌ای در این فیلم از خود به نمایش گذاشت.

در دسته‌بندی نقد و بررسی فیلم می‌توانید درباره مهم‌ترین فیلم‌های روز بخوانید.

بخشی از این فیلم به‌صورت لایو اکشن (semi-live-action) ساخته شده است. از نظر بصری از منطق کمدی‌های 1960 دیزنی پیروی می‌کند که موضوعشان سگ‌ها بود. البته فیلم در این کار زیاده‌روی می‌کند. اگر کمی رک‌تر بگوییم، فیلم مصنوعی از آب درآمده است.

داستان سگ‌ها در هالیوود

اساسا سگ‌ها موجوداتی دوست‌داشتنی هستند که با روش‌های مخصوص خود می‌توانند انسان‌های متمدن را چندین قدم به دنیای طبیعت نزدیک‌تر ‌کنند. آثار کلاسیک هالیوودی مربوط به سگ ها مثل یلر پیر (Old yeller) ساخته 1957 یا لسی بیا خانه (Lassie come home) محصول 1943 شاهکارهایی سرشار از داستان‌سرایی‌ صریح درباره‌ عشق، خانه و یا از دست دادن قلب و روح بودند. سال 2008 هم فیلم بزرگ دیگر درباره سگ‌ها روی پرده رفت. این فیلم مارلی و من (Marly And Me) بود. دیگر تا سال 2020 اثر مهم دیگری درباره سگ‌ها ساخته نشد.

تصنعی اما خیره‌کننده

کارگردان این فیلم یعنی کریس سندرز، قبل از این با دین دبلویس (Dean Deblois) در پروژه‌های بزرگی همچون چگونه اژدهای خود را پرورش دهیم (How to Train Your Dragon) و لیلو و استیچ (Lilo & Stitch) همکاری کرده‌ بود. اما سندرز در آوای وحش آن‌طور که باید عمل نمی‌کند. آوای وحش اثری نیمه لایو اکشن و با جلوه‌های بصری پرزرق‌وبرق است. باید به صراحت گفت که سبک فیلم بسیار تصنعی و تقلیدی‌ست و خلاقیت خاصی ندارد. اما نکته مثبت فیلم توجه ویژه به جزئیات است. احتمالا اگر کمی دقت کنید از دیدن بعضی از این جزئیات شگفت‌زده شوید یا به‌خاطر زیبایی بصری آن‌ها به وجد بیایید. مثلا در صحنه‌ای که قهرمانان داستان وارد یک واگن خالی و رها شده می‌شوند، در اطراف می‌توان گردوغبارهای روی سطوح را به‌خوبی دید. این موضوع واقعا قابل تحسین است. همچنین جلوه‌های بصری خیلی خوبی در فیلم به کار گرفته شده است. یکی از بهترین این سکانس‌ها، مربوط به لحظه‌ی سقوط بهمن است که چشم‌ها را به پرده خیره می‌کند.

باک - آوای وحش

اگر به لایو اکشن‌ها و همین‌طور به تجدید خاطرات علاقه دارید، نقد فیلم شیرشاه را بخوانید.

باک؛ یک گودزیلا بزرگ

وقتی ما باک (Buck) که ترکیبی از برنارد و اسکاچ کولای (Bernard & Scotch) است را در ابتدای داستان ملاقات می‌کنیم، متوجه هوش سرشار و چشمان تیزبینش می‌شویم. او در طویله‌ یک خانه‌ بزرگ واقع در سانتاکلارای کالیفرنیا (Santaclara, California) ساکن است. کم‌کم روند داستان نشان می‌دهد که چه‌طور این هیولای به‌ظاهر ترسناک ولی معصوم دور خانه می‌چرخد، غلت می‌خورد و جغجغه‌ خود را به صدا درمی‌آورد. هرچند که باک سگ بزرگی است اما او کاملا اهلی، دست‌آموز و یک دوست واقعی برای انسان است. شاید در لحظه‌ای که این تصاویر را می‌بینید با خود فکر کنید باک اصلا یک گودزیلا بزرگ و ترسناک نیست، پس این‌همه افکت اغراق‌آمیز برای چیست؟!
به‌هرحال هنوز ما چیز زیادی از بازیگوشی‌ها و بامزگی‌های باک ندیده‌ایم که او دزدیده می‌شود. در ادامه ماجرا این دزد شیطان‌صفت باک را به‌زور چماق آن‌طور که می‌خواهد آرام و مطیع می‌کند. بعد هم او را به‌عنوان یک سگ سورتمه می‌فروشد. حالا در دهه 1980 هستیم. باک سر از شهر شلوغ اسکاگ‌وی (Skagway) در آلاسکا درآورده است. این‌جا دروازه ورود به یوکون (Yukon) است. جایی که هزار جستجوگر طلا با رویای ثروتمند شدن به آن سرازیر می‌‌شوند.
او خیلی زود توسط پرو (Perrault) و فرانسوا (François) خریده می‌شود. آن‌ها بخشی از یک مسیر پستی برای دولت آمریکا را اداره می‌کنند و پوشش می‌دهند. باک به جمع سگ‌های سورتمه آن‌ها می پیوندد. حالا او باید کارگروهی را یاد بگیرد و تلاش کند بخشی از یک تیم باشد. این‌جا می‌توانیم شوروشوق او در ارتباط با کار جدیدش و ارتباط با سورتمه و سگ‌ها را ببینیم. چون او واقعا بخشی از همین‌جاست و به این خانواده تعلق دارد.

پیش به سوی آوای وحش

سازندگان فیلم برای ساخت اثر خود از تکنولوژی‌های دیجیتالی مختلف و لایو اکشن استفاده کرده‌اند. شاید همین موضوع باعث شود تصور کنید چه موفقیت بزرگی حاصل شده‌ است! ما متوجه نمی‌شویم هر لحظه از کجا آغاز می‌شود و در کجا به پایان می‌رسد. اما می‌دانیم چیزی که می‌بینیم، کمی سریع‌تر، مبالغه‌آمیزتر و سرزنده‌تر از زندگی واقعی‌ است. این فیلم را هیجان‌انگیزتر می‌کند؟ این‌طور به‌نظر نمی‌رسد.

در اپیزودهایی مانند لحظه‌ی جنگ بین باک و رهبر گله با نام اشپیتز (Spitz) که یک هاسکی بزرگ است و شکست دادن او یا لحظه‌ی مربوط به نجات فرانسوا که به درون یخ‌ها سقوط کرده‌است، فیلم جذابیتی که باید را ندارند. هیچ اتفاق خیره‌‌کننده‌ای در این صحنه‌ها نمی‌افتد.

آوای وحش با بازی هریسون فورد

شاید تعجب کنید اگر بدانید که یانوش کامینسکی (Janusz Kaminski) فیلم‌بردار آوای وحش در آثاری چون نجات سرباز رایان (Saving Private Ryan)، فهرست شیندلر (Schindler’s  list)، مونیخ (Munich)  و جنگ (The war) با استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) کارگردان بی‌نظیر هالیوودی همکاری داشته است. همین باعث شده تا به یک استاد مسلم سبک واقعیت‌گرایی تبدیل شود. از نظر بصری لحظات بسیار درخشانی هم در فیلم وجود دارد. اما جدای از این لحظات بیشتر فیلم شبیه کارت پستالی با تصویر یک سگ است که سگ واقعی‌اش هم درواقع یک سگ انیمیشنی‌ست. این‌ها شاید باعث شود عده‌ای فیلم را به‌عنوان یک فیلم با محوریت سگ، نادیده بگیرند.

هریسون فورد به نجات آوای وحش می‌آید

اما آوای وحش هرچه جلوتر می‌رود، بهتر می‌شود. در اسکاگ‌وی برای لحظاتی بین جان تورنتون (John Thornton) با بازی هریسون فورد و باک ارتباط ویژه‌ای برقرار می‌شود. تورنتون، مردی‌ست که لباسی از خز بر تن دارد و به دلایل وحشتناکی از خانواده‌اش جدا شده‌ است. باک سازدهنی تورنتون را در برف پیدا می‌کند و به دستش می‌رساند. آن دو یکدیگر را ترک می‌کنند اما همه ما کاملا متوجه می‌شویم که این ماجرا سرآغاز یک دوستی بی‌نظیر خواهد بود. درنهایت باک در جان تونتون استادی را می‌یابد که بسیار لایق و شایسته است. برای همین هم مدام بطری‌های ویسکی او را می‌دزد چون خوب می‌داند که چه‌طور شراب روح و جان این مرد را تضعیف می‌کند.

هریسون فورد نقش جان تورنتون را همان‌طوری که باید ایفا می‌کند. او اجرایی مینیمالیستی دارد و یک روح پاک را به نمایش می‌گذارد. او با چشمان غمگین و ریش خاکستری‌اش، چهره‌ای خشن اما مقدس‌گونه پیدا کرده است. از این‌جا آوای وحش تبدیل به فیلمی درباره یک سگ بدقلق اما فداکار و اربابی که پیر و تنهاست می‌شود. درنهایت فیلم طوری پیش می‌رود که احساسات شما را منقلب می‌کند.
در واقع تمام فیلم در تلاش است تا به تورنتون یاد بدهد چگونه در لحظه و اکنون زندگی کند. چیزی که سگ‌ها، حداقل در جوامع بشری استاد تمام عیار آن هستند. همین موضوع درباره‌ فیلم فوق‌العاده است.

فیلم آوای وحش 2020

وقتی دو مرد برای آرزوهایشان فقط به یک گاو نیاز دارند: نگاهی به فیلم First Cow

در آخر…

آوای وحش (Call Of The Wild) یک فیلم اقتباسی‌ست. البته کتابش آن‌قدر معروف است که شاید داستانش خاطرات دوران کودکی و نوجوانی را در افراد زیادی زنده کند. آوای وحش مسیر زندگی سگی به‌نام باک را از یک خانه گرم و راحت در کالیفرنیا تا زندگی در حیات‌وحش آلاسکا دنبال می‌کند. فیلم نقاط ضعفی هم دارد، اما درنهایت فیلم مفرحی‌ست که می‌توانید آخر هفته با خانواده ببینید و از جلوه‌های بصری آن لذت ببرید.

 

منبع: Variety

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha