یادداشتی بر فیلم Beautiful Boy؛ داستان بی‌پایان اعتیاد + تریلر

0
11
فیلم پسر زیبا

پدری که با اعتیاد پسرش روبه‌رو می‌شود و در وضعیت سختی قرار می‌گیرد. شاید همین تعریف کوتاه، موضوع کلی فیلمی است که ستاره Call Me By Your Name، یعنی تیموتی شالامه (Timothee Chalamet) در آن بازی می‌کند. این اثر در جشنواره فیلم تورنتو سال 2018 برای اولین بار اکران شد و توانست در جشنواره‌های مختلف، جوایز متعددی را کسب کند. برد پیت، تهیه‌کنندگی کار را به عهده دارد.

آخر هفته چه فیلمی می‌خواهید ببینید؟ در دسته‌بندی نقد و بررسی فیلم به شما کمک می‌کنیم انتخاب بهتری داشته باشید.

پسران زیبا

شاید برد پیت در حرفه بازیگری‌اش دچار افول شده باشد، اما وقتی صحبت از تهیه‌کنندگی می‌شود، کارهایش مثال‌زدنی است. فیلم پسر زیبا (Bautifull Boy) یکی از آن درام‌های تکان‌دهنده و ظریف است که به رابطه بین روزنامه‌نگاری بلندپرواز و پسرش نیک (Nic) می‌پردازد. دیوید شف (David Sheff) پدر نیک، او را از هرچیزی در این دنیا بیشتر دوست دارد، اما حالا متوجه زندگی مخفیانه پسرش شده و دیگر نمی‌تواند کاری کند تا جلوی نابودی‌اش را بگیرد.

پسر زیبا در اصل برپایه دو خاطره از دیوید و نیک، درباره اعتیاد به شیشه نوشته شده است. عنوان فیلم هم از آهنگ جان لنون (John lennon) در آخرین آلبومش وام گرفته شده است. خود آهنگ درباره شان (Sean)، پسر جان لنون نوشته شده است.

مروری بر پرونده نیک

“لحظاتی است که من به او نگاه می‌کنم. این پسری است که من بزرگ کردم. فکر می‌کردم که ظاهر و باطن او را به‌خوبی می‌شناسم. اما حالا اصلا نمی‌دانم که او کیست!” این جملاتی است که اول فیلم، دیوید با سردرگمی بیان می‌کند. او پدر نمونه‌ای است که حاضر است برای پسرش هرکاری انجام بدهد. نیک هم پسر محبوب و خوش‌قیافه‌ای‌ست. او منتظر دریافت پذیرش از کالج‌هایی‌ست که برایشان درخواست فرستاده.

روزی نیک، گم می‌شود و دو روز بعد به‌طرز ناباورانه‌ای سروکله‌اش در خانه‌شان پیدا می‌شود. دیوید که آثار اعتیاد و تزریق مواد مخدر را در پسرش می‌ببیند، تصمیم می‌گیرد او را به کمپ ترک اعتیاد ببرد. بعد از مدتی برنامه ترک روی نیک جواب می‌دهد و مرخص می‌شود. پدرش با دیدن پیشرفت‌های نیک، تصمیم می‌گیرد تا او را به کالج بفرستد تا نویسنده شود. این شروع جدید برای نیک خوب است و در کالج می‌تواند خوب پیشرفت کند. در همین بین با دختری به‌نام جولیا (Julia) آشنا می‌شود. در یکی از قرارهایی که مهمان خانواده جولیاست، نیک جعبه قرصی را پیدا می‌کند و یکی از آن‌ها را می‌خورد. همین حادثه باعث می‌شود تا او دوباره سقوط کند و مصرف موادش افزایش پیدا می‌کند. تا جایی‌که جولیا از او جدا می‌شود و نیک هم به مصرف هرویین رو می‌آورد. با عوض شدن دوباره خلق‌و‌خوی نیک، پدرش متوجه می‌شود که اتفاقاتی در جریان است. پس تصمیم می‌گیرد تا دفترچه‌ خاطرات نیک را بخواند. در میان همین خاطرات است که او متوجه می‌شود پسرش بار دیگر درگیر اعتیاد شده است.

بیوتیفول بوی

شالامه از بازیگران جوان و آینده‌دار هالیوود است. او را در یک نقش کاملا متفاوت ببینید: بررسی فیلم The King

حل پرونده به دست پدر

دیوید از شم خبرنگاری‌اش استفاده می‌کند تا شرایط پسرش را درک کند. او دراین‌باره مطالعات فراوانی انجام می‌دهد و از هر متخصصی که بتواند، کمک می‌گیرد. او فکر می‌کند با صبر و بردباری می‌شود مشکل را حل کرد. سعی می‌کند که منطقی باشد اما هربار از خودش می‌پرسد چرا باید پسرش به این مسیر کشیده شود؟! اما جوابی برای آن پیدا نمی‌کند. دیوید هرقدر هم که تلاش کند، نمی‌تواند به جای پسرش زندگی کند.

عاقبت اعتیاد 

پس از اتفاق‌های متعدد، نیک که حالا پانزده ماه است سمت مواد مخدر نرفته، یکی از دوستان قدیمی‌اش، لورن (Lauren) را پیدا می‌کند و دوباره به سمت اعتیاد کشیده می‌شود. این‌بار بعد از ترک خانه، نیک حاضر می‌شود حتی از خانه خودشان دزدی کند که البته این کار نافرجام می‌ماند. بعد از این ماجرا، یک شب که او و لورن مشغول مصرف بودند، لورن اووردوز می‌کند و می‌میرد. نیک اما به بیمارستان فرستاده می‌شود و جان سالم به در می‌برد. در نهایت بعد از بگومگوهای بسیار، پدرش قبول می‌کند که او به خانه برگردد. در آخر فیلم می‌بینیم که نیک حالا هشت سال است که واقعا اعتیاد را ترک کرده است. این‌کار بدون حمایت‌های خانواده و دوستانش ممکن نبود.

نگاهی به شخصیت‌های فیلم

انتخاب تیموتی شالامه به‌عنوان نیک، حرکت بسیار هوشمندانه‌ای بوده است. او که پیش‌تر با فیلم های Call Me By Your Name و Lady Bird شناخته شده، چهره‌ای بسیار کاریزماتیک و جذاب دارد. درطول فیلم، او با رفتارهای خودخواهانه‌اش، به‌نوعی کنجکاوی و هم‌دردی تماشاگران را برمی‌انگیزد.
شالامه به خوبی توانسته خود را به کاراکترش نزدیک کند. نیک شخصیتی شورشی و درون‌گرا دارد که وقت‌های بی‌کاری‌اش، کتاب‌های چارلز بوکوفسکی (Charles Bukowski) را می‌خواند و نقاشی می‌کشد. در عین حال، جمع‌گریز نیست و به‌راحتی می‌تواند جای خود را در جمع پیدا کند. اما حالا متاسفانه در یک لوپ افتاده است. هرچه بیشتر مواد مخدر استفاده می‌کند، بیشتر پیش خودش شرمنده می‌شود. پس دست به کارهایی می‌زند تا فکرش را منحرف کند. غافل از این‌که با این‌کارها، فقط روان خودش را آزار می‌دهد.

نیاز به تلاش بیشتر!

فیلم‌نامه آن‌طور که باید به مسئله اعتیاد نیک نپرداخته است. هیچ دلیل محکمی برای کشیده شدن نیک به سمت اعتیاد وجود ندارد. شاید دیوید طلاق گرفته باشد، اما حتی این هم دلیل مشکل نیک نیست. در طول فیلم، اشاره‌ای به مشکلات نیک درباره طلاق والدین‌اش نمی‌شود.

پسر زیبا 2018

مشکلات بزرگ‌سالی گاهی ریشه در مسائل کودکی دارند: نقد و بررسی فیلم سینمایی Honey Boy را ازدست ندهید.

از دیگر مواردی که نمی‌شود آن را نادیده گرفت، دنیای گرم و راحت دیوید است. با این‌که اهل کالیفرنیاست، اما همیشه زمان و پول کافی برای سفر به سراسر کشور را دارد. تمرکز ون‌خرونینگن (Van Groeningen)، کارگردان فیلم، به‌قدری روی این پدر و پسر است که فراموش می‌کند به مادر یا نامادری نیک بپردازد. با طولانی شدن فیلم، تنها چیزی که به چشم می‌آید، چرخه اعتیاد نیک است و همین می‌تواند به‌نوعی خسته‌کننده باشد. شیوه کارگردانی ون‌خرونینگن مارا اغلب یاد کارهای ژان مارک واله (Jean-Marc Vallee) می‌اندازد که اخیرا نشان داده است چه‌طور برای قاب‌بندی فیلم از اشیا تیز استفاده شود. اما ون‌خرونینگن نتوانسته به‌خوبی از این تکنیک استفاده کند. لحظات احساسی زیادی در فیلم وجود دارد. اما کارگردان نتوانسته آن‌طور که باید به آن‌ها بپردازد.

حرف آخر

با همه این حرف‌ها، فیلم پسر زیبا توانست تا حد مطلوبی رضایت بیننده را کسب کند. موضوع فیلم چیزی است که باید بیشتر به‌ آن پرداخته شود. شیشه مخدری است که می‌تواند شخصیت مصرف‌کننده را به‌کلی تغییر دهد. در این فیلم شالامه، به‌خوبی توانست آسیب‌پذیری، ترس و پرخاشگری فرد معتاد را نشان دهد. در نهایت با تلاش بسیار توانست به اطرافیانش نشان دهد که واقعا دوست دارد از اعتیاد فاصله بگیرد. او با اراده خود و کمک خانواده‌اش توانست از این معضل فاصله بگیرد. شاید مهم‌ترین پیام فیلم همین باشد، هنگام سختی‌ها ، نباید زود از کسی که دوستش داریم، ناامید شویم و او را رها کنیم.

 

منبع: IndependentGuardian

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha