نگاهی اجمالی به فیلم Annette؛ عشق درد خودش را دارد!

0
2
وستر فیلم آنت

تصور کنید که یک کمدین و یک خواننده اپرا در حال تربیت یک بچه هستند. اما نکته این‌جاست که بچه آن‌ها یک عروسک خیمه‌شب‌بازی است! آنت (Anntte)، بچه‌ای شکننده است. زندگی‌ او، موضوع فیلم جدید لئوس کاراکس (Leos Carax) است. آنت فیلمی موزیکال-عاشقانه درباره دو هنرمند است که حدود یک‌ساعت‌ونیم می‌تواند بیننده را میخ‌کوب کند. می‌شود گفت آنت، کمی شبیه لالا لند (Lala Land) و یا ستاره‌ای متولد می‌شود (A Star is Born) است. اگر این فیلم‌ها را دوست داشتید، قطعا از دیدن آنت هم لذت خواهید برد. این فیلم برای اولین بار در جشنواره کن 2021 اکران شد و توانست نظر منتقدین را به خودش جلب بکند.

در دسته‌بندی نقد و بررسی فیلم درباره به‌روز‌ترین فیلم‌ها بخوانید.

رقص بین مسخره‌بازی و خیال‌پردازی!

شاید بشود خیلی از فیلم‌ها را به‌آسانی توصیف و نقد کرد، اما به جرات می‌شود گفت که آنت (Annette) اصلا جز آن‌ها نیست. آنت، افسانه‌ای درباره شهرت و خودباختگی است که با توطئه‌چینی و غم عجین شده  که همه این‌ها با موسیقی برادران میل (Meal) به شایستگی بیان می‌شود. این فیلم عجیب‌وغریب از بیننده می‌خواهد تا انسانیت را در این داستان عروسکی که درباره به شهرت رسیدن یک بچه است، پیدا کند.

ماریون کوتیار - آنت

 

معجزه لئوس کاراکس

فیلم جدید کاراکس به‌اندازه کافی نادر است که بتواند به یک رویداد سینمایی تبدیل بشود. آخرین فیلم او، Holy motors بود که یکی از بی‌نظیرترین فیلم‌های دهه قبل به شمار می‌آید. داستان آن فیلم هم چندان روتین نبود و به زندگی چند نفر می‌پرداخت که در پاریس زندگی می‌کردند. دیگر آثار او مثل The Lovers on the Bridge، فیلم‌های تحسین شده‌ای هستند.

 

به زیبایی دیو و دلبر

انتظارات از فیلم آنت بالاست. مخصوصا این‌که به‌جای استفاده از دنیس لاوانت (Denis Lavant) فرانسوی که پای ثابت فیلم‌های اوست، این‌بار از آدام درایور (Adam Driver) ستاره معروف هالیوود استفاده کرده است. انصافا هم‌ انتخاب درایور برای این نقش بسیار مناسب بوده است. درایور همیشه حضور تاثیرگذاری را روی صحنه داشته است. اما این‌بار کاراکس از او بازی جدیدی گرفته و او را به حیوانی وحشی تبدیل کرده است. او در این فیلم نقش هنری مک‌هنری (Henry Mchenry) را بازی می‌کند.
روی صحنه می‌توانیم هنری را ببینیم. این‌که او چه‌طور برای اجرای یک کمدی با لباس بوکس آماده می‌شود. می‌بینیم با عصبانیت درباره مرگ و بی‌رحمی حرف می‌زند. خیلی واضح تماشاگران را مسخره می‌کند و هیچ‌وقت از شوخی‌های دم‌دستی استفاده نمی‌کند. مخاطب تمام این صحنه‌ها را می‌بلعد. مونولوگ او، پوچی‌ای که در زندگی واقعی سلبریتی‌ها وجود دارد را به چالش می‌کشد. مهم نیست که مطالبش چقدر تند و زننده باشد، جمعیت از او چیزهای بیشتری را می‌خواهد. تنش بین شهرت و شخصیت هیولایی هنری، چیزی است که آنت را می‌سازد. هنری یک نمایش زنده و ترسناک است که خود را میمون-خدا می‌نامد و مطالب تحریک‌آمیزی را پخش می‌کند. با این‌حال، رابطه‌اش با آن (Ann) به‌طرز ملموس و غیرقابل انکاری لطیف است.
در اوایل فیلم، آن‌ها مشغول گوش دادن به آهنگی به نام We love each other so much  هستند و با این آهنگ درمیان جنگل می‌رقصند. در ابتدای فیلم این‌طور به‌نظر می‌رسد که کاراکس مشغول نشان دادن نسخه‌ای جدید از داستان دیو و دلبر است. آنِ جذاب، سعی دارد تا هنری وحشی را رام کند.

فیلم آنت 2021

داستان زندگی یک هنرمند ناشناس چگونه است؟ یادداشتی بر فیلم سینمایی Paterson را هم با بازی آدام درایور بخوانید.

ارباب عروسک‌های خیمه‌شب بازی

بعد از گذشت زمان کمی از فیلم، شاهد به‌دنیا آمدن بچه‌ای عروسکی از جنس چوب هستیم. آنت به‌دنیا می‌آید! او می‌تواند نشانه‌‌ای از یک داستان عاشقانه درحال فروپاشی باشد. حالا ما شاهد 141 دقیقه فیلم درباره مرگ، انتقام، کلاه‌برداری‌های هنری و جنایت‌های بی‌شمار هستیم. کاراکس هرجا که بتواند جادو می‌کند؛ هم‌چنان که هنری و آن مشغول رقصیدن هستند، طوفان می‌شود. درصحنه بعد، آن را می‌بینیم که مشغول خواندن روزنامه است و کنار او یک عروسک چوبی وجود دارد. یک بچه زیبا و عجیب که وجودش شبیه کابوس است. شاید انتخاب یک عروسک به جای یک بچه، طعنه‌ای به وضعیت فرزندان افراد معروف و سلبریتی‌ها باشد. شاید هم کاراکس نمی‌خواسته از بازیگر خردسال استفاده کند. به‌هرحال، دلیل این انتخاب هرچه باشد، نتیجه‌اش خوب از آب درآمده است. این عروسک خیره‌کننده است. درحالی‌که هنری و آن، از این موجود رقت‌انگیز نگهداری می‌کنند، کاراکس محدودیت‌های همدلی مخاطب را می‌سنجد. آیا توانسته تاثیری را که در نظر داشته به‌وجود بیاورد یا نه؟ تصنعی بودن این عروسک بیش‌از‌حد به‌چشم می‌آید؟ آیا این تصنعی بودن آنت، باعث افزایش علاقه بیننده به کاراکترش می‌شود؟

چه چیزی باعث جذابیت آنت می‌شود؟

در اصل کاراکس در این فیلم، از یک جنبش هنری فرانسوی به‌نام سینما نگاه (Cinema du Look) استفاده کرده که تاکیدی بر غیرواقعی بودن آنت دارد. جلوه‌های بصری آنت کاملا مناسب داستان ملودرام فیلم و محیط شفاف آن است. نمی‌خواهیم بیشتر از این، فیلم اسپویل شود؛ اما مطمئن باشید داستان فیلم به‌همین سادگی‌ها جلو نمی‌رود و اتفاقات وحشتناک زیادی روبه‌روی ما قرار دارند.

آدام درایور - آنتگاهی پله‌های شهرت با فاجعه و تراژدی فرش شده‌اند!‌ درباره فیلم بیوگرافی جودی گارلند ستاره آمریکایی بخوانید: نقد و بررسی فیلم Judy

با این وجود، موضوع فیلم، درباره شرارت انسان نیست. بلکه درباره ماهیت سمی شهرت است. در طول فیلم یک سوال مهم مطرح می‌شود؛ آیا اقدامات سیاه و ترسناک هنری، از پیش تعیین شده‌اند یا خودش سرنوشت‌اش را رقم می‌زند؟ آیا او از اول آدم شروری بوده یا نه، اقتضای زمانه او را به این راه کشیده است؟ این معما بیننده را به‌شدت درگیر خواهد کرد. شاید اگر مخاطبان او، این‌طور هنری را تشویق نمی‌کردند، از سقوط اخلاقی او جلوگیری می‌شد. او مردی است که دیگر نمی‌تواند آن‌طور که باید، به خانواده‌اش عشق بورزد. عواقب این رفتارها کشنده است و نتیجه‌اش چیزی فراتر از یک فیلم موزیکال معمولی است. آنت بیشتر به یک اپرای بزرگ شباهت دارد. می‌دانیم که تراژدی و یک پایان غم‌انگیز در راه است. اما به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم.

حرف آخر

آنت پارادوکس خودش را می‌سازد و به‌طرز آشکاری تلاش می‌کند تا احساسات پیچیده و افسارگسیخته را بیان کند. بدون شک این فیلم یک اثر هنری است، اما این‌که این هنر از کجا آمده است، سوالی‌ست که باعث ارزش‌گذاری فیلم می‌شود. آنت فیلمی خارق‌العاده است که به باورهای عام و خیال‌پردازی‌های مرسوم فرهنگ ما حمله می‌کند. حالا تصمیم با ماست که آن را باور کنیم، یا این‌که فقط به دیدن آن به‌عنوان یک فیلم اکتفا کنیم.

 

منبع: Atlantic

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha