مروری بر بردگیم Wingspan؛ یک بازی پر‌زرق‌و‌برق با پرندگان!

0
9
بردگیم وینگسپین

Wingspan یک بازی کارتی و رقابتی است. این یکی از محبوب‌ترین بردگیم‌های سال 2019 است که توسط Stonemaier Games منتشر شده. عرضه وینگسپن غوغایی در دنیای بردگیم به‌پا کرد. حتی نیویورک تایمز هم مطلبی در مورد این بازی و طراح آن الیزابت هارگراو (Elizabeth Hargrave) منتشر کرد.

این بردگیم یک بازی مجلل، کامل و دقیق است. این بازی رنگارنگ 170 کارت دارد. تخم‌مرغ‌های پلاستیکی خوش‌رنگ، تاس چوبی سفارشی و غیره همگی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا یک بردگیم بسیار دوست‌داشتنی داشته باشیم. حتی دفترچه قوانین این بازی نیز بسیار خوش‌رنگ و زیبا است. ظاهر این بردگیم به‌تنهایی می‌تواند به خریدش ترغیبتان کند. هیاهو زیادی درباره Wingspan وجود دارد. پس نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

جذب پرندگان به لانه  

Wingspan شما و دوستانتان را در نقش افراد علاقه‌مند به پرندگان قرار می‌دهد. حالا باید سعی کنید پرندگان را به سمت آشیانه‌های اختصاصی خودتان جذب کنید. روی کارت‌ها می‌توانید پرنده‌ها را ببینید. شما باید این کارت‌ها را در یکی از سه ردیف روی برد شخصی خود قرار دهید. این ردیف‌ها نماینده سه زیستگاه مختلف در محدوده شما هستند. این سه زیستگاه شامل جنگل، علفزار و تالاب هستند. زیستگاه‌ها به عنوان فضای عملکرد خیلی هوشمندانه در جریان بازی دو‌برابر می‌شوند.

این بازی در چهار دور بسیار سریع برگزار می‌شود. بازیکنان در هر نوبت یک اقدام انجام می‌دهند. این اقدام‌ها با قرار دادن مکعب‌های کوچک بالای یکی از چهار ناحیه‌ها در برد شخصی شما مشخص می‌شوند.

اقدام جنگل به شما اجازه می‌دهد که در جستجوی منابع غذا باشید. در این حالت شما تعدادی تاس را از برج تاس (dice tower) می‌گیرید و این تاس‌ها را تبدیل به توکن‌های غذا می‌کنید. اقدام علفزار این امکان تخم‌گذاری را برای پرنده‌هایی که از قبل در صفحه شما هستند فراهم می‌کند. اقدام تالاب نیز اجازه می‌دهد کارت‌های پرنده بیشتری داشته باشید. یک فضای اضافی نیز در این‌جا برای بازی کردن کارت‌ها وجود دارد.

نحوه انجام بازی  

این بازی بسیار ساده است. کافی‌ست از بین چهار اقدام ذکر‌شده انتخاب کنید. جذابیت این بازی مربوط به تاثیر کارت‌ها می‌شود. کارت‌هایی که قبلا بازی کردید می‌توانند اقدامات بعدی شما را تحت‌تاثیر قرار دهند و آن‌ها را سودمندتر کنند. برای بازی کردن یک کارت باید آن را در زیستگاه صحیح قرار دهید و فکری برای نیاز‌های آب و غذای آن بکنید. بعضی از پرندگان تنها در یکی از زیستگاه‌ها سکونت می‌کنند. بعضی دیگر از این پرندگان انعطاف‌پذیر‌تر هستند. حتی بعضی از پرندگان در سراسر این بازی از زیستگاهی به زیستگاه دیگر نقل مکان می‌کنند.

وینگسپین

به پرندگان علاقه دارید؟ به طبیعت چه‌طور؟ بررسی بردگیم Arboretum را بخوانید.

چهار نوع اصلی کارت پرندگان در این بازی وجود دارد که هرکدام تاثیر مختلفی دارند. بعضی از این تاثیرات تنها یک‌بار عمل می‌کنند. اما برخی دیگر از تاثیرات هر‌بار بعد از هر اقدام عمل می‌کنند. مکعبی که برمی‌دارید را در فضایی قرار دهید که کمتر پوشش داده شده. به این ترتیب امتیاز بیشتری به‌دست می‌آورید. سپس باید مکعب خود را به سمت چپ حرکت دهید و در طول مسیر، توانایی‌های خاصی را تحریک کنید.

امتیاز‌گیری و جمع‌آوری چیز‌های مختلف یکی از ویژگی‌های اساسی یوروگیم‌هاست. پس به مرور که امتیازات بالاتر می‌رود، اقدامات افراد نیز در این بازی قدرتمند‌تر خواهد شد. مثلا اگر اولین اقدام شما تنها برداشتن یک کارت بوده است، با پر شدن تالاب از پرندگان، اقدام بعدی شما بسیار قدرتمند‌تر خواهد شد.

این بازی در کنار خوبی‌های بسیاری که دارد، شاید کمی ناامید‌کننده باشد. معمولا شما انتظار دارید که فرآیند امتیازگیری در این بازی‌ها کمی پیچیده باشد و تصمیم‌گیری خیلی راحت نباشد. اما برای اضافه کردن به امتیازات خود در این بازی کار چندان سختی پیش‌رو ندارید. اگرچه Wingspan نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، اما فرآیند امتیازگیری به اندازه بازی‌های مشابه سخت و پیچیده نیست.

وضعیت کارت‌ها در این بازی متفاوت است، در کل حدود 39 قابلیت منحصر‌به‌فرد را در این بازی می‌بینید. این باعث می‌شود که در جریان بازی بیشتر به کارت‌های مورد نیاز خود برسید، اما از طرف دیگر، تعاملات هیجان‌انگیز کارت در این بازی نیز محدود خواهد شد.

همان‌طور که گفته شد، امتیازگیری در این بازی راحت است. کافی است که تعدادی کارت را در جای خود قرار دهید و منتظر امتیاز باشید. البته در این‌جا نیز می‌توان ترکیبات مختلف را مورد بررسی قرار داد و مهارت کسب کرد. اما تنها با قرار دادن کارت نیز می‌توانید شاهد بالا رفتن امتیاز‌های خود باشید. البته این ویژگی بد هم نیست. این بازی بسیار در دسترس افراد است. افراد باتجربه می‌توانند تصمیمات جالبی در این بازی بگیرند.

داشتن استراتژی چندان جواب نمی‌دهد  

در این بازی نباید اجازه دهید که سختی‌ها شما را مایوس کنند. بسیار در این بازی اتفاق می‌افتد که اوضاع طبق مراد شما پیش نمی‌رود. نوعی تصادف و شانس در این بازی وجود دارد که گاها معادلات را برهم می‌زند. البته این بازی به شما ابزار‌هایی می‌دهد که تا حدودی از این تصادف کم می‌کنند. افرادی که برای این بازی استراتژی دارند و می‌خواهند تا آخر به استراتژی خود پایبند بمانند، احتمالا اوقات بدی خواهند داشت. نکته اصلی در این بازی واکنش سریع به نسبت آن چیز‌هایی است که برای شما پیش می‌آیند.

بازی وینگسپین

یک بازی خانوادگی جالب با گربه‌هایی که منفجر می‌شوند: نگاهی به بردگیم Exploding Kittens

تخم گذاری پرندگان در این بازی بسیار ضروری است. مخصوصا اگر به مراحل پایانی نزدیک می‌شوید، این کار بسیار مهم است. تعامل بازیکنان در این بازی محدود به رقابت برای کارت و منابع، پاداش‌های آخر دور‌ها و کارت‌هایی است که نوبت بازیکنان دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این بازی را با کمک هوش مصنوعی می‌توان به تنهایی هم انجام داد. با این شیوه می‌توانید تاکتیک‌های مختلف را خیلی سریع اعمال کنید.

مشخصات پرندگان مختلف و اطلاعاتی جالب در مورد آنها بر روی کارت‌های این بازی موجود است. این بردگیم را می‌توان یک بازی در مورد پرندگان دانست که البته محتوای آن پرندگان نیست. کلا برد شما در این بازی شبیه یک اکوسیستم شلوغ پرندگان خواهد بود. اینک توسعه این بازی در حال انجام است و امید می‌رود که قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه شود. Wingspan یک بردگیم جالب با درون‌مایه‌ای دوست داشتنی است و انتظار می‌رود که در آینده مورد استقبال بیشتری واقع شود.

 

منبع: arstechnica

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha