نقد و بررسی بازی اونو (UNO)؛ یک بردگیم برای همه افراد

0
13
تصویر شاخص بردگیم اونو

ایده بازی اونو در سال 1971 برای اولین بار به ذهن پیرایشگری آمریکایی به نام مرل رابینز (Merle Robbins) رسید. رابینز علاقه زیادی به بازی‌های کارتی داشت و همین باعث شد که ایده خود را با خانواده‌اش در میان بگذارد. خانواده او پس از بارهای زیادی که این بازی را انجام دادند به این نتیجه رسیدند که این بازی به حدی عالی است که می‌تواند میان مردم محبوبیت خوبی را به دست بیاورد. بنابراین آن‌ها سرمایه‌ای هشت هزار دلاری جمع کردند و پنج هزار نسخه از این بازی را تولید کردند. در ابتدا رابینز بازی‌های خود را در پیرایشگاه خود می‌فروخت. کمی بعد که متوجه استقبال مردم از بازی شد شروع به فروش آن‌ها در فروشگاه‌ها کرد. بعد از مدتی او متوجه شد که بازی‌هایش در مغازه‌ها به سرعت به فروش می‌روند. پس به این فکر افتاد که حق انتشار بازی را بفروشد. سرانجام رابینز حق انتشار بازی را به قیمت پنجاه هزار دلار به اضافه ده سنت به ازای هر بازی به یکی از هواداران سرسخت این بازی به نام رابرت تزاک فروخت. پس از این ماجرا اونو کم کم محبوبیتی در سطح دنیا پیدا کرد و به یک بازی جهانی تبدیل شد.

انواع کارت‌های موجود در بازی اونو

کارت‌های بازی اونو به سه دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول کارت‌های شماره‌دار هستند. این کارت‌ها در چهار رنگ مختلف وجود دارند و در هر رنگ کارت‌هایی با اعداد 0 تا 9 وجود دارد.

دسته دوم کارت‌های اقدام (Action Cards) هستند. این کارت‌ها تاثیراتی روی بازی حریفان می‌گذارند.

دسته آخر که تاثیرگذارترین کارت‌ها هستند کارت‌های وحشی (Wild Cards) نام دارند. دو نوع کارت وحشی در بازی اونو وجود دارد که در ادامه بیش‌تر به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.انواع کارت‌های مختلف در بازی اونو

اگر به دنبال یک بازی خانوادگی هستید نقد و بررسی بردگیم اسپلندور را بخوانید.

نحوه انجام بازی

هرکدام از بازیکنان در ابتدای بازی هفت کارت دریافت می‌کنند. سپس نفر پخش‌کننده یک کارت از روی دسته کارت‌های باقی مانده رو می‌کند. در هرنوبت باید یکی از کارت‌های دستتان را رو کنید. ولی توجه کنید کارتی که رو می‌کنید باید با توجه به کارتی باشد که از قبل رو شده است. برای مثال فرض کنید آخرین کارتی که رو شده است عدد چهار از رنگ قرمز باشد و الان نوبت شما است که کارتی را بازی کنید. شما یا باید یک کارت که عدد نوشته شده روی آن چهار باشد را رو کنید یا یک کارت قرمز با هر عددی که روی آن نوشته شده بود. اگر کارت مناسبی داشتید آن را به رو طوری روی زمین قرار دهید که همه بازیکنان توانایی دیدن آن را داشته باشند. ولی اگر چنین کارتی نداشته باشید یک کارت به دست شما اضافه می‌شود و نوبت به نفر بعد شما می‌رسد. این کاری است که می‌توان با کارت‌های شماره‌دار انجام داد. ولی کارت‌های اقدام و کارت‌های وحشی به چه دردی می‌خورند؟کارت‌های بازی اونو

به دنبال یک بازی تجارت محور هستید؟ نقد و بررسی بردگیم قرن: جاده ادویه را بخوانید.

سه نوع کارت اقدام در بازی وجود دارد. یکی از این کارت‌ها گردش بازی را معکوس می‌کنند. برای مثال فرض کنید که جهت چرخش نوبت ها برخلاف جهت عقربه‌های ساعت است و نفر قبل از شما یکی از این کارت‌ها را بازی می‌کند. بنابراین به جای این‌که نوبت به شما برسد، دور برمی‌گردد. یعنی دوباره نوبت نفر قبلی او است. شاید گمان کنید این کار تاثیر مهمی در بازی ندارد. ولی فرض کنید شما تنها یک کارت تا پیروز شدن در بازی فاصله دارید. نفر قبلی شما با انجام این حرکت می‌تواند مانع از برنده شدن شما شود. نوع دیگر این کارت‌ها کارتی است که باعث می‌شود نوبت از نفر بعدی بپرد و در واقع یک دور نوبت نفر بعدی را از او می‌گیرد. دسته آخر کارت‌های اقدام کارت‌هایی هستند که باعث می‌شوند نفر بعدی دو کارت دریافت کند. این می‌تواند تاثیر مهمی را در بازی بگذارد.

کارت‌های وحشی نیز تقریبا کارهایی شبیه به کارت‌های اقدام انجام می‌دهند. در کل دو نوع کارت وحشی در بازی وجود دارد. یکی کارتی است که بازی کننده آن می‌تواند رنگ آخرین کارت را عوض کند. مثلا آخرین کارتی که رو شده است عدد سه از رنگ زرد است. اگر شما یکی از این نوع کارت‌های وحشی را بازی کنید می‌توانید به دلخواه خود رنگ آخرین کارت رو شده که در این مثال سه زرد است را به هر رنگی که دوست دارید تغییر دهید. مثلا اعلام می‌کنید که کارت را قرمز درنظر بگیرند. مشخصا ادامه روند بازی هم تحت‌تاثیر این کار تغییر می‌کند.
نوع دیگر این کارت‌های باعث می‌شود که نفر بعدی چهار کارت دریافت کند. همان طور که گفته شد این کارت‌ها نسبت به کارت‌های اقدام قدرت بیشتری دارند و تاثیر بیش‌تری روی بازی می‌گذارند. بازی آن قدر ادامه پیدا می‌کند تا تمام کارت‌های یکی از بازیکنان تمام شود. در این هنگام یک دور تمام می‌شود و امتیاز شماری شروع می‌شود. فراموش نکنید که هروقت فقط یک کارت در دست داشتید داد بزنید اونو. اگر این کار را نکنید دو کارت به‌عنوان جریمه دریافت می‌کنید.

پایان بازی

برای بازی اونو دو پایان مختلف درنظر گرفته شده است. هرکس به امتیاز 500 برسد برنده است. وقتی‌که بازیکنی تمام کارت‌هایش تمام شد باقی بازیکنان اعداد روی کارت خود را با هم جمع می‌زنند. مجموع اعدادی که روی کارت‌های آن‌ها نوشته شده است به نفری که کارت‌هایش تمام شده است می‌رسد.
توجه داشته باشید که کارت‌های اقدام و وحشی هم دارای امتیاز هستند. هر یک از کارت‌های اقدام 20 امتیاز و کارت‌های وحشی 50 امتیاز دارند.

نوع دیگر پایان بازی به این صورت است که وقتی کارت‌های یک بازیکن تمام شد هر بازیکن اعداد کارت‌هایی که در دست خود دارد را جمع می‎کند. هر وقت امتیازات بازیکنی به 500 رسید بازی تمام می‌شود و بازیکنی که کم‌ترین امتیاز را داشته باشد برنده بازی است.

جلد بازی رومیزی اونو

دوست دارید با مشهورترین و پرفروش‌ترین بردگیم تاریخ بیشتر آشنا شوید؟ نقد و بررسی بردگیم مونوپولی جایی هست که باید نگاه کنید.

کلام آخر

اونو بردگیم بسیار راحتی است. می‌توانید به‌آسانی آن را به هرکسی آموزش دهید و بازی کنید. همین آسانی و کم بودن تعداد قطعات بازی باعث می‌شود که به سرعت آن را آماده و در هر جمعی بازی کنید. اما ساده بودن این بازی از جذابیتش کم نمی‌کند. اونو سرشار از هیجان است و لحظات شادی را برای شما فراهم می‌کند.

به‌علاوه مکانیزم بازی تنها برپایه شانس نیست. گرچه شانس نقش مهمی را در بازی ایفا می‌کند ولی وجود کارت‌های اقدام و کارت‌های وحشی باعث شده که شما اندکی به کارتی که بازی می‌کنید فکر کنید و هرجایی از این کارت‌ها استفاده نکنید. باید مدام به این فکر کنید که از کدام کارت‌ در چه‌زمانی استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
به‌علاوه باید همیشه یادتان باشد، وقتی یک کارت در دست داشتید داد بزنید اونو. اگرنه عوقب سنگینی دارد. دو کارت به‌عنوان جریمه به شما داده می‌شود و خیلی راحت پیروزی از دستتان می‌رود.

این بازی می‌تواند تمامی افراد خانواده را در هر سن و سالی به خود مشغول کند و به یک سرگرمی خانوادگی خوب تبدیل شود. می‌تواند 2. پس با خیال راحت و بدون فکر کردن به این که جمعتان چند نفره است می‌توانید این بازی را انجام دهید. ولی بعضی از افراد علاقه‌ای به بازی‌های ساده ندارند. اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید این بازی اصلا به شما پیشنهاد نمی‌شود. ضمنا طراحی بازی نیز جذابیت زیادی ندارد. اما اگر به دنبال یک بازی هستید که بارها بتوانید آن را بازی کنید اونو یک انتخاب عالی برای شما است.

 

منبع: Zatu GamesBoard Game Club

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha