بررسی بردگیم بلیت حرکت، یک بردگیم کلاسیک و خانوادگی!

0
10
بردگیم تیکت تو راید

بلیت حرکت (Ticket to Ride) یک بازی کلاسیک و استراتژیک خانوادگی است. در این بردگیم به رقابت سر تصاحب مسیر‌های بین شهر‌ها است. در این بردگیم باید سعی کنید ارتباط بین شهر‌ها را روی بلیت‌های مقصد شکل دهید. در این بازی باید با جمع آوری کارت‌های جدید با قفل کردن مسیرهای روی صفحه تعادل برقرار کنند. در این‌جا باید خود را با عملکرد بازیکنان دیگر سازگار کنید و تصمیماتی در ارتباط با مقصد‌های اضافی بگیرید که شانس شما را بالا ببرد. در نهایت، بازیکنی که بیشترین امتیاز را از مقصد‌ها و مسیر‌های کامل‌شده گرفته باشد، برنده بازی است.

در دسته‌بندی نقد و بررسی بردگیم می‌توانید با بازی‌های بیشتری آشنا شوید.

خلاصه‌ای در مورد نحوه بازی کردن این بردگیم 

هر بازیکن در ابتدای بازی با سه کارت مقصد سر‌و‌کار دارد. باید دوتا از این کارت‌ها را نگه دارید. هر کارت مقصد دو شهر را روی نقشه تعیین می‌کند. باید این دو شهر را به یکدیگر وصل کنید. در ازای این کار، امتیاز دریافت می‌گیرید. بازیکنان همچنین در ابتدا با چهار کارت ماشین قطار (Train Car) دارند. هریک از این کارت‌ها نشان‌دهنده یکی از رنگ‌هایی است که بعضی از مسیر‌های بین شهر‌ها را با هم مطابقت می‌دهد. بازیکنان در نوبت خود سه گزینه برای انتخاب دارند:

  • بازیکنان می‌توانند دوتا از کارت‌های ماشین قطار را بردارند. می‌توان این کارت را از پنج کارت رو‌‌شده برداشت یا آن‌ها را از دسته کارت‌ها انتخاب کرد.
  • می‌توانید درنوبت کارت‌هایی که در دست دارید را بازی کنید و مسیری را در روی برد ازآن خود کنید. مجموعه کارت‌ها باید با رنگ و تعداد مسیر‌های خواسته‌شده مطابقت داشته باشند. البته از هر مجموعه رنگی برای مسیر‌های خاکستری می‌توان استفاده کرد.
  • سرانجام بازیکن می‌تواند کارت‌های مقصد بیشتری را در دست داشته باشد. شما می‌توانید سه کارت را از مجموعه کارت‌ها انتخاب کنید و حداقل یکی از آن‌ها را نگه دارید. این باعث می‌شود که موقعیت‌های بیشتری برای امتیازگیری داشته باشید.

وقتی بازیکنی مسیری را به‌دست بیاورد و حداکثر دو قطار باقی مانده باشد، به پایان بازی نزدیک شده‌ایم. حالا بازی فقط یک دور دیگر ادامه پیدا می‌کند. بعد به امتیازشماری می‌رسیم.  بازیکنان در ادامه کارت‌های مقصد خود را بررسی می‌کنند. اگر قطار‌های آن‌ها دو شهر مورد نظر را به هم مرتبط کند، امتیاز می‌گیرند. اگر این اتصال صورت نگیرد، امتیاز مورد نظر از آن‌ها کسر خواهد شد. کسی که مسیرهایش طولانی‌ترین زنجیره را تشکیل می‌دهند، 10 امتیاز هم به‌عنوان پاداش می‌گیرد. بازیکنی که بیشترین امتیاز را دارد، برنده بازی است.

این بازی چه حسی دارد؟  

بردگیم بلیت حرکت را با همه می‌توانید بازی کنید. تازه‌وارد‌ها می‌توانند این بازی را در 5 دقیقه یاد بگیرند. البته فکر نکنید این بازی نیازی به تصمیم‌گیری ندارد و عمیق نیست. هر تصمیمی که شما در این بازی بگیرید ریسک خاص خودش را دارد. از آن‌جا که همه کارت‌های مقصد در این بازی سری هستند، کسی کاملا مطمئن نیست که کدام مسیر‌ها برای بازیکنان رقیب باارزش یا بی‌استفاده است. زمانی که اولین مسیر‌ها در جریان بازی تصاحب می‌شوند، نیت بازیکنان کم‌کم آشکار می‌شود. البته گاهی بازیکنان مسیر‌هایی را برای گیج‌کردن بازیکنان دیگر تصاحب می‌کنند. پس سعی کنید فریبشان را نخورید.

تیکت تو راید اروپا

جنگل خودتان را بسازید: مروری بر بردگیم فتوسنتز

محافظه‌کاری در بازی بلیت حرکت معمولا خیلی نتیجه نمی‌دهد. اگر بخواهید در این بازی به‌خوبی رقابت کنید باید کارت‌های مقصد اضافی‌ جمع کنید. اما بهترین زمان برای این‌کار کی است؟

شکی نیست که این بردگیم یک بازی محبوب خانواده‌هاست. این بازی را می‌توان با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و یا با بچه‌ها بازی کرد و همه از این بازی لذت خواهند برد. اما نباید قواعد ساده این بازی باعث شود که تصور کنید که این بازی تنها مناسب مبتدیان است. وقتی بازی را یاد بگیرید و به آن مسلط شوید جای زیادی برای مانور وجود دارد. این‌جاست که زیبایی این بازی ظاهر می‌شود. بازی بلیت حرکت به مبتدیان اجازه می‌دهد که به اهداف و برنامه‌های خود برسند و احساس حماقت نکنند. از طرف دیگر، حرفه‌ای‌ها نیز می‌توانند با تکیه بر استراتژی‌ها و تجارب خود، شانس موفقیت خود را بسیار بالا ببرند.

آیا این بردگیم ارزش دوباره بازی کردن دارد؟  

این بردگیم شدیدا اعتیادآور است و ارزش بازی کردن مجدد را دارد. مقصد‌ها در این بازی همیشه به صورت مختلف توزیع می‌شوند و چیدمان صفحه همواره به گونه‌ای پیش می‌رود که بازیکن‌ها باید خود را با آن سازگار کنند. احتمالا بازیکنان از مکانیسم جمع‌آوری کارت برای گرفتن مسیر خسته می‌شوند، اما لایه‌های حرفه‌ای جالبی در این بازی وجود دارد که در نهایت بازیکنان را راضی خواهند کرد. در این بردگیم، امکان توسعه نقشه‌ها وجود دارد و این روشی جالب برای ایجاد مقداری سرزندگی در بازی است.

چند نفره بازی کنیم؟

این بستگی به نقشه‌ای دارد که در بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد که بازی کردن این بردگیم به صورت 3 تا 5 نفره بیشترین جذابیت را داشته باشد. بازی‌های دو نفره فاقد بعضی از علایق تاکتیکی هستند که با افزودن بازیکنان بیشتر ایجاد می‌شود. البته هرچه تعداد بازیکنان بیشتر باشد، زمان انتظار بین نوبت‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. خیلی از کسانی که این بردگیم را تجربه کرده‌اند معتقدند بیشتر شدن تعداد بازیکنان هیجان بازی را هم بیشتر می‌کند. البته این افراد معمولا ترجیح می‌دهند با بازیکنان باتجربه بازی کنند.

مزیت‌های بازی بلیت حرکت  

قواعد بازی بسیار ساده و خلاصه‌اند. خبری از قوانین پیچیده و انتزاعی نیست. پسهمان‌طور که قبل‌تر هم گفتیم یاد گرفتنش مثل آب خوردن است. بازیکنان جدید حتی می‌توانند در همان بازی‌های اول هم طعم پیروزی را بچشند. تصمیم‌گیری در این بازی مهم است. این‌که کدام یک از سه نوع بازی خود را اول انجام دهید، روی نتیجه نهایی تاثیر می‌گذارد. این‌جا تجربه بازیکنان حرفه‌ای به کمکشان می‌آید. فرضا انتخاب کارت‌های ماشین قطار یکی از اقدامات اولیه برای مخفی کردن نیت خود از بازیکنان رقیب است. مثلا می‌توانید با انتخاب کارت‌های ماشین قطار مناسب دیگر بازکنان را گمراه کنید تا به این راحتی‌ها متئجه قصد شما نشوند. مسیرهایتان را هم باید جوری انتخاب کنید که توسط دیگر بازیکنان بلوکه نشوید. تجربه می‌تواند در برداشتن درست‌ترین قدم‌ها به شما کمک کند.

این بردگیم افراد مختلف با سلیقه‌های مختلف را راضی نگه می‌دارد. ممکن است افرادی علایق محافظه‌کارانه داشته باشند و مقصد‌های اولیه خود را تکمیل کنند. از طرف دیگر، افرادی ممکن است جسورانه بازی کنند. مقصد‌های مختلفی را به امید دریافت امتیاز بالا در دست بگیرند. می‌توانید باتوجه به علاقه و سبک خود بازی کنید. تجربه نشان داده که با همه این رویکردها می‌توانید نتایج خوبی به‌دست آورید. این باعث می‌شود بازی کمی غیرقابل پیش‌بینی باشد. چه کسی از یک بازی غیرقابل پیش‌بینی بدش می‌آید؟! سرعت این بازی بسیار بالاست. حوادث مختلفی در جریان این بازی ظاهر می‌شوند و تصمیم‌گیری‌ها هربار متفاوت از قبل هستند. بسیاری تاثیر تصمیم‌گیری را در این بازی نادیده می‌گیرند. اما همین تصمیم‌گیری‌ها هستند که نهایتا موفقیت و برد شما را در بازی تعیین می‌کنند.

نقشه بازی بلیت حرکت

به نبردهای استراتژیک علاقه دارید؟ نقد و بررسی بردگیم Codex: Card-Time Strategy را بخوانید.

هرزمان این بردگیم را بازی می‌کنید، مجموعه مختلفی از کارت‌های مقصد را انتخاب خواهید کرد. این رویکرد شما را به نسبت بازی تغییر خواهد داد. در این حالت، بازی همیشه برای شما جذاب و تازه خواهد بود و مسیر‌هایی که دوستانتان می‌بندند نیز متفاوت خواهند بود. انتظار بین نوبت‌های این بازی خیلی زیاد نیست. حتی در حالت 5 نفره نیز بیش از یک دقیقه انتظار نخواهید کشید. بازیکنان در این زمان انتظار می‌توانند به استراتژی‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود فکر کنند و احتمال موفقیت خود را بالا ببرند.

معایب این بردگیم  

کارت‌های مقصد در این بازی دارای ماهیت همه یا هیچ هستند. ممکن است یک مقصد بزرگ را تکمیل می‌کنید و سپس با مجازاتی نابرابر مواجه شوید! تمام زحمتتان به باد می‌رود. این نوعی حس ناامیدی ایجاد خواهد کرد و ممکن است شما دیگر به سمت این بازی برنگردید. شانس قطعا در این بازی نقش پررنگی دارد. ممکن است کارت‌های خوب در دست شما یا رقیبتان قرار بگیرد. این گردونه شانسی‌ست که گاهی به نفع و گاهی به ضررتان عمل می‌کند. مخصوصا زمانی که در انتهای بازی کارت‌های مقصد رو می‌شوند. این بردگیم سال‌هاست که تولید می‌شود. این باعث شده که نسخه‌های مختلفی از آن وجود داشته باشد. به تازه‌وارد‌ها توصیه می‌شود که از نسخه اورجینال یا نسخه اروپایی این بازی استفاده کنند. زیرا این دو نسخهکمتر سردرگمشان می‌کنند. زمانی که در این دو نسخه استاد شدید، می‌توانید نسخه‌های دیگر را هم امتحان کنید. هر نسخه جلوه‌های جالب و هیجان‌انگیز خاص خودش را دارد.

چشم‌انداز طراحی این بازی

درست است با یک بازی همه‌پسند مواجهیم. اما خیال نکنید طراحی بردگیمی که بتواند همه را راضی کند کار آسانی‌ست! از آن‌جا که قوانین در این بازی کم و ساده هستند، جایی برای پنهان‌کاری و جبران کاستی‌ها نیست. اگر با یک بردگیم پیچیده سروکار داشته باشید ممکن است به این راحتی متوجه نواقصش نشوید. جلوه‌های زیادی در این بازی‌ها وجود دارد که حواستان را پرت کند. اما در بازی‌های ساده‌ای مانند بلیت حرکت باید همه‌چیز درست سر جای خودش باشد. درک این چالش واقعا اهمیت و اعتبار بازی بلیت حرکت را نشان می‌دهد. طراح این بازی آلن آر مون (Alan R. Moon) است که کیفیت خاصی به این بازی داده است. کاری که آلن در این‌جا انجام داده است، باید سرمشق تمام طراحان بازی باشد.

بردگیم بلیت حرکت

کلام آخر 

بردگیم بلیت حرکت (Ticket To Ride) را خیلی‌ها بازی کرده‌اند. آن‌هایی هم که بازی نکرده‌اند دست‌کم اسمش را شنیده‌اند. از زمان تولید و انتشار این بردگیم بازی‌های زیادی طراحی شده‌اند. اما بلیت حرکت توانسته جایگاهش را به‌عنوان یک بازی خانوادگی محبوب حفظ کند. این یعنی ارزش امتحان کردن دارد.

 

منبع: ludolodge

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha