بررسی بازی ترافورمینگ مارس؛ قابل سکونت کردن مریخ برای نسل آینده

0
7
طرح جلد ترافورمینگ مارس

 تا حالا به زندگی کردن در سیاره‌ای غیر از زمین فکر کردید؟ در سال 2400 مردم زمین مجبور می‌شوند این سیاره را ترک کنند و به فکر مکان جدیدی برای زندگی باشند. چه جایی بهتر از مریخ؟ در بازی ترافورمینگ مارس شما نقش شرکت‌هایی را بازی می‌کنید که وظیفه دارند سیاره مریخ را قابل سکونت کنند. برای این کار باید سطح دما و اکسیژن مریخ را به حد مورد نیاز برسانید و تعدادی اقیانوس در سطح مریخ درست کنید.

در دسته‌بندی نقد و بررسی بردگیم می‌توانید با بردگیم‌های بیشتری آشنا شوید.

ترافورمینگ مارس یک بازی سنگین اقتصادی است که فضای علمی تخیلی دارد. موفقیت در این بازی نیازمند دوراندیشی و همچنین داشتن تاکتیک مناسب در هر دور است.

گیم پلی

در این بازی هر بازیکن کار خود را با دریافت یک کارت شرکت (corporation) شروع می‌کند. هر کارت شرکت یک قابلیت منحصربه‌فرد به صاحبش می‌دهد. هر بازیکن تلاش می‌کند تا به‌وسیله منابعی که در اختیار دارد و همچنین تولیدات منابعی که دارد، بیشترین امتیاز را به دست بیاورد. بازی زمانی به پایان می‌رسد که بازیکنان موفق شوند سطح اکسیژن را به 14% و دمای مریخ را به 8 برسانند و همچنین 9 تایل اکسیژن را روی زمین جای‌گذاری کنند. سازنده بازی این اعداد را بر حسب اتفاق انتخاب نکرده است و تمام آمار ارقام موجود در بازی پایه علمی دارند. این موضوع به کسانی که به دنبال یک بازی برپایه علم و دانش هستند در انتخاب این بازی کمک می‌کند.

در این بازی شش نوع منبع وجود دارد: سکه، فولاد، تیتانیوم، گیاه، انرژی و گرما. هر بازیکن تعداد منابعی که دارد را با قرار دادن مکعب روی آن قسمت نشان می‌دهد. سه نوع مکعب در بازی وجود دارد. طلا، نقره و مس. هر مکعب طلایی ده واحد ارزش دارد و ارزش مکعب‌های نقره‌ای و مسی به ترتیب پنج و یک واحد است. بازیکنان با قرار دادن این مکعب‌ها روی بخش‌های صفحه نشان دهنده دارایی خود را نشان می‌دهند. برای مثال اگر فردی یک مکعب طلایی و یک مربع نقره‌ای و سه مکعب مسی روی بخش سکه خود در صفحه داراییش قرار دهد به این معناست که او هیجده سکه دارد.

در هرنوبت کارهای متنوعی را انجام دهید

هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند یکی از چهار کار زیر را انجام دهد.

  • ساخت کارت: شما می‌توانید از بین کارت‌هایی که در دست خود دارید یکی از کارت‌های خود را بازی کنید. برای این کار باید هزینه مربوط به کارت را که در گوشه بالا سمت چپ کارت نوشته شده است، به بانک پرداخت کنید. سپس کارت را به رو جلوی خود قرار دهید و کارهایی که به شما می‌گوید را انجام دهید.
  • انجام کارهای کارت‌های بازی کرده: بعضی از کارت‌ها این قابلیت را دارند که هر نسل بتوانn از خواص آن‌ها استفاده کند. بنابراین شما می‌توانید در نوبت خود از ویژگی یکی از این کارت‌هایی که قبلا بازی کرده‌اید استفاده کنید.

ترافورمینگ مارس

از بازی‌های استراتژیک لذت می‌برید؟ بررسی بازی در گذر زمان را هم بخوانید.

  • انجام پروژه‌های استاندارد: در این کار شما یکی از پروژه‌های استاندارد را  انجام می‌دهید. این‌ پروژه‌ها روی زمین بازی نیز نوشته شده‌ است.
  • سرمایه گذاری روی جایزه‌ها (awards) و نقاط عطف (milestones) : برای این کار باید یکی از مکعب‌های خود را روی بخشی بگذارید که پیش نیازهای آن را دارید. اگر مکعب خود را روی بخش جوایز قرار دادید در انتهای بازی پنج امتیاز دریافت می‌کنید. اما اگر مکعبتان را روی یکی از نقاط عطف قرار دهید چه اتفاقی می‌افتد؟ در انتهای بازی فردی که بیشتر از همه به اهداف آن بخش نزدیک باشد پنج امتیاز می‌گیرد. نفر بعدی هم دو امتیاز دریافت می‌کند.

یک نسل جدید؛ یک داستان جدید

هنگامی که همه بازیکنان نوبت خود را انجام دادند و دیگر مایل به انجام کار دیگری نبودند یک نسل از بازی تمام می‌شود. با تمام شدن نسل، هر بازیکن با توجه به میزان تولیدی که از هریک از منابع بازی دارد منبع دریافت می‌کند. فرض کنید در قسمت تولید فولاد، مکعب شما روی عدد 6 قرار دارد. در پایان نسل 6 فولاد دریافت می‌کنید.

در هر نسل بازیکنان کار خود را با دریافت چهار کارت آغاز می‌کنند. آن‌ها برای اضافه کردن آن کارت‌ها به دست خود باید به‌ازای هر کارتی که انتخاب می‌کنند سه سکه بپردازند. بازی کردن کارت‌ها امکانات مختلفی را به بازیکنان می‌دهد؛ از افزایش تولیدات یکی از منابع گرفته تا ساختن شهر و جنگل و اقیانوس.

به‌علاوه می‌توانید به‌وسیله پروژه‌های استاندارد روی سطح مریخ جنگل، شهر و یا اقیانوس قرار دهید. هر اقیانوس و جنگلی که در صفحه بازی قرار می‌دهید یک واحد شما را در شمارنده امتیاز (Terraform Rater) بالا می‌برد. با افزایش میزان اکسیژن و دما هم می‌توانید امتیازتان را بالاتر ببرید. پروژه‌های استاندارد به شما این امکان را می‌دهند که درصد اکسیژن و یا دمای هوا را بالا ببرید و برای خود امتیاز به دست آورید.

هنگامی‌که تمام تایل‌های اقیانوس‌ روی صفحه بازی قرار داده شدند و میزان اکسیژن و دما به حداکثر رسید بازی تمام می‌شود. در این زمان امتیازشماری آغاز می‌شود. امتیازهایی که روی بعضی از کارت‌ها نوشته است شمرده می‌شود. ضمنا شهرها نیز دارای امتیاز هستند. هر شهر به تعداد جنگل‌هایی که در اطراف آن است برای صاحبش امتیاز دارد. درمورد قرارگیری شهرها یک نکته وجود دارد. هیچ دو شهری نمی‌توانند کنار یکدیگر قرار بگیرند. در انتهای امتیازشماری هم بازیکنی برنده‌ست که بیشترین مقدار امتیاز را داشته باشد.

نقاط قوت

سطح نقشه بازی بسیار صاف است و ساختار نوبت‌ها در بازی بسیار عالی طراحی شده است. این موضوع که هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند یک یا دو عمل انجام دهد بسیار دلنشین است و موقعیت‌های مختلفی را برای بازیکنان پدید می‌آورد. همچنین اگر تعداد کارت‌های بازی‌شده‌تان زیاد شود ممکن است فراموش کنید که از ویژگی و امکانات آن‌ها استفاده کنید. پس به‌خاطر سپردن تمامی امکاناتی که دارید به کاری چالش‌برانگیز تبدیل می‌شود. یکی دیگر از مکانیزم‌هایی که جذابیت بازی را زیاد می‌کند و تاثیر شانس را کم می‌کند، مکانیزم درفت (draft) کردن کارت‌هاست. در این مکانیزم هنگامی که بازیکنان چهار کارت خود را دریافت می‌کند یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و باقی را به نفر بعدی خود می‌دهند. و به همین ترتیب کارت‌ها می‌چرخد تا هر یک از بازیکنان صاحب چهار کارت شوند.

ترافورمینگ مارس - کارت‌ها

بردگیمی قدیمی که هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود: نقد و بررسی بردگیم استراتیگو

عامل دیگری که به جذابیت بازی می افزاید کارت‌های اضافه‌ای است که طراحان بازی در نظر گرفته‌اند. اضافه کردن این کارت‌ها به کارت‌های خود بازی زیبایی بازی را دو چندان می‌کند.

یکی دیگر از این ویژگی‌ها تعداد زیاد کارت‌های موجود در بازی است. تعداد کارت‌های به‌حدی زیاد است که در هر بازی شما با کارت‌های جدیدی روبه‌رو می‌شوید . این باعث می‌شود بعد از چند دور بازی کردن احساس خستگی نکنید.

نقاط ضعف

روی جعبه بازی مدت زمان بازی 90-120 دقیقه پیش بینی شده است. اگرچه اگر قصد داشته باشید روی خرید کارت‌های خود فکر کنید این عدد به شدت افزایش می‌یابد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بازی این است که کارت شرکتی که بازیکن دریافت می‌کند تاثیر زیادی روی بازی او دارد. اگر کسی بدون توجه به کارت شرکتش بازی کند قطعا از دیگر بازیکنان شکست می‌خورد. درواقع در این بازی بسیار باید به کارت‌های موجود در دست و منابع موجود توجه کرد.

بازی ترافورمینگ مارس

کلام آخر

ترافورمینگ مارس بازی بسیار جذابی است. این بازی مکانیزم‌های زیبا و تم بسیار گیرایی دارد. در این بازی شما مهارت به تعادل رساندن تصمیم‌های لحظه‌ای و تصمیم‌های طولانی مدت خود را تقویت می‎کنید. صرفه جویی در این بازی بسیار اهمیت دارد. اما نه آن‌طور که دستتان را برای انجام کارهای مختلف ببندد. دلیلش این است که منابع مختلف را خود بازیکنان باید تولید کنند. حتی اگر بیست بار بازی کنید نمی‌توانید ادعا کنید که دو بار آنشبیه به هم بوده است. این ویژگی باعث می‌شود همیشه از این بردگیم لذت ببرید. این بازی چهار اکسپنشن جذاب نیز دارد که با افزودن آن‌ها به بازی اصلی می‌توان به جذابیت بازی نیز افزود. درکل ترافورمینگ مارس (Terraforming Mars) بردگیمی فوق‌العاده عالی برای سرگرمی است. به‌علاوه می‌توانید مهارت‌ها و نکات علمی جالبی از این بازی بیاموزید.

 

منبع: Meeple Mountain

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha