نگاهی به ترا میستیکا (Terra Mystica)؛ بردگیم خانوادگی با چاشنی استراتژی

0
10
کاور دیجیتال ترا میستیکا

ترا میستیکا یک بازی در سبک یورو (‌‌euro style) است که در سال 2012 توسط کمپانی Z-Man Games عرضه‌شده‌ست.

ترا میستیکا برای دو تا پنج‌نفر طراحی شده‌ست. بهترین حالت این بردگیم را در بازی چهارنفره تجربه می‌کنید. زمان بازی 120 دقیقه تخمین زده‌شده که بازیکنان اگر حرفه‌ای باشند طبیعتا بازی زودتر به پایان می‌رسد و رده سنی بازی بالای 12 سال‌ست.

ترا میستیکا از آن دسته بازی‌هایی‌ست که هم باید بر قواعد و اصول بازی مسلط باشید، هم استراتژی مشخص خودتان را داشته‌باشید؛ یعنی شمشیر دولبه خود را هرچه می‌توانید تیزتر کنید.

کمی درباره یوروگیم‌ها بدانیم

بازی‌های یورو و یا اروپایی، یا به عبارت دیگر بازی‌های آلمانی، به سبکی از بازی‌های رومیزی اطلاق می‌شود که به طور کلی در آن درگیری مستقیم وجود ندارد. در آن‌ها عناصر بصری انتزاعی به کار گرفته شده‌ست. در یوروگیم‌ها بیشتر تمرکز روی استراتژی‌ست و المان‌های شانس و مبارزه را کم‌رنگ‌تراند. این بازی‌ها سعی بر آن دارند تا تم‌های تجاری را در دستور کار خود قرار دهند تا این‌که سراغ تم‌هایی با محوریت سبک‌های جنگی و نظامی بروند. این بازی‌ها اکثرا اجازه نمی‌دهند که بازیکنی در طول بازی از دور خارج شود و همه بازیکنان تا آخر در بازی می‌مانند.

به یوروگیم‌ها علاقه دارید؟ در دسته‌بندی نقد و بررسی بردگیم می‌توانید یوروگیم‌های بیشتری پیدا کنید.

سرزمین‌های ترامیستیکا

سرزمین ترا میستیکا متشکل از هفت سکونت‌گاه و چهارده گروه از مردم است. هر بازیکن فرمانروای یکی از این 14 گروه‌‌‌‌‌ است. هرگروه قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد و بازیکنان باید با تمام شرایطی که برای آنان محیاست، سرزمین خود را توسعه دهند و مهارت‌ها و قابلیت‌های گروه خود را ارتقا بدهند و زیرساخت‌ها را تقویت کنند.

هر سکونت‌گاه 2 گروه را پوشش می‌دهد که عبارتند از:

– دریاچه (پری‌های دریایی، سوارملینگ‌ها)

– جنگل (ساحره‌ها، آئورن‌ها)

– کوه (دورف‌ها، مهندسان)

– زمین بایر (غول‌ها، جادوگران آشفته)

– کویر (درویشان، صحرانشینان)

– دشت (کوتوله‌ها، فرقه‌گران)

– تالاب (کیمیاگران، شب‌روها)

در کنار گروه‌ها، 4 فرقه مذهبی در بازی وجود دارد که هر بازیکن به‌دلخواه قابلیت عضوشدن در آن‌ها را دارد. در طول بازی و مراحل مختلف، بازیکن باید بر منابع کلیدی خود یعنی طلاها، کارگرها، کشیش‌ها و تمام چیزهایی که به قدرت او مربوط می‌شود، تسلط داشته‌باشد و با زیرکی و مهارت تلاش کنند تا بر سرزمینی هر چه بزرگ‌تر حکومت کندو مهارت‌های گروه را افزایش دهد. باید بر تمام منابع دسترسی و تسلط داشته‌باشد. ساخت وساز کند. خانه‌های بیشتری به کار بگیرد تا کارگران بیشتری داشته‌باشد. از معابد بهترین نفع را ببرد و کاری کند تجارت‌خانه‌ها برایشان کار کند.

اجزا بردگیم ترا میستیکا

نظرتان درباره سکونت در مریخ چیست؟ بیایید شرایط مریخ را برای سکونت انسان مناسب‌سازی کنیم: بررسی بردگیم ترافورمینگ مارس

بازی در ۶ دور برگزار می‌شود و قسمت‌ها و بخش‌های مختلفی دارد.
بخش اساسی بازی‌ به این‌صورت‌ست که بازیکن باید با تمام توان خود سرزمینش را گسترده‌ کند و زمین‌هایش را افزایش دهد تا بتواند درآمد بیشتری داشته‌باشد. هرچقدر بیشتر پول به جیب بزنید، به پیروزی بیشتر نزدیک شده‌اید.

بازی شروع می‌شود و بر خلاف بازی‌های دیگر که جوان‌ترین یا مسن‌ترین بازیکن آغازکننده‌ست این‌بار بازیکنان به صورت قراردادی یک‌نفر را برای شروع بازی انتخاب می‌کنند و بازی در جهت عقربه‌های ساعت ادامه پیدا می‌کند.

ساخت‌و‌ساز کنید، به گروه‌های مذهبی بپیوندید و…

تغییر شکل و ساخت‌وساز: یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های بازی همین‌جاست. باید خانه را بکوبید و از نو بسازید یا خانه‌ای که دارید را یا مجهز کرده و یا ارتقا و توسعه بدهید و برای خرید مصالح هزینه کنید.

مسیر حمل‌ونقل: بازیکن می‌تواند سازه‌های خود را روی آب بیاورد و ساخت‌وساز را بر روی آب شروع کند. ولی به دلیل محدود بودن زمین‌هایش باید مجاور ملک‌های خود کارش را انجام دهد تا بعداً زمین‌های جدیدی بخرد.

مدیریت مالی و ارزی: یکی از چالش‌برانگیزترین قسمت‌های بازی اینجاست. حواستان باشد چقدر پول دارید و طبق استراتژی و برنامه هزینه کنید.

نقش کشیش‌ها و مذاهب: تمام بازیکنان می‌توانند در یکی از فرقه‌های مذهبی موجود در بازی عضو شوند و این عضویت مزایای مهمی دارد که به‌هیچ‌وجه نباید آن‌ را از دست‌داد. این قابلیت موارد مثبتی همچون زمینه‌سازی برای افزایش امتیازها در راه پیروزی و ایجاد بستر تقویت قدرت در بازی را در بر دارد.

ارتقا ساختار: می‌توانید ساختار و زمینی که دست شماست را به چیز بهتری تبدیل کنید تا هم درآمدتان بیشتر شود و هم یک ساختار توسعه‌یافته داشته باشید. برای مثال اگر خانه تجاری را به پست تجاری تبدیل کنید، کمتر به کارگر احتیاج پیدا می‌کنید و درآمد بیشتری هم برای شما محیاست.

اقدامات قدرتی: هر بازیکن قدرت‌هایی را دارد که از انتخاب گروهی که دارد به‌دست‌آمده یا طی بازی توانسته آن‌ را به‌دست بیاورد. این موارد محدودیت‌هایی در بردارند که یکی از آن‌ها این‌ست که معمولا در هر دور یک‌بار می‌توان استفاده کرد اما نتایج مفید و کارآمدی دارد.

اقدامات ویژه: بین بازی این اقدامات شامل اتفاقاتی‌ست که غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و معمولا مفید هستند. برای مثال ممکن اتفاقی به بازیکنی کارت پاداش تعلق بگیرد.

پایان دور: هر بازیکن در پایان هر دور یک نشان ویژه دریافت می‌کند که به معنای این‌ست که او دور را قبول شده و اجازه بازی در دور بعدی را دارد.

بردگیم ترا میستیکا

یک بازی خانوادگی قدیمی که هرگز جذابیتش را ازدست نمی‌دهد: نگاهی به بردگیم Monopoly

پایان بازی

بازی پس از شش دور جدل و رقابت پایان می‌یابد و جایزه ویژه بازی به دارنده بیشترین زمین‌ها می‌رسد و بازیکنی برنده‌ست که امتیاز بیشتری را کسب کرده‌باشد.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha