نگاهی به بردگیم پرده نقاشی (Tapestry)؛ تمدن خودتان بسازید

0
10
تصویر شاخص بردگیم تپستری

می‌خواهید تمدن خودتان را آن‌طور که دوست دارید درست کنید؟ دوست دارید بدانید هر تمدن با چه مشکلاتی مواجه است و تلاش کنید تمدن خودتان را از شر مشکلات در امان نگه دارید و به پیشرفت سرزمینتان کمک کنید؟  تپستری جایی‌ست که می‌توانید رویاهای خودتان را تجربه کنید و به رهبر یک تمدن بشری تبدیل شوید. رهبری که در دو ساعت راه چندین هزار ساله را برای تمدنش طی می‌کند و آن‌ها را به بالاترین میزان تکنولوژی و علم و دانش می‌رساند. در این بازی باید بشر را در ایجاد تمدن و گسترش آن کمک کنید. این تمدن سازی از زمان‌های خیلی دور آغاز می‌شود. در ابتدا همه تکنولوژی‌ها بسیار ساده و بدون پیچیدگی هستند. همچنین مشکلاتی که با آن‌ها سر و کار دارید نیز ساده و کوچک هستند. هرچه پیش می‌روید تمدن شما هوشمند‌تر و پیشرفته‌تر می‌شود. طبیعتا در شهرهای پیشرفته‌تر با مشکلات سخت‌تری هم مواجه می‌شوید. شاید برایتان جالب باشد که همه این پیشرفت‌ها از انسان‌های نخستین تا انسان‌های مدرن و هوشمند امروزی در کمتر از دو ساعت پدید می‌آید. در واقع هدف بازی تپستری رسیدن از انسان‌های اولیه به انسان‌های مدرن و هوشمند آن هم در زمانی بسیار کم است. ولی آیا این کار شدنی است؟ اصلا چه‌طور انجام می‌شود؟

در بخش نقد و بررسی بردگیم درمورد دنیای بردگیم اطلاعات کسب کنید.

جلد بردگیم تپستری

اگر به دنبال یک بازی معمایی با یک عالمه فکر کردن هستید نقد و بررسی بردگیم سرنخ را بخوانید.

نحوه بازی کردن

در ابتدای بازی هر بازیکن باید یکی از دو تمدن موجود در بازی را انتخاب کند و مردم سرزمینش را در آن مستقر کند. این تمدن‌ها علاوه‌بر جا برای زندگی کردن به هر بازیکن یک ویژگی منحصربه‌فرد نیز می‌دهند. بازیکنان باید از این قدرت استفاده کنند تا به مقدار کافی امتیاز برای برنده شدن کسب کنند. به‌علاوه هر بازیکن یک نقشه پایتخت نیز دریافت می‌کند. شما باید با ساختن ساختمان‌ها و مراکز دیدنی جمعیت پایتخت‌ را افزایش دهید. افزایش جمعیت بخش بسیار مهمی در بازی است.

هر نوبت در بازی شامل دو بخش است. در بخش اول بازیکنان منابع و امتیازات خود را با توجه به تولیداتشان دریافت می‌کنند. در بخش دوم نیز بازیکنان فعالیت‌هایی که مورد نظرشان هست را با توجه به هزینه‌ای که نیاز دارد انجام می‌دهند. توجه کنید که در طول بازی تنها پنج بار می‌توانید منابع خود را دریافت کنید. آن هم زمانی‌که منابعتان تمام شده باشد. برای این کار باید یکی از کارت‌های تپستری‌تان (tapestry card) را باید بازی کنید. بعضی از این کارت‌ها پاداش‌های خوبی دارند. اما بعضی‌ها هم به شما امتیاز و منبع می‌دهند. تعدادی از این کارت‌ها هم باتوجه به عصری که در آن هستید به شما قابلیت‌هایی می‌دهند. برای پیشرفت شهرتان باید کارهایی انجام دهید. از آن‌جایی که هیچ‌کاری بدون پرداخت هزینه‌اش پیش نمی‌رود، باید فکری هم برای این موضوع بکنید. حالا چه کارهایی برای پیشرفت شهر باید انجام داد؟

تکنولوژی (Technology): با کارت‌های تکنولوژی می‌توانید در پایتخت مغازه باز کنید و صاحب تکنولوژی شوید.
اکتشاف (Exploration): به شما تایل‌های قلمرو می‌دهد که می‌توانید. آن‌ها را روی نقشه قرار دهید و سرزمینتان را گسترش دهید. اکتشاف کردن جوایز ویژه هم دارد. مثلا می‌توانید چند مزرعه داشته باشید و کشاورزی کنید.
علم (Science): باید تاس بریزید. عددی که می‌آید مشخص می‌کند یک وظیفه مشخص را به‌عهده شما می‌گذارد. باکمک علم می‌توانید در شهرتان خانه بسازید.
نظامی (Military): وقتی اسم بخش نظامی می‌آید همه می‌توانند حدس بزنند چه‌ خبر است. در این قسمت می‌توانید کشورگشایی کنید. باید تاس بیاندازید، البته تاس مربوط به فعالیت‌های نظامی. باتوجه به آن جایزه می‌گیرید.

صفحه بازی تپستری

بازی‌هایی با محوریت تکامل تمدن بشر شما را به خود علاقه مند کرده است؟ نقد و بررسی بردگیم در گذر زمان: داستانی تازه از تمدن را بخوانید تا با یک بازی با این موضوع آشنا شوید.

ساختن این ساختمان‌ها تنها باعث افزایش جمعیت شهر شما نمی‌شود. منابع را هم با توجه به ساختمان‌هایی که در شهر خود دارید، دریافت می‌کنید. هر‌چه ساختمان بیشتری ساخته باشید منابع بیشتری دریافت می‌کنید. این کارتان را در آینده راحت‌تر می‌کند. مسیری که نشانگرهای هرکدام از این زمینه‌ها طی می‌کنند هم بسیار عالی و بی‌نقص طراحی شده‌ است. برای مثال هرقدر در مسیر مربوط به بخش نظامی جلوتر بروید به قدرت نظامی بیشتری دست پیدا می‌کنید. همچنین می‌توانید سرزمین‌های بیشتری را تحت کنترل بگیرید.

می توانید با ارتقا دادن پایتخت خود امتیاز کسب کنید. شهر پایتخت در صفحه‌ای 9*9 قرار دارد. به‌ازای هر ردیف و ستونی که در پایتخت پر کرده‌اید منبع دریافت می‌کنید. با پر کردن مربع‌های 3*3 می‌توانید جوایزی بیشتر دریافت کنید. پس موقع قرار دادن ساختمان‌هایی مانند مزرعه یا خانه به این نکته توجه کنید که به نحوی ساختمان‌ها را در شهرتان بچینید که بیشترین منبع و جایزه را دریافت کنید. علاوه‌بر این خانه‌ها، می‌توانید آثار باستانی در شهر خود قرار دهید. این آثار باستانی جوایزی هستند که بازیکنان با رسیدن به مراحل جدید در مسیر پیشرفت دریافت می‌کنند.

بازی وقتی تمام می‌شود که همه بازیکنان پنج نوبت دریافت منابع خود را استفاده کنند. به این نکته توجه داشته باشید که هر وقت کسی برای پنجمین دور منابع خودش را دریافت کرد بازی برای او به پایان می‌رسد. در واقع او دیگر هیچ حرکت دیگری نمی‌تواند انجام دهد تا تمام بازیکنان پنجمین منبع خود را دریافت کنند. اگرچه این انتظار معمولا بیشتر از ده دقیقه طول نمی‌کشد. وقتی همه بازیکنان پنج نوبت منابع خود را دریافت کردند یا به اصطلاح بازی خود را تمام کردند امتیازشماری شروع می‌شود و بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده بازی است و تمدن او به عنوان پرجمعیت‌ترین و هوشمندترین تمدن شناخته می‌شود.

مجسمه‌های بردگیم تپستری

به بازی‌های دارای مجسمه علاقه مند هستید؟ ری‌ویو بردگیم blood rage را بخوانید تا با یک بازی پر از مجسمه‌های ظریف و زیبا آشنا شوید.

چرا از تپستری سیر نمی‌شوید؟

تپستری بردگیمی است که در هربار بازی کردن با آن با عمل‌ها و عکس‌العمل‌هایی جدیدی مواجه می‌شوید. این باعث می‌شود که بازی هرگز برایتان تکراری نشود و در هر دفعه بازی کردن با آن طوری از آن لذت ببرید که انگار دفعه اولتان است با تپستری بازی می‌کنید. قدرت‌های اختصاصی هر تمدن را هم کنار این ویژگی بگذارید. حالا یک بازی فوق‌العاده دارید که هرگز تکراری نمی‌شود. اگرچه راه‌های بسیار زیادی کسب امتیاز وجود دارد، ولی هر بازیکن با توجه به قدرتیش اغلب مسیرهای مشخصی دارد. اما هرگز فکر نکنید که تنها عاملی که روی استراتژی هر بازیکن تاثیر می‌گذارد قدرت‌های مخصوصی است که در اختیار او قرار گرفته است. بازی بازیکنان دیگر نیز بر بازی شما می‌تواند تاثیر بگذارد. علاوه‌بر این کارت‌هایی که در دست شما است و تایل‌های تصاحب مناطق نیز می‌تواند روی بازی شما تاثیر بگذارد و حتی تصمیمات شما را عوض کند. یکی از مکانیزم‌هایی که ممکن است کمی شما را آزار بدهد مکانیزم مسیرهای مربوط به چهار موضوع اصلی بازی است. احتمالا دوست داشته باشید که همه مسیرها را تا انتها بروید ولی بازی به شما این امکان را نمی‌دهد. اگرچه بازی دو ساعت طول می‌کشد ولی این دو ساعت به سرعت چشم بر هم زدن می‌گذرد. درواقع تا شما به این فکر کنید که هر کدام از این مسیرها را مقداری جلو ببرید بازی تمام می‌شوید. آن موقع تازه متوجه می‌شوید که به‌اندازه کافی امتیاز جمع نکرده‌اید تا پیروز بازی شوید.

دورها در بردگیم تپستری به سرعت تمام می‌شوند. درواقع هر دوری که بازیکنی قصد داشته باشد کاری انجام دهد فقط صرف این می‌شود که مقداری منبع به عنوان هزینه بپردازد و با آن نشانگر خود را در یکی از مسیرها به جلو ببرد و در نهایت جوایز آن را بگیرد. ولی همین هم گاهی کلی شما را مجبور به فکر کردن می‌کند. فکر کردن به این که در کدام مسیر منابع خود را صرف کنید و در آن بخش پیشرفت کنید شما را به یک چالش بسیار جذاب و سخت می‌کشد و اغلب برای شما دو یا چند راهی‌هایی ایجاد می‌کند که شما باید با توجه به روند بازی بهترین گزینه را انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید و بیشترین امتیاز ممکن را دریافت کنید. برای این تصمیم گیری نه تنها باید به این فکر کنید که کدام یک از این مسیرها امتیاز بیشتری برای شما دارند بلکه باید به این نکته نیز فکر کنید که آیا سودی که برای شما دارد به نسبت منابعی که برای انجام آن خرج کرده‌اید به صرفه هست یا نه. شما می‌توانید تمام منابع خود را به طور یکجا خرج کنید ولی طبیعتا دیگر برای ادامه بازی چیز چندانی برای بازی کردن ندارید و عملا بازی را باخته‌اید. پس باید بین خرج کردن منبع و چگونگی استفاده آن به بهترین نتیجه برسید و آن تصمیم نهایی را عملی کنید تا سرانجام بیشترین امتیاز ممکن را به دست بیاورد. این نکته را به خاطر بسپارید که بیشتر امتیازهای بازی با برنامه ریزی‌های بلند مدت به دست می‌آیند. پس شما باید به کارهایی که تا چند دور آینده می‌خواهید انجام دهید خوب و دقیق فکر کنید. علاوه بر این‌ها در بازی جنگ و جدل زیادی وجود ندارد. در اکثر طول بازی منبعی وجود ندارد که بازیکنان بخواهند برای تصاحب آن با یکدیگر رقابت کنند. درواقع تنها بخش بازی که چنین خاصیتی دارد سرزمین‌ها آن است. شما می‌توانید سرزمینی که رقیبتان فتح کرده است را از تصرف او خارج کنید و به اختیار خود دربیاورید. این در واقع تنها بخش بازی است که بازیکنان بر سر تصاحب آن با یکدیگر رقابت می‌کنند. در حقیقت تپستری یک یورو گیم بسیار عالی، موفق و هوشمندانه است. شما باید به دقت منابع و کارت‌های خود را مدیریت کنید تا به بهترین نتیجه ممکن برسید. به دست آوردن تکنولوژی بیشتر به شما این امکان را می‌دهد تا امتیازها، منابع و ساختمان‌های بیشتری بسازید و دوباره به امتیازات بیشتری دست پیدا کنید. رقابت کوچکی که بازیکنان بر سر تصاحب مناطق دارند نیز جذابیت زیادی را به بازی اضافه کرده است. همه بازیکنان دوست دارند اولین کسی باشند که به مرحله جدید می‌رسند تا آثار باستانی جدیدی را به صفحه بازی خود اضافه کنند و از مزایای آن استفاده کنند. اگرچه توجه به بازی دیگران می‌تواند روی بازی شما تاثیر مثبت یا منفی بگذارد ولی همچنین شما می‌توانید بدون کوچک‌ترین توجهی به بازی دیگران و نگرانی نسبت به اعمال آن‌ها کار خود را انجام دهید و حتی به موفقیت برسید.

تصویری از یک پایتخت در بردگیم تپستری

به یورو گیم‌ها علاقه دارید؟ در نقد و بررسی بردگیم ترافورمینگ مارس می‌توانید با یک یورو گیم دیگر آشنا شوید.

کلام آخر

تپستری یک یورو گیم ایجاد تمدن است که فضای بسیار جذابی دارد. یاد دادن آن به دیگران نیز کار نسبتا آسانی است. همچنین بازی کردن با آن نیز بسیار هیجان‌انگیز است. این بردگیم کارت‌های زیادی دارد که تجربه یک بازی عالی را برای بازیکنان می‌سازد. ضمنا هر تمدن توانایی‌هایی متفاوتی دارد. به‌همین دلیل حالات بسیار متنوعی در بازی ایجاد می‌شود و هر بازیکن استراتژی خود را باتوجه به قدرت تمدنش تنظیم کند.
علاوه‌بر این‌ها ساختمان‌ها در بازی طوری هستند که وقتی آن‌ها را داخل شهرتان قرار می‌دهید فضای شهرتان را بسیار زنده و جذاب می‌کند. همه این ویژگی‌ها باعث می‌شود که هر دور که این بازی را انجام می‌دهید بیشتر از قبل عاشق آن شوید. اگرچه این بردگیم ویژگی‌های بدی نیز دارد. کشمکش‌هایی بر سر تصاحب مناطق مختلف ایجاد می‌شود می‌تواند از جذابیت بازی کم کند. البته وجود کشمکش در یک بازی نشانه بدی نیست ولی این نکته در مورد یوروگیم‌ها صدق نمی‌کند. یوروگیم‌ها اغلب بازی‌هایی هستند که جدال آن‌چنانی در آن‌ها وجود ندارد و وجود کمی تنش در بازی تپستری باعث شده است که از جذابیت آن به عنوان یک یورو‌گیم کم شود. نکته دیگری که در مورد این بازی وجود دارد و اغلب بازیکنان احتمالا از آن خوششان نمی‌آید تمام شدن بازی است. این که هر بازیکن بازی خود را تمام کرد باید منتظر بماند تا دیگر بازیکنان نیز نوبت خود را بازی کنند و سپس امتیاز شماری آغاز شود. همین نکته باعث نارضایتی افرادی می‌شود که با این بردگیم بازی می‌کنند.

منبع: Board Game Quest

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha