نقد و بررسی تاکنوکو ؛ بردگیم استراتژیک، زیبا و خوش‌ساخت

0
17
نقد و بررسی بردگیم تاکنوکو

اجازه ندهید که صفحات زیاد توضیح بازی و قطعات زیاد آن شما را بترساند. بر خلاف ظاهر پیچیده‌اش، تاکنوکو بازی است که به‌راحتی می‌توانید یاد بگیرید. یاد گرفتن قوانین آن برای اولین بار بیشتر از 20 دقیقه طول نمی‌کشد. همین باعث می‌شود تا یک بازی خانوادگی خوب محسوب شود.

این بازی در سال 2011 و توسط یک طراح بازی‌های بردگیم مطرح فرانسوی به نام آنتوان بوزا (Antoine Bauza) طراحی شده. تاکنوکو یه بازی جذاب و زیباست. این بازی برای اولین بار در ایران به صورت قانونی و با لایسنس کمپانی Bombyx توسط مستفیل تولید و عرضه شده.

خیلی ساده باید گفت اگر جایی چند نفر را مشغول این بازی ببینید قطعا توجه شما جلب می‌شود. یکی از دلایل طراحی ظاهری خوب و جذاب آن است.

اگر در مورد خود بازی بخواهیم صحبت کنیم، بهتر است اول از قصه‌ی بازی شروع کنیم.

تا حالا به این که باغبان باشید، فکر کرده‌اید؟! احتمالا نه! یک باغبان مراقب پاندا چطور؟ اصلا! این دقیقا نقشی است که شما در این بازی خواهید داشت. قصه‌ی این که شما چرا باید یک باغبان شوید ریشه در واقعیت دارد. سال 1972 بعد از تنش‌های زیادی که بین چین و ژاپن بود، آن‌ها بالاخره با هم روابط دیپلماتیک برقرار می‌کنند. در همین ماجرا پاندایی از طرف چین به امپراتور ژاپن هدیه می‌شود. از آن جایی که حتما شما هم می‌دانید پاندا حیوان بومی چین است و طبیعتا بقیه‌ی جهان شناختی از این حیوان ندارند. از نگهداری آن‌ هم چیزی نمی‌دانند. پس چینی‌ها دستورالعمل نگهداری از پاندا را به ژاپنی‌ها می‌دهند و پاندا در باغ امپراتور نگهداری می‌شود. حالا باغبان امپراتور علاوه بر وظیفه‌ی اصلی‌اش که مراقبت از باغ است باید مراقب پاندا هم باشد. البته از این به بعد باید در باغ بامبو هم بکارند. می‌دانید که پانداها عاشق بامبو هستند.

حالا که کارها این قدر زیاد است، باغبان به چند دستیار هم نیاز دارد که شمایید.

در کل شما سه نوع وظیفه دارید؛ غذا دادن به پاندا، گسترش زمین باغ و رشد دادن بامبوها. هر کدام از این وظایف نسبت به کارتی که برای بازی در هر دور برمی‌دارید به شما داده می‌شوند.

یک خانواده؛ یک بازی

بسته بندی و مشخصات بردگیم تاکنوکو

یک بازی می‌خواهید تا با فرزندان نوجوانتان بازی کنید؟ یا یک بازی که با پدر و مادر یا خواهر بردارتان بازی کنید؟ خلاصه اگر بخواهید با خانواده بازی کنید، این بازی معمولا باید یک سری ویژگی‌ها داشته باشد. اول این که زیاد پیچیده نباشد تا همه در هر سنی و با هر میزان تجربه‌ی بازی کردن، بتوانند به‌راحتی بازی کنند. بعد این که تعاملی باشد. قطعا وقتی تصمیم دارید با خانواده بازی کنید، هدف فقط یک بازی نیست. می‌خواهید اوقات خوب و شادی را هم با خانواده بگذارنید و در کنار آن سرگرم شوید. پس باید یک بازی  انتخاب کنید که بتوانید بارها و بارها آن را بازی کنید و از چندین بار بازی کردن آن خسته نشوید. تاکنوکو متغیرهای زیادی دارد. چیدن زمین‌ها و رشد دادن بامبو‌ها از جمله‌ی آن‌ها هستند. با داشتن چندین متغیر هر بار که که تاکنوکو بازی کنید، یک بازی جدید است و هیچ وقت برایتان تکراری نمی‌شود. مزیت دیگر تاکنوکو به عنوان یک بازی خانوادگی طولانی نبودن یک دور بازی است. اگر با 4 نفر بازی کنید،‌ یک دور آن حداکثر 40 دیقه و نهایتا یک ساعت زمان می‌برد.

ویژگی‌ها و نحوه‌ی بازی بردگیم تاکنوکو

اول هم گفتیم که بردگیم تاکنوکو قطعه‌های زیادی دارد. قطعات بامبو، فیگور باغبان و فیگور پاندا، قطعات زمین با سه رنگ سبز، زرد و صورتی، سه دسته توکن،‌ تاس، صفحه‌ای که بازی خود را روی آن مشخص می‌کنید، قطعاتی به شکل جوی‌های کوچک برا آب‌رسانی به زمین ها و کارت‌های بازی که سه دسته می‌شوند: کارت‌های زمین (از شما می‌خواهند که نحوه‌ی خاصی از چینش زمین را به وجود بیاورید)، کارت‌های بامبو خوردن برای پاندا، کارت‌های رشد دادن بامبوها.

حالا که همه‌ی اجزای بازی را نام بردیم، توضیح مختصری هم در مورد نحوه‌ی بازی بدهیم.

تاکنوکو

در ابتدا یکی از صفحه‌ها روی زمین قرار دارد که برکه یا مرکز آب‌رسانی باغ است و دو فیگور هم روی آن قرار دارند. هر نفر از هر کدام از کارت‌های بازی یکی برمی‌دارد. بازی با تاس ریختن انجام می‌شود اما هیچ وقت چیزی شبیه به امتیاز منفی در آن نیست. هر بار نسبت با تاسی که می‌آورید امکان‌هایی برای حرکت به شما داده می‌شود. در هر نوبت شما می‌توانید دو حرکت (با تاس خورشید سه حرکت) غیر تکراری (با تاس ابر تکراری هم ممکن است) انجام دهید. این حرکت‌ها شامل خوردن بامبو، رشد دادن بامبو، اضافه کردن زمین، آب‌رسانی به زمین‌ها و برداشتن یک کارت بازی دیگر است.

قبل‌‌تر هم گفتیم که هر کارت بازی به شما یک ماموریت می دهد. با انجام هر ماموریت می‌توانید کارت را رو کنید و امتیاز آن را به دست بیاورید. در ضمن نمی‌توانید بیشتر از 5 کارت بازیِ بازی‌نشده در دستتان داشته باشید. روی تاس هم شش شکل مختلف وجود دارد که هرکدام امکان بازی متفاوتی به شما می‌دهند.

در هر نوبت یکی از کارهای شما می‌تواند اضافه کردن زمین باشد. پس صفحه‌ای که شما روی آن بازی می‌کنید، ‌هیچ شکل ثابتی ندارد و هر بار باتوجه به ماموریتی‌هایی که بازیکن‌ها دارند می‌تواند شکل متفاوتی بگیرد.

تاکنوکو؛ استراتژی یا سرگرمی

بازی تاکنوکو

تاکنوکو بازی سختی نیست. اصلا سخت نیست و واقعا همان طور که روی جعبه‌ی بازی نوشته شده، از 8 سال به بالا می‌توانند آن را بازی کنند. اما آیا این بازی صرفا سرگرم ‌کننده است؟ نه! حتما تا این‌جا هم متوجه شده‌اید یک بازی که فقط با تاس ریختن پیش برود نیست. اگر می‌خواهید برنده‌ی بازی باشید باید به بازی بقیه هم دقت کنید. دو دلیل برای این کار وجود دارد. اول این که اجازه ندهید ماموریت‌های بیشتری را نسبت به شما کامل کنند. در این بازی این امکان وجود دارد که شما ماموریتی را انجام دهید اما کارت را همان لحظه رو نکنید. یعنی حتی ممکن است پنج کارتی که در دست دارید همه انجام شده باشند. اما دیگر بازیکن‌ها این را نمی‌دانند. پس شما می‌توانید خیلی راحت غافل‌گیرشان کنید و حتی از این غافل‌‌گیری به نفع خودتان استفاده کنید و بازی را ببرید. از طرف دیگر ممکن است این برنامه‌ی بازیکن روبروی شما باشد،‌ پس باید به بازی او دقت کنید تا این را تشخیص دهید.

دومین مورد این است که زیاد پیش می‌آید که شما هدف‌های مشترکی با دیگران داشته باشید. پس کافی است اجازه دهید آن‌ها کارشان را انجام دهند. شما فقط نظارت کنید و در آخر امتیاز بگیرید.

پس تاکنوکو سخت نیست و بازی کردن آن خوش می‌گذرد اما فقط خوش گذشتن هم نیست. باید کمی هم فکر کنید.

یک بازی تعاملی اما نه تیمی

بازی‌های زیادی هستند که به صورت تیمی و تعاملی کار می‌کنند. یعنی تمام بازیکن‌ها با هم در تعامل‌اند. در این بازی‌ها درست است که هر بازیکن اهداف و وظایف مخصوص خودش را دارد اما در نهایت هدف همه با هم یکی است و باید با هم به این هدف برسند.

یکی از ویژگی‌های جالب تاکنوکو این است که هر بازیکن کاملا با هدف بردن خودش بازی می‌کند و هدف نهایی همه یکی نیست. اما مسیر بازی به شکلی است که در طی آن شما خواسته یا ناخواسته با دیگران همکاری می‌کنید یا مجبور به همکاری می‌شوید. بیایید از خود بازی یک مثال بزنیم. مثلا طبق کارت‌های هدفی که در دستتان است؛ شما سه بامبوی کاملا رشد کرده لازم دارید و بازیکن دیگری فیلدو بامبوی کاملا رشد کرده لازم دارد. حالا ممکن شما حتی بدون آن که بدانید با هم همکاری کنید و البته هر دو از این همکاری سود ببرید.

دو عامل متضاد

یک ویژگی جالب و بامزه در این بازی، وجود دو عنصر متضاد است. این دو، باغبان و پاندا هستند. درست که در کل از نظر قصه، وظیفه‌ باغبان علاوه بر رسیدگی به باغ، مراقبت از پاندا هم است اما در بازی دو عنصر اند که کاملا خلاف هم عمل می‌کنند. باغبان برای رشد بامبوها تلاش می‌کند و پاندا بامبوها را می‌خورد‍‍! در بازی‌های زیادی دو عنصری که روبروی هم قرار می‌گیرند خود بازیکن‌ها هستند که هدف‌های متضادی را دنبال می‌کنند این جا تفاوت در این است که این هدف‌های متضاد توسط همه‌ی بازیکن‌ها دنبال می‌شود. یعنی شما همزمان هم باید بامبو رشد بدهید و هم باید آن‌ها را بخورید. عجب پارادوکس بامزه‌ای!

کیفیت طراحی و ساخت

اگر میزی دارید که استفاده نمی‌کنید؛ می‌توانید بعد از بازی تاکنوکو را جمع نکنید و اجازه دهید روی میز بماند. چرا؟ چون طراحی پر از رنگ و قشنگی دارد. طراحی فیگورها واقعا خوب است. زمین از قطعاتی ساخته می‌شود که سه دسته با سه رنگ متفاوت هستند و بامبوها را هم در سه رنگ متفاوت دارید. در کل چیدمان بازی آنقدر رنگی و جذاب است که بعد از پایان بازی نخواهید جمعش کنید.

تصاویر بازی را دیده‌اید؛ حتما یک چیز دیگر هم هست که توجه‌تان را جلب کرده. سه‌بعدی بودن بازی. کمتر پیش می‌آید بردگیمی بازی کنید که چینش آن به صورتی باشد که یک شکل سه‌بعدی پیدا کند. این یعنی از نظر بصری یک بازی دیدنی دارید.

نقاط ضعف

خرید بردگیم تاکنوکو از مستفیل

تقریبا هر چه که تا این جا گفیتم ویژگی‌های مختلفی از بازی بود که نقاط قوت هم محسوب می‌شدند. ولی از آن جایی که هیچ چیز بی ایراد و اشکال نیست، این بازی هم ایرادهایی دارد.

اول این که تعداد بازیکن‌ها به چهار نفر محدود شده. این بازی یک بازی خانوادگی است و محدود بودن بازیکن‌ها به چهار نفر ممکن است گاهی باعث دردسر شود. اگر پنج نفر باشید چکار می‌کنید؟! یک نفر باید فقط بیننده باشد! البته یک دلیل منطقی هم برای این محدودیت وجود دارد. بیشتر شدن تعداد بازیکن‌ها، فاصله‌‌ی هر نوبت بازی برای یک نفر را طولانی‌تر می‌کند. این می‌تواند حوصله‌تان را سر ببرد. ترجیح سازنده این بوده که حوصله‌ی شما سر نرود. اگر هم یکی دو نفر نمی‌توانند بازی کنند، اشکال ندارد! زمان یک دور کامل بازی زیاد نیست. پس دوبار بازی می‌کنیم.

موضوعی دیگری که شاید در زمان بازی به نظرتان برسد، تناسب امتیاز‌ها و سختی ماموریت‌ها است. مثلا یک کارت با ماموریتی ساده 2 امتیاز دارد اما کارتی که شاید بعد از پنج دور هم نتوانید انجامش بدهید 4 امتیاز دارد! این جا احتمالا ترجیح می‌دهید این طور کارت‌های سخت را کلا کنار بگذارید.

سخن آخر

اگر اهل بردگیم هستید و می‌خواهید با دوستان و خانواده یک بازی کنید که اوقات خوبی را برایتان فراهم کند و در کنار آن سخت نباشد و ذهنتان را هم خسته نکند؛ تاکنوکو مناسب شماست. اگر اتفاقی به این صفحه رسیده‌اید، تا به حال بردگیم بازی نکردید یا یکی دوباری آن‌ هم سال‌ها پیش بازی کردید؛ تاکنوکو از بازی‌هایی است که می‌توانید با آن وارد دنیای بردگیم شوید. شما در دربار ژاپن هستید و اوقات خوشی را با پاندای درباری خواهید گذراند. پس از آن لذت ببرید.

منبع: Mostafil

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha