مروری بر بردگیم اسپلندور؛ تاجر جواهرات شوید!

0
12
بردگیم اسپلندور

داستان بازی از این قرار است که شما نقش تاجرهای دوره‌ی رنسانس را بازی می‌کنید. باید مکان‌های مختلف را تحت مالکیت خود در بیاورید. در عین حال، به اندازه‌ی کافی، جواهر داشته باشید.

اسپلندور (Splendor) یک بازی فوق‌العاده ساده است. در این بازی باید با جواهرهایی که دارید کارت بخرید. هرچه جواهر بیشتری داشته باشید، کارت بهتری نصیبتان می‌شود. اگر کارت بهتری بخرید امتیاز بیشتری دریافت می‌کنید. هر کارت، قدرت خرید شما و همچنین جواهرهای شما را افزایش می‌دهد. پس شما با خرید هر کارت راه آسان‌تری را برای خرید باقی کارت‌ها در پیش دارید. درست مانند گلوله‌ برفی که در حال پایین آمدن از روی کوهی  برفی ا‌ست و هر لحظه بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. ولی با این تفاوت که جنس این گلوله‌ی برفی از جواهر است. هرقدر که این گلوله بزرگ‌تر می‌شود، جواهرات بیشتری را در اختیار شما می‌گذارد. پس می‌توانید باقی کارت‌های مورد نظرتان را راحت‌تر بخرید.

اسپلندور برای بردگیم‌بازهای مبتدی فوق‌العاده است. مهم نیست چند نفره بازی کنید. به هرحال بازی جذابی و زیبایی در انتظارتان است. مثلا بردگیم‌های زیادی هست که نمی‌توانیم دونفره بازی کنیم. اما این ویژگی اسپلندور را به یکی از بهترین بردگیم‌های دونفره تبدیل کرده است.

قطعات بازی

این بازی، حاوی قطعاتی با جنس عالی‌ست که حتی لمس کردن این قطعات، حس خوبی را به شخص، منتقل می‌کند. در اغلب بازی‌ها، شما شاهد الماس‌ها و جواهرهایی از جنس پلاستیک هستید که لمس آن‌ها، موجب می‌شود که بازیکن فکر کند، با قطعات کم ارزشی سر و کار دارد. ولی این امر، در مورد این بازی، صدق نمی‌کند. لمس جواهرهای سنگین این بازی، میزان ارزش آن‌ها را، به خوبی به بازیکن منتقل می‌کند. اگرچه این قطعات بهترین قسمت بازی نیستند، ولی تاثیرات زیادی را روی جذابیت بازی دارند.

درجه سختی

این بازی برای افراد بالای ده سال طراحی شده‌ است. البته این بازی بسیار ساده است. قوانی پیچیده‌ای ندارد. روی کارت‌ها هم توضیحات تصویری وجود دارد. پس بچه‌های زیر 10 سال هم به‌راحتی می‌توانند اسپلندور یاد بگیرند و بازی کنند.

این بازی به صورت دو الی چهار نفره بازی می‌شود و در تمامی حالات بسیار جذاب خواهد بود. تنها تفاوتی که بازی چهار نفره با بازی دونفره دارد، جواهرات بیشتر است. به طور کلی، هرچه تعداد بازیکنان بیشتر شود، تعداد جواهرهای داخل بازی و زمان بازی بیشتر می‌شود.

اسپلندور بین افرادی که دنبال بازی‌های آرام و منصفانه هستند، محبوبیت زیادی دارد. در این بازی بازیکن‌ها روی اعمال هم تاثیر می‌گذارند. این موضوع می‌تواد باعث جاروجنجال در بازی شود. مثلا اگر چند نفر دنبال تصاحب یک کارت باشند. آن‌ها هرکاری می‌کنند تا آن کارت را به دست آورند. حتی ممکن است مانع دریافت برخی منابع، از جانب حریفان شوند.

اجزا بازی اسپلندور

یکی از ویژگی‌های مثبت این بردگیم نحوه‌ی چیدن آسان و سریعش است. نهایتا دو دقیقه زمان می‌برد. چینش بازی به این صورت است که سه دسته کارت بازی را وسط بازی می‌گذارید. از هر دسته، چهار کارت را رو می‌کنید. خرید از دسته‌ی اول بسیار آسان است. بازیکنان همان اول بازی می‌توانند کارت‌های این دسته را بخرند. خرید از دسته‌ی دوم کمی سخت‌تر است. معمولا اول بازی کسی نمی‌تواند از این دسته کارت بخرد. خرید از دسته سوم از همه سخت‌تر است. تا اواخر بازی، کسی توانایی خرید کارت‌های این دسته را ندارد.

کنار این دسته کارت‌ها، کارت‌های نجیب‌زادگان قرار می‌گیرد. برای خرید کارت نجیب‌زادگان لازم نیست یک نوبت صرف کنید. در واقع یک حرکت اضافی برای شما محسوب می‌شود. پس به‌کمک این کارت‌ها می‌توانید هرچه زودتر بازی را به اتمام برسانید. برای مثال شما یک کارت با امتیاز پنج می‌خرید. بعد به‌عنوان حرکت اضافی یک کارت نجیب‌زاده با امتیاز سه را نیز می‌خرید. پس در یک نوبت خود هشت امتیاز دریافت کرده‌اید. حالا نصف امتیاز لازم برای اتمام بازی را در اختیار دارید. پس از چینش کارت‌ها، جواهرها را باید در زیر کارت‌ها، جایی که همه‌ی بازیکنان، به آن دسترسی داشته باشند، قرار دهید.

هر کارت، سه بخش روی خود دارد، که اطلاعاتی مهمی را به شما منتقل می‌کند. بخش اول، پایین کارت است که هزینه مورد نیاز برای خرید کارت روی آن نوشته شده است. شما باید این هزینه را پرداخت کنید، تا کارت را به‌دست بیاورید. یک سری اطلاعات هم بالای کارت نوشته شده است. این قسمت وع جواهر را مشخص می‌کند. بالا بعضی از کارت‌ها عددی نسبتا بزرگ نوشته شده است. این عدد امتیاز کارت را نشان می‌دهد.

در هر نوبت چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟

1- سه عدد جواهر از دسته‌ی جواهرها بردارید. می‌توانید بعدا از این جواهرها برای خرید کارت‌ها استفاده کنید.

2- یک کارت بخرید و آن‌را به دسته‌ کارت‌های خود اضافه کنید. برای این‌کار باید هزینه‌ مورد نیاز برای خرید آن کارت را بپردازید. بعد کارت مال شماست.

3- یک کارت را رزرو کنید. می‌خواهید کارتی را بخرید اما توانایی پرداخت هزينه‌ آن‌ را ندارید؟ کارت را رزرو کنید تا دیگر بازیکنان نتوانند آن‌ را بخرند. باید کارت مورد نظرتان را و نزدیک کارت‌های خودتان بگذارید. حالا دیگر بازیکنان نمی‌توانند کارت رزرشده شما را بخرند. اما باید یک نوبت خود را صرف انجام این کار کنید. پس یک دور از دیگر بازیکن‌ها عقب می‌افتید.

خرید و استفاده از کارت‌ها

وقتی کارتی می‌خرید می‌توانید از غنائمی که به‌دست آورده‌اید استفاده کنید. فرض كنيد قصد خريد كارتي را داريد. هزينه‌ آن دو جواهر آبی و يک جواهر قرمز است. شما دو  كارت داريد كه يكی از آن‌ها به شما يک جواهر آبي، و ديگری يک جواهر قرمز می‌دهد. بنابراين تنها كاری كه باید برای خريد كارت دلخواهتان انجام دهید، پرداخت یک جواهر آبی است. فراموش نکنیدهر دور می‌توانید از جواهرهایی که از طریق کارت‌هایتان به دست آورده‌اید، استفاده کنید. بنابراین، هرچه کارت‌های بیشتری را بخرید، توانایی خرید بیشتری خواهید داشت.

در ابتدای بازی، شما هیچ منابعی در اختیار ندارید. پس طبیعتا چند دور ابتدایی بازی صرف جمع‌آوری منبع می‌شود تا بتوانید کارت مورد نظرتان را بخرید. سعی کنید هنگامی‌که متوجه شدید که یکی از رقبا، به کارت مورد نظر شما، چشم طمع دوخته است، به سرعت آن کارت را رزرو کنید تا از خرید آن کارت مطمئن شوید. چون اگر رقیبتان زودتر از شما موفق به خرید آن کارت شود، شما می‌مانید و تعدادی جواهر که به کارتان نمی‌آید.

معمولا کارت‌های دسته‌ اول امتياز زیادی ندارند یا اصلا دارای امتیاز نیستند. اگر می‌خواهيد امتياز جمع كنيد و زودتر بازی را به پایان برسانید، باید به فکر خرید کارت‌های دسته‌های دوم و سوم باشید.

بردگیم کهربا-کارت‌ها

این بازی هنگامی به پایان می‌رسد، که یک بازیکن، 15 امتیاز داشته باشد. در آن هنگام، بازیکنان، بازی خود را متوقف می‌کنند و امتیاز شماری آغاز می‌شود. بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، برنده خواهد بود.

سخن آخر

بازی اسپلندور، یکی از بهترین بازی‌های موجود است. اسپلندور، رقابت دارد ولی این رقابت، موجب دعوا نمی‌شود. تفکر بر انگیز است ولی پیچیده نیست. همچنین سادگی آن، موجب می‌شود آن‌ را بارها با افراد مختلف و حتی افراد مبتدی بازی کنید. همچنین قیمت مناسب و ابعاد کوچکی دارد. پس به‌سادگی حمل و نگهداری است. ضمنا شما می‌توانید در سه دقیقه، این بازی را آماده و شروع به بازی کنید. همچنین بازی کردن آن، بیش از یک ساعت، طول نمی‌کشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha