نقد و بررسی بردگیم استوژیت؛ خواب‌های پادشاه را تعبیر کنید!

0
10
استوژپیت

تمام مرزها در دنیای بردگیم شکسته شده‌است. هر سبکی، هر فضاسازی، تم و هر مکانیزمی را می‌توان در باز‌ی‌های ساخته‌شده، تجربه کرد. ولی بعضی از بازی‌هایی هم هستند که فضای بسیار متفاوتی دارند. اما پیدا کردن این‌ بردگیم‌ها کار راحتی نیست. این بازی‌ها سبک و فضای متفاوتی دارند. به‌همین دلیل هم کمتر به چشم می‌آیند.

اما درباره دیکسیت (ِDixite) موضوع کمی متفاوت است. این بازی توانست محبوبیت زیادی پیدا کند. دیکسیت توسط شرکت فرانسوی Libellud عرضه و به یکی از معروف‌ترین بازی‌ها در سبک خودش شد. این بازی شما را به دنیای متفاوتی می‌برد. همین تفاوت سبک و نوآوری باعث جذابیت و محبوبیت بازی شد.

دیکسیت آ‌ن‌قدرها رقابتی و پرتنش نیست. اصولا کسی از باخت در این بازی ناراحت نمی‌شود. ساختار این بازی براساس روایت بازیکان شکل گرفته است. گاهی آن‌قدر جریان بازی جالب و هیجان‌انگیز می‌شود که بعضی بازیکنان از خیر امتیاز می‌گذرند و فقط برای جالب‌تر شدن بازی روایت‌های جذابی را تعریف می‌کنند.

به دسته‌بندی نقد و بررسی بردگیم سر بزنید و درباره بهترین ردگیم‌ها بخوانید.

فکر کنید برای خرید یک بردگیم وارد مغازه شدید. چه نوع بازی‌هایی را بیشتر می‌بینید؟ درست است؛ بازی‌های استراتژیک. حالا همه دنبال نقشه کشیدن و استراتژی چیدن‌اند. در این شرایط دیکیست واقعا غنیمت است. طراحان این بردگیم ساختارشکنی بزرگی انجام داده‌اند. البته جواب خوبی گرفته‌اند. این بازی سخت، اما واقعا لذت‌بخش است.

می‌دانید که این بازی یک نسخه ایرانی هم دارد. شرکت هوپا بازی‌های زیادی را ایرانیزه کرده است! در این بین نوبت به دیکسیت هم رسیده. ای بازی با اسم استوژیت عرضه شده است.

قلمرو بی انتهای رویا

خواب‌گزار پادشاه سرزمین استوژیت قصد دارد این سرزمین را برای همیشه ترک کند. حالا پادشاه باید یک خواب‌گزار جدید پیدا کند. نقش شما چیست؟ شما کاندید‌های خواب‌گزاری هستید. نقاش‌ها خواب‌های پادشاه را کشیده‌اند. شما باید خواب‌ها را از روی این نقاشی‌ها تعبیر و تفسیر کنید. پادشاه گوش می‌کد و تصمیم می‌گیرد چه کسی لایق به‌دست آوردن مقام خواب‌گزاری‌ست.

چنین داستانی می‌تواند مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند. ضمنا داستان و اسم این بازی نیز، از بازی دیکسیت که منشا این بازی بوده است جذاب‌تر است.

روش بازی

یک رنگ را انتخاب کنید و مهره‌ خود را روی عدد یک قرار دهید. در ابتدای بازی، هر بازیکن شش کارت دریافت می‌کند. سپس یک نفر به عنوان راوی آن دور انتخاب می‌شود. راوی یکی از کارت‌های دست خود را انتخاب ‌می‌کند و باید آن را به صورت یک کلمه، جمله، ضرب المثل، شعر، نام کتاب، نام آهنگ، ادا، ژست و به طور کلی به هر طریقی که می‌تواند توصیف کند. باقی بازیکنان باید با توجه به توضیحی که راوی رداده است، کارتی از دست خود انتخاب کنند. این کارت باید بیشترین شباهت را به توضیحات داشته باشد. سپس این کارت را به راوی می‌دهند و راوی همه‌ی کارت‌ها را بر می‌زند. کارت‌ها را کنار نقشه‌ بازی رو می‌شوند. حالا نوبت حدس زدن است. همه‌ باید سعی کنند کارت راوی را پیدا کنند. حدس زدید؟ حالا باید ژتون شماره‌کارت مورد نظرتان را به‌پشت روی صفحه بازی بگذارید.

بردگیم استوژیت

اگر استوژیت را دوست داشتید، حتما درباره Codenames هم بخوانید.

وقتی همه‌ی بازیکنان عدد موردنظر خود را روی صفحه‌ی بازی قرار دادند، راوی به کارتی که ازآن او بوده است اشاره می‌کند و کارت خودش را مشخص می‌کند. سپس بازیکنانی که کارت درست انتخاب کرده باشند امتیاز می‌گیرند. همچنین دیگر بازیکنانی که به کارت آن‌ها رای داده شده نیز امتیاز دریافت می‌کنند. نحوه‌ی امتیازدهی به این شکل است: بازیکنانی که درست حدس زده‌اند و راوی، هرکدام سه امتیاز می‌گیرند. ممکن است بعضی بازیکن‌ها هم اشتباه حدس بزنند. در این صورت افرادی که به کارتشان رای داده شده هم یک امتیاز می‌گیرند.

راوی باید روایت خود را طوری بیان کند که خیلی گنگ نباشد که هیچ‌کس متوجه منظور او نشود. البته روایت نباید آن‌قدر هم واضح باشد که همه منظور او را بفهمند. اگر یکی از این دو اتفاق بیافتد، راوی هیچ امتیازی نمی‌گیرد. در عوض دیگر بازیکنان هرکدام دو امتیاز دریافت می‌کنند. بعد هر بازیکنی باتوجه به امتیازش مهره‌اش را روی صفحه بازی حرکت می‌دهد. حالا یک دور تمام شده است.

در شروع دور بعد، هر کدام از بازیکنان یک کارت جدید دریافت می‌کنند. این دور نیز به همین منوال طی می‌شود. با این تفاوت که فرد روایت‌گر تغییر می‌کند. بازی به‌همین طریق ادامه پیدا می‌کند تا این‌که امتیاز یک بازیکن به 30 برسد. این‌جا پایان بازی‌ست.

از استوژیت لذت ببریم

قوانین بازی بسیار ساده هستند و می‌توانید آن‌ها را به‌سادگی به هر کسی آموزش دهید. همچنین تمرکز بازی روی لذت بردن از خود بازی است؛ نه پیروز شدن در آن. اما نکاتی هم وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان بازی لذت بخش‌تری را تجربه کرد.

اول از همه یک هم‌بازی خوب پیدا کنید. این نکته ا هم یادتان باشد. در دنیای بازی‌های رومیزی خیل وقت‌ها هم‌بازی خوب از خود بازی مهم‌تر است. حالا استوژیت را در نظر بگیرید که قصه گفتن و حرف زدن است. حالا اهمیت هم‌بازی دوچندان هم می‌شود. ترجیحا استوژیت را با کسانی بازی کنید که شناخت کافی از آن‌ها دارید یا علایق مشابه زیادی دارید. این‌ها بازی را برایتان جذاب‌تر می‌کند. در غیر این صورت این احتمال را در نظر بگیرید که با یک بازی خسته‌کننده با توضیحات گنگ و  نامفهوم یا بسیار پیش‌پا‌افتاده و سطحی مواجه شوید.

پس تجربه‌ای که به دست می‌آورید تا حد زیادی به افرادی بستگی دارد که با آن‌ها بازی می‌کنید. استوژیت می‌تواند با یک بار بازی کردن چنان تاثیری بر شما بگذارد که تا ابد در خاطر شما بماند؛ حالا به‌عنوان یک بردگیم کسل‌کننده و حوصله‌سربر یا یک بازی هیجان‌انگیز و متفاوت! این دیگر خیلی شخصی‌ست.

راوی کیست؟ این‌جا فقط روایت مهم نیست. شخص روایت‌گر هم مهم است. آدم‌ها فرق می‌کنند و ممکن است شیوه‌های مختلفی برای روایت کردن انتخاب کنند. مثلا با دوستتان خاطره‌ای از یک سفر دارید. دوستتان برای روایت کارتش از این خاطره استفاده می‌کند. با این‌که کارتش هیچ ربطی به سفر ندارد. اما براساس آن خاطره مشترک شما می‌توانید کارت را حدس بزنید. این دلیلی‌ست که شناخت کافی از بازیکنان بازی را جالب‌تر می‌کند.

این یعنی برای هر کارت به تعداد افراد مختلف، روایت‌های متفاوت داریم. پس هیچ‌وقت هیچ کارت و هیچ داستانی تکرار نمی‌شود. این ویژگی مثبتی‌ست که امکان تکرارپذیری بازی را افزایش می‌دهد.

استوژیت یا دیکسیت

در بازی استوژیت، مشکلات موجود در بازی دیکسیت به بهترین نحو ممکن حل شده‌اند. یکی از مشکلات دیکسیت صفحه‌ی بازی است. در بازی دیکسیت بخشی از صفحه‌ بازی به جعبه چسبیده و بخشی از آن درست دیده نمی‌شود. اما برای استوژیت صفحه‌‌ای جداگانه ساخته شده است که این مشکل را حل کرده. مهره‌ها، دیگر مشکل بازی دیکسیت‌اند. مهره‌های بازی شکل خرگوش‌اند. حرکت دادنشان روی صفحه بازی سخت است و خوب هم نمی‌ایستند.بازی استوژیت با ساخت مهره‌های کلاسیک از جنس چوب این مشکل را رفع کرده است. این مهره‌ها علاوه بر بهتر ایستادن روی صفحه‌ی بازی، با محیط بازی هم تفاهم بیشتری دارند.

از تغییر تعداد بازیکنان هم غافل نشویم. دیکسیت را حداکثر با 6 نفر می‌توانید بازی کنید اما استوژیت را با 8 نفر. حتما تا این‌جا متوجه شده‌اید. این بردگیم از دسته بازی‌هایی‌ست که افزایش نفرات جذاب‌ترش می‌کند.

اما به کارت‌های بازی برسیم که جذابیت بسیار زیادی دارند. وظیفه‌ طراحی این کارت‌ها را نعیم تدین به عهده داشته است. او به‌خوبی از پس این کار برآمده است. این طراحی‌ها بسیار کم‌نقص و زیبا هستند. حتی از نظر مفهومی هم بسیار به فرهنگ ایرانی نزدیک‌اند. این هم دلیل دیگری‌ست که استوژیت بین بازیکنان ایرانی از نسخه اصلی یعنی دیکسیت محبوب‌تر است. همچنین هر کدام از کارت‌های این بازی المان‌های زیادی دارند. تعداد زیاد المان‌ها نه‌تنها کارت‌ها را شلوغ نکرده است، بلکه باعث شده دست بازیکنان در روایت کردن باز باشد.

بازی استوژیت

بازی استوژیت یک اکسپنشن هم دارد که شامل نود و شش کارت جدید است. افزودن این کارت‌ها تعداد روایت‌ها را بیشتر هم کرده است.

نگاه‌کلی

در مجموع می‌توان گفت استوژیت بردگیمی‌ست که می‌تواند مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. به‌خاطر سبک بازی متفاوتش بازیکنان را خسته نمی‌کند. تکرارپذیری بازی زیاد است. پس بارها و بارها استوژیت را بازی کنید لذت ببرید. کیفیت قطعات هم خوب است و راضی نگه‌تان می‌دارد. در کل طراحی بازی زیبا و جالب است و نقطه قوت ان محسوب می‌شود. در مجموع استوژیت بردگیمی است که می‌توان با خانواده و دوستان بازی کرد و از این بازی کردن لذت برد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha