مروری بر بردگیم فتوسنتز؛ جنگل خودمان را درست کنیم!

0
9
بردگیم فتوسنتز

به سرزمین فتوسنتز (Photosynthesis) خوش آمدید! جنگل در حال تغییر خود را، با خلاقیتتان پرورش دهید. درختان خود را از وقتی که دانه هستند تا مرگ آن‌ها و تولد مجدد دانه‌هایشان پرورش دهید. امتیازاتی که برگ‌های آن‌ها از نور خورشید تولید می‌کنند را دریافت کنید. به محل کاشتن درختتان هم توجه کنید. حتما می‌دانید که درختان در سایه نمی‌توانند رشد کنند.

در دسته‌بندی نقد و بررسی بردگیم درباره جالب‌ترین بردگیم‌ها بخوانید.

درباره ظاهر بازی

این بردگیم طراحی فوق العاده زیبایی دارد. طراحی فضای انتزاعی آن بسیار جذاب است. هنگامی که درخت‌ها در زمین بازی گذاشته می‌شوند، ظاهرش بسیار شبیه به جنگل‌های واقعی می‌شود. این جذابیت ظاهری بردگیم را دوچندان می‌‌کند. البته سازنده می‌توانست به‌جای درخت‌های کاغذی، از درخت‌های چوبی استفاده کند یا حتی با افزودن تعدادی سازه‌های دیگر، به مسیرهای بازی، گوناگونی و تنوع بیشتری ببخشد.

هرچند اگر بازی گیم‌پلی جالبی داشته باشد، وجود سازه‌های زیاد هم نمی‌تواند نجاتش دهد. اما نمیتوانید این را درباره فتوسنز بگویید. سازه‌‌های این بازی، جذابيت این بازی را واقعا بیشتر کرده‌اند.

نکته مهم دیگر سادگی بازی است. تک‌تک اجزای بازی، توضحیاتی را روی خود دارند. می‌توانید قیمت آن‌ها و همچنین هزینه‌ ارتقا آن‌ها را روی خودشان ببینید. پس با خیال راحت با کسی که چیزی از این بردگیم نمی‌داند بازی کنید. چون این ویژگی درک بازی را راحت‌تر و سریع‌تر کرده است.

در فتوسنتز تعداد نفرات روی استراتژی بازی تاثیر دارد. مثلا بازی دونفره را در نظر بگیرید. هر بازيكن دستش برای كاشت و پرورش گياهان بسيار باز است. محدوديت زيادی از نظر مكان كاشت دانه و درخت وجود ندارد. ولی هرچه تعداد بازيكنان زياد شود، مشكلات و محدوديت هايی از قبيل كمبود جا برای كاشت دانه‌ها و درختان سر راهتان سبز می‌شود. پس در بازی چهار نفره كشمکش‌ها و جدل‌ها بر سر تصاحب جا زياد می‌شود و رقابت بسيار نفس‌گير و تنگا‌تنگ می‌شود. همچنین درخت‌ها جلوی رسیدن نور به دیگر درخت‌ها را می‌گیرند و جای‌گذاری درخت ها، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پس باید که نسبت به اعمالی که رقبایتان انجام می‌دهند، به سرعت واکنش نشان دهید.

فهم بازی فتوسنتز  بسیار آسان است. اما این بازی در عین سادگی، نیاز به فکر زیادی دارد. فکر کردن به این‌که درخت‌هایتان را در چه قسمتی از زمین بکارید که کسی مانع رسیدن نور خورشید به آن نشود موضوع مهمی‌ست. در تمام طول بازی باید حواستان به این مورد باشد. همچنین باید فکر کنید که چه زمانی، محصول درخت‌های خود را برداشت کنید. یعنی زمانی که آن‌ها که به اندازه کافی بزرگ شده‌اند، امتیازهایی که دارند را بچینید؛ درست مثل میوه! این‌کار بدون قطع کردن درختان ممکن نیست. برای این تصمیم، باید به امتیازاتی که در آینده خواهید گرفت و همچنین به منفعت خود و رقبایتان فکر کنید. حواستان باشد بهترین تصمیم ممکن را بگیرید تا رتبه‌ بهتری را در انتهای بازی به‌دست آورید.

فتوسنتز - درخت‌ها

اگر فتوسنتز را دوست داشتید، حتما نگاهی به بردگیم Arboretum بیاندازید.

این بازی بسیار سرگرم‌کننده است. اما گاهی اوقات بد تمام می‌شود و ممکن است حسابی اوقاتتان را تلخ کند. بازیکنان در دور آخر، به فکر کسب امتیازات بیشتر هستند. پس کارهایشان را با فکر زیاد انجام می‌دهند. این کار مستلزم صرف وقت زیادی است. همچنین اگر بازیکنان در دو دور اول بازی، به اندازه‌ی کافی خوب بازی نکنند، در دو دور آخر نیز کار زیادی برای انجام ندارند. پس بازیکنان از اول بازی باید دورنمایی از تمام بازی داشته باشند تا بتوانند بهترین نتیجه را کسب کنند. دور اول بازی، بسیار سریع رخ می‌دهد. درصورتی که دور دوم بازی، طولانی‌ترین دور بازی و شامل بیشترین تعداد حرکت است. دور آخر نیز بسیار کند اتفاق می‌افتند و حتی ممکن است خسته کننده به نظر برسند.

گیم پلی بازی

در بازی فتوسنتز، هدف بازیکنان کسب بیشترین امتیاز است که این عمل با تکمیل کردن چرخه‌های طبیعی درخت ها صورت می‌پذیرد. بازی در تعدادی دور انجام می‌شود كه هر دور، شامل دو فاز می‌شود:

فاز فتوسنتز

خورشيد در جهت عقربه‌های ساعت، جابه‌جا می‌شود و هر بازيكن براساس تعداد درخت‌هايی كه كاشته است، امتياز دريافت مي‌كند. خورشيد از محلی می‌‎تابد كه عقربه‌ نشان دهنده‌ جهت تابش نشان می‌دهد. هر درخت براساس اندازه‌‌اش برایتان امتیاز دارد. همچنين هر درخت نيز، بر اساس ارتفاعی كه دارد، سايه‌ای ايجاد می‌كند كه مانع از رسيدن نور خورشيد، به ديگر درخت ها می‌شود.

فاز زندگی عادی

هر بازيكن در نوبتش، مي‌تواند امتياز‌هايی كه از تابش خورشيد دريافت كرده را خرج كند تا دانه‌ای‌ يا درختی را بخرد يا درخت خود را بكارد و پرورش دهد. می‌توانید دانه‌ای را به درختی کوچک، درختی کوچک را به درختی متوسط و درختی متوسط را به درختی بزرگ تبدیل کنید. هر دانه يا درخت، برای كاشته شدن در محل های در دسترس به پرداخت هزينه‌ای نياز دارد. در نهایت هر بازیکن با پرداخت چهار امتیاز می‌تواند محصول درخت خود که به اندازه کافی بزرگ شده است را برداشت کند. برداشت محصول از درخت‌ها نیز به این صورت اتفاق می‌افتد که شما باید درخت مورد نظر خود را قطع کنید تا امتیاز ذخیره شده در آن ‌را دریافت کنید. هرچه آن درخت به مرکز نقشه‌ی بازی نزدیک‌تر باشد، امتیاز بیشتری را به بازیکن می‌دهد.

اجزا بازی فتوسنتز

یک بازی محبوب و قدیمی: نقد و بررسی بردگیم استراتیگو

یک نکته مهم دیگر هم درباره فتوستز وجود دارد. هر بازیکن در هر دور فقط می‌تواند یک حرکت انجام دهد. یعنی هیچ بازیکنی نمی‌تواند در یک دور، دو‌ درخت بکارد. هیچ بازیکنی نمی‌تواند در یک دور، هم یک گیاه یا درخت را بکارد و هم آن‌ را پرورش دهد.

پایان بازی هم زمانی‌ست که خورشید، سه دور کامل، دور نقشه‌ی بازی بچرخد. در این جا بازی تمام می‌شود.

نگاه آخر

در آخر این بازی طراحی فوق‌العاده جذابی دارد و تم آن نیز بسیار گیرا می‌باشد. ترکیب طراحی عالی، تم جذاب و سازه‌های زیبا ظاهری بسیار سرگرم‌کننده به بازی می‌دهد. همچنین ایده‌ استفاده از گردش خورشید نیز بسیار خلاقانه است و ساختار بازی را جذاب‌تر می‌کند.

درکل فتوسنتز بازی جالب و مفرحی است. می‌توانید به‌راحتی با دوستانی که این بردگیم را نمی‌شناسند هم بازی کید. چون درک و یادگیری بازی ساده است. حالا برای این‌که درباره کشت و پرورش درخت‌ها در این دنیای انتزاعی به یک جمع‌بندی برسیم، نگاهی به قاط قوت و ضعف این بردگیم می‌اندازیم.

نکات مثبت فوتوسنتز

  • زیبایی قطعات و برد بازی
  • سادگی در فهم و شیوایی
  • حرکت‌های خورشید
  • جذاب بودن بازی با هر تعداد بازیکن

نکات منفی فتوسنتز

  • حوصله‌سربر شدن پایان بازی درصورت نداشتن رویکرد مناسب

 

منبع: Board Game Quest

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha