نقد و بررسی بردگیم کودتا (Coup)؛ یک بازی بلوف زنی به تمام معنا

0
5

بلوف زدن، فریب دادن، رشوه دادن. این‌ها کارهایی هستند که در بردگیم کودتا باید انجام دهید. البته که این کارها در دنیای واقعی غیر اخلاقی به نظر می‌رسند. ولی آیا در دنیای بردگیم هم به همین صورت است؟ برای پیروزی در بردگیم کودتا باید تک‌تک این کارها را انجام داد؛ آن هم نه به صورت خیلی واضح، بلکه بسیار استادانه. طوری که هیچ کس متوجه نشود چگونه فریب خورده است و تا آخر بازی طرف شما را بگیرد.

در سال 2012 یک میکروگیم (micro game) به اسم نامه عاشقانه (Love Letter) وارد بازار شد و به سرعت جایگاه ارزشمندی را در بازار بردگیم گرفت. این بازی در همان سال جوایز زیادی را برد و باعث شد بقیه طراحان بازی به فکر ساخت میکروگیم‌های دیگری بیفتند. در واقع می‌توان گفت که این بازی عامل اصلی طراحی و احیای میکروگیم‌ها شد. پس از این بازی میکروگیم‌های زیادی به بازار عرضه شدند و توانستند جای مهمی را بین مخاطبان پیدا کنند. بردگیم کودتا یکی از بازی‌هایی است که پس از انتشار بازی نامه عاشقانه توسط ریکی تاهتا (Rikki Tahta) طراحی و وارد بازار شد و توانست توجه طرفداران دنیای بردگیم را به خود جذب کند و جای مهمی در دنیای بازی‌های رو میزی پیدا کند.

در بخش نقد و بررسی بردگیم بیش‌تر با دنیای بردگیم‌ها آشنا شوید و مطالب جدیدی راجع به آن‌ها بخوانید.

بردگیم کودتا در سال 2012 توسط شرکت لا مام گیمز (La Mame Games) منتشر شد. ولی این باعث به محبوبیت رسیدن بازی نشد. درواقع چیزی که کودتا را به شهرت رساند انتشار دوباره آن توسط شرکت ایندی بردز اند کاردز (Indie Boards and Cards) بود. آن‌ها برای این کار بیش‌تر از صدوشصت‌وشش‌هزار دلار از کیک استارتر (kickstarter) حمایت شدند. این بردگیم در فضای بردگیم مقاومت (Resistance) ساخته شده است که بازی دیگری از این شرکت است. در این بردگیم بلوف زدن و رشوه دادن مهم‌ترین چیز است. باید سعی کنید بقیه را فریب دهید تا پیروز بازی شوید. شما می‌توانید این بردگیم را با دو الی شش هم‌بازی انجام دهید. ضمنا انجام دادن این بردگیم بیش از یک ربع وقت شما را نمی‌گیرد.

در این بازی شما در سرزمینی هستید که مدیران چند ملیتی آن را اداره می‌کنند و به دلیل طمع‌های زیادی که بین مدیران سرزمین وجود دارد بسیاری از مردم در فقر و ناامیدی زندگی می‌کنند. در این بین سازمانی زیرزمینی وجود دارد که قصد دارد حاکم این دولت را سرنگون کند. این سازمان تلاش می‌کند تا اختلافات و اشکالاتی را در این سلطنت سیاسی ایجاد کند و دولت مورد نظر را از بین ببرد. شما نیز عضو این سازمان هستید و باید تلاش خود را برای به هم ریختن دولت بکنید.

بازی رومیزی کودتا

دنبال یک بردگیم هستید که به سرعت بتوانید آن را آماده و بازی کنید؟ در نقد و بررسی بردگیم Battle Ship چیزی که دنبالش هستید را پیدا خواهید کرد.

درمورد کیک استارتر بیش‌تر بدانید

در گذشته شرکت‌های استارت آپی وقت زیادی را صرف جذب سرمایه گذارها می‌کردند. ولی امروزه بیش‌تر این شرکت‌ها از سرمایه گذاری جمعی (Crowdfunding) استفاده می‌کنند. سایت کیک استارتر یکی از مشهورترین سایت‌هایی است که برای این شرکت‌ها سرمایه جمع می‌کند. این شرکت نه تنها برای شرکت‌های استارت آپی سرمایه جمع می‌کند بلکه این کار را در هر زمینه‌ای انجام می‌دهد. از فیلم و موسیقی و فناوری گرفته تا آشپزی و بازی‌های ویدیویی.

کمی درباره میکروگیم‌ها بگوییم

میکروگیم‌ها به عبارت ساده بازی‌هایی هستند که جعبه‌های بسته‌بندی آن‌ها کوچک‌تر از حالت معمول است. درواقع این بسته‌بندی‌ها به‌حدی کوچک هستند که در جیب جا می‌شوند. میکروگیم‌ها در دهه 1980 میلادی محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کردند. پس از آن این بازی‌ها تا چند دهه بسیار در بازار بردگیم کم‌رنگ بودند تا این‌که در قرن بیست‌ویکم دوباره جای خود را در بین طرفداران بردگیم‌ها پیدا کردند. صفحه این بردگیم‌ها اغلب بسیار کوچک است. اگرچه ممکن است سازنده صفحه بزرگی طراحی کند و برای جا دادن آن در جعبه، آن را تا کنند. قطعات دیگر بازی هم در صفحه‌هایی چاپ شده است که بازیکنان باید آن‌ها را ببرند تا بتوانند از آن استفاده کنند. بد نیست بدانید که در دنیای بردگیم بازی‌هایی کوچک‌تر از میکروگیم‌ها هم منتشر شده اند. این بازی‌ها با نام نانوگیم‌ها (Nanogames) شناخته می‌شوند. تا به حال تعداد زیادی نانوگیم تولید نشده و بازی‌های ساخته شده هم محبوبیت آن چنانی ندارند.

بلوف بزنید، اما حواستان به تهمت‌ها باشید

در کودتا هدف این است که آخر در بازی بمانید. هر بازیکن کار خود را با دریافت دو کارت شروع می‌کند. بازیکنان باید کارت‌های خود را از یکدیگر مخفی کنند. هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند یک کار عمومی یا یک کار مخصوص به قابلیت کارت‌هایش انجام دهد. نکته اینجاست که کسی نمی‌داند کارت‌های شما چیست. پس به‌سادگی می‌توانید بلوف بزنید و از قابلیت کارت‌هایی که ندارید هم استفاده کنید. ولی اگر دست شما رو شود یکی از کارت‌های خود را از دست می‌دهید. نکته اینجاست که ممکن است بازیکنان بی‌دلیل به شما مشکوک شوند و به شما تهمت بزنند. در این صورت بازیکنی که به شما تهمت زده است باید یکی از کارت‌های خود را بیندازد. هر بازیکنی که هر دو تا کارت خود را از دست بدهد بازنده بازی است و به اصطلاح از شهر تبعید می‌شود. بازی آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا تنها یک نفر داخل شهر باقی بماند و بقیه همه تبعید شده باشند. در این صورت بازیکن باقی مانده برنده است.

قطعات بازی

اگرچه جعبه بازی کوچک است ولی قطعات زیادی را در خود جا داده است. پانزده کارت زیبا در این جعبه وجود دارد که به لحاظ طراحی شباهت زیادی به بازی قبلی ایندی بردز اند کاردز یعنی مقاومت دارد. قطعه پر استفاده دیگری که در جعبه وجود دارد کارت‌های توضیحات هستند. در یک بازی بلوف‌زنی طبیعتا آخرین چیزی که دوست دارید اتفاق بیفتد این است که از بقیه بازیکنان درمورد ویژگی کارت‌ها بپرسید. این کار باعث می‌شود که کارت‌های شما لو برود. پس وجود این شش کارت راهنما بسیار مهم است و از بروز مشکل‌هایی مانند لو رفتن کارت‌ها جلوگیری می‌کند. آخرین قطعات بازی هم سکه‌های آن هستند. پنجاه سکه در جعبه این بازی قرار دارد.

قطعات بردگیم کودتا

به اقیانوس علاقه مند هستید؟ ری‌ویو بردگیم اعماق را بخوانید. تمام این بردگیم زیر آب اقیانوس‌ها انجام می‌شود.

نحوه بازی

مانند همه میکروگیم‌ها یادگیری کودتا نیز ساده است. هر بازیکن کار خود را با دریافت دو سکه و دو کارت شروع می‌کند. تعداد کارت‌های بازی پانزده عدد است و در پنج نوع مختلف‌اند. در واقع سه کارت از هر شخصیت وجود دارد که اسم‌ها و قابلیت‌های آن‌ها در زیر نوشته شده است.

سفیر (Ambassador): این کارت به صاحبش این امکان را می‌دهد تا دو کارت از کارت‌های وسط را بردارد و در صورت تمایل آن‌ها را با کارت‌های خودش عوض کند. توجه کنید که مجبور نیستید حتما هر دو کارت خود را عوض کنید یا اصلا حتی یک کارت خود را عوض کنید. اگر خواستید می‌توانید یک یا دو کارت خود را با کارت‌های وسط عوض کنید. اگر دوست نداشتید هم که کارت‌ها را سر جای خودشان می‌گذارید و کارت‌های خودتان را نگه می‌دارید. همچنین با داشتن این کارت می‌توانید مانع از این شوید که دیگران از شما سکه بدزدند.

قاتل (Assassin): شما با داشتن این کارت می‌توانید سه سکه به بانک بپردازید و به جان یکی از بازیکنان سوءقصد کنید. سوءقصد کردن به این معناست که کسی که به او حمله می‌کنید و باید یکی از کارت‌های خود را به زمین بیندازد. البته استثنائاتی هم در این مورد وجود دارد.

کنتس (Contessa): شما جلوی سوءقصد قاتل را می‌گیرید. توجه کنید که این کار را تنها در صورتی می‌توانید انجام دهید که قاتل به جان شخص شما سوءقصد کند. ولی اگر او به جان بازیکن دیگری سوءقصد کند شما توانایی جلوگیری از این عمل را ندارید. در صورتی که قاتلی به جان شما سوءقصد کند یکی از کارت‌هایش را از دست می‌دهد.

کاپیتان (Captain): با داشتن این کارت می‌توانید دو سکه از بازیکنان دیگر سرقت کنید. همچنین با داشتن این کار می‌توانید مانع از این شوید که دیگران از شما سکه بدزدند.

دوک (Duke): می‌تواند سه سکه از بانک بگیرد. همچنین می‌تواند مانع دریافت حمایت‌های خارجی دیگر بازیکنان شود.

انواع شخصیت‌های موجود در بردگیم کودتا

اگر به کشاورزی و گل و گیاه علاقه دارید نقد و بررسی بردگیم Arboretum را از دست ندهید.

فراموش نکنید که مجبور نیستید در نوبتتان از اعمال مربوط به کارت‌هایتان استفاده کنید. شما می‌توانید یکی از کارهای عمومی زیر را نیز در نوبت خود انجام دهید:

درآمد (Income): با استفاده از این گزینه شما یک سکه از بانک دریافت می‌کنید.

درخواست حمایت‌های خارجی (Foreign Aid): شما مجاز هستید با استفاده از این کار دو سکه دریافت کنید. ولی این کار به نوعی ریسک محسوب می‌شود. چون دوک می‌تواند مانع از این کار شما شود. اگر او این کار را کند شما عملا یک نوبت خود را از دست داده‌اید و باید تا دور بعد که نوبتتان شود صبر کنید.

کودتا کردن (Coup): با پرداخت هفت سکه می‌توانید برعلیه یکی از رقبا کودتا کنید. با این کار آن فرد باید یکی از کارت‌های خود را بیندازد. توجه داشته باشید که هیچ کس نمی‌تواند جلوی کودتا را بگیرد. همچنین اگر در ابتدای نوبتتان بیش‌تر از ده سکه داشتید باید برعلیه یکی از بازیکنان کودتا کنید.

شما می‌توانید در نوبتتان یکی از کارهای بالا را انجام دهید. ولی فراموش نکنید که لازم نیست حتما کارتی را داشته باشید تا بتوانید از ویژگی آن استفاده کنید. بلوف‌زنی مهم‌ترین بخش این بازی است. فرض کنید که دوک و کنتس کارت‌هایی هستند که در دست شما وجود دارد. هیچ‌چیز مانع از این نمی‌شود که شما سه سکه پرداخت کنید و به جان یکی از بازیکنان سوءقصد کنید. ولی دقت کنید که این کار را خیلی طبیعی انجام دهید. اگر یکی از بازیکنان متوجه دروغی شود که شما گفته‌اید، می‌تواند شما را با چالش بکشد و در نتیجه شما یکی از کارت‌های خود را از دست می‌دهید. ولی اگر آن کارت را داشتید و آن بازیکن بی‌دلیل به شما مشکوک شده بود شما آن کارت را به او نشان می‌دهید و او یکی از کارت‌های خود را از دست می‌دهد. در این صورت شما کارت خود را با یکی از کارت‌های وسط عوض می‌کنید. چون کارت شما لو رفته است. وقتی یک بازیکن هر دو کارت خود را از دست بدهد از بازی حذف می‌شود. بازی وقتی تمام می‌شود که تنها یک بازیکن باقی بماند که او همان برنده بازی است.

نقطه ضعف بزرگ؛ تکرارپذیری کم

یادگیری کودتا کار بسیار راحتی است و انجام این کار بیش از چند دقیقه وقت شما را نمی‌گیرد. اگرچه برای این که مطلب به‌طور کامل برای بازیکنان جا بیفتد بهتر است که آن‌ها چند دوری این بازی را انجام دهند. در دو سه دور اول احتمالا آن‌ها فقط سکه می‌گیرند و بلوف نمی‌زنند و سعی می‌کنند از روش‌های سالم‌تری به پیروزی برسند. ولی بعد از چند دور بازی کردن کم‌کم بازیکنان نحوه بازی کردن دستشان می‌آید و این موقع است که بازی جذاب می‌شود. کودتا بردگیمی است که برای این‌که از آن لذت ببرید به هم‌بازی خوب نیاز دارید. هم بازی‌هایی که دروغ بگویند، یکدیگر را به چالش بکشند و بازی را جنجالی کنند و هیجان ایجاد کنند. اگر هم‌بازی‌های شما افراد آرامی هستند که هر دور فقط سکه خود را می‌گیرند و کاری با کار هیچ‌کس ندارند به‌طور قطع از این بردگیم لذت نخواهید برد و این بازی برای شما تبدیل می‌شود به حوصله‌سربرترین بردگیم دنیا. اگرچه با داشتن هم‌بازی‌های خوب به‌شدت از این بازی لذت خواهید برد و اسم آن تا همیشه در ذهن شما خواهد ماند. کارت‌های بازی هم به بهترین شکل ممکن طراحی شدند تا همه آن‌ها به یک اندازه به‌درد بخورند. در واقع هر کدام از کارت‌ها در جای خود به‌کار می‌آیند و مفید هستند. قبل از بازی کردن و با دیدن کارت‌ها شاید حس کنید که بعضی از آن‌ها آن‌چنان کاربردی ندارند. ولی هرگز این‌طور نیست و تک‌تک کارت‌های بازی به‌دردتان می‌خوردند. با چند بار بازی کردن بهتر متوجه این موضوع می‌شوید. ولی با این همه کودتا بردگیمی نیست که بخواهید آن را تا ابد بازی کنید. بعد از چند دور بازی از این بردگیم خسته می‌شوید و آن را روی قفسه قرار می‌دهید و به فکر یک بازی دیگر می‌افتید.مهم‌ترین دلیل وجود تنها پنج  نوع کارت متفاوت در این بازی است. پس هردور که بازی می‌کنید با کارت‌ها و عکس‌العمل‌های تکراری مواجه می‌شوید که این کمی آزار دهنده است. ولی در کل این بردگیم می‌تواند گزینه بسیار خوب و مناسبی باشد برای افرادی که به دنبال یک بردگیم پر از بلوف زدن و فریب دادن هستند.

یکی از اکسپنشن‌های بردگیم کودتا

اگر دوست دارید به عنوان یک جنگاور مبارزه کنید و کشورگشایی کنید نقد و بررسی بردگیم رکب را از دست ندهید.

کلام آخر

به طور کلی اگر دنبال یک بردگیم استراتژیک هستید که شما را به فعالیت سنگین مغزی وادار کند کودتا گزینه موردنظر شما نیست. ولی اگر به دنبال یک بردگیم هستید که در آن کلی بلوف بزنید و بقیه بازیکنان را فریب بدهید کودتا بردگیمی است که در آن لذت و هیجان زیادی را تجربه خواهید کرد. کودتا را به‌سادگی و در چند دقیقه می‌توانید بازی کنید. پس حتی اگر بازی را باخته باشید و از بازی بیرون باشید باز هم زیاد خارج از بازی بودن را حس نمی‌کنید. چون بازی به سرعت تمام می‌شود و در دست بعد دوباره می‌توانید بازی کنید.
ضمنا این بردگیم تفاوتی با دیگر بردگیم‌های بلوف‌زنی دارد. در کودتا برای بردن مجبور نیستید دروغ بگویید. می‌توانید در کمال صداقت و راست‌گویی ویژگی کارت‌های خود را بازی کنید و برنده بازی باشید. ولی بعد از چندین بار بازی کردن احتمالا از آن خسته خواهید شد. البته این نکته هم وجود دارد که چند اکسپنشن هم برای کودتا ساخته شده است که با اضافه کردن آن‌ها به بازی اصلی می‌توانید بعد از چندین دور بازی کردن با آن احساس خستگی نکنید و همچنان از آن لذت ببرید.

 

منبع: Board Game QuestZatu Games

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha