نگاهی به بردگیم Battleship؛ یک جنگ دریایی تمام‌عیار

0
7
طرح جلد کلاسیک بردگیم بتل شیپ

بازی ناو جنگی که با نام نبرد دریایی نیز شناخته می‌شود یک بازی دو نفره در ژانر حدس زدن است. اگرچه داستان بازی در جنگ جهانی اول رخ داده است نسخه‌های مختلفی در زمان‌ها و مکان‌های دیگری نیز منتشر شده است. این بازی در ابتدا با کاغذ و خودکار انجام می‌شد تا این‌که شرکت بردلی (Bradley Company) در سال 1967 آن‌ را به صورت فیزیکی وارد بازار کرد. در حال حاضر این بازی توسط هاسبرو (Hasbro) ساخته می‌شود و به فروش می‌رسد.

کنجکاوید درباره بردگیم‌های بیشتری بدانید؟ سری به دسته‌بندی نقد و بررسی بردگیم بزنید.

ناو جنگی در گذر زمان

در سال 1943 میلتون بردلی (Milton Bradley) بازی برادسایدز، استراتژی ناوهای جنگی (Broadsides, The Game of Naval Strategy) را منتشر کرد که به وسیله یک صفحه و خودکار انجام می‌شد. بیست و چهار سال بعد او نسخه‌ای پیشرفته‌تر و فیزیکی از بازی قبلی خود را با نام ناو جنگی منتشر کرد. پس از گذشت یک دهه نسخه‌ای الکترونیکی از این بازی برای اولین بار به بازار عرضه شد. در این نسخه علاوه بر اضافه شدن صدا و جلوه‌های صوتی به بازیکنان امکان برنامه‌ریزی برای قراردادن کشتی‌های خود در مناطق مختلف هم داده شده است. در فیلم و سریال‌های مختلفی هم از این بازی اسم برده شده. در سال 2002 در فیلم جنگ ستارگان از ایده بازی ناو جنگی استفاده شد. با این تفاوت که در این نسخه افراد به جای کشتی صاحب فضاپیماهایی بودند و برای کهکشان‌ها و دولت‌های خود می‌جنگیدند. در سال 2009 شرکت بازی‌سازی EA  این بازی را برای آیفون منتشر کرد. دو سال بعد نسخه‌ای از این بازی را برای آی‌پد طراحی کرد. سال بعد بازی ویدیویی براساس این بازی منتشر شد. همچنین در این سال ناو جنگی برای نخستین بار به روی صحنه‌ تئاتر راه یافت. در سال 2019 این بازی همچنان در حال تغییر کردن بود و دو سال بعد به علت شیوع ویروس کرونا فروش زیادی پیدا کرد.

بازی ناو جنگی

دنبال یک بازی متفاوت می‌گردید؟ حتما نگاهی به بردگیم استوژیت بیاندازید.

بردگیم کلاسیک ناو جنگی

در جعبه این بازی می‌توانید یک صفحه بازی، دو صفحه‌ شبکه‌ای، پنج کشتی و شمارنده اصابت‌ها و خطاها را پیدا کنید. هدف بازیکنان در این بازی غرق کردن تمام کشتی‌های حریف به وسیله حدس زدن مکان ‌آن‌هاست؛ آن هم قبل از حریف خود.

در شروع بازی هر دو نفر وسایل یکسانی دارند؛ بازی یک صفحه و یک صفحه شبکه‌ای، یکی از هر کدام از انواع کشتی و شمارنده اصابت‌ها و خطاها. بعد هرکس کشتی‌های خودش را مخفیانه روی صفحه‌ شبکه‌ای خود قرار می‌دهند.

قوانین بازی

  • هر کدام از کشتی‌ها می‌توانند به صورت افقی و عمودی قرار داده شوند. اما هیچ‌کدام از کشتی‌ها نمی‌توانند به صورت مورب روی صفحه بازی قرار بگیرند. البته نمی‌توانید هیچ‌کدام از کشتی‌هایتان را خارج صفحه بازی هم قرار دهید.
  • کشتی‌ها نمی‌توانند در مجاورت یک دیگر یا بر روی یکدیگر قرار گیرند.
  • بازیکنان باید کشتی‌ها و  حملات که حریفشان انجام داده است را روی صفحه پایینی و حمله‌های خود را روی صفحه بالایی نشان دهند.
  • بازیکنان در نوبت خود باید یکی از مناطق زمین حریف را هدف بگیرند. اگر یکی از کشتی‌های حریف در آن مربع وجود داشت بازیکن حریف این را به مهاجم اطلاع می‌دهد. در غیر این صورت هم می‌گوید که زمینی که او هدف گرفته است خالی بوده است.
  • اگر تمام خانه‌هایی که یک کشتی در آن قرار دارد مورد اصابت قرار بگیرد آن کشتی غرق می‌شود.
  • برنده بازیکنی است که زودتر تمام کشتی‌های حریفش را غرق کند.

بردگیم بتل‌شیب

از جنگ در دریا تا جنگ در فضا: بررسی بازی Star Realms

انواع کشتی‌ها

انواع مختلفی از کشتی‌ها در بازی معرفی شده توسط بردلی وجود دارد که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده است.

نوع کشتی

 

طول
هواپیمابر 5
ناو 4
زیردریایی 3
رزم‌ ناو 3
ناوشکن 2

 

نسخه‌های مختلف بازی

بازی منتشر شده توسط بردلی در ده سال نخست تغییرات زیادی پیدا نکرد. اما در سال 1977 او نسخه الکترونیکی این بازی را منتشر کرد.

در سال 2010 یک نسخه از بازی ناو جنگی با بخش‌های شش ضلعی منتشر شد. در این نسخه روی صفحه بازی تعداد زیادی جزیره وجود داشت که بازیکنان حق قرار دادن کشتی‌های خود روی آن بخش را نداشتند.

تفاوت‌های دیگری هم در نسخه‌های مختلف وجود دارد. این بازی بر پایه حدس زدن می‌چرخد. این ویژگی مهم در همه نسخه‌ها یکسان نیست. مثلا در نسخه سالو (Salvo) به تعداد کشتی‌های شناوری که دارید می‌توانید حدس بزنید. پس اگر شروع‌کننده بازی باشید، در نوبت اول می‌توانید 5 بار مکان کشتی‌های حریفتان را حدس بزنید. هر بار که کشتی کسی غرق می‌شود او یک شانس کم‌تر برای حدس زدن مکان کشتی‌های رقیبش دارد.

در نوعی دیگر از این بازی بازیکنی که مکان ناوهای حریف خود را درست حدس بزند یک نوبت بیشتر می‌تواند بازی کند.

در هر لحظه با کاغذ و خودکار Battleship بازی کنید!

یادتان است درباره نسخه اولیه بازی گفتیم؟ شاید یکی از ویژگی‌های جالب بازی همین باشد. می‌توانید هرجا که هستید Battleship بازی کنید. کافی‌ست کاغذ و خودکار داشته باشید و البته یک هم‌بازی. فقط وسایل جذابی مثل انواع مختلف ناو‌ها و کشتی‌ها را ندارید. اما درست مثل بردگیمی‌ست که می‌خرید! مشخصا منظورمان فقط شیوه بازی‌ست. پس جای کشتی‌ها را روی کاغذ مشخص کنید و حدس زدن را شروع کنید. بقیه قوانین بازی هم دقیقا همان چیز‌هایی‌ست که قبل‌تر گفتیم.

بتل شیپ روی کاغذ

Battleship را در دنیای ویدئوگیم‌ها پیدا کنید!

این بازی علاوه بر منتشر شدن در نسخه‌های متعدد فیزیکی تعداد زیادی بازی کامپیوتری را نیز منتشر کرده است.

این بازی همچنین در کنسول‌های مانندPS2 و  Xbox 360 منتشر شده است که تفاوت‌هایی را با نسخه اصلی دارند. برای مثال در بازی Wii هر زیردریایی تنها یک مربع جا گرفته است. در صورتی که در نسخه اصلی طول هر زیردریای دو مربع است.

همچنین در دستگاه‌های دیگر نسخه‌های دیگری با زمین بازی بزرگ‌تر و تعداد نفرات بیش‌تر نیز به انتشار رسیده است.

کلام آخر

ناو جنگی (Battleship) بردگیم جالب و متفاوتی‌ست. اگر تا این‌جا را خوانده باشید کاملا متوجه دلیل این حرف می‌شوید. اگر هم Battleship بازی کرده‌اید، این جذابیت و تفاوت را لمس کردید. این بازی قدیمی را حتی با کاغذ و خودکار هم می‌توانید انجام دهید. اما نسخه‌های جالبی از این بازی منتشر شده که قطعات خوب و باکیفتی دارند. این می‌تواند زیبایی . جذابیت بازی را بیشتر کند. شاید نکته منفی این بازی محدود بودن تعداد بازیکن‌ها به دو نفر باشد. البته باتوجه به گیم‌پلی بازی این موضوع خیلی غیرمنطقی هم نیست. البته اگر اصرار دارید با تعداد بیشتری Battleship بازی کنید، نسخه‌هایی هم هست که این امکان را فراهم کند. خلاصه از این بردگیم هیجان‌انگیز غافل نشوید.

 

منبع: Battleship Fandom

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha