نقد و بررسی بازی اعماق (Abyss)؛ تصاحب تاج و تخت در قعر اقیانوس

0
18

پادشاه امپراطوری اعماق اقیانوس مرده است و همه درباریان دنبال تصاحب تاج و تخت او هستند. اما چه‌کسی می‌تواند جانشین او شود؟ هرکسی باید از تمام هوش و زیرکی خود استفاده کند تا بتوانند رای افراد انجمن را بخرد. برای این کار شما باید با نفوذترین افراد دربار را جذب کنید. از توانایی آن‌ها استفاده کنید و مناطق مختلف اقیانوس را تحت سلطه خود در بیاورید. پس از این کار شما می‌توانید خود را به‌عنوان فرمانروای سرزمین اعماق اقیانوس معرفی کنید.

این داستان بردگیم اعماق بود که توسط آقای برونو کاتالا (Bruno Cathala) طراحی شده است. تصویرهای این یوروگیم را چارلز چوالیر (Charles Chevallier) کشیده است و شرکت آسمودی گیمز (Asmodee Games) آن را منتشر کرده است.

اگر به دنبال یادگیری بیش‌تر در مورد بردگیم‌ها هستید به بخش نقد و بررسی بردگیم سر بزنید.

اعماق یک بازی مدیریت کارت‌ها (hand management) است و دو تا چهار نفره می‌توان آن را بازی کرد. مدت زمانی که طول می‌کشد این بازی را انجام دهید بین چهل و پنج دقیقه تا یک ساعت است. برای پیروزی در این بازی شما به هوش، مهارت و مقدار کمی شانس نیاز دارید. برای این پیروزی که شما را به پادشاهی سرزمین اعماق اقیانوس می‌رساند شما باید بیش‌ترین امتیازات را در بین رقیب‌هایتان به دست بیاورید. امتیازات به روش‌های مختلفی مثل تعداد متحدان، لردها و زمین‌هایی که تصرف کردید به دست می‌آیند. می‌توانید با پرداخت مقدار کافی از متحدان، لردی را تحت کنترل خود در بیاورید. بعضی از لردها به افراد ویژگی‌های خاصی می‌دهند و بعضی از آن‌ها کلید دارند. با داشتن تعداد کافی از کلید، یک سرزمین را تحت سلطه خود در بیاورید و باز هم امتیازات بیش‌تری کسب کنید.

قطعات بازی

وقتی بازی را باز می‌کنید اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند طراحی عالی آن است. تک‌تک کارت‌ها و توکن‌ها طراحی فوق‌العاده جذابی دارد. این طراحی عالی به‌خوبی با تم بازی هم‌خوانی دارد و این مخاطبان بسیار زیادی را به خود جذب می‌کند. به‌علاوه این بازی تعداد زیادی توکن و کارت جذاب دارد و طراحی این قطعات هم بسیار جذاب است. نکته بعدی که در قطعات بازی توجه افراد را به خود جلب می‌کند مرواریدهای آن هستند. این مرواریدها نه تنها بسیار با فضای بازی که در  اعماق اقیانوس است همخوانی دارد بلکه بسیار حس خوب و دلنشینی را به افرادی می‌دهد که با آن بازی می‌کنند. ولی قطعات بازی به این جا ختم نمی‌شوند. صدف‌هایی که در واقع ظرف‌های نگهداری مرواریدها هستند بسیار عالی و جذاب هستند و نظر هر بازیکنی را به خود جلب می‌کنند. کارت‌های بازی نیز خود دو دسته هستند. یک دسته کارت‌های لرد هستند و دسته دیگری کارت‌های اکتشاف.

چینش بازی

چیدمان بازی بسیار ساده است و بیش از سه دقیقه وقت شما را نمی‌گیرد. به همین علت می‌توانید به سرعت بازی خود را شروع کنید و از آن لذت ببرید. برای چیدن بازی ابتدا صفحه بازی را وسط بازیکنان قرار دهید. به هر بازیکن یک صدف و یک مروارید بدهید. سپس کارت‌های اکتشاف را در محل مشخص شده برای آن‌ها قرار دهید. کارت‌های لردها را نیز در محل مشخص مخصوص آن‌ها بگذارید. سپس نوار مربوط به جوایز هیولا را در کنار صفحه و نشان‌گر آن را روی اولین خانه قرار دهید. بعد بیست توکن هیولا را به پشت در کنار صفحه بازی قرار دهید. در نهایت تایل‌های مناطق را نیز به پشت در کنار صفحه بازی قرار دهید و رویی‌ترین آن‌ها را رو کنید. بازی به همین سادگی چیده شد.

نحوه چینش بازی اعماق

به یوروگیم‌ها علاقه دارید؟ نقد و بررسی بردگیم ترافورمینگ مارس را بخوانید تا با یک یوروگیم دیگر آشنا شوید.

نحوه بازی کردن

همان طور که گفته شد برای بردن در بازی اعماق باید کارت‌های متحد بردارید و با استفاده از آن‌ها لرد‌هایی را به استخدام خود در بیاورید. سپس با استفاده از قدرت لردهایتان و کلیدهایی که دارید مناطقی را تحت کنترل خود در بیاورید تا بیش‌ترین امتیاز ممکن را کسب کنید و فرمانروای سرزمین اعماق اقیانوس‌ها شوید. ولی چطور می‌توانید این کارها را انجام دهید؟

کارهای بازی به دو دسته واجب و اختیاری تقسیم می‌شوند. شما باید در نوبت خود یکی از کارهای اجباری را انجام دهید. ولی مجبور نیستید که حرکت‌های اختیاری را انجام دهید.

کارهای اختیاری

دربار را پر کنید: این کار یک کار اختیاری است و در اول دورتان می‌توانید این کار را انجام دهید. برای این که دربار را پر کنید باید یک مروارید بپردازید تا یک کارت به اولین جای خالی ممکن اضافه کنید. اضافه کردن کارت هیچ محدودیتی ندارد. برای مثال شما می‌توانید سه مروارید بپردازید و سه کارت اضافه کنید. یا در هر نوبتتان در طول بازی یک مروارید بپردازید.

کارهای اجباری

انجام اکتشاف: این کار در محل مخصوص اکتشاف و با کارت‌های اکتشاف انجام می‌شود که در قسمت بالایی صفحه بازی قرار دارد. برای این کار شما کارت‌های اکتشاف را یک به یک رو می‌کنید و در قسمت مشخص شده برای آن‌ها قرار می‌دهید. هر کارتی را که رو می‌کنید از بقیه بازیکنان باید بپرسید که آیا آن را می‌خواهند یا نه. توجه داشته باشید که الویت با کسانی است که نوبتشان  نزدیک‌تر است. برای مثال فرض کنید نوبت بازیکنان در جهت عقربه‌های ساعت است و نوبت به شما رسیده است. شما کارتی را می کند و همه سه نفر هم‌بازی‌های شما به شما پیشنهاد می‌دهند تا این کارت را از شما بخرند. ولی الویت با نفر سمت چپ شماست. اگر او این کارت را نخواست آن‌گاه الویت با نفر بعد از او است. نکته‌ای که وجود دارد این است که هر کس در هر اکتشاف تنها توانایی خرید یک کارت را دارد. برای مثال اگر شما در نوبت اکتشاف نفر قبل از خودتان یک کارت از خریدید دیگر حق خرید کارت دیگری را ندارد تا آن نوبت آن فرد تمام شود. نکته دیگر این است که در هر نوبت اکتشاف هزینه خرید هر کارت برابر است با یک به اضافه تعداد کارت‌هایی که در آن اکتشاف خریداری شده است. فرض کنید نوبت یکی از هم‌بازی‌های شما است و او اکتشاف می‎کند. کارت اولی که رو می‌کند را کسی نمی‌خرد. کارت بعدی که رو می‎کند را کسی از او به قیمت یک مروارید می‎خرد. دو کارت بعدی که رو می‌شود را کسی از او نمی‌خرد و کارت بعدی که رو می‌شود را شما از او می‎خرید. برای این کار شما باید دو مروارید بپردازید. توجه کنید که مرواریدی که شما پرداخت می‌کنید به بانک نمی‌رود و مستقیم به فردی که اکتشاف کرده است می‌رسد. ولی ممکن است شما در وسط اکتشافتان علاقه داشته باشید کارتی را برای خودتان بردارید. اگر بقیه بازیکنان نخواستند آن کارت را برای خود بردارند شما می‌توانید آن کارت را برای خودتان بردارید و به دستتان اضافه کنید. ولیاگر این کار را انجام دهید دیگر نوبت شما به پایان می‌رسد. به این نکته نیز توجه کنید که دو نوع کارت اکتشاف در بازی وجود دارد. یکی کارت‌های متحدان و دیگری کارت‌های هیولا. تمام چیزهایی که تا الان راجع به اکتشاف گفته شد مربوط به کارت‌های متحدان است. ولی کارت‌های هیولا به چه دردی می‌خورند؟

وقتی یک کارت هیولا در نوبت اکتشاف بازیکنی رو می‌شود او حق انجام دو کار را دارد. او می‌تواند با هیولا مبارزه کند. در این حالت او به محل مربوط به هیولاها نگاه می‌کند. علامت نشان دهنده روی هر قسمتی که بود او جوایز آن قسمت را دریافت می‌کند. شما فرض کنید نوبت شما است و کارت هیولا رو می‌شود و نشان‌گر هیولا روی قسمت سوم است. دراین صورت اگر شما مبارزه با هیولا را انتخاب کنید جایزه‌ای که در قسمت سوم مشخص شده است که در واقع همان یک کلید است را دریافت می‌کنید. پس از دریافت این جایزه نوبت شما تمام می‌شود و باید نشان‌گر را دوباره روی اولین خانه قرار دهید. ولی کار دیگری که می‌توانید انجام دهید چیست؟ این کار به نحوی ریسک حساب می‌شود. در این حالت شما نشان‌گر هیولا را یک خانه بالا می‌برید و به اکتشاف خود ادامه می‌دهید. اگر دوباره هیولا آمد نیز دوباره می‌توانید ریسک کنید یا این که مبارزه با هیولا را انتخاب کنید و جایزه را دریافت کنید. ولی این احتمال وجود دارد که تا آخر نوبت شما دیگر کارت هیولا رو نشود و مثلا نوبت نفر بعدی شما کارت هیولا بیاید. در این صورت او جایزه بهتری می‌برد در صورتی که شما هیچ جایزه‌ای نبرده‌اید.

وقتی تمام مکان‎های مخصوص اکتشاف پر می‌شوند اکتشاف بازیکنی که نوبت او بوده است تمام می‌شود. او باید آخرین کارت رو شده را به دست خود اضافه کند و ضمنا یک مروارید دریاقت کند. در این موقع تمام کارت‌هایی که در منطقه اکتشاف قرار دارند به شورا منتقل می‌شوند. شورا قسمت میانی صفحه بازی است که پنج قسمت با پنج رنگ مختلف دارد. هر کدام از این رنگ‌ها نشانه یکی از نژادهای متحدان در بازی است. موقع انتقال کارت‌های اکتشاف اضافی به شورا باید به رنگ آن‌ها توجه کرد و هر رنگ از آن کارت‌ها را به قسمت مربوط به خودش در شورا انتقال داد.

نحوه انتقال کارت‌های متحدان به محل‌های مخصوص در شورا

به بردگیم‌های علمی تخیلی علاقه دارید؟ ری‌ویو قلمرو ستارگان را بخوانید.

درخواست حمایت از شورا: درخواست حمایت از شورا کار دیگری است که در نوبت خود می‌توانید انجام دهید. این کار درواقع به این معناست که شما تمام کارت‌های یکی از دسته‌های موجود در شورا را بردارید و به دست خود اضافه کنید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار مجاز به دیدن آن کارت‌ها نیستید و فقط می‌توانید آن‌ها را بشمرید. شما در شمردن این کارت‌ها ابدا محدود نیستید و می‌توانید هر زمان حتی خارج از نوبت خودتان آن‌ها را بردارید و بدون دیدن کارت‌ها آن‌ها را بشمرید تا در صورت نیاز هر کدام از دسته‌ها که مورد نظرتان هست را بردارید و به دست خود اضافه کنید. اگر این کار را کنید نوبتتان تمام شده است.

استخدام کردن یک لرد: برای استخدام کردن هر لرد شما باید هزینه مورد نظر آن را بپردازید. هزینه مورد نظر هر لرد در قسمت پایین سمت چپ کارت آن لرد نوشته شده است. این هزینه به صورت یک عدد و چند دایره که در آن‌ها تصاویری وجود دارد نوشته شده است. دایره‌ها اکثرا به این شکل هستند که داخل دایره جلویی یک تصویر کشیده شده است و چند دایره خاکستری پشت آن هستند. فرض کنید دایره جلویی قرمز رنگ است و دو دایره خاکستری پشت آن هستند و عددی که روی کارت نوشته شده است عدد هشت است. برا استخدام این لرد شما باید از سه نوع متفاوت از کارت‌های متحدان استفاده کنید که حتما یکی از این نوع‌ها کارت متحد قرمز رنگ باشد. دقت کنید که حتما از نوع مختلف کارت باید استفاده کنید. نه بیش‌تر و نه کم‌تر. ضمنا مجموع اعداد کارت‌های متحدی که برای خرید این لرد استفاده می‌کنید به هشت برسد. توجه داشته باشید که اگر مجموع اعدادی که برای خرید آن لرد استفاده می‌کنید بیش‌تر از عدد نوشته روی کارت بود مقدار اضافی به شما برگردانده نمی‌شود. به این نکته توجه کنید که همه متحدانی که برای خرید یک لرد استفاده می‌کنید وارد دسته کارت‌های سوزانده شده می‌شوند به جز کم ارزش‌ترین آن‌ها. شما باید این کم ارزش‌ترین کارت را به عنوان کارت هم پیمان پیش خود نگه دارید.در آخر بازی این هم پیمانان امتیاز دارند. نکته مهم این است که اگر برای خرید یک لرد از چند کارت استفاده می‌کنید و چندتایی آن‌ها متشرکا کم‌ترین ارزش را دارند به شما حق انتخاب داده می‌شود که کدام‌یک را بسوزانید و کدام‌یک را پیش خود به عنوان هم پیمان نگه دارید. این کارت‌های هم پیمان نمی‌توانند تا آخر بازی برای خرید لردی استفاده شوند. ولی در انتهای بازی امتیازاتی را به همراه دارند. وقتی شما یک لرد را به استخدام خود در می‌آورید می‌توانید از ویژگی آن لرد استفاده کنید. به طور کلی ویژگی لردها به دو دسته دائمی و موقتی تقسیم می‌شوند. از خاصیت لردهایی که ویژگی آن‌ها دائمی است می‌توانید تا وقتی آزاد هستند استفاده کنید. ولی ویژگی لردهای موقتی تنها یک بار قابل استفاده هستند و پس از آن دیگر توانایی استفاده از ویژگی آن‌ها را نخواهید داشت. این لردها با علامت فلش رو به پایین مشخص شده اند.

تصاحب یک منطقه :هنگامی که سه کلید در دست خود داشتید باید آن‌ها را بپردازید و یک تایل منطقه بخرید. این کلید می‌تواند از نبرد با هیولا به دست آمده باشد یا به وسیله خرید لردهای دارای کلید. برای خرید یک تایل منطقه شما دو انتخاب دارید. یا می‌توانید از بین تایل‌های رو شده یکی را انتخاب کنید و آن را خریداری کنید یا می‌توانید یک تا چهار تایل منطقه جدید را برگردانید. این کار اگرچه محاسنی را برای شما به همراه دارد و شما می‌توانید تایل بهتری بخرید. ولی برای حریف‌های شما هم فایده‌هایی دارد. اگر آن‌ها خواستند تایل منطقه‌ای را تصاحب کنند قدرت انتخاب بیش‌تر دارند. تایلی که انتخاب کردید را روبروی خودتان قرار دهید و لردهایی که در خرید آن کارت استفاده کردید را زیر آن قرار دهید. توجه کنید که این دیگر از ویژگی این کارت نمی‌توانید استفاده کنید. حتی اگر خاصیت آن کارت دائمی باشد. در صورتی که کارتی زیر تایل منطقه قرار بگیرد اگرچه خاصیت آن کارت از بین می‌رود ولی در انتهای بازی امتیاز آن کارت برای صاحبش لحاظ می‌شود. توجه کنید اگر هیچ کدام از کلیدها را از طریق کارت‌های لرد به دست نیاورده باشید باید یکی از کارت‌های لردتان را به دلخواه زیر تایل منطقه‌تان قرار دهید.

تایل منطقه در بازی اعماق

نقد و بررسی بردگیم کلودو را بخوانید تا با یک بردگیم‌های معمایی خانوادگی هیجان انگیز آشنا شوید.

پایان بازی

بازی در صورتی تمام می‌شود که یا یکی از بازیکنان هفت لرد استخدام کند یا دربار باید پر شود ولی کارت لردی باقی نمانده است تا جاهای خالی را پر کند. در این حین تمام بازیکنان باید یک دور دیگر بازی کنند و سپس امتیاز شماری شروع می‌شود. در این موقع امتیاز شماری شروع می‌شود. چیزهایی که در این بازی امتیاز دارند عبارتند از:

کارت‌های لرد استخدام شده: این کارت‌ها به اندازه عددی که رویشان نوشته شده است امتیاز دارند.

توکن‌های هیولا: امتیاز این توکن‌ها رویشان نوشته شده است.

تایل مناطق: هر تایل منطقه با توجه به چیزی که روی آن نوشته شده است امتیاز دارد. برای مثال فرض کنید روی یک تایل منطقه نوشته شده است سه امتیاز به ازای هر کارت لرد استخدام شده. در این صورت شما تعداد لردهای خود را بشمرید و عدد به دست آمده را در سه ضرب می‌کنید. عدد حاصل امتیازی است که از بخش تایل‌های مناطق دریافت می‌کنید. پس در انتخاب تایل خود انتخاب کنید دقت کنید که بیش‌ترین امتیاز ممکن را از این بخش دریافت کنید.

هم پیمانان متحد: در پایان بازی مجموع ارزشمند‌ترین کارت‌های هم پیمانان متحد از هر نژاد به عنوان امتیاز هم پیمانان متحد حساب می‌شود.

کارت‌های هم پیمانان

نقد و بررسی بردگیم wingspan را بخوانید تا بیش‌تر با دنیای شگفت انگیز پرندگان آشنا شوید.

سر انجام بازیکنی که در مجموع بیش‌ترین امتیاز را به دست آورد برنده است و فرمانروای سرزمین اعماق اقیانوس‌ها می‌شود.

نتیجه گیری

اعماق با ترکیب طراحی بسیار عالی و قطعاتی مثل مرواریدها و صدف‌ها که با هم همخوانی بسیار خوبی دارند توانسته است علاقه بسیاری از مردم را به خودش جذب کند. مکانیزم بازی هم بسیار جذاب است. در ابتدا شما باید تلاش کنید کارت‌های متحدان جمع کنید و سپس با آن‌ها لرد بخرید که هدف اصلی است. سپس با جمع آوری کارت‌های لرد به مقدار کافی موفق به خرید تایل‌های مناطق شوید. توانایی خود لردها هم بسیار عالی هستند. برای مثال لردهای قرمز از دسته کارت‌های نظامی هستند. ویژگی آن‌ها نیز طوری است که به حریفان ضرر می‌رساند. یا مثلا دسته کارت‌های زرد رنگ کشاورزان هستند. این کشاورزها توانایی خاصی ندارند ولی امتیازات زیادی را به همراه دارند. یکی از ویژگی‌های مثبت دیگر این بازی نحوه اکتشاف آن است. شما می‌توانید حتی وقتی که نوبت کس دیگری است کارت متحد به دست بیاورید یا در نوبت اکتشافتان مروارید به دست بیاورید. اگرچه بازی با هر تعداد بازیکنی جذاب است ولی بهترین حالت آن حالت سه الی چهار نفره است. چون در حالت دو نفره اکتشافات هیچ جذابیتی ندارند و زود تمام می‌شوند. همچنین در حالت‌های سه و چهار نفره تعداد لردهای بیش‌تری رو می‌شوند و جذابیت بازی بالاتر می‌رود. ضمنا چینش این بازی نیز بسیار ساده و سریع است و کمک می‌کند که زودتر بازی خود را آغاز کنید. اگرچه مرواریدها بسیار جذاب و هیجان انگیز هستند ولی چون قطعات ریز و گردی هستند بسیار راحت گم می‌شوند. یا حتی ممکن است توسط حیوانات خانگی یا بچه‌های کوچک خورده شود. ضمنا یادگیری بازی و انجام آن بسیار ساده است و این می‌تواند برای افرادی که به دنبال بازی‌های سخت هستند آزار دهنده باشد.

منابع:  islaythedragon,boardgamequest

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha