نقد و بررسی برنامه Evernote، برنامه‌ای که می‌تواند جای دفترچه یادداشت را بگیرد

0
793
نقد و بررسی برنامه Evernote، برنامه‌ای که می‌تواند جای دفترچه یادداشت را بگیرد
نقد و بررسی برنامه Evernote، برنامه‌ای که می‌تواند جای دفترچه یادداشت را بگیرد

برنامه Evernote یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های یادداشت‌برداری است که به عنوان یک دفترچه یادداشت دیجیتالی می‌تواند به شما در ساماندهی افکار و برنامه‌های زندگی‌تان کمک کرده و یک تجربه عالی از یادداشت‌برداری دیجیتالی را برای شما فراهم کند، این برنامه که از سال 2004 شروع به فعالیت کرده است علاوه بر نوشتن یادداشت، امکان ذخیره فایل و ثبت محتوای صفحات وب را نیز فراهم ساخته است.

اما آیا واقعا این برنامه خوب است؟ Evernote چه کاری را خوب انجام می‌دهد؟ چه محدودیت‌هایی دارد؟ آیا واقعا ما نیاز داریم تا از این برنامه استفاده کنیم؟ این‌ها سوالاتی هستند که در ادامه به همراه ویژگی‌های این برنامه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

یادداشت‌برداری، مهم‎ترین قابلیت Evernote

باید گفت اولین و اصلی‌ترین هدف این برنامه فراهم کردن محیطی برای یادداشت‌برداری دیجیتالی است فلذا بیشترین تمرکز این برنامه نیز بر روی این قسمت قرار دارد.

زمانیکه وارد این برنامه می‌شوید، نمای اصلی آن به یادداشت‌ها و دفترچه‌های یادداشت اختصاص دارد و شما می‌توانید به راحتی یک یادداشت جدید نوشته و یا نوشته‌های مورد نظر خود را در قالب یک دفترچه یادداشت موضوع‌بندی کرده و آنها را ساماندهی کنید.

نمایی از برنامه Evernote بر روی پلتفرم‌های مختلف دسکتاپ، موبایل، تبلت و ...
نمایی از برنامه Evernote بر روی پلتفرم‌های مختلف دسکتاپ، موبایل، تبلت و …

این برنامه در هر دو نسخه تحت دسکتاپ و موبایل از یک رابط کاربری بسیار واضح برخوردار بوده و از آیکون‌هایی آشنا برای نشان دادن عملکردهای اصلی برنامه استفاده کرده است.

برای مثال در نسخه تحت دسکتاپ، باید بر روی نماد “+” کلیک کرده تا یک یادداشت جدید ایجاد کنید. به طور مشابه، دکمه دیگری زیر دکمه “+” نیز یک یادداشت جدید با عنوان “یادداشت جلسه” ایجاد می‌کند که با گزینه اول متفاوت است. ولی Evernote نتوانسته تفاوت بین یک یادداشت معمولی و یک یادداشت جلسه را به روشنی نشان دهد. با این حال احتمالاً منظور از این بخش، ثبت یک یادداشت از قرار ملاقات و یا مطالبی است که در یک جلسه بیان شده است.

صفحه اصلی برنامه Evernote و نحوه افزودن یک یادداشت
نمایی از صفحه اصلی برنامه Evernote و نحوه افزودن یک یادداشت

همچنین دکمه دیگری با عنوان “گپ کاری” در زیر نماد جستجو نیز همین کار را می‌کند. اگر بر روی آن کلیک کنید یک صفحه جدید نمایش داده می‌شود که باید یک نفر را برای شروع گفتگو انتخاب کنید. شما در این قسمت می‌توانید با اتصال آدرس ایمیل خود به لیست مخاطبان‌تان دسترسی داشته و یکی از آنها را برای شروع یک گفتگوی کاری انتخاب کنید.

از جمله قابلیت‌های دیگر این برنامه، امکان استفاده از قالب‌های آماده در هنگام یادداشت‌برداری است که یکی از مفیدترین قابلیت‌هایی Evernote به شمار می‌آید.

قالب‌های مختلف در برنامه Evernote
نمایی از قالب‌های مختلف در برنامه Evernote

در این بخش ده‌ها قالب نوشته در سه دسته اصلی (برای کار، مدرسه و زندگی) ارائه شده است که به شما کمک می‌کند تا با سرعت و راحتی بیشتری به ثبت نوشته‌های خود بپردازید و یک تجربه عالی از یادداشت‌برداری دیجیتالی داشته باشید. این قالب‌ها شامل موضوعات مختلفی نظیر برنامه‌ریزی شخصی، تقویم‌ها، برنامه‌های جلسات، عادات روزانه و موارد دیگر است و حتی اگر نگاهی دقیق به آن بیاندازید می‌توانید قالب‌هایی برای روش‌های برنامه‌ریزی دیوید آلن نیز پیدا کنید.

هرچند Evernote نوشتن یادداشت‌های دیجیتالی را بسیار سریع و آسان می‌کند. با این حال، فاقد یک قاعده نام‌گذاری پیش فرض برای یادداشت‌های جدید است و اگر شما فردی هستید که در طول روز ده‌ها یادداشت کوچک برای خودتان ایجاد می‌کنید، احتمالا خیلی طول نمی‌کشد که این برنامه پر از یادداشت‌های بدون عنوان شده و این می‌تواند باعث ایجاد حس ناخوشایند و خسته‌کننده‌ای در شما شود.

یکی از جنبه‌های منفی نسخه تحت دسکتاپ Evernote که ممکن است برای برخی از کاربران آزاردهنده باشد این است که این برنامه به شما امکان نمی‌دهد اندازه صفحه اصلی را تغییر دهید. باتوجه به اینکه ابزارهای زیادی امروزه به کاربران امکان تنظیم و سفارشی‌سازی فضای‌کاری را می‌دهند، اما بنظر می‌رسد Evernote در این بخش کمی محدود است. هرچند که این موضوع ایراد چندان بزرگی به شمار نمی‌آید.

امکان جستجوی فوق‌العاده در Evernote

جالب است بدانید که Evernote دارای تکنولوژی نویسه‌خوان نوری (OCR) است. به این معنی که این برنامه می‌تواند به همان سرعتی که در بین متون جستجو می‌کند در بین تصاویر اسکن شده نیز به دنبال دست‌نوشته‌ها و متون درج شده در تصاویر بگردد و متون آن را استخراج کند.

جستجو دست نوشته‌ها در برنامه Evernote
نمایی از جستجو دست نوشته‌ها در برنامه Evernote

تکنولوژی OCR به کار رفته در این برنامه بسیار دقیق است و می‌تواند حتی کلماتی را که با دست خط تند نوشته شده‌اند را نیز بطور دقیق تشخیص دهد. این قابلیت خصوصا برای افرادی که به جای تایپ کردن، می‌خواهند دست‌نوشته‌های خود را دیجیتالی کنند، بسیار مناسب است. چراکه مثلاً شما می‌توانید از نوشته‌های روی تخته‌ کلاس درس عکس گرفته و به این برنامه بدهید تا آن را به عنوان یک یادداشت ثبت کند.

Evernote می‌تواند متون تایپ شده به 28 زبان مختلف و دست‌نوشته‌های 11 زبان را تشخیص دهد (البته مشابه بسیاری از اپلیکیشن‌های خارجی، متاسفانه این برنامه نیز زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کند).

این برنامه همچنین می‌تواند متون مختلف را در طیف گسترده‌ای از قالب‌های اسناد، از جمله فایل‌های Microsoft Office و PDF جستجو کند. البته برای استفاده از این قابلیت باید نسخه تجاری این برنامه را تهیه کنید.

شما در این برنامه حتی می‌توانید بر حسب تاریخ و یا مکانی که در آن یک یادداشت ایجاد شده است، به دنبال متن موردنظر خود بگردید.

البته یکی از نقاط ضعف این برنامه در این حوزه، زمان بر بودن برخی از جستجوهاست و این مشکل خصوصا بر روی نسخه تلفن همراه این برنامه بیشتر به چشم آمده و احساس ناخوشایندی را به کاربر می‌دهد.

برش و چکیده‌سازی صفحات وب در Evernote

ابزار چکیده‌سازی و برش صفحات وب یکی از جالب‌ترین و در عین حال محبوب‌ترین ویژگی‌های Evernote به شمار می‌آید. این قابلیت که Web Clipper نام دارد و به عنوان یک افزونه مستقل برای مرورگرهای مختلف نظیر کروم، فایرفاکس و سافاری عرضه شده است، به شما امکان می‌دهد تا عناصر یک صفحه وب را انتخاب کرده و آن را به عنوان یک یادداشت در این برنامه ثبت کنید. این قابلیت امکان انتخاب هر چیزی را از پاراگراف‌های متن، تصاویر و حتی کل یک صفحه وب را به شما می‌دهد.

ابزار Web Clipper در برنامه Evernote
نمایی از نحوه استفاده از ابزار Web Clipper در برنامه Evernote

Web Clipper همچنین به شما امکان می‌دهد، مشخص کنید که آیا صفحات وب را دقیقاً همان‌گونه که هستند، ذخیره کند یا فقط یک نسخه ساده از آن صفحه را ثبت و ذخیره کند. چراکه در صفحات ساده تمامی تصاویر، قالب‌بندی‌های خاص و حتی بنرهای تبلیغاتی نمایش داده نمی‌شوند.

موارد برش شده از صفحات وب در این برنامه درست مانند یادداشت‌های معمولی طبقه‌بندی و ذخیره می‌شوند و این بدان معناست که می‌توان در آنها نیز مانند یک یادداشت معمولی جستجو کرد. لذا این قابلیت Evernote را به ابزاری ارزشمند برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی تبدیل کرده است.

با استفاده از این قابلیت می‌توان برای موارد انتخاب شده از صفحات وب حاشیه‌نویسی نیز کرد. به عنوان مثال شما می‌توانید یک صفحه وب خبری مربوط به شغل خود را انتخاب کرده و بخشی از آن را برش بزنید و سپس نظرات خود را در آن ثبت کرده و آن را بین همکارن‌تان به اشتراک بگذارید.

یکی از بزرگترین نقاط قوت Web Clipper این است که به محض اینکه یک صفحه را برش داده و ثبت می‌کند، کلیه اطلاعات آن صفحه در Evernote برای همیشه ذخیره می‌شود و در صورتی که منیع اصلی آن صفحه به کلی حذف شود، شما باز هم به کل متن قبلی بدون هیچگونه مشکلی دسترسی خواهید داشت.

محیط کاری و فعالیت‌های گروهی در Evernote

سال‌هاست که Evernote سعی کرده است به عنوان یک پلتفرم برای محیط‌های کاری شناخته شود و در این راستا با ایجاد بخشی با عنوان Spaces فضایی را برای انجام کارها و فعالیت‌های گروهی ایجاد کرده است که بسیار شبیه برنامه Slack بوده و حتی رابط کاربری این دو برنامه نیز با هم مشابهت داشته و تنها در رنگ‌بندی از یکدیگر متفاوت‌اند.

قابلیت Spaces در برنامه Evernote
نمایی از قابلیت Spaces در برنامه Evernote

Spaces یک ویژگی و قابلیت کاملاً خوب برای این برنامه است اما کافی نیست. چراکه این ویژگی فاقد بسیاری از کارایی‌هایی است که یک تیم برای کارگروهی نیاز دارند. برای مثال Spaces به کاربران اجازه نمی‌دهد تا درباره یادداشت‌ها اظهار نظر کنند، دو نفر نمی‌توانند بطور همزمان یک یادداشت را ویرایش کنند و هیچ راهی برای دیدن اینکه یک نفر چه چیزهایی را ویرایش کرده است، وجود ندارد. حتی این قابلیت به درستی با گپ کاری Evernote یکپارچه نشده است.

این کاستی‌ها فقط ناامیدکننده نیستند بلکه شگفت‌آورند. Evernote محصولی را برای کارگروهی ایجاد کرده است که در واقع به کاربران اجازه نمی‌دهد با هم همکاری چندانی داشته باشند.

به نظر می‌رسد قابلیت Spaces یکی از نقاط منفی در کارنامه این برنامه به حساب می‌آید. قابلیتی که نسبت به رقبا ضعیف‌تر بوده و بیشتر بواسطه انگیزه‌های مالی ایجاد شده است.

ادغام و یکپارچه‌سازی با بسیاری از محصولات نرم‌افزاری

Evernote افزونه‌های مختلفی را برای ادغام با طیف گسترده‌ای از ابزارهای نرم‌افزاری که احتمالاً شما نیز از آنها استفاده می‌کنید، ارائه می‌دهد. برای نمونه امکان ادغام با Gmail و Outlook یک قابلیت عالی برای این برنامه است. همچنین می‌توانید این برنامه را به بسیاری از محصولات نرم افزاری محبوب و شناخته شده دیگر نظیر Google Drive ،Microsoft Teams ، Salesforce و Slack متصل کنید.

ادغام برنامه Evernote با برنامه slack
نمایی از ادغام برنامه Evernote با برنامه slack

اگرچه این برنامه امکانات زیادی را برای اتصال و ادغام با سایر ابزارهای رایج ارائه می‌دهد، اما همه آنها بصورت آزاد در اختیار کاربران قرار ندارد. چراکه برخی از مفیدترین افزونه‌های ادغام از جمله Outlook و Google Drive فقط برای مشترکین نسخه تجاری این برنامه در دسترس هستند.

حتما بخوانید:

بررسی برنامه Duolingo، یکی از بهترین برنامه‌های رایگان آموزش و یادگیری زبان

با این حال هرچند که دسترسی به بسیاری از افزونه‌های ادغام تنها منوط به خرید نسخه تجاری این برنامه شده است اما باز هم این قابلیت یکی از نقاط قوت Evernote محسوب می‌شود.

آیا برای استفاده از تمامی قابلیت‌های این برنامه باید هزینه‌ای پرداخت کنیم؟

بله، هرچند Evernote نسخه رایگان دارد اما باتوجه به محدودیت‌هایی که ایجاد کرده است باید برای دسترسی کامل به تمام قابلیت‌های آن نسخه تجاری این برنامه را خریداری کنید. هزینه‌ای به نظر می‌رسد با توجه به امکاناتی که این برنامه ارائه می‌دهد کمی گران است.

نسخه رایگان این برنامه به طور کامل امکان ادغام با تمامی برنامه‌ها را نمی‌دهد. کاربران نسخه رایگان نمی‌توانند کارت ویزیت دیجیتالی ایجاد کرده و یا لیست مخاطب برای یک یادداشت ایجاد کنند. همچنین در نسخه رایگان این برنامه محدودیت 60MB برای آپلود داده‌های صفحات وب وجود دارد، لذا اگر قصد استفاده از Evernote را در یک پروژه تحقیقاتی مهم دارید به این محدودیت خیلی سریع برخورد خواهید کرد.

قابلیت‌های نسخه‌های رایگان و تجاری برنامه Evernote
نمایی از قابلیت‌های نسخه‌های رایگان و تجاری برنامه Evernote

هزینه اشتراک نسخه تجاری این برنامه 7.99 دلار در ماه است. هرچند به نظر زیاد نمی‌رسد، اما وقتی برنامه‌های رقیب نظیر Notion و OneNote قابلیت‌های بیشتری را به صورت رایگان ارائه می‌دهند، توجیه پرداخت هزینه 100 دلاری در سال برای Evernote سخت خواهد بود.

نسخه ویژه کسب و کارهای Evernote نیز که برای هر کاربر 14.99 دلار در هر ماه هزینه دارد نیز از این قاعده مستثنی نبوده، فلذا هرچند قیمت‌گذاری این برنامه با سایر محصولات نرم‌افزاری مشابه مطابقت دارد. اما هنگامی که شروع به مقایسه عملکرد این برنامه با سایر محصولات کرده و به قیمت‌گذاری آنها توجه می‌کنید، متوجه خواهید شد که در Evernote برتری خاصی وجود ندارد.

فلذا به طور خلاصه، اگر تنها به یک برنامه یادداشت‌برداری بدون هیچ قابلیت اضافه دیگری نیاز دارید، نسخه رایگان این برنامه بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

بررسی اپلیکیشن AppLock، ایمن‌سازی اطلاعات و حفظ حریم خصوصی در اندروید
بررسی برنامه SoundCloud، به دنیای آزاد موسیقی خوش آمدید

جمع‌بندی

اگر ما 10 سال پیش Evernote را مورد ارزیابی قرار داده بودیم، این برنامه می‌توانست بهترین پیشنهاد ممکن باشد. اما ظهور ابزارها و برنامه‌های رقیب انتخاب را سخت‌تر کرده است.

با این حال Evernote یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های یادداشت‌برداری در سال‌های اخیر بوده و بواسطه قابلیت‌های متنوع و مختلفی که دارد یک محصول فوق‌العاده به شمار می‌آید، فقط به نظر می‌رسد محدودیت‌های زیادی در نسخه رایگان آن وجود دارد که در مقایسه با نسخه تجاری قابلیت‌های چندانی را به کاربران ارائه نمی‌دهد.

اقتباس از وب‌سایت usefyi

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
captcha